Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by eg303 » 08 Oct 2016, 16:43

Obe pomenute kompanije imaju godišnju produkciju (pretpostavljam) ranga stotina hiljada primeraka (skoro sam pogledao neki Gibson factory tour video u kome je pomenuto da dnevno naprave oko 1500-2000(!) pickup-ova, podeli sa dva i pomnoži sa okvirnim brojem radnih dana u godini i eto približne cifre gitara koje izađu iz fabrike, kolika je verovatnoća da nešto od toga bude falš?), ranije smo često ovde razglabali da su svakako maloprodajne cene tih masovno proizvedenih tanbura napumpane ali im se može tako jer su postavili standarde konstrukcije i tona (98% sveCkih gitarista je do sada koristilo baš te brendove), kada se taj odnos promeni i kada Page, Perry, Lifeson, Gibbons, Slash budu svirali Fujigen-e onda će se (možda) i poboljšati kvalitet ili bar sniziti cena...
Inače, imam jedan low-budget P90 LP Studio koji mi je baš merački, debela vratina i meni više nego pristojan ton za sasvim razumnu cifru, ne bi ja tu ništa menj'o (što bi rek'o Čola)...

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by RadeRas » 08 Oct 2016, 19:00

Priča da je neka gitara koja liči na Les Paul ili na Stratocaster, a nije ni Gibson a ni Fender, kvalitetnija i bolja, je sažvakana žvaka za ljubitelje Gibsona ili Fendera. Jer, ja slušam i vidim da gitaristi uopšte ne traže novine, oni hoće baš to što jeste. Mislim da je Tommy napisao skoro da za njega Fender nije gitara ako nema vintage tremolo sa 6 rupa, čivije iz stare ere, 21 prag i tako. Neki kažu da su ove novije čivije bolje jer se gitara mnogo manje raštimava i bolje se štimuje, tako kažu i za one metalne konjiće sa rolerima, da su kao mnogo bolji od konjića od plastike ili kostiju, jer možeš da šteluješ i visinu žica na vratu i eliminišeš baz i nema raštimavanja kada koristiš tremolo i tako. Izmislili magnete koji ne šume, svirao ih Klepton, ali opet ne vredi. Ako Gibson ili Fender, koji je apgrejdovan da tako kažem, nikome nije zanimljiv, zašto se onda govori o nekoj boljoj gitari i kao eeeeh da Gibson ili Fender budu kao Fujigen, Suhr, nego nas vuku za nos 50 godina namerno i tako?

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by ProfessorBaltazar » 08 Oct 2016, 19:59

Ljudi se i dalje kunu u Zvezdu ili Partizan a ti timovi katastrofa vec cetvrt veka, bilo bi oportuno ukinuti ih. Al eto sta ces, tradicija.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by ProfessorBaltazar » 08 Oct 2016, 20:11

hipihill wrote:
ProfessorBaltazar wrote:
hipihill wrote:Zar to ne rešava CS lifetime warranty?
Naravno da ne. Pogledaj "Limitations & Exclusion" pod stavkom 4. Zato se zove 'limited lifetime warranty'. Bazicno, nista ne popravljaju besplatno.
Pa da, znam za to, ali tumačim da se to odnosi na loše rukovanje, ne na očiglednu fabričku grešku. Ako je tačno da je to nastalo samo od sebe ipak bih pokušao sa reklamacijom. Za sve ove godine samo jednom sam se susreo sa fabričkom greškom kod Gibsona.
P.S. Sa zadovoljstvom koristim i Gibson i Fender gitaru i nadam se da će tako da ostane zauvek!
4. Damage to finishes or cracks, splitting, or warpage of wood due to changes in
temperature or humidity, exposure to or contact with sun, fire, moisture, body
salts and acids of perspiration, guitar straps, guitar stands/hangers made from
vinyl, plastic, rubber or other synthetic materials, any other chemicals or
non-Fender-approved polishes



Kako ces ti da dokazes da je to fabricka greska pre nego sto se desi. A kad se desi, vidi pod gore. Znaci u principu treba da si stolar pa da vidis golim okom da li je vrat plain-sawn ili center-sawn ili quarter-sawn i odmah da reklamiras. Elem, ono sto je zapanjujuce kod tih firmi, a u 21. veku, je sto svi manje vise znaju da ako je drvo plain-sawn, pre ili kasnije ce nastati warpage iz jednog od gore navedenih razloga, a kako se gitara ne svira u orbiti ili u strogo kontrolisanim laboratorijskim uslovima, normalno je da je podlozna uticajima promena temperature i/ili vlage, znoj, soli vamo namo, i treba dizajnirati delove korektno, a korektno za vratove znaci ili quartersawn, ili center-sawn, ili 3 or 5 piece reverse assembly. Zasto bi onda uopste pokusavao da koristis drukciji 'dizajn', nesto sto je odavno dokazano kao fail na duze staze.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by bancika » 08 Oct 2016, 22:37

ProfessorBaltazar wrote:
hipihill wrote:
ProfessorBaltazar wrote:
Naravno da ne. Pogledaj "Limitations & Exclusion" pod stavkom 4. Zato se zove 'limited lifetime warranty'. Bazicno, nista ne popravljaju besplatno.
Pa da, znam za to, ali tumačim da se to odnosi na loše rukovanje, ne na očiglednu fabričku grešku. Ako je tačno da je to nastalo samo od sebe ipak bih pokušao sa reklamacijom. Za sve ove godine samo jednom sam se susreo sa fabričkom greškom kod Gibsona.
P.S. Sa zadovoljstvom koristim i Gibson i Fender gitaru i nadam se da će tako da ostane zauvek!
4. Damage to finishes or cracks, splitting, or warpage of wood due to changes in
temperature or humidity, exposure to or contact with sun, fire, moisture, body
salts and acids of perspiration, guitar straps, guitar stands/hangers made from
vinyl, plastic, rubber or other synthetic materials, any other chemicals or
non-Fender-approved polishes



Kako ces ti da dokazes da je to fabricka greska pre nego sto se desi. A kad se desi, vidi pod gore. Znaci u principu treba da si stolar pa da vidis golim okom da li je vrat plain-sawn ili center-sawn ili quarter-sawn i odmah da reklamiras. Elem, ono sto je zapanjujuce kod tih firmi, a u 21. veku, je sto svi manje vise znaju da ako je drvo plain-sawn, pre ili kasnije ce nastati warpage iz jednog od gore navedenih razloga, a kako se gitara ne svira u orbiti ili u strogo kontrolisanim laboratorijskim uslovima, normalno je da je podlozna uticajima promena temperature i/ili vlage, znoj, soli vamo namo, i treba dizajnirati delove korektno, a korektno za vratove znaci ili quartersawn, ili center-sawn, ili 3 or 5 piece reverse assembly. Zasto bi onda uopste pokusavao da koristis drukciji 'dizajn', nesto sto je odavno dokazano kao fail na duze staze.
Ali samo Eric Johnson model od non-customa ima quartersawn vrat...moozda jos neki...ali ogromna vecina ne. By design. Ne mozes da se zalis na standard sto je flatsawn, svaki je. Jbg, tako je jeftinije da se iskasapi stablo.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by ProfessorBaltazar » 08 Oct 2016, 23:39

bancika wrote:
ProfessorBaltazar wrote:
hipihill wrote:Pa da, znam za to, ali tumačim da se to odnosi na loše rukovanje, ne na očiglednu fabričku grešku. Ako je tačno da je to nastalo samo od sebe ipak bih pokušao sa reklamacijom. Za sve ove godine samo jednom sam se susreo sa fabričkom greškom kod Gibsona.
P.S. Sa zadovoljstvom koristim i Gibson i Fender gitaru i nadam se da će tako da ostane zauvek!
4. Damage to finishes or cracks, splitting, or warpage of wood due to changes in
temperature or humidity, exposure to or contact with sun, fire, moisture, body
salts and acids of perspiration, guitar straps, guitar stands/hangers made from
vinyl, plastic, rubber or other synthetic materials, any other chemicals or
non-Fender-approved polishes



Kako ces ti da dokazes da je to fabricka greska pre nego sto se desi. A kad se desi, vidi pod gore. Znaci u principu treba da si stolar pa da vidis golim okom da li je vrat plain-sawn ili center-sawn ili quarter-sawn i odmah da reklamiras. Elem, ono sto je zapanjujuce kod tih firmi, a u 21. veku, je sto svi manje vise znaju da ako je drvo plain-sawn, pre ili kasnije ce nastati warpage iz jednog od gore navedenih razloga, a kako se gitara ne svira u orbiti ili u strogo kontrolisanim laboratorijskim uslovima, normalno je da je podlozna uticajima promena temperature i/ili vlage, znoj, soli vamo namo, i treba dizajnirati delove korektno, a korektno za vratove znaci ili quartersawn, ili center-sawn, ili 3 or 5 piece reverse assembly. Zasto bi onda uopste pokusavao da koristis drukciji 'dizajn', nesto sto je odavno dokazano kao fail na duze staze.
Ali samo Eric Johnson model od non-customa ima quartersawn vrat...moozda jos neki...ali ogromna vecina ne. By design. Ne mozes da se zalis na standard sto je flatsawn, svaki je. Jbg, tako je jeftinije da se iskasapi stablo.
U tome je fora, svi ti nacini seckanja debla su davno poznati i zna se da je flatsawn ili plain-sawn najjeftiniji i to je ok kad koristis letve za pragove na vratima kuca, iznad kamina (i tu ce da se krivi al ko ga sisa, prikucas ga 'cavlima'), za brodske delove, cak i namestaj. Al ne za instrumente. A opet kazem, sve je to dobro poznato. Kad je dobro poznato zasto neke firme ne primene standardno oprobane prakse u proizvodnji nego krajcare. It's ok, quartersawn je malo skuplji i ugradi tih 10-15 dolara (u vrh glave, verovatno i manje po letvi kad pricamo o hiljadama i hiljadama komada) u cenu instrumenta i prica je zavrsena. Ali umesto da to tretiraju kao standard oni to tretiraju kao extra feature, luksuz, prestiz, sta li. Pazi, to nije ni for the looks kao statijaznam quilted, spalted, flame varijanta istog drveta. To ti je esencijalni zahtev da ti se ne bi krivio vrat, koji je jel kritican kod gudackih i zicanih instrumenata, tu se zavrsava posao. Onda butik firme reklamiraju kako su njihovi instrumenti strogo quartersawn a ovi drugi precute. To mora da bude standard. Zamisli da ti ugradi neko air-bag u auto i sve radi kobog, samo bag iskace nagore ili sideways. Ej, mi ti ugradili a to sto ti ne spasava zivot jer u principu i nema nikakvu funkciju kad ga postavis sideway, e pa za to ti treba 'upgrade'.

E sad, vracamo se na tu prethodnu tezu, firma velikan kakav je Feder, treba znaci da ima neke standarde i da ih stalno poboljsava i kaze, mi jednostavno vise ne pravimo vratove koji nisu quartersawn ako neko pita, to je standardno sad, nema potrebe vise ni da pisemo u specifikaciji jer bi bila budalastina i pljacka i nehat da radimo drukcije (za tela jos djene djene).

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by RadeRas » 09 Oct 2016, 00:09

Kako stoji stanje kod Gibson Les Paul modela? Mislim na Standard i te bolje ne na ove Junior i Studio: Da li Gibsoni imaju quartersawn vratove svi ili isto kao Fender? Neko mi je pričao da je kod Lespola Standard spustio štim u "D" sa desetkama žicama i nije moglo da se svira, kačile pragove žice, a vrat valjda ima šipku u jednom smeru pa nema štelovanja. Ako je tako onda ni Gibson nije ništa posebno.

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by Tenji » 09 Oct 2016, 00:48

To sto ti pricas Rade nema veze sa ovim sto Dersu i bancika pricaju. Nacin secenja vrata utice na to da li ce se vrat vremenom kriviti po duznoj osi, vitoperiti, uvijati, kako god to nazvao. A kako god da ga seces, debljina zica i stim ce uticati na konkavnost vrata, dakle ako stavis na kratkoj skali desetke, pa spustis u D, ocekivano je da ce vrat da se ispravi jer je sila u zicama slaba. Mada ne bi trebalo da ne moze da se podesi i tad da ne zvoni, pa i sa tom jednosmernom sipkom. Iako bi osecaj bio kao da sviras na spagetama, desetke nisu za D na 24.75 skali.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by fattwang » 09 Oct 2016, 07:57

Moje amatersko pazmišljanje (pre no što se Prof.Dersu i bancika uključe). Gibsonov vrat bi trebalo da je stabilniji na uvijanje. Mahagoni nema izražene godove, drvo je homogenije, tako da smer sečenja nije toliko kritičan. Drugo, Gibson vratovi imaju rosewood fingerboard, tako da ta sendvič konstrukcija daje dodatnu stabilnost.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by ProfessorBaltazar » 09 Oct 2016, 08:34

Ja sam u principu elokventan covek posle kilo rakije.

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by RadeRas » 09 Oct 2016, 08:42

Tenji wrote:To sto ti pricas Rade nema veze sa ovim sto Dersu i bancika pricaju. Nacin secenja vrata utice na to da li ce se vrat vremenom kriviti po duznoj osi, vitoperiti, uvijati, kako god to nazvao.
Aha priča se o uvijanju, nisam obratio pažnju. Isti je to djavo kvari se pa kvari.
Fattwang, znači i kod stratova koji imaju rosewood fingerboard je bolja zaštita od uvijanja vrata?

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by fattwang » 09 Oct 2016, 09:08

ProfessorBaltazar wrote:Ja sam u principu elokventan covek posle kilo rakije.
:) Samo polako. Reče mi prijatelj neki dan, "Danas ću pre da bacim kašiku nego da bacim peglu"

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by bancika » 09 Oct 2016, 09:34

ProfessorBaltazar wrote:U tome je fora, svi ti nacini seckanja debla su davno poznati i zna se da je flatsawn ili plain-sawn najjeftiniji i to je ok kad koristis letve za pragove na vratima kuca, iznad kamina (i tu ce da se krivi al ko ga sisa, prikucas ga 'cavlima'), za brodske delove, cak i namestaj. Al ne za instrumente. A opet kazem, sve je to dobro poznato. Kad je dobro poznato zasto neke firme ne primene standardno oprobane prakse u proizvodnji nego krajcare. It's ok, quartersawn je malo skuplji i ugradi tih 10-15 dolara (u vrh glave, verovatno i manje po letvi kad pricamo o hiljadama i hiljadama komada) u cenu instrumenta i prica je zavrsena. Ali umesto da to tretiraju kao standard oni to tretiraju kao extra feature, luksuz, prestiz, sta li. Pazi, to nije ni for the looks kao statijaznam quilted, spalted, flame varijanta istog drveta. To ti je esencijalni zahtev da ti se ne bi krivio vrat, koji je jel kritican kod gudackih i zicanih instrumenata, tu se zavrsava posao. Onda butik firme reklamiraju kako su njihovi instrumenti strogo quartersawn a ovi drugi precute. To mora da bude standard. Zamisli da ti ugradi neko air-bag u auto i sve radi kobog, samo bag iskace nagore ili sideways. Ej, mi ti ugradili a to sto ti ne spasava zivot jer u principu i nema nikakvu funkciju kad ga postavis sideway, e pa za to ti treba 'upgrade'.

E sad, vracamo se na tu prethodnu tezu, firma velikan kakav je Feder, treba znaci da ima neke standarde i da ih stalno poboljsava i kaze, mi jednostavno vise ne pravimo vratove koji nisu quartersawn ako neko pita, to je standardno sad, nema potrebe vise ni da pisemo u specifikaciji jer bi bila budalastina i pljacka i nehat da radimo drukcije (za tela jos djene djene).
jbg, crappy by design :) Sa flatsawn vratovima mozes eventualno da pokusas da proberes neki koji je izdeljan iz srednje daske, posto on makar ima simetricne godove. Ovi koji su vise sa strane su skroz asimetricni, veca je sansa da kod njih krene nesto po zlu. Npr na slici ove velika daska oznacena kao flatsawn....ako naprave vrat od dela skroz levo mozda i prodje, al oni naprave i od ovog dela skroz desno, i takvih ima vise, jbg.

Image

evo primera kako ne treba da bude, godovi idu na sve strane.

Image

evo sugave fotke od pre vise od dekade kad smo pravili onu moju crvenu. Trazio sam od stewmac da posalju centralno parce i stvarno je perfektno...kad bi pravili takve flatsawn, ne bi mi smetalo, ali jbg, takvih komada je jos manje nego da sve iseku quartersawn.

Image

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by tommytigh77 » 09 Oct 2016, 12:58

RadeRas wrote:Priča da je neka gitara koja liči na Les Paul ili na Stratocaster, a nije ni Gibson a ni Fender, kvalitetnija i bolja, je sažvakana žvaka za ljubitelje Gibsona ili Fendera. Jer, ja slušam i vidim da gitaristi uopšte ne traže novine, oni hoće baš to što jeste. Mislim da je Tommy napisao skoro da za njega Fender nije gitara ako nema vintage tremolo sa 6 rupa, čivije iz stare ere, 21 prag i tako. Neki kažu da su ove novije čivije bolje jer se gitara mnogo manje raštimava i bolje se štimuje, tako kažu i za one metalne konjiće sa rolerima, da su kao mnogo bolji od konjića od plastike ili kostiju, jer možeš da šteluješ i visinu žica na vratu i eliminišeš baz i nema raštimavanja kada koristiš tremolo i tako. Izmislili magnete koji ne šume, svirao ih Klepton, ali opet ne vredi. Ako Gibson ili Fender, koji je apgrejdovan da tako kažem, nikome nije zanimljiv, zašto se onda govori o nekoj boljoj gitari i kao eeeeh da Gibson ili Fender budu kao Fujigen, Suhr, nego nas vuku za nos 50 godina namerno i tako?
Druže, ja sam to pisao onom liku koji je navalio da kupi isključivo američki Fender i nipošto bilo šta drugo, pa u tom kontekstu treba shvatiti moju priču, gde si navalio. Inače, nisam ludit i nemam ništa protiv modernizacije, ali samo ako je u službi poboljšanja zvuka i upotrebe instrumenta, i ako ne služi isključivo smanjenju troškova proizvodnje. Tremolo sa 6 šrafova i čeličnim blokom volim zato što su svi drugi tonski inferiorni, ne zato što je starinski. Isto važi i za noiseless magnete i slično. S druge strane, jedva čekam da na gitaru stavim locking čivije umesto vintage Kluson-a.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by hipihill » 10 Oct 2016, 10:08

eg303 wrote:Obe pomenute kompanije imaju godišnju produkciju (pretpostavljam) ranga stotina hiljada primeraka (skoro sam pogledao neki Gibson factory tour video u kome je pomenuto da dnevno naprave oko 1500-2000(!) pickup-ova, podeli sa dva i pomnoži sa okvirnim brojem radnih dana u godini i eto približne cifre gitara koje izađu iz fabrike, kolika je verovatnoća da nešto od toga bude falš?)...
Fender radi blizu 2.000 komada dnevno, za Gibson ne znam, ali postoje visoki brojevi za komade u jednom danu (na primerku koji je kod mene je broj 738), a skromni Epiphone (Kina) radi 700 komada dnevno što njihov predstavnik izgovara u ovom videu:

https://www.youtube.com/watch?v=LRczd_ZEf4E

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest