Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by eg303 » 11 Oct 2016, 05:34

ProfessorBaltazar wrote:..."E sad, vracamo se na tu prethodnu tezu, firma velikan kakav je Feder, treba znaci da ima neke standarde i da ih stalno poboljsava i kaze, mi jednostavno vise ne pravimo vratove koji nisu quartersawn ako neko pita, to je standardno sad, nema potrebe vise ni da pisemo u specifikaciji jer bi bila budalastina i pljacka i nehat da radimo drukcije (za tela jos djene djene)."
Mislim da jednostavno kompanije kao Fender imaju na raspolaganju statistiku (koju mi smrtnici nemamo) a koja im govori koji procenat njihovih gitarskih vratova završi na remontu po pitanju uvrtanja oko ose "truss rod"-a, kada sam malo bolje prebrojao, u mom vlasništvu je bilo (do sada :lol: ) celih pet komada instrumenata sa imenom "Fender" (3 amerikanska strata, '77, '79 i '07, amerikanski "Lead" '81 i indonežanski Squier) i samo sa azijskim primerkom imadoh problema sa vratom ali ne sa uvrtanjem već sa "shrink"-ovanjem, smanjio se ceo vrat tokom grejne sezone, po širini otprilike za pola milimetra, dovoljno da pragovi istrče van vrata i da se osete pod rukom.
Ako ekipa iz Fendera zna da, recimo, 5% vratova se vremenom uvije jer su izrezani po tangenti stabla zajedno sa korom drveta i detlićem koji je jurio crva kroz godove, yebbe im se (verovatno), čak se i tvrtkama poput Porsche-a dešava da im izleti cela serija sa greškom na kočnicama ("od toga može da se rikne") pa i dalje važe za standard sportskog auta...

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by majtimika » 12 Oct 2016, 20:12

Evo posle vec nekog solidnog vremena bavljenja pravljenjem i servisiranjem gitara dosao sam do zakljucka da je jebeno svejedno, u principu sranje sa vratom moze da se desi i na flat i quarte sawn drvetu, u glavnom je veca verovtnoca kod jednostrukih sipki, jer one prave takvu silu da uvrcu vrat, ali opet ne mora ni to da znaci, quarter ne garantuje nista, zato fender realno bole qurac za to i prodace ti ga kao foru i debelo naplatiti jer ti mialis da tako treba. Rebras je posebna prica i zna da bude jako hirovit tako da ni to ne cudi. Realno odredjeni postotak vratova ce se sjebati jer realno je drvo osetljivo na.vlagu i temperaturu i tu niko ne moze da predvidi sta ce se desiti. Cak i laminacija nije 100% sigurno resenje

User avatar
Rocker.
MF veteran
Posts: 368
Joined: 10 Sep 2006, 14:32

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by Rocker. » 14 Oct 2016, 17:01

majtimika wrote: 100% sigurno resenje
Sigurno resenje je parker fly:
Image

ili ovaj Guthrie Govan Shur sa roasted maple vratom
Image

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by eg303 » 14 Oct 2016, 23:49

Kramer kuje vrata po mjesecu:

Image

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by komil » 15 Oct 2016, 00:17

Probao sam onog Parkera, vrat tanak a ultra čvrst. Neki "space technology". Gitara zvuči odlično i laka je za svirku.

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by Tenji » 15 Oct 2016, 00:52

Kad smo vec kod svemirskih tehnologija, koga zanima neka overi Aristides.
"Body and neck one piece construction, integrally layered with Arium."
http://aristidesinstruments.com/
Image
Image
Image

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by pisac » 15 Oct 2016, 16:22

Image
Jedan od razloga sto sam kupio Hagstrom je i ovaj...H-expander,koji pomaze da vrat ostane jako stabilan,ekstremno tanak ,a u isto vreme dozvoljava nisku akciju zica.Metalni dodatak umetnut u vrat,kroz koji prolazi sipka.Kako god,uliva poverenje,posebno u odnosu na konkurenciju,koja je,vidite i ovde,oklevetana da joj se vratovi na gitarama krive.Za Hagstrom to nisam cuo.
Iskreno,nikad nisam ni cuo nista lose o Hagstromu.Swedi su temeljni kad nesto rade-setite se Volvo-a...

User avatar
merk
Posts: 389
Joined: 01 Apr 2010, 10:05

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by merk » 15 Oct 2016, 21:32

istina. ovaj moj viking iz 68 (48 godina?!) to samo potvrđuje! hagstrom je zakon!

Image

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by hipihill » 16 Oct 2016, 10:21

pisac wrote:Kako god,uliva poverenje,posebno u odnosu na konkurenciju,koja je,vidite i ovde,oklevetana da joj se vratovi na gitarama krive.Za Hagstrom to nisam cuo.
Iskreno,nikad nisam ni cuo nista lose o Hagstromu.Swedi su temeljni kad nesto rade-setite se Volvo-a...
A koliko ljudi poznaješ koji imaju Hagstrom gitaru? A koliko ih poznaješ koji imaju Fender ili Gibson? Lično poznajem samo jednog koji ima(o) Hagstrom akustaru.
merk wrote:istina. ovaj moj viking iz 68 (48 godina?!) to samo potvrđuje! hagstrom je zakon!
Da, ali ti pričaš o starim švedskim gitarama. To više ne postoji, danas se prave u Kini i one srednje kategorije (Swede) su na nivou Epiphonea otprilike, a toliko i koštaju.

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by eg303 » 16 Oct 2016, 13:56

merk wrote:istina. ovaj moj viking iz 68 (48 godina?!) to samo potvrđuje! hagstrom je zakon!

Image
Gde je prilaz truss rod-u na ovoj gitari, tj. kako se koriguje krivina vrata na njoj?

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by pisac » 16 Oct 2016, 14:13

hipihill wrote:
pisac wrote:Kako god,uliva poverenje,posebno u odnosu na konkurenciju,koja je,vidite i ovde,oklevetana da joj se vratovi na gitarama krive.Za Hagstrom to nisam cuo.
Iskreno,nikad nisam ni cuo nista lose o Hagstromu.Swedi su temeljni kad nesto rade-setite se Volvo-a...
A koliko ljudi poznaješ koji imaju Hagstrom gitaru? A koliko ih poznaješ koji imaju Fender ili Gibson? Lično poznajem samo jednog koji ima(o) Hagstrom akustaru.
merk wrote:istina. ovaj moj viking iz 68 (48 godina?!) to samo potvrđuje! hagstrom je zakon!
Da, ali ti pričaš o starim švedskim gitarama. To više ne postoji, danas se prave u Kini i one srednje kategorije (Swede) su na nivou Epiphonea otprilike, a toliko i koštaju.
Pa,poznajem po nekog,necu da se pravim vazan sad...ima ih po celom svetu,tja...Hagstrom je ovde prilicno rasprostranjen,i cenjen,i prodavan.Sudeci po tvom reagovanju,ti imas i Fendera i Gibsona,a ja,eto,Hagstroma...mozemo da se upoznamo,mozemo da uporedimo gitare direktno,jedno iskustvo vise,sto da ne?
Kakve veze ima gde se gitara pravi?Koja je razlika ,ako u Kinu dodje sef i inzenjer Hagstroma,a ostalo su kineski radnici,ili u Svedsku kod tog istog inzenjera dodje 20 radnika sa strane-Hrvata,Kineza,Srba,Rumuna,Ceha,i rade Hagstrom gitare?Mislis da u Svedskoj rade samo Svedjani?Da iza svake MADE IN GERMANY etikete stoje samo Nemci-nije ti palo na pamet da je to neki Turcin koji je otvorio firmu u Nemackoj(i zaposljava samo Turke)?To tako funkcionise,druze moj.Ja radim sa strancima,Holandjani su gazde,a Portugalac je glavni majstor.Isto bi on to bio i u svom Portugalu,da je fabrika tamo,isto i ovde u Evropi.Ali on prati specifikacije,holandske,i odrzava kvalitet proizvoda,slusajuci instrukcije sefova.Holandjana.Nemoj da mislis da su svih milijardu ipo Kineza zarozani nesposobni i ograniceni,pravis ogomnu gresku onda.Ne sudi o Kini po kineskim prodavnicama u Srbiji.
Uporedjivanje Hagstroma i Epiphone-a je nezahvalno,varira od mnogo cega.
Sa ovim nisam rekao da su Hagstrom gitare bolje od Gibson gitara(izuzevsi Hagstrom Northen Swede),o ne ne,niti da ce se vrat na svakom Gibsonu Epiphone-u Fenderu iskriviti.U ovoj temi ja to nisam rekao,samo sam video da drugi kazu nesto u vezi toga pa sam doprineo temi svojim misljenjem(koje ne mora da bude tacno).Samo sam rekao da je i taj dodatak u vratu Hagstroma uticao da se opredelim da njega.Za sto evra vise mogao sam kupiti Gibson Les Paul Tribute 60,sa p90 magnetima-ali nisam.Uzeo sam Hagstrom,dobra je to gitara i ja je necu prodavati vise jer sam zadovoljan njome,za razliku od mnogih vlasnika Gibsona.
Hagstrom pravi gitare od 1958.godine,harmonike od 1932.Puno godina,a?

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by hipihill » 16 Oct 2016, 18:15

Da, ja imam i Fender i Gibson i to skupe varijante i prezadovoljan sam, ali to nikako ne bi bio razlog da negiram nesumnjivi kvalitet (starog) Hagstroma! Ostalo napisano stoji samo doneke. Za Hagstrom gitare niko u svetu ne bi čuo da Abba nije pobedila na Evroviziji i svirala isključivo te gitare i tako ih proslavila (al` kad bi se zezali, snimali su mnogo toga sa LP recimo pa svirali i na koncertima neke druge gitare). Ovde kod nas ih je bila izvesna količina zahvaljujući najviše našim radnicima u Švedskoj koji su to donosili. Nikada ih nije bilo u značajnijoj količini.

To da su Švedski proizvodi kvalitetni je nesumnjivo tačno. Mada po anlogiji sa temom bio sam veoma razočaran kada sam kao klinac zaluđen automobilima na novom Saabu video otpali krov jer je bio loše zalepljen! Ono u stili Alfi se to oprašta, ali Saabu ne. Samo potenciram da današnji Hagstrom nema velike veze sa nekadašnjim. Slično kao i Framus vlasnik je sasvim drugi, generacija managmenta je sasvim druga, ideja nije ista, danas je vodilja isključivo profit, nema potrebe za probijanjem tržišta. Zato cena gotovog proizvoda mora biti što niža. Kineski Hagstrom Swede je zaliven sa poli lakom jednako kao i Epiphone. Uzmi u ruke pa ćeš videti koliko sam u pravu. Nisam imao prilike da probam njihove najskuplje nove modele, ali Swede jesam i bio sam vidno razočaran. Kažem, to je klasa kineskog Epiphonea. Ista priča kao sa Saabom - očekivao sam mnogo više.

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by Frostensen » 16 Oct 2016, 18:57

hipihill wrote: To da su Švedski proizvodi kvalitetni je nesumnjivo tačno. Mada po anlogiji sa temom bio sam veoma razočaran kada sam kao klinac zaluđen automobilima na novom Saabu video otpali krov jer je bio loše zalepljen! Ono u stili Alfi se to oprašta, ali Saabu ne.


I tako komsija nas, bogat biznismen iz onog doba stare Jugoslavije kad je Jugo bio pojam, doveze ogromnog Volvoa. Taj auto je bio svemirski brod. Medjutim, ja ne znam sta na tim kolima sve nije crklo od menjaca, preko glave motora koja je eksplodirala pa je jadni auto iskrvario na sred ulice. Volvo mi je uvek bio pojam automobila jer sam se u njemu vozio kao klinac dosta, ali svaki Volvo u koji sam ikad seo se raspadao.... No nebitno. Teji, posto si pominjao varijaciju na temu, sta mislis od Vintage Gitarama? Njihovi Les Paulovi su bas onako fini komadi. Jedino sto je kod nas cena otisla nebu pod oblake, dok je preko Thommana ista ko sto je bila pre nekoliko godina.

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by pisac » 16 Oct 2016, 19:33

Uzmi u ruke i probaj Nothern Swede seriju,mozda se iznenadis.A to sto kod nas nije bilo Hagstroma,nista ne znaci-kod nas nema ni Orville,ni FGN,ni G&L-a,ni Agile,ni mnogih drugih.PO kvalitetu zvuka i izrade,tu su negde,sa Gibsonom,Fenderom,a ja u zivotu nisam imao u rukama nijedan primerak od njih-nema ih u prodaji,ni kod nas ni drugde,tesko se stize do njih.Cak ih na sceni ih ne sviraju ,,zvezde'',a opet su to neverovatno dobri instrumenti.I neki modeli Tokaija i FNG-a su bolji od ovog dvojca Gibson-Fender.
Drago mi je sto si prezadovoljan svojim skupljim serijama Gibsona i Fendera,kako kazes-njih su svirali svi americki i engleski rokeri od nastanka rock'n'roll-a,dovoljno dobra reklama,pa nema mesta za druge proizvodjace,naravno.Elvis je svirao Hagstrom,Zappa je svirao Hagstrom,David Bowie i mnogi drugi(Google ce ti potvrditi),ali na sceni svi amerikanci su svirali americke gitare...jasno ko dan.Biznis.Kao i Coca-Cola,svi znaju da je ofarbana voda s sodom koja steti zdravlju,ali vredi milijarde,i dalje je number1!
Gibson je Gibson,Fender je Fender,pozdravljam -dobri instrumenti,sa dugom istorijom,i slavnom.Ali to nije kraj,meni muziku ne stvara logo na glavi vec zvuk.A zvuk mog Hagstroma je bas onakav kakav sam ocekivao i zeleo od p90 pickups-a.Zadovoljan sam svojim izborom,a i lakirana je bez greske.Fretborad nije od rosewood-a vec od kompozita,vestacki materijal na bazi grafita,a cela gitara teski mahagoni,zvuci i kao Telecaster i SRV na cleanu i kao PRS na distorziji-crunch-u.Cena je oko 650 evra...za dobrog gitaristu,dovoljno da stvara cuda.
Bez analogije sa automobilima ne moze,izgleda,pa uzgred da kazem da je Mercedes pojam za kvalitet,no opet je najprodavaniji model u istoriji Toyota Corolla...i sad,ako ti stave povez na oci i puste neku muziku,pogodices da li svira Gibson,PRS,ili Orville-ili Hagstrom Swede?Ili ces u autu pogoditi da li se vozis u Mercedesu,ili u Audiju,ili u Chrysler-u,vezanih ociju?Sve je relativno,no razmenjujemo iskustva i caskamo.Niko od nas nema toliko godina i iskustva da bi znao sve i probao sve.I to je deo magije.Veliki pozdrav svima.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Gibson (i ekipa) - Kvalitet i kontrola istog

Post by ProfessorBaltazar » 16 Oct 2016, 23:20

hipihill wrote:Samo potenciram da današnji Hagstrom nema velike veze sa nekadašnjim....
A naprotiv danasnji Gibson i Fender imaju veze sa nekadašnjim. Pre podne. :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest