Voskiranje rosewood figerboard-a..

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by eg303 » 05 Dec 2016, 14:59

Nedavno sam došao do jedne jeftine rosewood fingerboard gitare pa sam na ivici da mađijam sa istom, dopada mi se kada rosewood nije "mat" već ima sjaj. E, sad, kako doći do tog "sjaja", da li valja da se utrlja pčelinji (ili neki drugi) vosak i onda uglanca do sjaja ili ima već neki drugi metod, ako neko od graditelja (ili bilo ko, ko ima neka iskustva) zna kako je to najbolje uraditi, zamolio bih da to podeli sa nama...

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by bancika » 05 Dec 2016, 19:03

Secam se da je fino sijao rosewood na gitari koju smo celu finishirali u ulje i vosak. Presli smo celu gitaru osim prednje strane fingerboarda, ali moze da se vidi sa strane kako izgleda.

Image

to je radjeno ovim uljem za puske, pa onda voskom koji ide u kompletu
Spoiler:
Image

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by eg303 » 05 Dec 2016, 23:00

bancika wrote:Secam se da je fino sijao rosewood na gitari koju smo celu finishirali u ulje i vosak. Presli smo celu gitaru osim prednje strane fingerboarda, ali moze da se vidi sa strane kako izgleda.
Hvala na odgovoru. Moram da pitam zašto niste i prednju ("svirajuću") stranu rosewood-a uradili u istom maniru?
Meni se doima ovakav izgled, kao što je na ovoj Vlatkovoj tanburi (btw, ne znam ni da li je ovo prava "vintage" gitara ili neki CS uradak)...

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by bancika » 06 Dec 2016, 00:33

Sta znam, ja nesto ne volim sjajni fboard, pa smo ga maskirali trakom

User avatar
Mitar
Posts: 71
Joined: 03 Aug 2012, 11:10
Location: Šabac/Beograd

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by Mitar » 06 Dec 2016, 08:21

Rosewood fingerboard bi trebao da se maže nekim uljem. Mislim da se limunovo najviše preporučuje a može i čičkovo i orahovo. Verovatno može još svašta al su meni stariji gitaristi kad sam bio klinac ovo preporučivali. Ja koristim čičkovo i orahovo, kako kad, i rezultat je sjajan i još lepši fingerboard nego Vlatkov ;) Mažem to dva tri puta godišnje i sjaj traje par nedelja posle toga, sve zavisi koliko sviram tu gitaru.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by ProfessorBaltazar » 06 Dec 2016, 08:38

Znao sam da je taj Vlatkov Brasilian Rosewood nikakav.

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by eg303 » 06 Dec 2016, 09:14

Mitar wrote:Rosewood fingerboard bi trebao da se maže nekim uljem. Mislim da se limunovo najviše preporučuje a može i čičkovo i orahovo. Verovatno može još svašta al su meni stariji gitaristi kad sam bio klinac ovo preporučivali. Ja koristim čičkovo i orahovo, kako kad, i rezultat je sjajan i još lepši fingerboard nego Vlatkov ;) Mažem to dva tri puta godišnje i sjaj traje par nedelja posle toga, sve zavisi koliko sviram tu gitaru.
Znam ja to, koristim za moje tanbure to "limunovo" ulje i principu je OK, ja bih hteo samo da zadržim taj efekat kao što izgleda vrat kada je tek naneto ulje (tako je na ovoj Vlatkovoj tanburi) i viđao sam desetinu gitara koje baš tako izgledaju, sjajan fingerboard...

User avatar
Mitar
Posts: 71
Joined: 03 Aug 2012, 11:10
Location: Šabac/Beograd

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by Mitar » 07 Dec 2016, 10:52

Možda su non-stop namazane nekim uljem? :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by bancika » 07 Dec 2016, 10:57

Tru oil traje dosta dugo, red velicine godine

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by eg303 » 08 Dec 2016, 08:19

bancika wrote:Tru oil traje dosta dugo, red velicine godine
A taj vosak koji "ide sa tru oil" u kompletu, na kojoj je bazi? Jel' neki "prirodni" (pčelinji) ili nešto drugo?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by bancika » 08 Dec 2016, 08:31

Neam pojma, ima na sajtu proizvodjaca sve. Mada nije fokus na vosku nego na ulju. Bez njega ti dzabe vosak. Tu marku preporucuje musicman za gole vratove...

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by eg303 » 08 Dec 2016, 09:47

bancika wrote:Neam pojma, ima na sajtu proizvodjaca sve. Mada nije fokus na vosku nego na ulju. Bez njega ti dzabe vosak. Tu marku preporucuje musicman za gole vratove...
Sad baš čitam, ima prirodnu (karnauba i pčelinji vosak) i silikonsku komponentu, strava je što može za sve živo, i za drvo, i za metal i za kožu...
Pretpostavljam da je OK da se njime tretira i fingerboard (mislim da to važi i za maple (go) i rosewood)...

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by bancika » 08 Dec 2016, 09:52

eg303 wrote:
bancika wrote:Neam pojma, ima na sajtu proizvodjaca sve. Mada nije fokus na vosku nego na ulju. Bez njega ti dzabe vosak. Tu marku preporucuje musicman za gole vratove...
Sad baš čitam, ima prirodnu (karnauba i pčelinji vosak) i silikonsku komponentu, strava je što može za sve živo, i za drvo, i za metal i za kožu...
Pretpostavljam da je OK da se njime tretira i fingerboard (mislim da to važi i za maple (go) i rosewood)...
ma da, super je, samo nema kod nas pa mora da se poruci.

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by eg303 » 08 Dec 2016, 10:36

bancika wrote:...
ma da, super je, samo nema kod nas pa mora da se poruci.
E a baš gledam to oko naručivanja, nekako mi samo nije jasno to što si rekao da "ide u paru" tru-oil i vosak, nigde na ebay-u nisam našao baš tu kombinaciju, nude odvojeno ulje, odvojeno vosak a u kompletu (od 5-6 flašica) tog proizvođača (Birchwood Casey) gde je ulje tu nema taj vosak a ubivaju sa poštarinom, veća je od vrednosti preparata... :(

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Voskiranje rosewood figerboard-a..

Post by bancika » 08 Dec 2016, 10:45

izgleda da niko trenutno ne prodaje zajedno na ebay. Ja sam bas odavno to kupovao, mozda ima 3-4 godine. Ovaj prodavac ima oba, mozes da ga pitas za kombinovanu postarinu

http://www.ebay.com/itm/Birchwood-Casey ... Swal5YG7wN
http://www.ebay.com/itm/Birchwood-Casey ... SwHoFXveG0

ili kod ovog u Britaniji. kosta vise proizvod, al je dosta manje postarina, pa se mozda isplati (ovo je manja bocica ulja al imaju i vecu)

http://www.ebay.com/itm/Birchwood-Casey ... SwXeJYHGOJ
http://www.ebay.com/itm/Birchwood-Casey ... SwXeJXeOxk

Ono, samo za sjaj ti je dovoljno ulje. Vosak formira dodatni sloj preko ulja koji odbija vodu i daje neki svilenkasti osecaj pod rukom...tako da je i to korisno, ali nije presudno za sjaj (cak ga malo i ublazi).

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest