Low-budget strat

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Alchemy
Posts: 6
Joined: 30 Dec 2016, 10:02

Low-budget strat

Post by Alchemy » 30 Dec 2016, 15:00

Posle dosta procitanih tema po forumima, proucavanja raznoraznih review-ova, ipak sam se odlucio da zamolim za pomoc. Znam da je tema "koju prvu gitaru kupiti" obradjena vise nego dovoljno puta, ali da probamo :)
Za pocetak da kazem malo o sebi i o onome sto mi treba. Dakle, godina 40, akusticnu gitaru sviram jos od srednje skole. Sviram je skoro pa iskljucivo samo za svoju dusu (bilo je tu nekih gig-ova u mladosti), dakle iskljucivo amaterski. Nivo sviranja, recimo da bih mogao proci kao solidan ritam gitarista u svakom bendu, nije da ne znam, daleko od virtouza. :)
Da li je kriza srednjih godina (verovatno) ili ne, uglavnom resio sam da se pocastim nekom elektricnom gitarom. Sta zelim? Znam da hocu da bude stratocaster, znam da hocu maple fingerboard (svidja mi se), znam da treba da ima tremolo rucicu (ne za neko divljanje, ali cisto da se doda malo vibrata). Sto se tice cene, recimo da je gornji kapak 200 evra. Preferiram novu gitaru, ne zato sto bezim od polovnih, vec zato sto se bojim macke u dzaku. Ne razumem se dovoljno u elektricne gitare, novu bar mogu da reklamiram ako shvatim da nesto ne valja.
Sto se amp-a tice, za pocetak bi to verovatno bio Guitar Rig ili tako nesto na kompu, a kasnije bih uzeo nesto tipa Vox Mini 3 ili neko slicno modeling pojacalo, bitno je da im built-in efekte za zajebanciju. :)
Od onoga sto se nudi kod nas, recimo da su mi zapali za oko Jay Turser JT-300 stratovi, deluju mi najozbiljnije od 100e-gitara, osim toga video sam da Harley Benton ST imaju jako dobre ocene i review-ove, malo bi mi komplikovanije bilo doci do njih, ali ne i nemoguce. Naravno, sve je ovo iskljucivo sa interneta, ponavljam, el. gitaru nikada nisam imao, svirao mozda par puta u zivotu pre mnogo godina, tako da je moje prakticno znanje o njima nikakvo.

Ako neko ima neki predlog/savet bio bih vise nego zahvalan na njemu, ja sam se potrudio da sto blize objasnim moje zelje :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Low-budget strat

Post by bancika » 30 Dec 2016, 15:05

pre neki dan sam bas pisao kako me odusevila Yamaha Pacifica 112J. Bas je tu negde sa cenom. Kolega je platio punu cenu od 28k, ali kontam da mozes da spustis dve-tri hiljade ako doneses kes :)

Stvarno dobra gitara, i to ne samo za apsolutne pocetnike. Sve je jako solidno na njoj...drvo, hardware, magneti, zavrsna obrada, fabricki setup. Nisam mislio da ce neka gitara koja je toliko jeftina da ostavi tako pozitivan utisak na mene. Mnogo je bolja nego dva Squier Standard Strat-a koje smo probali u isto vreme, a koji kostaju 10k vise. Jednom je vrat lose usrafljen tako da je tanka E zica preblizu ivice, drugom su toliko ostri pragovi da se kolega bukvalno poseko dok smo je probali. Na Yamahi su fino obradjeni i vrat savrseno centriran. U bridge ima humbucker koji nije preglasan, ali taman je malo jaci od singlova i masniji, pa nemas problem sa krestanjem bridge magneta kao kod stratova.

Ne bih ti savetovao da ides ispod te granice...uzmi nesto sto ce te inspirisati da sviras, ne mora bas da bude krs ako je prva gitara :) Nikad nisam razumeo kad ljudi kazu "bolje da pocnem od lose gitare, posle cu da sviram bolje". Oces, djavola. Kao da vezbas za formulu 1 na yugu...nema si veze :)

Alchemy
Posts: 6
Joined: 30 Dec 2016, 10:02

Re: Low-budget strat

Post by Alchemy » 30 Dec 2016, 15:29

Da, to je definitivno gitara koja po velikoj vecini ima najbolji odnos cena-kvalitet. Meni eto ima cisto estetski minus, koliko sam uspeo da vidim ne postoje sa maple fingerboard-om. Svestan sam da ovo nije racionalno razmisljanje, al' sta da radim :)
Znam da dobra gitara ne moze biti jeftina. Najveca nedoumica koju ja imam je koliko opravdana moze biti neka investicija za ono sto meni treba. 90% sviranja ce biti u fazonu, klinci su otisli na spavanje, uzecu pola sata sat da protamburam nesto za svoju dusu. Ok da imam neku vecu lovu na gomili, problema ne bi bilo. Ovako sve preko 200 jura mi postaje nategnuta investicija. Da imam nameru da se profi bavim muzikom, to je vec druga prica.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Low-budget strat

Post by bancika » 30 Dec 2016, 15:38

Alchemy wrote:90% sviranja ce biti u fazonu, klinci su otisli na spavanje, uzecu pola sata sat da protamburam nesto za svoju dusu. .
to ne znaci da ne zasluzujes dobru gitaru...po meni, cak je i razlog vise da uzmes bolju. Ako vec imas pola sata dnevno (i ja imam otprilike toliko), valjda bi radije da uzivas nego da se stalno frustriras oko shitty gitare.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Alfonso

Post by alfonso » 30 Dec 2016, 17:32

Pa sad, ako trazis da izgledao kao strat pravi, potrazi nekog squiera. Ako imas nekog prijatelja koji se razume malo u gitare onda mozes gledati i polovnjake. Stvarno nisam siguran da ces naci nesto novo a da lici na fender za te pare, a da je pritom dovoljno dobrog kvaliteta. Ne znam posto su cort stratovi. Cort bi trebalo da je pristojna gitara (iskreno nisam probao, ali mi je par ljudi reklo da su ok skroz)

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Alfonso

Post by Rockatansky » 30 Dec 2016, 19:12

alfonso wrote:Pa sad, ako trazis da izgledao kao strat pravi, potrazi nekog squiera. Ako imas nekog prijatelja koji se razume malo u gitare onda mozes gledati i polovnjake. Stvarno nisam siguran da ces naci nesto novo a da lici na fender za te pare, a da je pritom dovoljno dobrog kvaliteta. Ne znam posto su cort stratovi. Cort bi trebalo da je pristojna gitara (iskreno nisam probao, ali mi je par ljudi reklo da su ok skroz)
Kontam bolje polovni recimo Standard (malo nas ogranicava cinjenica da hoce maple fretboard, pa zato) nego bilo koje te druge kopije... Bio neki na oglasima za 200 evra skoro, mozda ga jos uve ima.
Samo da ima nekog da pogleda da mu ne uvale nesto, ali to ne bi trebalo da se desi tako lako...

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Alfonso

Post by bancika » 30 Dec 2016, 19:50

Rockatansky wrote:Kontam bolje polovni recimo Standard nego bilo koje te druge kopije... .
na koje kopije mislis? Standard je prilicno osrednja gitara, u najboljem slucaju.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Low-budget strat

Post by Rockatansky » 30 Dec 2016, 20:04

Pa sta znam, na ove druge spomenute, koji izgledaju bas startoliko.
Meni je delovao super kada sam ga probao, par puta, mada mozda sam pristrasan, volim takav finis na vratu. A ima i Alnico magnete, zar ne?

Alchemy
Posts: 6
Joined: 30 Dec 2016, 10:02

Re: Low-budget strat

Post by Alchemy » 30 Dec 2016, 21:13

Nemam koga da vodim u kupovinu tako da bih ipak uzeo novu gitaru. Znam da je prilicno nepovoljnije, ali ovako mogu da reklamiram, cak i vratim ako slucajno bude trebalo, a i na kraju ovo mi je prva a verovatno i jedina kupovina gitare.
Ako sam dobro shvatio jare i pare nikako ne mogu, ja cu izneti neke zakljucke, vi recite da li sam u pravu:
Pacifica je izgleda ipak best buy opcija, sa cenom od 230e i najboljim komentarima do sada.
Squiere pre standarda ne vredi gledati, a oni idu od 300e. Cortovi mi se ne svidjaju. Na maple f-board mogu izgleda da zaboravim :(
Ti JT-300 stratovi lepo izgledaju, ali izgleda nista vise od toga. Imaju solidne komentare po YT i raznim stranim sajtovima, ali vise verujem nasim ljudima, nego Amerima :)

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Low-budget strat

Post by Rockatansky » 30 Dec 2016, 21:23

Alchemy wrote:...a i na kraju ovo mi je prva a verovatno i jedina kupovina gitare.
You wish! :mrgreen:

Alchemy
Posts: 6
Joined: 30 Dec 2016, 10:02

Re: Low-budget strat

Post by Alchemy » 30 Dec 2016, 21:58

Gresim? :lol:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Low-budget strat

Post by bancika » 30 Dec 2016, 22:07

Rockatansky wrote:Pa sta znam, na ove druge spomenute, koji izgledaju bas startoliko.
Ne znam b'ate, bas smo direktno poredili Standard Strat sa Yamahom i nema uopste dileme koja je bolja...moze nekome da se ne svidi oblik mrsavog Strata i to sto ne pise Fender/Squier, ali ako uzmemo sve pojedinacno da poredimo, sve je bolje na Yamahi. I na Cortu onom od 35-40k isto...samo se ni meni ne svidja oblik na cortu sto su nakrivili onako telo. Osim sto Squier ima 100% Strat oblik i ono "by Fender" na glavi, nema ni jednu prednost. A nije sad da smo imali predrasude prema Squieru pa smo podsvesno favorizovali Yamahu. Otisli smo da kupimo Squier, a izasli iz radnje sa Yamahom. I yamaha ima satenski finish na vratu, samo je daleko bolja obrada pragova, pa je zgodniji za sviranje.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Low-budget strat

Post by Rockatansky » 30 Dec 2016, 22:30

bancika wrote:
Rockatansky wrote:Pa sta znam, na ove druge spomenute, koji izgledaju bas startoliko.
Ne znam b'ate, bas smo direktno poredili Standard Strat sa Yamahom i nema uopste dileme koja je bolja...moze nekome da se ne svidi oblik mrsavog Strata i to sto ne pise Fender/Squier, ali ako uzmemo sve pojedinacno da poredimo, sve je bolje na Yamahi. I na Cortu onom od 35-40k isto...samo se ni meni ne svidja oblik na cortu sto su nakrivili onako telo. Osim sto Squier ima 100% Strat oblik i ono "by Fender" na glavi, nema ni jednu prednost. A nije sad da smo imali predrasude prema Squieru pa smo podsvesno favorizovali Yamahu. Otisli smo da kupimo Squier, a izasli iz radnje sa Yamahom. I yamaha ima satenski finish na vratu, samo je daleko bolja obrada pragova, pa je zgodniji za sviranje.
Verujem ti potpuno. :) Ali kada sam ja valjda snob i rob estetike - ja bih uzeo standarda. :oops:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Low-budget strat

Post by bancika » 30 Dec 2016, 22:45

Ma ok je to, i ja sam rob marki...al zato platim vise :) ako je vec ogranicen budzet onda je bez veze ograniciti i brend. Ebiga, ja sam prvi napravio tu gresku sa squierom, al bio skolarac, sta znam :)

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Alfonso

Post by alfonso » 30 Dec 2016, 22:55

Bre, lepo bi bilo da pise fender. Gledas nekog koga volis da slusas i zelis da imas isto to. Sad, sto nemamo para to je nas problem :)
Stvarno mislim da za budzet manji od 300€ novu gitaru kakvu tazis tesko da mozes ugrabiti

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest