SoundSation Les Paul - problem sa intonacijom.

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Recklesslife
Posts: 61
Joined: 20 May 2010, 17:51

SoundSation Les Paul - problem sa intonacijom.

Post by Recklesslife » 10 Jun 2017, 22:05

Uzeo sam ovu gitaru polovnu. Nastimujem je u standardnom E stimu, i evo kako zvuci: https://streamable.com/jg1i8

Proveravao sam uz "AP Tuner" da li je intonacija dobra (dvanaesti prag metoda, nasao na netu) - ima malih odstupanja, ali koliko sam razumeo, to je normalno.

Ipak, gitara mi zvuci kao da je out of tune?

U cemu je problem? Nisam pri novcu da saljem gitaru u servis i da mi rade setup, jer sam vec pukao neplanirano novce za ovu gitaru... Zeleo bih da ovo resim.

Takodje, low E zica buzz-uje, tako da imam problema da je nastimujem. Cini mi se manje kada je prikljucim na pojacalo.. Sto se tice vrata, cini mi se da nije prav, rekao bih malo izvitoperen, mada nisam siguran. I cini mi se kao da ima neki reljef kada sviram, jer kada sam probao Les Paul Epiphone Standard-Pro, vrat na njemu je nekako ravan, a kod mene je ispupcen..

Stvarno sam noob da ovo objasnim bolje, tako da je svaka pomoc dobrodosla. Ako neko moze da licno pogleda gitaru, uz pivo ili sok, dobrodosao je. Ja sam iz Beograda... Stvarno bih mu bio zahvalan. U suprotnom, cini mi se da mi nema druge nego da cekam sl. platu... Odvlaci me od sviranja kada cujem da to ne zvuci kako treba..

Hvala.

zek
Posts: 92
Joined: 12 Apr 2011, 13:32

Re: SoundSation Les Paul - problem sa intonacijom.

Post by zek » 10 Jun 2017, 22:46

Recklesslife wrote:
10 Jun 2017, 22:05
Proveravao sam uz "AP Tuner" da li je intonacija dobra (dvanaesti prag metoda, nasao na netu) - ima malih odstupanja, ali koliko sam razumeo, to je normalno.
Ne bi trebalo da ima odstupanja, pošto možeš za svaku žicu posebno da fino našteluješ intonaciju na kobilici.

Recklesslife
Posts: 61
Joined: 20 May 2010, 17:51

Re: SoundSation Les Paul - problem sa intonacijom.

Post by Recklesslife » 10 Jun 2017, 22:51

Ap Tuner bukvalno kaze +5 i +7 kada stisnem zicu u odnosu na kada je sviram otvorenu.

I dalje prikazuje istu notu... Ne znam da li tako mala odstupanja mogu da naprave razliku, jer pogledaj video, gitara ocigledno ne zvuci kao da je u stimu sa sobom.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: SoundSation Les Paul - problem sa intonacijom.

Post by Kristijan » 11 Jun 2017, 08:13

Имаш много прилога који објашњавају како можеш сам да урадиш сетап на Лес Полу, неки су текстуални са фотографијама, неки су у видео форми, лако ћеш да нађеш свашта о томе на интернету. Ако пажљиво пратиш упутства видећеш да сетап није никакав баук. Уколико имаш одступања на 12. прагу обавезно подеси седла, на било којој гитари која има засебно седло на кобилици за сваку жицу тих одступања нема разлога да буде. И на крају оно што треба да буде наведено на почетку - сетап се ради са новим жицама. Ако су жице баш маторе (што некад не можеш одмах да уочиш на основу изгледа) то уме да ствара разне проблеме, па између осталог и проблеме са интонацијом, нежељеним базовањем жица на одређеним позицијама и тако даље...

Коначно, треба да будеш спреман и на то да можда никад нећеш сасвим да дотераш гитару како си наумио. Код тих врло јефтиних копија могу да се раде сва подешавања као и на скупим оригиналима, али ако постоји неки генерални конструкцијски пропуст (цена и јесте ниска између осталог јер је контрола квалитета слаба) постоји шанса да гитара никад неће да буде 100% оперативна. То нема везе с тим колико је неко вешт кад је сетап у питању, има инструмената за које ће и мајстори да ти кажу да су дотерани најприближније могуће али да не могу да свирају савршено. Некад је у питању тонирање, некад немогућност да се жице спусте да буду најудобније за свирање а да истовремено немаш "зујкање"...

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: SoundSation Les Paul - problem sa intonacijom.

Post by tommytigh77 » 12 Jun 2017, 18:53

Ako je konjić visok, tj. ako je akcija visoka na prvom pragu, to takodje ima ogromnog uticaja na intonaciju, bez obzira na kompenzaciju na kobilici. Nekako mi deluje da je to ovde slučaj. Idealan scenario je kompenzacija samog konjića, ali retko ko hoće u Srbiji s tim da se bakće. Drugi scenario je produbljivanje konjića do optimalne visine žica (da žice stoje što bliže prvom pragu a da ne kače o njega). To ne bi trebalo da košta više od 10 eura kod bilo kog majstora. Treća opcija je da smanjiš gain, pa će manje da dolaze do izražaja ti problemčići u intonaciji koje imaš.

Recklesslife
Posts: 61
Joined: 20 May 2010, 17:51

Re: SoundSation Les Paul - problem sa intonacijom.

Post by Recklesslife » 12 Jun 2017, 23:27

Pozz,

evo sta sam uspeo da uradim - https://streamable.com/c8ljs

Kako vam se sada cini? Meni zvuci bolje...

Pozz. za BattleStar galatiku! :D

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: SoundSation Les Paul - problem sa intonacijom.

Post by majtimika » 15 Jun 2017, 11:36

i na prvom i drugom snimku mi zvuci kao da su ti magneti previsoki, a takodje i akcija na nutu zvuci da je previsoka, jer ti d i e zvuce rastimano. proveri luk vrata, ne mse da bude prav, i visinu zica na nutu, odnosno visina zica treba da bude otprilike na prvom pragu koliko je i na drugom kad stisnes zicu na prvom ,ako me razumes, max 0.5 mm , ako je vise od toga a obicno na tim jeftinim gitarama jeste , zvucace ti rastimano

Recklesslife
Posts: 61
Joined: 20 May 2010, 17:51

Re: SoundSation Les Paul - problem sa intonacijom.

Post by Recklesslife » 15 Jun 2017, 13:40

Luk vrata definitivno nije prav, a za ovo ostalo te apsolutno ne razumem.

Nosio sam gitaru na setup, znam da je ovaj tip cackao nesto oko sipke i da je dizao akciju zica kao i podesavao magnete(kaze da je podesio po standardu LP-a).

Cini mi se da je sada intonacijski OK, i ne buzz=uje mi vise low E zica, mozda na jednom pragu, koliko se secam(nisam stigao da sviram mnogo otkada sam je sredio..)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: SoundSation Les Paul - problem sa intonacijom.

Post by tommytigh77 » 15 Jun 2017, 16:46

Pa rekao je isto što i ja otprilike - ne sme visina žica na prvom pragu da bude prevelika.
majtimika wrote:
15 Jun 2017, 11:36
visina zica treba da bude otprilike na prvom pragu koliko je i na drugom kad stisnes zicu na prvom ,ako me razumes, max 0.5 mm , ako je vise od toga a obicno na tim jeftinim gitarama jeste , zvucace ti rastimano
Kao što rekoh, 99% sam siguran da je u tome problem na tvojoj gitari. Džaba nov setup, mora da se sredi nut (konjić). Ko god da ti je radio setup, izem ti takvog majstora kad nije video da je tu problem. Odnesi ti to kod nekog pouzdanijeg i kaži mu o čemu se radi. Kažem ti, ne bi trebalo da košta više od 10 eura da se razrežu slotovi u konjiću da žice legnu bliže vratu.
Recklesslife wrote:
12 Jun 2017, 23:27
Pozz. za BattleStar galatiku!
Otpozdravljam takodje :D Uvek je lepo susresti još nekog fana, otvarao sam posebnu temu u vezi serije, overi:
http://www.muzicki-forum.com/forum/view ... battlestar

Recklesslife
Posts: 61
Joined: 20 May 2010, 17:51

Re: SoundSation Les Paul - problem sa intonacijom.

Post by Recklesslife » 17 Jun 2017, 18:20

Odlicna serija. :) Je l' si gledao filmove i seriju Caprica?

Pa sta znam. Music Trade, mislim da se tako zove radnjica. Nasao sam ih na Zelenom Vencu, neki tip, rekao mi je da servisira gitare 10 godina i da je cena za setup gitare 1000 RSD. Ja dosao, on odradio to za nekih pola sata i eot.

Lagao bih kada bih rekao da gitara ne zvuci bolje nego pre, uporedjivao sam(imam ovde jos neke video klipove koje nisam izbacio)..

Ali mi i dalje ne zvuci potpuno u stimu sama sa sobom. Sad, cini mi se da sto je vise sviram, to bolje zvuci, ali moguce da sma samo utripovao. :mrgreen:

I dalje mi buzz-uje low E zica na nekim pragovima, ali je situacija definitivno bolja no pre. Podigao mi je malo akciju zica, ali obzirom da sam ja navikao da sviram na Startovima sa visokom akcijom, to i nije neki ogorman problem, mada mi nije bas prijatno kada sviram u poredjenju sa prvobitnim setupom.

Ono sto mi je on rekao je da oni srafovi koji sluze za intonaciju na LP-u za zicu D i lowE su do kraja ali da i dalje ima malih odstupanja.. Nije da nota ide flat ili sharp, ali nije perfetkno istonirana.

Kaze mi da tu nista ne moze da se uradi..

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: SoundSation Les Paul - problem sa intonacijom.

Post by tommytigh77 » 18 Jun 2017, 21:09

A kakva je akcija na prvom pragu, i dalje nisi to rekao? Takodje, koje su žice na gitari?
Recklesslife wrote:
17 Jun 2017, 18:20
Odlicna serija. :) Je l' si gledao filmove i seriju Caprica?
Ako misliš na BSG filmove Razor i The Plan, gledao sam, naravno. Capricu sam počinjao dva puta da gledam ali mi je smorčina, nije ni prići Galactici (a šta jeste). Nije ni čudo što su je otkazali, isto kao i drugi spin-off pokušaj Blood & Chrome koji je kudikamo zanimljiviji. Ponekad treba znati kad da prestaneš da muzeš kravu...

Recklesslife
Posts: 61
Joined: 20 May 2010, 17:51

Re: SoundSation Les Paul - problem sa intonacijom.

Post by Recklesslife » 19 Jun 2017, 06:18

Meni se Caprica dopada, ovi filmovi, slazem se sa tobom. :-)

Ako nisi gledao, savetovao bih ti:

Falling Skies, a mogao bi da probas i The100. Obe serije su malo dosadne na pocetku, pa im daj sansu... :)

Nemam dobar lenjir da proverim tacno, ali koliko sma uspeoda izmerim, prvi prag, ne preko 0.5mm. Rekao bih da je pre ispod 0.5mm, mozda 0.3 ili 0.4.

Sto se tice zica, desetke su u pitanju.

Danas sam se igrao sa akcijom zica, jer me je nerviralo sto low E zica zuji. Morao sam bukvalno da podignem bridge skoro do kraja da bi to nestalo.

Sada je akcija previsoka i gitara nije svirljiva(cak ni za mene, a navikao sam na relativno visoku akciju)... Idem sada da odmorim, pa cu morati da spustam akciju i verovatno ponovo podesvam intonaciju. (za pravo cudo, kada sam podigao akciju zica, intonacija je ostala dobra)

Da li buzz-ovanje zica moze da usrokuje stop-tailpiece?

Takodje, gledam sada vrat, ne deluje mi kriv, ali mi ne deluje udubljen, a kontam da treba da bude? Vise nisam ni siguran, totalno sam zbunjen...

I demotivisan. :)

zek
Posts: 92
Joined: 12 Apr 2011, 13:32

Re: SoundSation Les Paul - problem sa intonacijom.

Post by zek » 19 Jun 2017, 19:55

A da malo otpustiš šipku u vratu, za recimo pola kruga, pa vidi da li će da bazuje.

Recklesslife
Posts: 61
Joined: 20 May 2010, 17:51

Re: SoundSation Les Paul - problem sa intonacijom.

Post by Recklesslife » 19 Jun 2017, 22:54

Vec mi je ovaj tip setapovao sipku i ne bih sada da diram, jer nisam siguran da bih znao sta radim...A i koliko je pouzadno verovati meni u vezi sa reljefom i udubljenem itd. same sipke, to je relativno.

Zato sam pitao ako ima nekog iz BG-a, raspolozen da uz kafu i sok(kod njega ili mene) dodje i pomogne ili dodjem(kako njemu odgovara)..

Mislim, ja ovde na ovom forumu nisam nesto aktivan, ali bih svakako pomogao nekome ako mogu. ;)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: SoundSation Les Paul - problem sa intonacijom.

Post by tommytigh77 » 20 Jun 2017, 00:30

Recklesslife wrote:
19 Jun 2017, 06:18
Sto se tice zica, desetke su u pitanju.
Okej to, nego koja je marka?
Recklesslife wrote:
19 Jun 2017, 06:18
Nemam dobar lenjir da proverim tacno, ali koliko sma uspeoda izmerim, prvi prag, ne preko 0.5mm. Rekao bih da je pre ispod 0.5mm, mozda 0.3 ili 0.4.
Onda je ipak to u redu, nešto drugo je u pitanju, a ume da bude i do žica pa zato pitam.
Recklesslife wrote:
19 Jun 2017, 06:18
Ako nisi gledao, savetovao bih ti:

Falling Skies, a mogao bi da probas i The100. Obe serije su malo dosadne na pocetku, pa im daj sansu...
Hvala, pogledaću obe čim stignem. Trenutno pratim American Gods, a čekam da mi devojka dobije malo više vremena pa da zajedno zapratimo toliko iščekivanu drugu sezonu Attack on Titan. Čim to završim, overiću ove dve.
Od relativno novijih SF serija preporučujem Expanse, ako nisi gledao. Kao neko ko je čitao knjige, mogu mirne duše da kažem da je serija pet puta bolja. Nakon skoro 10 godina, SyFy se vratio na pravi kolosek, zakiva serija i pričom i produkcijski, bukvalno od Galactice na ovamo nije izašlo ništa bolje. Što se ostalog tiče, čekam i nadam se da će se obistiniti glasine da se sprema TV serija po mojoj omiljenoj SF knjizi, ''Hiperion'' od Dena Simonsa.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest