Sirina nuta/vrata i sviranje

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Sirina nuta/vrata i sviranje

Post by johnnybgood89 » 12 Sep 2017, 17:09

Kao neki polupocetnik :lol: , interesuje me koliko sirina nuta/vrata ima ulogu u sviranju? Meni se cesto desava da prigusim zice tokom sviranja narocito napred na prvim pragovima. Imam pacificu 112j. Mislim da je sirina nuta 41mm. Fender cini mi se ima 42, ibanez 43? Koliko tih 1-2mm igraju ulogu? Kakva su vasa iskustva? Ili je sve do vezbe?

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Sirina nuta/vrata i sviranje

Post by johnnybgood89 » 12 Sep 2017, 22:15

Takodje me interesuje, razlicita velicina pragova, ako moze malo pojasnjenja? Npr hocu da odsviram D akord na 7 pragu, kako ja da spakujem 3 prsta u 7 prag :O.o: a da nesto ne prigusim

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Sirina nuta/vrata i sviranje

Post by Rockatansky » 12 Sep 2017, 23:29

Razlika sirina od 1-2mm zaista ne bi trebalo da bude presudna... Do vezbe je i navike. Naravno na sirem vartu ces lakse svirati da ne "prigusis" ali nije presudno.

A vise prstiju, pa jednostavno, ako ti bas nisu prsti kao cevapi :) nekako moras da ih spakujes. Nego kako mislis na 7. pragu D? A i ne moras uvek sva tri prsta, mozes i jednim da poklopis vise zica i tako..

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Sirina nuta/vrata i sviranje

Post by alfonso » 13 Sep 2017, 06:52

Meni licno, sirina vrata nije presudna iako imam manje prste. Debljina vrata je ono sto je meni moze smetati.
Mislim da je ovo veoma subjektivna stvar, ali da postoji neka srednja vrednost sirine/debljine za koju se moze reci da je najudobnija

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Sirina nuta/vrata i sviranje

Post by Kristijan » 13 Sep 2017, 08:01

johnnybgood89 wrote:
12 Sep 2017, 22:15
Takodje me interesuje, razlicita velicina pragova, ako moze malo pojasnjenja? Npr hocu da odsviram D akord na 7 pragu, kako ja da spakujem 3 prsta u 7 prag :O.o: a da nesto ne prigusim
Нисам те најбоље разумео. Да ли мислиш да различите дебљине прагова, на саму димензију металног дела? Ако си на то мислио то не може да има икакве везе са свирањем акорада на вишим позицијама.

Ако те занима зашто се размак између прагова разликује и зашто је све мањи како се крећеш ближе кобилици - то је сасвим друга ствар. Ово објашњење неће да буде перфектно прецизно што се тиче научног становишта, али ће да ти помогне да лакше схватиш како то функционише. Рецимо да имаш задатак да израчунаш колико мора да буде удаљен први праг од коњића (што још зову и чешаљ, горња кобилица, nut... али колико ја знам код нас је у гитарској педагогији то називано коњић) па онда измериш дужину жице од коњића до седла на кобилици (то називамо дужина скале), имаш некакву формулу која ти казује који део дужине скале се одваја за 1. праг и то срачунаш и обележиш где ће да буде 1. праг. Када треба да рачунаш позицију другог прага више не почињеш да рачунаш од коњића, него узимаш у обзир дужину жице од 1. прага до седла на кобилици, дакле сада имаш краћу дужину скале па самим тим и одсечак мора да буде краћи. И тако редом... Сваки следећи пут је дужина скале све краћа па је и одсечак све краћи, односно размак између прагова је све мањи. Још једном да напоменем да ово са рачунањем не иде баш-баш овако како сам навео али је логика врло слична а ја немам пластичнији начин да ти објасним то скраћивање размака између прагова.

А ово око паковања прстију... Вежбај :)

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Sirina nuta/vrata i sviranje

Post by johnnybgood89 » 13 Sep 2017, 15:11

Hvala na odgovorima.

I ja verujem da je do vezbanja a pomalo je iritirajuce kad nesto prigusujes i nakon toliko vremena.

Sto se tice D akorda mislio sam na X 5 7 7 7 5. Mogu ja npr kao sto kolega kaze sa jednim prstom. Al onda prigusim sa ovim na kojim drzim 7ce :D

User avatar
eg303
Posts: 832
Joined: 14 May 2009, 11:40

Re: Sirina nuta/vrata i sviranje

Post by eg303 » 13 Sep 2017, 18:24

Te dileme imaš dok si još u fazonu da sviraš "školski", kad se "iskvariš" (a to je neminovno ako slušaš/sviraš rock/pop) onda tu poziciju svedeš na dvoprstnu time što eleminišeš E žicu iz kombinacije a vremenom se i durska terca na B žici negde zagubi i ostane samo transrodni "power chord"...

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Sirina nuta/vrata i sviranje

Post by Rockatansky » 13 Sep 2017, 23:22

johnnybgood89 wrote:
13 Sep 2017, 15:11
Hvala na odgovorima.

I ja verujem da je do vezbanja a pomalo je iritirajuce kad nesto prigusujes i nakon toliko vremena.

Sto se tice D akorda mislio sam na X 5 7 7 7 5. Mogu ja npr kao sto kolega kaze sa jednim prstom. Al onda prigusim sa ovim na kojim drzim 7ce :D
E pa to nije na 7. pragu nego a 5. :) ali konkretno taj akord mozes slobodno da sviras sa 2 prsta, kaziprst na 5 a domali (ili srednjak ;) ) na 777 i onaj poslednji 5 nemoj da sviras, nije to pod obavezno, ako bas ne mozes, prvu i poslednju prigusis da ne zvone... Mada evo ja sada isprobava, moze i da se odsvira skolski bez problema.

Imas sada 1000 kanala na YT gde ljudi prave besplatne lekcije sviranja gitare, pregledaj pa ces naci dosta dobrih saveta kako da prevazidjes te pocetnicke greske. Npr. ja sam nekada davno gledao onog lika, Justin Sandercoe, verujem da ces naci nesto korisno za sebe. Ulozi malo vremena samo i bice rezultata.

johnnybgood89
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2017, 16:09

Re: Sirina nuta/vrata i sviranje

Post by johnnybgood89 » 14 Sep 2017, 02:04

Vazi, hvala na savetima :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest