Malmsteen tip tremola

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Malmsteen tip tremola

Post by bancika » 18 Sep 2017, 07:52

I ako bi pomoglo sa klizanjem, odmoglo bi za zvuk. Kao da imas damper, ubilo bi i sustain i prenos vibracija na telo i vrat.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Malmsteen tip tremola

Post by Rockatansky » 18 Sep 2017, 11:23

Pa da to sam se i ja pitao, koliko bi pomoglo, koliko bi odmoglo... :?:

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Malmsteen tip tremola

Post by metalstringer » 18 Sep 2017, 12:40

Kod mene je slican tip tremola, fat 10, kao fenderov vintage. Dugo nisam koristio rucicu bas iz razloga sto se sve brzo rastimavalo. Cak sam razmisljao da stavljam floyd i nut locker itd...ali bilo bi suludo.
Juce uzmem gitaru i krenem od bridge. iza imam tri opruge i zavio sam srafove tako da se bridge vraca normalno u nulti polozaj bez odstupanja kada rucicom tremola zategnem do kraja, a dovoljno da ne bude previse otezano pomeranje rucice. Zatim sam rupe koje su ispod sedla gde izlaze zice izgladio da ne budu ostre ivice. Bridge mi stoji paralelno u odnosu na telo gitare, nije nagnut ka vratu, da stoji koso itd, kod 6. zice je visina oko 2mm a kod 1. zice se oslanja na telo. Moguce je samo otpustanje zica prilikom koriscenja tremola ali ne i zatezanje kao kod floyda. Onda sam proveravao civije i dotezao srafove a zatim i namotanost zica.
Otpustio sam zice i ocistio kanalice nuta, prvo krpom pa provlacio nekoliko puta zicom kroz kanal ali vodeci racuna da ne ostetim posto je plastican.
Zatim sam istezao zice onako dok su bile otpustene pa sam ih zatego civijama vise od stima i ponovo istezao vise puta.
Kasnije sam uradio stim i probao tremolo, maltretiranje do maksimuma vise puta.
Sve zice su ostale u stimu osim 3. i 6. , nisu popustale vec se zatezale. Onda sam 3. i 6. zicu nastimavao nize za oko pola tona nego sto bi trebalo i ponovo maltretirao tremolo tako da kad ga pustim budu u stimu.
Za divno cudo i posle duzeg sviranja,bendovanja i koriscenja tremola zice su i dalje bile u stimu.
Juce maltene celo popodne i nije bilo problema.
Ako se ipak raz.ebe nesto onda cu poraditi dalje, mozda razmisliti o zameni civija itd
Eto, za sad se drzi

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Malmsteen tip tremola

Post by tommytigh77 » 18 Sep 2017, 13:02

Kao lubrikant za konjić se ne koristi teflon, već teflonsko ulje, ali u većini slučajeva grafit. Ako nemate grafitni sprej (a ko ima), stavite običnu olovku iznad konjića i nožem fino sastružete grafit u svaki kanal žice pojedinačno. Time se eliminiše praktično 80% problema što se tiče raštimavanja gitare.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Malmsteen tip tremola

Post by komil » 18 Sep 2017, 13:49

U prodavnici biciklističke opreme ima odličnih sprejeva, teflon ili silikon koji su odlični za podmazivanje ovakvih delova. Precizni su toliko da mogu i za precizne brave da se koriste, ne ostavljaju fleke koje ne mogu da se operu. Koštaju tu negde oko 400 dinara sprej.

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Malmsteen tip tremola

Post by Tenji » 18 Sep 2017, 14:56

metalstringer wrote:
18 Sep 2017, 12:40
Kod mene je slican tip tremola, fat 10, kao fenderov vintage.
S tim sto nije, taj fat 10 je 2-point tremolo. Just saying.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Malmsteen tip tremola

Post by metalstringer » 18 Sep 2017, 15:31

U cemu se razlikuje 2 point od 6 point? Nemam pojma, stvarno, zato pitam.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Malmsteen tip tremola

Post by tommytigh77 » 18 Sep 2017, 17:08

Nema 6-point, ima 6-screw (vintage):
Image
i 2-point:
Image
Razlika je što se vintage tremolo labavo ušrafljen sa 6 šrafova, a moderni tremolo se naslanja na dva pivota. Moderni tremolo je udobniji i mekaniji, ali zato opljačka gitaru od dubokog basa.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Malmsteen tip tremola

Post by metalstringer » 18 Sep 2017, 18:59

Kazes labavo usrafljen sa 6 srafa, pokusavam da skapiram na kojem principu radi i nije mi jasno kako i koliko ima pomeranje. Ovako sa svih 6 srafova izgleda kao fiksiran na slici. Nisam imao prilike da koristim isti. Jedino ako je taj deo gde idu srafovi savijen, zakosen na gore da kazem u odnosu na deo gde su sedla koji stoji ravno, ima zazor do tela gitare.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Malmsteen tip tremola

Post by metalstringer » 18 Sep 2017, 19:24

Sad mi je jasno
Image

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Malmsteen tip tremola

Post by hipihill » 19 Sep 2017, 10:53

komil wrote:
18 Sep 2017, 13:49
U prodavnici biciklističke opreme ima odličnih sprejeva, teflon ili silikon koji su odlični za podmazivanje ovakvih delova. Precizni su toliko da mogu i za precizne brave da se koriste, ne ostavljaju fleke koje ne mogu da se operu. Koštaju tu negde oko 400 dinara sprej.
Da, ta ulja su dobra. Zapravo kao lubrikat moze da se koristi svasta od sapuna do sofisticiranih i skupih ulja. Slucajno sam dosao do jedne male flasice nekog specijalnog ulja cija jedna kap cini cuda. Medjutim, mogu da se koriste i jeftina i lako dostupna ulja tipa parafinskog recimo. Vox je na pocetku ere wahova koristio vazelin i to je odlicno lubrikativno sredstvo. Naravno nanosi se u sto tanjem filmu. Mana svega navedenog je sto skupljaju prasinu i druge necistoce pa poslednjih godina koristim grafit i to nikakav specijalni vec obicnu grafitnu olovku 4B ili meksu kojom prelazim preko delova koje podmazujem, a tamo gde ne moze da udje jednostavno skalpelom nastruzem malo sa vrha olovke. Mana ovoga je sto prlja beli nut, ali nije strasno.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Malmsteen tip tremola

Post by Rockatansky » 19 Sep 2017, 12:28

metalstringer wrote:
18 Sep 2017, 18:59
Kazes labavo usrafljen sa 6 srafa, pokusavam da skapiram na kojem principu radi i nije mi jasno kako i koliko ima pomeranje. Ovako sa svih 6 srafova izgleda kao fiksiran na slici. Nisam imao prilike da koristim isti. Jedino ako je taj deo gde idu srafovi savijen, zakosen na gore da kazem u odnosu na deo gde su sedla koji stoji ravno, ima zazor do tela gitare.
Ovaj deo je (vidi se i na slici) ispod srafova malo zakosen, pa koliko god da zavrnes srafove uvek ima mesta da ode malo jos na gore, osima ako ne bi zavrnuo srafove toliko da bi se ceo tremolo izdigao da bi izgledalo smesno... S tim sto se dva krajnja zavrnu koliko treba, a ovi unutrasnji jos malo prema gore budu. Tako ta dva krajnja imitiraju kao da je onaj 2-point tremolo, manje vise.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Malmsteen tip tremola

Post by tommytigh77 » 19 Sep 2017, 15:13

Baš tako. Svih 6 šrafova se zavrnu tek toliko da ne odižu zadnji kraj tremola, a zatim se četiri unutrašnja odvrnu za po pola kruga i time budu za dlaku viši od dva spoljašnja. Time se postiže da se u visinu tremolo oslanja na samo dve tačke, ali svih šest šrafova podjednako trpe tenziju žica.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Malmsteen tip tremola

Post by majtimika » 06 Oct 2017, 08:52

hipihill wrote:
19 Sep 2017, 10:53
komil wrote:
18 Sep 2017, 13:49
U prodavnici biciklističke opreme ima odličnih sprejeva, teflon ili silikon koji su odlični za podmazivanje ovakvih delova. Precizni su toliko da mogu i za precizne brave da se koriste, ne ostavljaju fleke koje ne mogu da se operu. Koštaju tu negde oko 400 dinara sprej.
Da, ta ulja su dobra. Zapravo kao lubrikat moze da se koristi svasta od sapuna do sofisticiranih i skupih ulja. Slucajno sam dosao do jedne male flasice nekog specijalnog ulja cija jedna kap cini cuda. Medjutim, mogu da se koriste i jeftina i lako dostupna ulja tipa parafinskog recimo. Vox je na pocetku ere wahova koristio vazelin i to je odlicno lubrikativno sredstvo. Naravno nanosi se u sto tanjem filmu. Mana svega navedenog je sto skupljaju prasinu i druge necistoce pa poslednjih godina koristim grafit i to nikakav specijalni vec obicnu grafitnu olovku 4B ili meksu kojom prelazim preko delova koje podmazujem, a tamo gde ne moze da udje jednostavno skalpelom nastruzem malo sa vrha olovke. Mana ovoga je sto prlja beli nut, ali nije strasno.

teflonski suvi sprej ti je resenje za sve to, ostavlja suvi sloj, podmazuje bolje od grafita, traje duze, bele je boje , i ne navlaci masnocu.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Malmsteen tip tremola

Post by hipihill » 08 Oct 2017, 09:44

Da, imao sam i to, ma svasta sam upotrebljavao. Ne volim kada naprskam i freatboard, a takodje i kod Gibsona sa Nashville bridgeom koji je supalj pa prodje do drveta. Vec dugo sam na grafitnoj olovci jer je najjednostavnija za upotrebu, vrlo brzo se sve zavrsi, a jedina mana je prljanje belog nuta. Meni se kao dugorocno "najklizaviji" od onoga sto sam probao pokazao vazelin :D.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest