Melodija

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

ConfuzedMind
Posts: 14
Joined: 24 Sep 2017, 18:39

Re: Melodija

Post by ConfuzedMind » 26 Sep 2017, 11:58

Dobro priznajem mozda sam malo prenaglio, izvinjavam se.

Kupio sam bio dobru Yamaha akusticnu u Mitrosu, mislio sam sviracu samo nju, posle casova ,da ovaj put nekazem kod koga, svira mi se elektricna, ulozio sam toliko mislio sam posluzice
ali vidim da mi ne lezi, mnogo je kruta, teska, ima neki tup zvuk, probao sam skoro nekog telekastera i smorio sam se, sad da je prodam, kaze mi lik kod koga sam je sredjivao( Mirko Tasic, neznam da li ste culi za njega) da vredi 200eu ali izgleda da me je lozio pre godinu dana su mi nudili 80eu ali nisam hteo da je prodajem jer sam na oglasima video da je cene oko 150 140, jbg sad mi vi kazete da vredi 50eu.

Nemogu da izvalim kako da ubacim sliku.

ConfuzedMind
Posts: 14
Joined: 24 Sep 2017, 18:39

Re: Melodija

Post by ConfuzedMind » 26 Sep 2017, 12:09

Image

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Melodija

Post by Kristijan » 26 Sep 2017, 12:13

На огласима људи стављају што вишу цену јер знају да ће у ценкању цена да оде доле. Такође људи стављају цене како се њима чини да има смисла, несвесни правог стања. Имаш да купиш у радњи нову гитару с гаранцијом за 150 евра. Нису то сјајне гитаре, ни близу, али су нове, све на њима ради и у наредних годину или две све и да се нешто деси имаш покриће, имаш гаранцију. Ван памети је да се било ко нада да ће онда да прода 25 или 30 година стару Мелодију (колико је мени познато не могу да буду млађе од тога) за исте паре. Није то никад била значајна фирма нити је имала значајне моделе па да с година очувају цену или да им чак порасте цена.

Можда твоја гитара вреди више од 50 евра, можда вреди више од 80. Можда вреди и више од 200. Само то нема ко да плати.

Не знам колико ти је Мирко узео за замену прагова, али то обично кошта 80 евра. Замену прагова на таквим гитарама радиш само ако ти је посебно драга из неког разлога и планираш да је задржиш. Моју акустичну гитару ћу да крпим увек, задржаћу је док сам жив, не зато што је много добра него зато што за мене има посебну вредност. Да сад хоћу да је продам не верујем да бих за њу добио више од 80 до 100 евра али ја бих јој и даље заменио прагове кад за то дође време, само зато што знам да та гитара не мрда нигде. Да није тај случај ја бих је уваљао за било коју кинту која може да се реално извуче и гледао бих друге инструменте.

Ако не можеш да поставиш слику онда бар напиши модел. Шта си на њој мењао од делова?

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Melodija

Post by Tenji » 26 Sep 2017, 12:36

ConfuzedMind wrote:
26 Sep 2017, 12:09
Image
Evo ja cu, da se ne patis vise. :D

Image

ConfuzedMind
Posts: 14
Joined: 24 Sep 2017, 18:39

Re: Melodija

Post by ConfuzedMind » 26 Sep 2017, 12:36

Zameni sam elektriku, potenciometre, zamenio pragove, prelakirao vrat, prefarbao telo,
izaslo me 180 eu, tada sam imao dobar posao i para pa sam mogao to da priustim, a i bilo mi je zadovoljstvo da je sredim posle toliko godina tavorenja u dnu radionice ko Djepeto Pinokija :D
ali sad...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Melodija

Post by Kristijan » 26 Sep 2017, 12:54

Туп звук... Ту може да буде много фактора.

Може да буде до сетапа, може да буде до висине магнета, може да буде до самих магнета, може да буде до материјала од ког су седла и коњић, може да буде до жица...

Ако кажеш да је гитара крута можда треба пре свега да ставиш тање жице или можда другачије да удесиш опруге за вибрато, или да наместиш нижу акцију.

Тешка... па то ти је што ти је :) Мимо тежине све остало можеш да удесиш по свом ћефу.

Колико видим највише си пара дао на удешавање прагова и лака, тако да продајом накнадно уграђене електронике нећеш не знам како да профитираш. Уколико ти одговарају гитаре које су рађене по узору на Фендерове моделе није на одмет да те накнадно уграђене потенциометре имаш у штеку а да на ову гитару вратиш старе приликом продаје мада ми се чини да си сада прилично закуцан са овом гитаром јер си уложио доста у оно што не можеш да скинеш са гитаре.

Било како било, покушај да из ове гитаре извучеш још нешто. Користи је и подеси је другачије. Јесте мало цимање да се бавиш подешавањем акције јер видим да се шипка подешава на доњм крају врата а не на глави, али ни то није непремостива препрека. Имаш безброј упутстава на интернету за удешавање електричне гитаре, Страт је најпопуларнији модел електричне гитаре и свуда ћеш да нађеш свакојаке податке, почев од Фендеровог сајта па да Јутјуба.

Наравно, постоји увек и она могућност да та гитара напросто неће просвирати како желиш. Имао сам прилике да свирам на доста скупим инструментима који су звучали беживотно, жали Боже пара. Музички инструмент је ћудљива справа.

ConfuzedMind
Posts: 14
Joined: 24 Sep 2017, 18:39

Re: Melodija

Post by ConfuzedMind » 26 Sep 2017, 13:24

Muke su sve to moj druze, gledacu da je utopim nekom vecem entuzijasti, i ovako vec pocinje da me boli glava od nje.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest