Gibson BANKROT

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Gibson BANKROT

Post by nebojsak » 22 Mar 2018, 21:12

Pričali smo već o tome, tipa PRS ili tako neko. Govorim o slučaju da znaš koji je model, upoznat si sa performansama i kako radi, znaš da ti odgovara, i što je najbitnije znaš da neće doći sa nekim bagom.

Kao što rekoh, poenta je u tome da brend čija srednja klasa đitri košta soma i po ne bi smeo da dozvoli ni najsitnije bagove na svojim gitarama.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Gibson BANKROT

Post by alfonso » 22 Mar 2018, 21:22

nebojsak wrote:
22 Mar 2018, 21:12
Pričali smo već o tome, tipa PRS ili tako neko. Govorim o slučaju da znaš koji je model, upoznat si sa performansama i kako radi, znaš da ti odgovara, i što je najbitnije znaš da neće doći sa nekim bagom.

Kao što rekoh, poenta je u tome da brend čija srednja klasa đitri košta soma i po ne bi smeo da dozvoli ni najsitnije bagove na svojim gitarama.
:bravo:

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Gibson BANKROT

Post by hipihill » 22 Mar 2018, 21:44

nebojsak wrote:
22 Mar 2018, 21:12
Pričali smo već o tome, tipa PRS ili tako neko. Govorim o slučaju da znaš koji je model, upoznat si sa performansama i kako radi, znaš da ti odgovara, i što je najbitnije znaš da neće doći sa nekim bagom.

Kao što rekoh, poenta je u tome da brend čija srednja klasa đitri košta soma i po ne bi smeo da dozvoli ni najsitnije bagove na svojim gitarama.
Po mom mišljenju pogrešno gledaš na stvari. Soma i po nije velika cifra za gitaru, to su osrednji modeli. Tek tamo preko 2 i po soma počinje ozbiljan razred. Kupiš recimo Opel Astru za 16.000 e i imaš silnih problema, ali se u principu sve rešava na prvom servisu. To je srednja klasa. Ma i RR automobili su imali problema, ali se o tome ćuti. Značo Gibi za soma i po je sasvim solidan instrument i mogao bih da ga uzmem i na neviđeno, ne bih mnogo pogrešio. Reci mi koliko si novih Gibsona lično ti video drastično neispravnih? Koliko možeš da igh pronađeš na netu? 10, možda 100? Sumnajm i toliko, a kažem da Gibson proizvede 1.500 komada dnevno. Ja sam za sve ove godine video samo dva Gibsoa zaista neispravna. Kod oba su žice bežale u stranu! Drugim rečima greške su moguće, ali se ispravljaju na servisu, to je sasvim regularan način. U svakom slučaju imaš garanciju i mogućnost popravke ili zamene. PRS USA nemaš ispod dva soma, imaš jedino korejske. Jedine gitare koje sam viđao da su vrhunski napravljene i da im je teško naći manu su japanske. Doduše imao sam Ibaneza od preko tri soma i preklopnik je pucketao kod preklapanja što me je nerviralo, ali sve ostalo je bilo tip top.

To je što se tiče tehničke strane. Što se tiče tonske strane stara je priča da od 100 USA gitara koje stignu u Evropu 10 su odlične, od toga jedna, najviše dve ili nijedna su zaista vrhunske. Znači 90 su prosečne koje u svemu ispunjavaju standard proizvođača. zato se gitare ne kupujuna neviđeno.

Na kraju odgovoriću ti koju gitaru bih sme da naručim na neviđeno. Jedino Taylor! Možda niasam u pravu, možda sam samo previše zaljubljen u tu firmu, ali svejedno usudio bih se. Jedino što nemam +4 soma za to :D!

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Gibson BANKROT

Post by nebojsak » 22 Mar 2018, 21:57

Jbg, tu se ne slažemo. Plus ne bih baš poredio gitare sa kolima, izrada gitare je daleko jednostavnija. Uostalom, pričali smo već o tome, zna se neka osnovna cifra za drvo, onda imaš hardver koji u ceni ukupno može da varira nekoliko stotina evra, a sve preko toga su sitni detalji koji odvajaju dobar od vrhunskog instrumenta. Govorimo o masovnoj proizvodnji, ne o nekoj ultra butik zajebanoj firmi koja izbacuje 50 đitri godišnje.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Gibson BANKROT

Post by hipihill » 22 Mar 2018, 22:21

Pa eto, sam pominjes masovnu proizvodnju, a hoces da sve bude idealno! Pogledaj i namestaj - ista stvar! Ma u redu, ko ima zamerke na Gibson nece ga kupiti i gotovo.

Nego nisi mi odgovorio kojeg si ti Gibsona sa nekom ozbiljnom greskom licno video i kakva je bila? Samo ne pominji da si to video u Mitrosu, to ne uvazavam.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Gibson BANKROT

Post by nebojsak » 22 Mar 2018, 23:03

Eto npr imao sam u rukama Les Paula sa solidno neispeglanim pragovima, pre nekoliko godina. To znači da na soma i po potrošenih para treba da dodaš još 80-100 evra da ti neko to ispolira. Meni to nije normalna stvar.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Gibson BANKROT

Post by Baba Slim » 23 Mar 2018, 01:52

Ček ček, hipihill, da li sam ja razumeo da si ti hteo da kažeš da bi tebi bilo u redu da platiš 1.5k+ evra za gitaru, i da na njoj očekuješ greške?

Uz svo dužno poštovanje, da li si ti realan? Da li je moguće da toliko malo ceniš svoj novac? Da platim (novu, ali recimo može i polovnu u stock stanju) gitaru toliko i da ima fabričku grešku na sebi, tipa vrat zašrafljen/zalepljen ukrivo, aljkavo urađen finiš ili lakiranje, da nešto pucka ili krči, pa čoveče, to je da se nekome najebeš majke.

I da još dodam samo na listu firmi pored PRS koje bih bez bojazni naručio iz kataloga - MusicMan, Suhr. Pod uslovom naravno da sam upoznat sa modelom koji hoću da uzmem.

Niti na jedan Music Man (a bogme i PRS, mada sam njih manje brojčano imao prilike da probam do sad) nisam naleteo a da nije valjao. Lukather, Petrucci, Axis itd, svi perfektni. Šah-mat od kontrole kvaliteta, a svi ti modeli (osnovni bar) su bili ispod €2k. Ljudi, aman, da se ne zajebavamo, kod Fendera je kockanje i u tom, a i višem cenovnom rangu. Pričamo bre o skupim gitarama, ne o skvajerima i epifonima, tu bre nema prostora za fabričku grešku, bez opravdanja.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Gibson BANKROT

Post by ProfessorBaltazar » 23 Mar 2018, 02:13

Sve zavisi odakle covek narucuje.

Ako narucujes bilo Gibby bilo Fendera od nekog renomiranog dilera sa polisom vracanja instrumenta i uredno refundom i sve to, old school takoreci, a ne nekim newbs ili prevarantima diljem sveta, onda si ok. Posto popricas sa njima i kazes im sta ti treba i oni ti posalju slike tog sto imaju. Te gitare su uglavnom u tip-top stanju i prodju uredno kroz njih pre nego ti posalju. Al ti likovi i birkaju instrumente kad ih preuzimaju, dok GC i slicna ekipa istovare ceo kamion i pokupe sve, ovi likovi koji imaju momandpops shopove birkaju rucno svaki instrument i pokupe mozda desetak od 100 komada u kombiju. GC uzme na kraju ono sto ostane otprilike.

Zato i imas taj sistem dilera, oni su ti koji su prva QA kontrola (van fabrike) da ne moras ti da prolazis kroz 100 instrumenata. Danas je to medjutim moot point ako kupujes online iz mega online prodavnica i to dolazi direktno iz skladista i ziv covek ne dotakne tu djitru od fabrike do kupca. But, don't do that. :bambi:

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Gibson BANKROT

Post by ssmc » 23 Mar 2018, 06:10

ProfessorBaltazar wrote:
23 Mar 2018, 02:13
Sve zavisi odakle covek narucuje.

Zato i imas taj sistem dilera, oni su ti koji su prva QA kontrola (van fabrike) da ne moras ti da prolazis kroz 100 instrumenata. Danas je to medjutim moot point ako kupujes online iz mega online prodavnica i to dolazi direktno iz skladista i ziv covek ne dotakne tu djitru od fabrike do kupca. But, don't do that. :bambi:
Bude komično kada se uzme domaće tržište u obzir onda :kokice:

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Gibson BANKROT

Post by hipihill » 23 Mar 2018, 09:56

nebojsak wrote:
22 Mar 2018, 23:03
Eto npr imao sam u rukama Les Paula sa solidno neispeglanim pragovima, pre nekoliko godina. To znači da na soma i po potrošenih para treba da dodaš još 80-100 evra da ti neko to ispolira. Meni to nije normalna stvar.
Nemoj da se naljutiš na mene, ali ne mogu da ti poverujem! Prošlo mi je kroz ruke mnogo novih Gibsona poslednjih godina i nijedan nisam video sa neispoliranim pragovima! Da li si to kupio potpuno novu ili je neko već prčkao po njoj? Znaju i ovi po radnjama da čačkaju. Nadam se da taj komad koji pominješ nije iz Mitrosa :D.
Baba Slim wrote:
23 Mar 2018, 01:52
Ček ček, hipihill, da li sam ja razumeo da si ti hteo da kažeš da bi tebi bilo u redu da platiš 1.5k+ evra za gitaru, i da na njoj očekuješ greške?

Uz svo dužno poštovanje, da li si ti realan? Da li je moguće da toliko malo ceniš svoj novac? Da platim (novu, ali recimo može i polovnu u stock stanju) gitaru toliko i da ima fabričku grešku na sebi, tipa vrat zašrafljen/zalepljen ukrivo, aljkavo urađen finiš ili lakiranje, da nešto pucka ili krči, pa čoveče, to je da se nekome najebeš majke.

I da još dodam samo na listu firmi pored PRS koje bih bez bojazni naručio iz kataloga - MusicMan, Suhr. Pod uslovom naravno da sam upoznat sa modelom koji hoću da uzmem.

Niti na jedan Music Man (a bogme i PRS, mada sam njih manje brojčano imao prilike da probam do sad) nisam naleteo a da nije valjao. Lukather, Petrucci, Axis itd, svi perfektni. Šah-mat od kontrole kvaliteta, a svi ti modeli (osnovni bar) su bili ispod €2k. Ljudi, aman, da se ne zajebavamo, kod Fendera je kockanje i u tom, a i višem cenovnom rangu. Pričamo bre o skupim gitarama, ne o skvajerima i epifonima, tu bre nema prostora za fabričku grešku, bez opravdanja.
Izuzetno grešiš! Vrlo sam tanak sa parama, pogotovu danas, ali imam prilično skupe gitare, a imao sam i osetno skuplje. Otkidao sam od usta i štedeo jer sam jednostavno hteo to da imam. Znači da itekako cenim novac. Od Gibsona sam imao gotovo sve razrede od Tributea do Thrue Historica, ES-5-175-335-J200, itd. i zato znam gde je mesto gitari od soma i po. To što smo mi puka sirotinja u proseku nije merilo cenovnih klasa instrumenata. Moguće su sitnije greške koje ispravlja servis. Retko se desi baš prava fabrička greška kod koje je diler u obavezi da ti reši problem, verovatno zamenom. Profesor Baltazar je to lepo objasnio u svom tekstu.

Kao što sam ranije napisao ne mora svako da ima Gibsona. A i zašto bi!? Sviđaju ti se PRS, MM, Suhr pa onda kupi njih. Pretpostavljam da i nemaš Gibsona već nešto od pomenutih firmi. Na Gibsona se retko žale njihovi vlasnici jer znaju šta kupuju, uglavnom ih pljuju oni koji ga i nemaju. Upravo imam jedan komad od soma i po koji ima tehničku grešku koja meni uopšte ne smeta, a gitara svira jako dobro. Bez obzira što to nije pohvalno za Gibson u suštini je dokaz ručnog rada. Imao sam i nešto od tih firmi koje pominješ i meni lično najmanje je legao Suhr i jako kratko se zadržao kod mene, suviše moderna gitara. Još nešto, molim te malo prelistaj Suhr forum pa da vidiš na koliko grešaka se kupci žale! Ima toga i na MM forumu. PRS nikada nisam imao jer mi se ne dopadaju ni ton ni koncepcija i ne mogu da sudim o njihovom kvalitetu.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Gibson BANKROT

Post by Baba Slim » 23 Mar 2018, 12:44

Hipihill, pitanje je bilo retoričke prirode.

Nemam nameru da zavirujem u bilo čiji novčanik, pre svega nepristojno je, niti je neophodno uveravanje ko je kako skupe gitare imao ili probao. To je nebitno jer smatram, ponoviću - apsolutno mi je neprihvatljivo smatrati da je u redu da gitare od po €1.5-2k (ili i više) imaju fabričke greške, samo zato što postoje skuplje gitare, pa kao, ovo nije najjači rang, u reduje da prođu fuš momenti

I taj argument "greška je dokaz ručnog rada" pa mu u prevodu dođe kao šta, dodatni adut? Ne postoji paralelni univerzum gde ovo može da bude dobra stvar, na kraju krajeva i sam si rekao da to nije pohvalno. Tu nema onog "ali" koje može da zabašuri i ispegla stvari.

I, po tvojoj tvrdnji ispada da svako ko nema Gibsona, a slučajno se drzne da kritikuje ili kako kažeš pljuje po njemu... To je usled čega, ljubomore, zavisti? Ne bih rekao. :)

Čini mi se često, a bilo bi mi drago da grešim, da se ovo oko brendova previše lično shvata, naročito ako su u pitanju gitare koje lično posedujemo, pa postoji neka potreba da se dotični brend odbrani od kritike, čemu se pristupa neretko sa dozom elitizma. To mi je blago rečeno besmisleno. :)

Takođe, da se razumemo nisam mrzitelj Gibsona, nemam zašto da budem. Ne bi verovao koliko sam ravnodušan prema njemu. Isto tako, nisam ni slepi fanboy MM-a, Suhra, PRS-a niti bilo čega drugog.

Ono što je valjda poenta svega, i tu ne vidim prostor za bilo kakav spor - obzirom na to šta Gibsonova konkurencija nudi, i za koje pare, oni treba ozbiljno, najozbiljnije da se zamisle nad svojom kontrolom kvaliteta. O Fenderu da ne pričamo, oni su tu još gori.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Gibson BANKROT

Post by hipihill » 23 Mar 2018, 13:07

Izgleda da se slabo kapiramo. No dobro, prihvatam tvoje stavove i način razmišljanja. Ja sam očigledno drukčiji i bitno mi je kako stvar radi. Da nije ovih tekstova nikada ne bih zagledao svoje gitare i video mane i pre svega prljavštinu :D! Nemam ništa protiv ni jednog branda, ali Gibson definitivno volim i sigurno sam i subjektivan.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Gibson BANKROT

Post by Kristijan » 23 Mar 2018, 13:52

hipihill wrote:
23 Mar 2018, 09:56
uglavnom ih pljuju oni koji ga i nemaju
https://www.youtube.com/watch?v=9_Xi9GQ48iY

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Gibson BANKROT

Post by Overdrive » 23 Mar 2018, 15:57

све се сикирам за джипсона ..
исто ко и за ројс ројса..

ма жив нисам

:mrgreen:

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Gibson BANKROT

Post by nebojsak » 23 Mar 2018, 17:34

hipihill wrote:
23 Mar 2018, 13:07
ali Gibson definitivno volim i sigurno sam i subjektivan.
Pa tako reci odmah jbt.

ja nemam taj trip generalno, ne mogu reći da sam posebno vezan za određeni brend gitara, mada zapravo kad pogledam, nemam ni neke opšte fetiše oko tih materijalnih stvari, ono bebica moja trt mrt mazim je pazim je. Ko što ljudi vole satove, kola, kompove i tako to.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest