Gibson BANKROT

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Gibson BANKROT

Post by ProfessorBaltazar » 22 Mar 2018, 08:44

Firma ce verovatno da opstane u nekom kapacitetu tojest modusu.

Al' kojem?



No, ne znam sto bi se mi smarali stvarima nad kojim nemamo nikakvog uticaja. U kontekstu proizvodnje.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Gibson BANKROT

Post by alfonso » 22 Mar 2018, 09:09

Pa nekako kraj ovako velikog imena, koje je sinonim za mnoge muzicare (meni su to Sles, Pejdz, Mur), tesko za prihvatiti. Nisam ja Gibson fanboj ili bilo sta. Mislim da su precenjeni. Nekako, kao kad je Nokia pukla i sad se o5 pojavila. Koga briga za novu Nokiu? :) Tako ce vrlo verovatno biti i sa Gibsonom. Posebno kod zagrizenih brendomana

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Gibson BANKROT

Post by Baba Slim » 22 Mar 2018, 09:32

Apsolutno mi nije teško za prihvatiti. Stvari imaju početak i kraj. Nešto pre, nešto kasnije, i to je neminovnost u životu.

Čini mi se da ljudi ovo previše lično shvataju, i to mi je besmisleno. Gitara tog tipa će uvek biti od strane drugih proizvođača, i kako trenutno stvari stoje, sa često čak i jačim kvalitetom od originala.

A ljudi koji žale za tim što to nije ORIGINAL, ti ljudi možda pre imaju problem druge vrste rekao bih.

A taj aspekt priče, to je rok istorija ovo ono ima i mnogih drugih brendova kojih je bilo pa više nema, i šta sad? Mnogo mi je veća tuga kad umre neki realan stvsran čovek, muzičar čiji sam rad poštovao i voleo i nadao se novom stvaranju.

Gibson, Fender, bilo koji drugi brend? Nek' se nose svi što se mene tiče. Naće se drugi koji će rado uskočiti na njihovo mesto sa jačim kvalitetom i boljom ponudom za vaše teško zarađene novce.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Gibson BANKROT

Post by Rockatansky » 22 Mar 2018, 10:22

alfonso wrote:
22 Mar 2018, 09:09
Pa nekako kraj ovako velikog imena, koje je sinonim za mnoge muzicare (meni su to Sles, Pejdz, Mur), tesko za prihvatiti. Nisam ja Gibson fanboj ili bilo sta. Mislim da su precenjeni. Nekako, kao kad je Nokia pukla i sad se o5 pojavila. Koga briga za novu Nokiu? :)
Ja imam novu Nokiu. U staroj eri sam ih imao jedno 6-7 dok nisu pukli i sada opet imam. :D Odlicni su kao i nekad.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Gibson BANKROT

Post by Rockatansky » 22 Mar 2018, 10:27

alfonso wrote:
22 Mar 2018, 08:28
Bas sam sinoc u busu kad sam se vracao sa probe video.
Sunce ti 500+ milki dolazi na naplatu!
Jednostavno menadzment je uzas. Otpustili silne ljude, a menadzment manje vise isti!
Pricam danas na poslu sa kolegom i nesto oko toga kako je Telenor prodao svoje sve kompanije na Balkanu, i da je vrednost, valjda, 3-4 milijarde evra... (ako sam dobro cuo/video) I krene prica sta bi radio kada bi imao 3 milijarde evra? Ja reko - kupio bih Gibson! :mrgreen: :lol:

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Gibson BANKROT

Post by alfonso » 22 Mar 2018, 10:38

Rockatansky wrote:
22 Mar 2018, 10:27
alfonso wrote:
22 Mar 2018, 08:28
Bas sam sinoc u busu kad sam se vracao sa probe video.
Sunce ti 500+ milki dolazi na naplatu!
Jednostavno menadzment je uzas. Otpustili silne ljude, a menadzment manje vise isti!
Pricam danas na poslu sa kolegom i nesto oko toga kako je Telenor prodao svoje sve kompanije na Balkanu, i da je vrednost, valjda, 3-4 milijarde evra... (ako sam dobro cuo/video) I krene prica sta bi radio kada bi imao 3 milijarde evra? Ja reko - kupio bih Gibson! :mrgreen: :lol:
Siguran sam da bi imao vise uspeha od trenutnog CEO :lol:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Gibson BANKROT

Post by Rockatansky » 22 Mar 2018, 10:39

Realno... :idea:

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Gibson BANKROT

Post by hipihill » 22 Mar 2018, 10:52

parker wrote:
22 Mar 2018, 08:16
https://www.ultimate-guitar.com/news/ge ... ition.html

Lepo reče jedan lik u komentarima, za cenu nekog "boljeg" Gibsona (a realno sumnjivog kvaliteta) može da se kupi 3-4 vrhunske gitare..
Svi bi voleli da imaju nekog dobrog Gibu, poenta je da Gibson treba da ima niže cene i bolju kontrolu kvaliteta. Nemoguće je da Gibson to ne može a drugi mogu, nego mnogo su alavi i evo gde ih je to dovelo.
Ovo u vezi cene jednostavno se ne slažem!
Gibson ima vrlo jeftine modele reda 600 usd na tržištu, a to je vrednost jednog Epiphonea recimo. Te najjeftinije gitare su urađene u mnogo čemu kao i najskuplje, ali sa znatno slabijim materijalom, farbom i svemu ostalom. Za njih je takođe potrebno upotrebiti dosta ručnog rada. One skuplje i skupe su od značajno skupljeg materijala i sa baš poprilično ručnog rada. Na thomannu je recimo bilo LP modela srednje klase iz 2017.g. po 1,450 e što je vrlo jeftino. To je trgovačko sniženje, fabrička cena je očigledno dovoljno niska da to može da podnese. Baš me zanima koji će domaći majstor da napravi LP tog kvaliteta sa takvim hardwareom, najlonskim nutom, aluminium tailpieceom i slično i doda originalni kofer i ostale džibidžongle za te pare!? Pa nijedan!

Skupi Gibsoni su posebna priča. Pogledajte na netu kako se recimo prave 335/175 modeli. Pogledajte samo koliko je posla oko pripreme i sortiranja drveta (sva su probrana i uvezana u pakete po gitarama) preko savijanja na kalupu do ručnog upasavanja vrata. Pri tom samo za bind koliko treba vremena!

Ma ne branim Gibsona, baš me pa briga, nemam ništa od toga, ali njihov rad je ozbiljan pa samim tim i skup. Ne znam koliko bi bilo jeftinije da sve to isto rade u Kini, ali sigurno ima razloga zašto to ne rade tamo. Na kraju Gibson svira jedinstveno i ni jedan drugi proizvod ne svira tako. Ne, ne kažem da je to nešto najbolje da ne bude zabune, već samo da ima specifičan ton. Primera radi stari Ibanezi 335 i Gibsoni 335 su jednako vrhunske gitare, ali sviraju različito, to hoću da kažem.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Gibson BANKROT

Post by alfonso » 22 Mar 2018, 11:19

Dve stvari koje uticu na cenu izrade
- materijal
- radna snaga
Ako placas Gobsonovu radnu snagu papreno (jer materijali su smesno jeftini ako pricamo o proizvodnji na veliko za gitare od 1500+ evra), onda moras imati savrsen instrument kad ga dobijes.
Tu je kljucna kontrola kvaliteta. Onaj lik, koji je najvise placen, koji kaze "ovo moze, ovo ne" je najbitniji. A tu su najvise zakazali

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Gibson BANKROT

Post by hipihill » 22 Mar 2018, 12:12

alfonso wrote:
22 Mar 2018, 11:19
Dve stvari koje uticu na cenu izrade
- materijal
- radna snaga
Ako placas Gobsonovu radnu snagu papreno (jer materijali su smesno jeftini ako pricamo o proizvodnji na veliko za gitare od 1500+ evra), onda moras imati savrsen instrument kad ga dobijes.
Tu je kljucna kontrola kvaliteta. Onaj lik, koji je najvise placen, koji kaze "ovo moze, ovo ne" je najbitniji. A tu su najvise zakazali
Mogu da se složim sa tobom da im kontrola kvaliteta nije najbolja, ali daleko je od slabe ili loše. Meni je mnogo Gibsona prošlo kroz ruke i samo na par komada sam našao greške koje bih ja zamerio. U suštini to su veoma dobro urađene gitare i neka priča šta god ko hoće. Nedavno sam imao jedan novi Standard i baš sam ga pažljivo gledao i jedinu grešku koju sam našao je bila rupa za šraf poklopca elektronike. Ona je iz nekog razloga pukla pa šraf nije mogao dobro da se stegne. No, to i nije neka mana jer tu plastiku sasvim dobro drži i tako, a ubacivanje parčeta čačkalice natopljenog u drvofix rešeno je u sekundi.

Što se tiče cene materijala nisi sasvim u pravu. Za Gibson se posebno prave neki delovi, posebno gvožđurija. Oni ne stavljaju to napamet već tek posle mnogo proba pa kod jednog modela iz istog cenovnog razreda je materijal zamak, kod drugog zink, kod trećeg aluminiju itd. Drvo i nije baš tako jeftino iako su veliki kupci jer oni kupuju samo prvoklasno, čitaj skupo. Malo ovo, malo ono pa se skupi. Vidi, sada plaćam neku lekarsku perticipaciju od 50 din. dnevo. Beznačajno, zar ne? Da, ali za 30 dana samo to je 1.500 dinara, a gde su lekovi i sve ostalo. Na to mislim kako se skupi cifra i za materijal. Recimo da na Thrue Historic stavljaju izvorne materijale kao na primer celuloid, sedef... Pickgurad od tih danas slabo korišćenih materijala mora da bude skup zato što se to onda radi namenski i u maloj seriji. John Suhr je recimo objasnio da kao materijal za magnet koristi staru recepturu i kako se to namenski proizvodi za njega 15 puta su skuplji od regularnih alnico magnetića i akaže kako to ne može da naplati kroz cenu finalnog proizvoda. Kažem, malo po malo pa se skupi i za materijal poprilična cifra.

P.S. Oni prave 1.500 komada dnevno. Verujem da je veliki pritisak na ssvakom radniku pojedinačno pa su greške i moguće. Procentualno sigurno nije mnogo niti više od drugih iz branše.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Gibson BANKROT

Post by alfonso » 22 Mar 2018, 12:46

Sve to stoji. Te gitare koje su sa posebnim materijalima i kostaju skuplje.
Cinjenica je da se ljudi zale za svakave gluposti.
Daleko od toga da su Gibson lose gitare, ali kompanija ima organizacionih problema.
Takodje, da nisu isli u prosirenje na elektroniku, bili bi i dalje jaki, jer su tu napravili minus.
Sve bi im bilo oprosteno sa jednim dobrim modelom (to je sto posto sigurno), jer ljudi zele da Gibson bude tu gde jeste

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Gibson BANKROT

Post by pisac » 22 Mar 2018, 18:23

Gibson ce preziveti, sa istim imenom a i jako slicnim asortimanom.
Inace je Hipihill u pravu.Kad Fender American Stratocaster moze da kosta 1300 evra,a Stratocaster American Vintage skoro 2000 evra,a prave se od materijala koji su dostupni u Americi,znaci od domacih sirovina,sa procesom proizvodnje uproscenim i jeftinijim (srafljenje vrata) ,onda mislim da Gibson uopste nije skup.

Za mahagoni ne samo da je potrebno dobiti razne dozvole za eksploataciju (i to dobro platiti),vec i transportovati hiljadama kilometara,skladistiti,selektovati-a u krajnjoj liniji,mahagoni je poznat kao tesko i tvrdo drvo za obradu...pa nije isto izraditi telo gitare od lipe (kao Ibanez),i telo od mahagonija...itd itd itd.

NOKIA nikad nije ni bila Finska firma,to je od pocetka bio projekat Microsofta.Zasto,ne znam.Kao sto je Delta banka oduvek bila projekat italijanskih bankara,sada i formalno pod imenom Backa Intesa.

Biznis.Osvajanje trzista.Zaobilazenje zakona.Sve neposteno,a legalno.

Nisam ljubitelj Gibsona,volim singlove.Ali bih rado posedovao neki model.Kad sam kupio Hagstrom SE 90,skoro za istu lovu sam mogao da kupim i Gibson Les Paul Studio.Zasto nisam,nemam pojma.

Bilo bi mi jako zao kada bi,kojim slucajem,Gibson nestao sa scene.

ivan242
Posts: 108
Joined: 17 Dec 2012, 21:52

Re: Gibson BANKROT

Post by ivan242 » 22 Mar 2018, 19:39

Gibson nece nestati sa scene,barem sto se tice gitara.Kazu da firma "Gibson" je imala par losih investicija u "Teac" 'Philips" i druge te je to problem.Odeljenje gitara kao takvo je isplativo i radi.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Gibson BANKROT

Post by nebojsak » 22 Mar 2018, 19:57

hipihill wrote:
22 Mar 2018, 10:52
Na thomannu je recimo bilo LP modela srednje klase iz 2017.g. po 1,450 e što je vrlo jeftino. To je trgovačko sniženje, fabrička cena je očigledno dovoljno niska da to može da podnese. Baš me zanima koji će domaći majstor da napravi LP tog kvaliteta sa takvim hardwareom, najlonskim nutom, aluminium tailpieceom i slično i doda originalni kofer i ostale džibidžongle za te pare!? Pa nijedan!
Da li bi ti smeo da naručiš taj Gibson za te pare na neviđeno? Ja ne. A za te pare u srednjoj klasi nekog brenda uopšte ne bi smelo da se priča o nekakvim varijacijama u kontroli kvaliteta.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Gibson BANKROT

Post by hipihill » 22 Mar 2018, 20:58

A da li bi ti bilo koju gitaru narucio na nevidjeno?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest