Delovi elektricne gitare

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Delovi elektricne gitare

Post by KnightOfDoom » 08 Jun 2006, 19:12

Image

Trenutno me mrzi da pisem sta cemu sluzi (napravio sam sliku, sad malo da se odmorim :) ) ali cu ispisati, jednom...
Ako me neko preduhitri jos bolje.

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 12 Jun 2006, 00:57

Dobra ti je ova tema :) Ja jes' da sviram elektricnu ali bih voleo malo vise da znam o tome kako se pravi zvuk. Znam da je u sustini promena magnetnog fluksa, ali me zanima kako koji magnet utice na zvuk i slicno...

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 12 Jun 2006, 12:41


User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 12 Jun 2006, 13:33

Zahvaljujem :) Procitacu veceras.

User avatar
Scream Bloody Gore
Posts: 73
Joined: 22 Aug 2006, 03:43
Location: In Human Form

Post by Scream Bloody Gore » 30 Aug 2006, 18:07

Nikad se nisam setio da pitam nikoga za strucno misljenje ali vidim da je Doom-man siroke ruke ,pa da te pitam(ako smem) Za sta tacno sluzi Tremolo i Tremolo Rucica :?:

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 30 Aug 2006, 18:33

Naravno da smes, za to i sluzi ova tema :).
Dakle, onako seljacki receno, tremolo ti je onaj veliki metalni deo i na njega su nakacene zice. Ono sto se ne vidi iz ove perspektive a nalazi se unutra su opruge koje ga zatezu i drze koliko toliko u mestu.Tremolo rucica se nasrafi ili uglavi u njega i kada je gurnes(ceo "mehanizam" se mrda sa njom) prema gitari zice se opuste.A kada je povuces zice se zategnu.Kada pustis rucicu opruge vracaju tremolo na mesto.

User avatar
Scream Bloody Gore
Posts: 73
Joined: 22 Aug 2006, 03:43
Location: In Human Form

Post by Scream Bloody Gore » 30 Aug 2006, 18:47

Video sam kako se Rucica upotrebljava(mnogo puta :D ),ali mi to deluje kao kasapljenje gitare - Herman Lee(DragonForce(ako se on tako uopste i zove,a i preziva)) Je na svom video klipu (doslovno) kidao zice,u smislu( ovo je samo jedan primer) Odsvira dva tona,povuce rucicu,i gitaru drzi u vazduhu 5-10 sek.

Ovo mi zaista deluje kao bezpotrebno izivljavanje na gitari(mada sa druge strane zvucalo je KUL :twisted: )

Koliki ''PRITISAK'' moze ta rucica da podnese(pritisak=opterecenje) :?:

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 30 Aug 2006, 18:55

Sve što je Knight rekao je na mestu s tim što bih ja dodao i neku svoju definiciju tremola kojom obično ukratko objasnim šta je to...

Tremolo ti je zapravo POKRETNA KOBILICA (ni manje ni više).

Ima gi raznih a dva modela su osnovna: Vintage (standardni tremolo) i FloydRose (recimo "hibridni" tremolo). Sve ostalo su ti varijacije na temu ova dva modela. FloydRose se razlikuje od vintage tremola po tome što ima znatno veći radijus pokretanja te je moguće žice spustiti do te mere da se totalno olabave (slobodno "landaraju") a čim pustiš ručicu vraćaju se u prvobitni položaj bez raštimavanja gitare. Naravno što je mehanizam kvalitetniji i naštimaniji (sam mehanizam tj. opruge se štimaju spram debljine žica koje su namontarane na gitaru) to je veća mogućnost da se žice vrate u prvobitni položaj. FloydRose dolazi uvek u paru sa TopLock mehanizmom koji "zaključava" žice na maloj kobilici tj. čivijama se žice zategnu i naštimaju a onda se šrafovima pričvrste i stegnu žice na maloj kobilici tako da deo koji se upošta nema nikakve veze sa zategnutošću na čivijama (ako sam ovo malo zapetljano rekao a jesam pitaj šta te konkretno zanima). FloydRose mehanizam ima na sebi i neku vrstu "mikro-štimera" na samoj kobilici koji služi za eventualno doštimavanje gitare ako se žice vremenom istegle. U principu kada se top-lock jednom zaključa do zamene kompletnih žica nema ga potrebe otključavati.

Eto toliko od mene a ako te još nešto bude zanimalo (podvrste FloydRose mehanizama i slično) slobodno pitaj.

Moram još samo da napomenem da je FloydRose deo gitare bez kojeg bukvalno sad već ne bih znao da sviram.

Ajd uzdravlje!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 30 Aug 2006, 21:38

Jedna slicna slika - svi termini na engleskom (ako nekom zatreba prevod termina sa engleskih sajtova):

Image

(Najbolje ju je sejvovati pa otvoriti zasebno, onda ce biti na beloj pozadini i sve ce se videti.)

User avatar
Scream Bloody Gore
Posts: 73
Joined: 22 Aug 2006, 03:43
Location: In Human Form

Post by Scream Bloody Gore » 31 Aug 2006, 11:02

Primetio sam da ta rucica moze i da se izvadi,e hvala sad mi je sve jasno (u vezi tremola) a za sta sluze potenciometri,dobro da sam se setio na vreme - kakvi su to Jumbo pragovi(ako sam dobro napisao)

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 01 Sep 2006, 01:30

Potenciometri su za volume i tone. Kao na kasetofonu.
A za pragove ti samo ime kaze VELIKI :) .

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 01 Sep 2006, 02:33

Kad sam bio klinac ja sam uvek mislio da su potenciometri "kazaljke koje mere (pokazuju) jačinu zvuka" (zapravo sam mislio na VU-metre)

Bio sam razočaran kad sam saznao šta su stvarno potenciometri... :lol: :lol: :lol:

User avatar
Scream Bloody Gore
Posts: 73
Joined: 22 Aug 2006, 03:43
Location: In Human Form

Post by Scream Bloody Gore » 25 Sep 2006, 14:21

off topic: ajde mi recite molim vas kako sa cita Ibanez cuo sam neke likove da govore jedno a drug me ubedjuje da se kaze drugacije.

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 25 Sep 2006, 14:41

Ja ga izgovaram po Vuku :) . Mada verujem da ga ameri zovu ajbanez ili tako nekako :) . Ali posto je to spansko ime verovatno spanci znaju bolje.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 25 Sep 2006, 14:42

Pa kod nas je uglavnom IbanEEEEEz, po Vuku. Pretpostavljam da se drugde izgovara drugacije, verovatno se na engleskom govornom podrucju kaze AjbaNiiiiizz. Ali se, po mom skromnom misljenju, ne vredi muciti sa tim - muzicari su jednostavni ljudi, niko od njih ne voli suvise kada mu nesto preterano "slavis" engleski izgovor. Proglase te za "smart ass" i misle: ne ume da svira, zato toliko i prica... :) Primer je Behringer, to je nemacka firma i nemci ga citaju Beeeringer, kod nas te niko u radnjama nece shvatiti ako udjes i trazis da probas... recimo... da prebacim na latinicu, sekund... Džibsn gitaru kroz Beeeringer pojačalo i Ajbanizov "TjubSkrimer" plus Rojlindov "Chorus", ili tako nešto. Nemoj, na primer, ulaziti u SkyMusic i tražiti da testiraš Ipifon Flajing Fajv, zvaće policiju da uhapsi begunca iz ludnice :) Ukratko, izvnjavam se ako sam izgnjavio - kako reče Frenk Zapa, "Shut Up And Play Yer Guitar!"

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest