Scala gitare

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Scala gitare

Post by Perce » 13 Oct 2012, 11:32

Nismo mi jedini koji pate od takih gluposti, al svakako treba prvo pocistiti svoje dvoriste.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Scala gitare

Post by Boogie Woogie » 13 Oct 2012, 11:43

Perce wrote:Nismo mi jedini koji pate od takih gluposti, al svakako treba prvo pocistiti svoje dvoriste.
tako je
od istovrsne malograđanštine pate i najveće zemlje, i to u još većem stepenu, što je i logično jel'te
ali s obzirom na to kolicno je NAŠE dvorište, i gde smo mi u svetu muzike, onda bude baš i smešno und jadno end žalosno

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Scala gitare

Post by ApplePie » 13 Oct 2012, 11:53

Nažalost nikad nisam svirao Scala gitare. Neću ni pričati o njima ali mi smeta činjenica da većina ovih što dovode u vezu izgled i cenu gitare ili svode instrument na daske i motke zapravo pravi, dobar instrument izgleda nisu ni držali u rukama. O svirci ne sudim, ni sam nisam neki svirač samo to ne smeta da prepoznam, osetim i čujem razliku. Ne kažem da dobar instrument mora da košta. Naprotiv. bezobrazno su skupi ali takvo je tržište i protiv toga se ne može ...

Zapravo se to pitanje ne bi ni postavljalo kada bi takve gitare bile dostupne makar za probu i neko direktnije poredjenje. Svako ima neku svoju definiciju i način kako se izražava kroz instrument tako da sam siguran da se nikada ne bi svi složili oko toga koja je to gitara "najbolja" ali ono što konkretno razlikuje pravi instrument od fabrikata može se napbrojati vrlo lako. Jedino .. slova na ekranu vam nikada ne mogu dočarati pravi utisak koji ostavlja dobra gitara. Neka bude da sam ja snob, fašista, alkaidin izaslanik ali za instrument koji osećam "kao da sam se rodio sa njim" ne pitam koliko košta ...

Prvo da napomenem da sam kao klinac svirao klavir. Moji su ambiciozno kupili neki polukoncertni, Bečki, Franz Oeser iz 1800 i neke tako da je razlika u odnosu na školski pijanino bila više nego očigledna. Ali klavir je prilično definisan instrument i koliko god ga sad ubijali smplovima i kleli se da zvuči "kao pravi" sve pada u vodu kada dotaknete dirku od klavirske grdosije a cela soba zvoni ili tamo neki plastikaner kome zvuk dolazi iz zvučnika. Isto je i kod gitara samo one su malo raznovrsnije, jeftinije i rasprostranjenije pa je normalno da je sve što se smatra dobrom gitarom zapravo samo malo bolje od jolane. Kako me izrada gitara drma dovoljno dugo a i daleko je lakše napraviti gitaru od klavira, zainteresovao sam se šta je to što gitaru čini dobrom ili boljom u odnosu na ostale. Naravno imao sam i sreću da probam jako dobre instrumente, da uporedim sve to i nadam se uspešno primenim i proverim u praksi.

* Prvo što pada u oči i oseti se pod rukom je sam izrada instrumenta, ne zato što će dobar biti sjajniji ili lepše obojen nego preciznost izrade gde je nezamislivo da floyd zapinje za drvo (što se dešava na gitarama od po 500 €). Pragovi savršeno leže i neverovatno je šta se postiže sa samo dva ili tri zamaha turpije na ivicama pragova. Profil vrata koji se nekada razlikuje po svega pola milimetra čini da od bezbol palice napravi vrat koji se ne oseti u rukama. Svi ti detalji naprave jednu utegnutu gitaru kojoj kad lupite čvrgu po glavi ona rezonuje, i to treje ....

* Drugo je izbor drveta .. Ne egzotika ili skupo. Meni više nego dobro zvuče jove, lipe i topole ali kombinacija sa drugom drvenarijom i volumen odredjuju tonske finese i sustain koje se itekako čuju i osete. Kao primer dobrog izbora reći ću i da nikada nisam imao potrebe da na qutersawn maple vratovima nešto čačkam oko šipke ili da se vrat uvija. A čuje se i pre nego započne proces izrade .. dovoljno je kucnuti u dasku i to zvoni ili ne..

* Treće bi bio utisak koji ostavlja instrument već nakon prvog akorda i to na suvo... Može se desiti da nekome mehanički ne odgovara, ali sustain i kristalno čisti i ujednačeni tonovi su samo potvrda da je instrument dobar. Ono što se dešava "na struji" je malo teže opisivo ali svodi se na lakoću kontrolisanja tona ili kako instrument reaguje, odziv, kako bi gitaristi rekli sluša ili izlazi sve što zamislim.

O svemu ovome mogu tri teme da se popune i nije mi bila namera da nabrajam zašto je dobar instrument dobar. Svakako to nije pojam za generalizovanje i svako će naći neki svoj fetiš koji će mu instrument učiniti boljim. Poenta posta je da je nerazumno porediti gitare po izgledu tipa ako liči na strat to je strat i verovatno nema razlike ni u radu. Za dobar instrument nije bitno da li je crvene boje kao ni to da li ga je potpisala poznata faca. Ako do sada niste utvrdili te razlike to samo znači da dobar instrument niste držali u rukama. Ali za utehu .. prepoznaćete ga, siguran sam, čim vam padne šaka :) :ziveli:

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Scala gitare

Post by ApplePie » 13 Oct 2012, 12:17

Bem ti žicu debelu ... dok sam ja "rasprostro plahtu" 15 postova iskočilo ... tema je ipak o Scala gitarama za koje verujem da je većina stvarno dobra i da su instrumenti koji vrede svaku paru. A u to verujem iz nekog ličnog iskustva i procene, nikako po ceni. U skorije vreme mi je bila jedna full egzotika djitra sa sve 24 karatnom pozlatom, oko 15 000 $ a eto isti vlasnik ima i jednu od oko 1500 € koja je za razliku od ovog desetak puta skupljeg zmaja upravo desetak puta bolji instrument. Svakako da skuplja gitara ne pravi svirača boljim ali bolja gitara pruža mogućnost da zvučite još bolje. To što su skuplje, to je neka sasvim druga prića..

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Scala gitare

Post by Boogie Woogie » 13 Oct 2012, 12:27

pfft..kucneš ovde, kucneš onde..
izem ti kriterijum za određivanje cenovnog ranga


Šta je dobra žena? Ona koja tebi odgovara, ili neki manakenski tip koji je trenutno in, što jebešga - liči na dečaka od petnes ljeta..?

Za neke gitare niko nikad nije čuo dok ih nisu uzeli neki likovi
a o cipelama, garderobi, cvikerima, zulufima, držanju tela, da i ne govorimo
majmuni rade šta majmuni vide, remember?


Šta je Knopfler trebao godinama da čeka na neku Pensa gitaru ili nekog monteleonea da bi svirao sultane?

Da budem skorz jasan:

nemam ja ništa protiv da se tu i tamo svršne na neke džitre
ali samo apelujem da se neki odavlen spušte na zemlju, jer nisu ni Knopfler niti će, (žalim slučaj) ikad biti

te da u tom smislu i iskustvenom rangu, nemaju pojma šta bi sa tim gitarama, jerbo ni sa ovim koje su o-kej, nisu napravili ništa

I da svakako ne mogu da drve o tome "jesi držao nekad kvalitet gitaru u ruci" jerbo ni njima držanje očigledno ništa nije značilo
Najdalje dokle mogu da načulje uši je da tu i tamo kucnu drvo i da čuju kako zveči.

O kej..ali zveče i Apolo, zveči i Squier, SX, Yamaha, Ibanezi u rangu do pe'sto evra. (Probo ja. Zveče keve mi. Ko ne čuje..znači da nema uši. Ili ih makar nema kao ja.)

Da li možete nekoga da uverite kako te skuplje zveče tako da vaša plemenitija ušesa poskoče i naprave salto oko glave od radosti? Ne možete.
Niste uverljivi jer niste poznati, jer niste ništa uradili, jer niko ne zvižduće vaše pesme, čak ni sa tim markama koje pomenuh.

U prevodu - nije za vas Scala.
Čak i da vam je neko pokloni, isto je kao da vam je poklonio pristojnu Ariju iz skaja, okej?

a da vas te skupe gitare toliko moćno vuku i inspirišu, sada ne biste bili tu gde jeste, tj gde niste.

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Scala gitare

Post by DrGreenthumb » 13 Oct 2012, 12:35

ApplePie wrote:Nažalost nikad nisam svirao Scala gitare. Neću ni pričati o njima ali mi smeta činjenica da većina ovih što dovode u vezu izgled i cenu gitare ili svode instrument na daske i motke zapravo pravi, dobar instrument izgleda nisu ni držali u rukama. O svirci ne sudim, ni sam nisam neki svirač samo to ne smeta da prepoznam, osetim i čujem razliku. Ne kažem da dobar instrument mora da košta. Naprotiv. bezobrazno su skupi ali takvo je tržište i protiv toga se ne može ...

Zapravo se to pitanje ne bi ni postavljalo kada bi takve gitare bile dostupne makar za probu i neko direktnije poredjenje. Svako ima neku svoju definiciju i način kako se izražava kroz instrument tako da sam siguran da se nikada ne bi svi složili oko toga koja je to gitara "najbolja" ali ono što konkretno razlikuje pravi instrument od fabrikata može se napbrojati vrlo lako. Jedino .. slova na ekranu vam nikada ne mogu dočarati pravi utisak koji ostavlja dobra gitara. Neka bude da sam ja snob, fašista, alkaidin izaslanik ali za instrument koji osećam "kao da sam se rodio sa njim" ne pitam koliko košta ...

Prvo da napomenem da sam kao klinac svirao klavir. Moji su ambiciozno kupili neki polukoncertni, Bečki, Franz Oeser iz 1800 i neke tako da je razlika u odnosu na školski pijanino bila više nego očigledna. Ali klavir je prilično definisan instrument i koliko god ga sad ubijali smplovima i kleli se da zvuči "kao pravi" sve pada u vodu kada dotaknete dirku od klavirske grdosije a cela soba zvoni ili tamo neki plastikaner kome zvuk dolazi iz zvučnika. Isto je i kod gitara samo one su malo raznovrsnije, jeftinije i rasprostranjenije pa je normalno da je sve što se smatra dobrom gitarom zapravo samo malo bolje od jolane. Kako me izrada gitara drma dovoljno dugo a i daleko je lakše napraviti gitaru od klavira, zainteresovao sam se šta je to što gitaru čini dobrom ili boljom u odnosu na ostale. Naravno imao sam i sreću da probam jako dobre instrumente, da uporedim sve to i nadam se uspešno primenim i proverim u praksi.

* Prvo što pada u oči i oseti se pod rukom je sam izrada instrumenta, ne zato što će dobar biti sjajniji ili lepše obojen nego preciznost izrade gde je nezamislivo da floyd zapinje za drvo (što se dešava na gitarama od po 500 €). Pragovi savršeno leže i neverovatno je šta se postiže sa samo dva ili tri zamaha turpije na ivicama pragova. Profil vrata koji se nekada razlikuje po svega pola milimetra čini da od bezbol palice napravi vrat koji se ne oseti u rukama. Svi ti detalji naprave jednu utegnutu gitaru kojoj kad lupite čvrgu po glavi ona rezonuje, i to treje ....

* Drugo je izbor drveta .. Ne egzotika ili skupo. Meni više nego dobro zvuče jove, lipe i topole ali kombinacija sa drugom drvenarijom i volumen odredjuju tonske finese i sustain koje se itekako čuju i osete. Kao primer dobrog izbora reći ću i da nikada nisam imao potrebe da na qutersawn maple vratovima nešto čačkam oko šipke ili da se vrat uvija. A čuje se i pre nego započne proces izrade .. dovoljno je kucnuti u dasku i to zvoni ili ne..

* Treće bi bio utisak koji ostavlja instrument već nakon prvog akorda i to na suvo... Može se desiti da nekome mehanički ne odgovara, ali sustain i kristalno čisti i ujednačeni tonovi su samo potvrda da je instrument dobar. Ono što se dešava "na struji" je malo teže opisivo ali svodi se na lakoću kontrolisanja tona ili kako instrument reaguje, odziv, kako bi gitaristi rekli sluša ili izlazi sve što zamislim.

O svemu ovome mogu tri teme da se popune i nije mi bila namera da nabrajam zašto je dobar instrument dobar. Svakako to nije pojam za generalizovanje i svako će naći neki svoj fetiš koji će mu instrument učiniti boljim. Poenta posta je da je nerazumno porediti gitare po izgledu tipa ako liči na strat to je strat i verovatno nema razlike ni u radu. Za dobar instrument nije bitno da li je crvene boje kao ni to da li ga je potpisala poznata faca. Ako do sada niste utvrdili te razlike to samo znači da dobar instrument niste držali u rukama. Ali za utehu .. prepoznaćete ga, siguran sam, čim vam padne šaka :) :ziveli:
Lepo receno, steta sto sve manje ima postova od ljudi koji znaju sta pricaju, jbg forum se pretvorio u ranting know-it-all trollova i onih koji ih jos uvek shvataju ozbiljno. Ipak ne bih se slozio da bi, pogotovu prvopomenuti, prepoznali sta je dobar instrument. Da bi zahtevao, najcesce skupe, finese moras da prepoznas iste. Za mnoge sam siguran da ne razlikuju dupe od oka, pa je svaka prica sa njima suvisna... A i prilicno sam siguran da su mnogi ovde "probali" razne stvari o kojima polemisu na Google-u ili u najboljem slucaju na 5 min. u Mitrosovoj room-of-buzz.
Apropo Scala gitara, stvarno bih voleo da imam jednu. Moja sreca je da sam ovde stekao drugare koji mogu da mi pruze taj deo magije koje imaju hand-made instrumenti a sve to za fragment realne cene, tako da apsolutno razumem Dersu-a i njegovu odanost Leu i njegovim instrumentima.

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Scala gitare

Post by Perce » 13 Oct 2012, 12:36

Boogie Woogie wrote: Šta je dobra žena? Ona koja tebi odgovara, ili neki manakenski tip koji je trenutno in, što jebešga - liči na dečaka od petnes ljeta..?
Ona koja zna dobro da kuva. Za sve ostalo tu je masterkard :)

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Scala gitare

Post by Boogie Woogie » 13 Oct 2012, 12:40

ima ljudi koji kupuju skupa vina, jer misle da su bolja
u prilici su da ih kupuju, ali..duboko u sebi oni nemaju pojma šta je tu zapravo skupo, jer o vinima i ne znaju ništa

takvima možeš da uvališ šta oćeš

ipak u stanju su da pljuckaju na jeftina vina i ljude koji ih srećno troše, jer božemoj oni nemaju prefinjena nepca za ona skuplja

ono što je najsmešnije, je da i jedni i drugi vole da se od vina opiju
samo što to neki sa uživanjem i iskreno, a neki sa skrivenim crvom koji se uvek pita - majkumu da li je to pijanstvo baš moralo toliko da košta..

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Scala gitare

Post by Boogie Woogie » 13 Oct 2012, 12:44

to ja zovem sirotinjski placebo komplex

ljudi daju velike pare za nešto i onda veuju da to vredi svaku paru..

pazi ovaj samo kako slaže face i uživa..hahaha


Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Scala gitare

Post by Boogie Woogie » 13 Oct 2012, 12:47

a pazi baticu na Squieru, ko onom iz mitrosa za 250 evradi..

ajd na stranu zvuk, al se bogumi čini da bata nema nikakvog problema ni sa udobnošću a ni sa uživanjem u svirci

m?


User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Scala gitare

Post by ApplePie » 13 Oct 2012, 13:17

Ovo mi sad liči na poredjenje mečke i juga ... Kakav god da ste vozač sa mečkom stižete brže i sigurnije. Stiže se i sa jugićem ali čak i da ste Lauda razlika će se osetiti bar u udobnosti. Mečka vas ne pravi boljim vozačem niti jugo lošijim a da li je razlika vredna razlike u ceni nema svrhe raspravljati jer će se uvek pojaviti neki ferari i neki autostoper koji će mrsiti konce i jednima i drugima.

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Scala gitare

Post by dweezil » 13 Oct 2012, 14:28

neam pojma meni se uvek cinilo da su vece razlike u djitrama u cenovnom rangu od 100 i 500 eura, nego 700 i recimo 1500, jednostavno tu je vec predjen onaj prag da instrument mora da bude korektan, sve ostalo preko toga sto se placa su ime, materijal, dzidzabizde i perverzije. Drugo instrumenti tog cenovnog ranga su i namenjeni iskljucivo ljudima koji imaju para za to, pricali smo o tome ovde sto puta, sasvim je jedno sto zanima kolekcionare i ljude koji kupuju to mozda da bi im samo skupljalo prasinu a drugo kupuju muzicari. Uostalom nijedan muzicar se nije rodio sa svojim signature modelom, do njega je dosao tokom vremena i predjene kilometraze. Takodje dobar deo vrhunskih muzicara svira sasvim pristojne i ne preskupe serijske instrumente. Taktika malih i renomiranih custom made firmi i jeste da naplate skupo to sto ne mogu da prodaju toliki kvantitet kao brand name imena. Zato i idu sa tom zvakom, ovo dobijate samo kod nas i nigde drugde, mi smo posebno zainteresovani da dobijete vrhunsko. Ima i skupocenih djitri koje bash razocaravaju, ima i izvikanih djitri koje su teski krshevi, ima i unknown imena koja znaju da iznenade. Nema pravila

User avatar
Trzalica
Posts: 525
Joined: 08 Nov 2009, 21:14

Re: Scala gitare

Post by Trzalica » 13 Oct 2012, 14:34

Dersu Uzala wrote:Sace da dodje Trza da nas bije. Kako replika (duplo) skuplja od originala (a oba custom shop).
Može on da ceni svoje gitare i 10000€, pitanje je da li će najpoznatiji STRATOCASTER svirači sveta, radije kod njega naručiti gitaru za svirku ili direktno u matičnoj fabrici u kaliforniji kod tamošnjih biranih graditelja FENDER kompanije! :idea:
Boogie Woogie wrote:...Mi Srbi patimo od ogromantnog kompleksa zapostavljenostii nepravde koji se manifestuje raznim "što su oni bolji od nas", "što mi nemamo prava na lep život", i zar svet ne vidi da smo do jaja" .........
Ovo je ujedno i odgovor na "skupoću" Leo Scala gitara. Te cene su nabudžene baš iz razloga što ih proizvodi neko ko je iz Srbije (preko Rusije) i krenuo u taj beo svet.
Ako se gornji citat primeni na identitet rodjenog beogradjanina ... odgovor se sam nameće. Utuvio čovek u glavu da je "the lutier" najbolji, najpametniji, naj, naj, baš usled gore spomenutog kompleksa.
Oni jadni custom shop graditelji iz Fender-a koji izradjuju gitare po narudžbini svetskih muzičara ostadoše bez posla ... :lol:

Hajde sada iskreno, da li bi ste radije naručili stratocastera za 3500 banki kod Scale ili direktno u fabrici u specijalnom odeljenju ORIGINALNOG brenda Fender da je izradi ručno neki pravi Fender graditelj?!? Verovatno najveći inadžija pun para ili neki šeik koji tek uči smoke on the water rifffff ...
Eto, to je moje mišljenje o kopijama koje su skuplje od originala!

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Scala gitare

Post by Boogie Woogie » 13 Oct 2012, 15:28

nisam imao pojma da Scala gitare radi našeg stada govedo

u svakom slučaju," kopije skuplje od oriđinala" - dac da hol point.

što ne napravi neku novu vrstu gitare pa da zborimo..

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Scala gitare

Post by Dushan S » 13 Oct 2012, 15:32

Boogie Woogie wrote:šta da ti kažem dulence, jesam
i video sam kako neke skroz jeftine gitare znaju da budu i udobnije i milozvučnije od nekih skupljih
i videh da neki ljudi prodavadu svoje skuplje, a zdaržavaju svoje no name.
i video sam da nekim dečacima sa dugom kosom i još dužim mantilom, nikakva gitara nije od pomoći kada je muzika u pitanju
i videh da neke mnogo velike svetske face umeju da se prilagode svakoj gitari, umesto da očekuju obrnuto
a tek što videh sirotijeh srbalja koji odustaju od prelepog SX-a, e da bi kupili usa standard jer misle da će on svirati umesto njihan.


pravi muzičar Voli da svira
fake muzičar drka na marke i cene

pravi jebač, voli pičku
lošem svaka dlaka smeta

(izvinjavam se za reč "dlaka", znam da ovde vulgarizmi nisu baš dozvoljeni..Ili jesu, dozirano?)
Pazi, postoje gitare koje su skupe zato što su skupe, na bazi imena. Dakle, bar na osnovu mog ličnog iskustva, probao sam više Fendera i Gibsona koji po kvalitetu nemaju nikakav razlog da im cena bude toliko visoka. I razumem razne "U rukama Mandušića Vuka svaka puška..." argumente, koji su nekad tačni, ali relativizovati u potpunosti vrednost dobro napravljene gitare je besmisleno. Nije reč o Skala gitari - svaka jako brižljivo napravljena gitara od strane nekog iskusnog majstora koji zna šta radi je skoro uvek izuzetan instrument, koji je zadovoljstvo svirati, i ako taj čovek živi negde na zapadu, tako pravljena gitara mora da košta par hiljada evara, jer je tolika cena rada stručnog lica koje pravi nešto što je handmade. Nema sumnje da je moguće naći fabrički pravljene instrumente koji čak sjajno rade, ali to ne znači da treba ići u demagogiju kako sve to nema veze, koja meni pomalo liči na "kiselo je grožđe" varijantu - pri tome ne mislim sad na tebe ili nešto što si rekao nego na ton koji ume da provejava kad krene ova priča. Ide se iz ekstrema u ekstrem, čas se veličaju neke Fender gitare bezrazložno iako nemaju nikakav osnov da toliko koštaju čas se pametuje kako je ispada, handmade gitara isti racku kao kineska gitara za koju se slučajno zalomilo da je pristojan komad.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest