Scala gitare

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Scala gitare

Post by komil » 20 Jul 2015, 11:07

Kao što smo već dosta puta razglabali: postoji mnogo razloga za to kakav će neko utisak steći za vintage i "vintage" izgled. Zavisi od kulturne sredine, društva u kojem živi, ličnih iskustava, konteksta u kojem se gleda i još gomile i gomile stvari. Ne vredi uopštavati uopšte, a lične asocijacije su najčešće samo to - lične asocijacije.

Ja se setih jednog siromašnog Rumuna koji je došao u Novi Sad na par dana, što mu je ujedno bilo prvo putovanje u inostranstvo u životu. U njegovom gradiću u Rumuniji nema prodavnica muzičkih instrumenata, u obližnjem gradu ima jedna, gde imaju na lageru oko 3 gitare, najčešće teški krš. Ode on u NS Mitros, i između ostalog iskomentariše za Fender Road Worn "nisam znao da ovde prodaju i polovne gitare". Ja iskomentarišem da nisu polovne i objasnim štos. Gleda on i ne veruje, koja budala bi kupovala ikada novu gitaru da izgleda kao stara. Ne može ni teoretski da zamisli. Njega "vintage look" asocira samo na stvari od kojih želi da se izvuče tj. bedu i siromaštvo.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Scala gitare

Post by Overdrive » 20 Jul 2015, 11:16

komil wrote:Kao što smo već dosta puta razglabali: postoji mnogo razloga za to kakav će neko utisak steći za vintage i "vintage" izgled. Zavisi od kulturne sredine, društva u kojem živi, ličnih iskustava, konteksta u kojem se gleda i još gomile i gomile stvari. Ne vredi uopštavati uopšte, a lične asocijacije su najčešće samo to - lične asocijacije.

Ja se setih jednog siromašnog Rumuna koji je došao u Novi Sad na par dana, što mu je ujedno bilo prvo putovanje u inostranstvo u životu. U njegovom gradiću u Rumuniji nema prodavnica muzičkih instrumenata, u obližnjem gradu ima jedna, gde imaju na lageru oko 3 gitare, najčešće teški krš. Ode on u NS Mitros, i između ostalog iskomentariše za Fender Road Worn "nisam znao da ovde prodaju i polovne gitare". Ja iskomentarišem da nisu polovne i objasnim štos. Gleda on i ne veruje, koja budala bi kupovala ikada novu gitaru da izgleda kao stara. Ne može ni teoretski da zamisli. Njega "vintage look" asocira samo na stvari od kojih želi da se izvuče tj. bedu i siromaštvo.
Upravo to

I onda neki Rumun, tatin sin, pun love, kupi upravo Road Worn i vrati se u svoje mesto da pozira u društvu kao da Fendera ima već decenijama..

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Scala gitare

Post by Cortex » 20 Jul 2015, 11:55

Ja posedujem roadworn telca, nisam ga birao jer je road worn vec po tome sto je kul gitara bila, ali moram da priznam da mi njegov oguljeni izgled jako prija, ali ne sa tog "izgleda staro" aspekta, vec u onom distressed smislu, neke radnje i prodaju to pod tim imenom, i mislim da je to mnogo bolje nego relic/vintagelook/roadworn itd. Distressed je upravo to - oslobadja me od stresa da pazim da istu necu da udarim ogulim i sl, jer vec jeste u takvom stanju. Nista gore nego kad kupis skupu gitaru i onda je pazis kao oci u glavi, gledas da je spustis na optimalan nacin dok ti kipi kafa u dzezvi, ovo samo bacis, ostavis kako stignes, i do jaja ti je, ne razmisljas, jednostavno si oslobodjen tog masivnog stresa.

Kazem masivnog jer u isto vreme osecam isti prema svom gibson sg-u, koji je jbg i dalje kao nov, nema nijednu ogrebotinicu, a znamo i koliko su krhki u smislu pucanja vratova i to, tako da prema njemu se ophodim totalno suprotno. Pazim ga kao oci u glavi. Ne bih se mnogo smorio ako bih ga ogrebao negde ali opet ne bi mi bilo potpuno svejedno. Gitare su za koriscenje sviranje itd itd, to sve stoji, ali opet...

Tako da, distressed je odlicna stvar. Eto koliko znaci koju rec izaberes da koristis da nesto predstavis/reklamiras/itd...mogli su celu tu relic/roadworn/vintage pricu da zaodenu pod plast distressed/stress-free krilatice i bilo bi podnosljivije no ovako...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Scala gitare

Post by Kristijan » 20 Jul 2015, 12:00

Не могу да тврдим шта тачно стоји иза таквих опредељења. Мислим да нико то не може да тврди. Што рече Комил, личне асоцијације су само асоцијације. Мени је неприхватљив било који нови предмет који је свесно удешен да делује као стари предмет, а то се посебно доноси на инструменте, јер имам посебан однос према инструментима. Нисам фанатик, не плачем ако се догоди неко ситно оштећење, али се дефинитивно према инструментима односим као да озбиљно избегавам ситуације у којима може да дође до оштећења. Који год инструмент да сам поседовао - увек је био у свакодневној употреби, и никад нисам ни код оних инструмената које сам користио годинама успео да постигнем road worn изглед, нити сам томе тежио. Ал' оно, ко воли - нек изволи. Нико нас не бије да купујемо само такве гитаре, нити су само такве гитаре у понуди, нити ће икад да буду само такве гитаре у понуди. Кад су играчке за гитаристе у питању постоје ипак далеко блентавије ствари:


User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Scala gitare

Post by komil » 20 Jul 2015, 12:09

Overdrive wrote: Upravo to

I onda neki Rumun, tatin sin, pun love, kupi upravo Road Worn i vrati se u svoje mesto da pozira u društvu kao da Fendera ima već decenijama..
Kao što rekoh, al eto moram opet, to je samo JEDNA od mogućnosti i jedan od mogućih scenarija. Čak bih rekao i da je mnogo manje realan za Rumuna, a mnogo više za nekog Amerikanca. Rumun (i bogati i siromašan): staro i izlupano = beda. Amerikanac: staro i izlupano = koreni, tradicija (koja im generalno puno nedostaje i zato je na ceni). Kad već eto lupetam uz pivo.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Scala gitare

Post by Overdrive » 20 Jul 2015, 12:14

Kristijan wrote:Не могу да тврдим шта тачно стоји иза таквих опредељења. Мислим да нико то не може да тврди.
Naravno da postoje objašnjenja za takve stvari. Pa čemu služe psiholozi, psihijatri, sociolozi, nego da upravo demistifikuju takve stvari.

Čak i da se radi o samo jednom čoveku koji ima neku svoju opsesiju, fetiš, whatever drives his car - akciju, sve se dade analizirati i objasniti.

A ne jedno masovno marketinško-potrošačku vintage ludilo.

Ovo što Cortex reče za distressed, kao da baca novo svetlo na celu priču, ali je zapravo samo obrnuta strana potrošačke logike - Ne želim da osećam krivicu što sam ogulio skup instrument i slične varijante na tu temu..

Imam par drugara koji ceo život provode glancajući gitare sa filigranskom strašću, prave čak alate za to, biraju sredstva i naravno..što ih više glancaju to lakše dožive nervni kolaps kada im neko ostavi otisak prsta ili nedobog ogrebe farbu.


User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Scala gitare

Post by Overdrive » 20 Jul 2015, 12:18

komil wrote:

Kao što rekoh, al eto moram opet, to je samo JEDNA od mogućnosti i jedan od mogućih scenarija. Čak bih rekao i da je mnogo manje realan za Rumuna, a mnogo više za nekog Amerikanca. Rumun (i bogati i siromašan): staro i izlupano = beda. Amerikanac: staro i izlupano = koreni, tradicija (koja im generalno puno nedostaje i zato je na ceni). Kad već eto lupetam uz pivo.
slažem se

ivan242
Posts: 108
Joined: 17 Dec 2012, 21:52

Re: Scala gitare

Post by ivan242 » 20 Jul 2015, 12:28

:ma bravo:
Overdrive wrote:
komil wrote:

Kao što rekoh, al eto moram opet, to je samo JEDNA od mogućnosti i jedan od mogućih scenarija. Čak bih rekao i da je mnogo manje realan za Rumuna, a mnogo više za nekog Amerikanca. Rumun (i bogati i siromašan): staro i izlupano = beda. Amerikanac: staro i izlupano = koreni, tradicija (koja im generalno puno nedostaje i zato je na ceni). Kad već eto lupetam uz pivo.
slažem se
:ma bravo:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Scala gitare

Post by Rockatansky » 20 Jul 2015, 22:05

komil wrote: Ja se setih jednog siromašnog Rumuna koji je došao u Novi Sad na par dana, što mu je ujedno bilo prvo putovanje u inostranstvo u životu. U njegovom gradiću u Rumuniji nema prodavnica muzičkih instrumenata, u obližnjem gradu ima jedna, gde imaju na lageru oko 3 gitare, najčešće teški krš. Ode on u NS Mitros, i između ostalog iskomentariše za Fender Road Worn "nisam znao da ovde prodaju i polovne gitare". Ja iskomentarišem da nisu polovne i objasnim štos. Gleda on i ne veruje, koja budala bi kupovala ikada novu gitaru da izgleda kao stara. Ne može ni teoretski da zamisli. Njega "vintage look" asocira samo na stvari od kojih želi da se izvuče tj. bedu i siromaštvo.
HAhaah, jao Boze, kada sam ja prvi put video u Mitorsu Road Worn, ja gledam nova gitrara, a sva izguljena... Ali to se tada tek tek pojavilo i prvi put sam u zivotu video tako nesto, a pre toga nisam ni cuo da tako nesto postoji...

Ja mislio, ostecena u transportu, pa ono niza cena... : :oops: Malo mi falilo da pitam prodavce jel to fora? :D

Ali vidis kako je to sve stvar percepcije, iskreno ja se i danas pitam, zasto bi neko kupio novu gitaru sa kojom glumi da je stara. Kao ono fora, jako sam puno svirao ;) pa sam je istrosio... Ne volim glumatanje. Mislim Road Worn mi zaista izgleda lepo, i ako bi mi se svideo zvuk vise nego od neke druge sa istom cenom, kupio bih je, ali i dalje stoji ono sto sam napisao gore. ;)

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Scala gitare

Post by komil » 21 Jul 2015, 13:44

Daklen, jedini logičan zaključak je da su na ovom forumu sve Rumuni :lol: :lol:

Ma, normalno da je imitacija, gluma bilo čega generalno mnogo manje poželjna nego prava stvar! Imitacijom se lako sklizne u jeftinoću, kičericu i sl. Da originalni "road worn" ne košta koliko košta, ne bi ni imitiranje toga moglo da bude uopšte isplativo. A Leo očigledno na tom talasu dodaje neku vrednost: kad već imitira starost instrumenta, on imitira neku gitaru koja u to vreme nije postojala (u principu i jeste i nije postojala, jer je on menja), a recimo da je i mogla postojati (tj. nije nerealno i da neko negde pronađe takav ručni rad koji je pre 50 godina neko sklepao za sebe). I last but not least, njegov relic je svakako bolji, tj. realniji od Fenderovog. Fenderov relic je takav da se vrlo brzo vidi da je imitacija.

Meni lično npr. je svejedno jel relic ili nije, moja fizička pojava ne bi bila privlačna da stavim i suvo zlato :lol: tako da ne razmišljam o izgledu gitare. Eventualno me privlači taj momenat da ne moram specijalno da pazim hoću li se negde očešati, to je baš olakšavajući momenat (i opet eto jedan od ličnih pogleda na stvari).

Vidim pre neki dan u prodavnici (u Crnoj Gori) da je Cedevita počela da fura retro izdanje Cedevite, sa pakovanjem i receptom kojeg se sećam od pre 20 godina (a verovatno je staro bar 40 godina). Baš bih voleo da vidim vas koji smatrate da se "ne palite na te fore", da li biste odoleli a da se ne vratite vremeplovom unazad (kroz ovu lažnu glupost, prevaru zvanu nova-stara Cedevita). Ista je bila cena i novog/redovnog i ovog retro reissue pakovanja.

Image

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Scala gitare

Post by zwelj » 21 Jul 2015, 15:35

komil wrote:Daklen, jedini logičan zaključak je da su na ovom forumu sve Rumuni :lol: :lol:
Verujem da je dominirajuća Leova klijentela iz krugova dobrostojećih advokata i lekara, dok taj 'relic' treba shvatiti prvenstveno kao ekvivalent patine antikvarsko-kolekcionarskih primeraka, i koje pretpostavljam, vlasnici postavljaju na neko vidno mesto, pojačavajući kontrast nečeg organskog i životnog, naspram moderno sterilnom enterijeru kuće/penthausa...

A kada je na party-ju neko radoznalo skine sa zida, pa uvidi kako je to, u stvari, veoma ozbiljan instrument, kako to nije fejk (ti tipovi nisu nimalo glupi)... tek onda sopstveniku skoči cena, na koga deo te simboličke patine biva transferisan...

A i ti Leovi ornamenti, koje mnogi ovde pojednostavljeno tumače kao kič, su verujem, većim delom tamošnji simboli mitološkog, u skladu sa estetikom i percepcijom Yuppie-NewAge obrasca, poput onih što grade kuće na indijanskom groblju, dok im iskopani artefakti bivaju ukrasi po sobama, a velika stenčuga, zid dnevne sobe...

aldubai
Posts: 6
Joined: 13 Jul 2015, 15:21

Re: Scala gitare

Post by aldubai » 25 Jul 2015, 06:48

U redu je ljudi.

Neki sad brane mene, cuj ludila, a neki brane i moj stav. Al neki brane i svoj stav. E, a neki prave i gitare. Ok.

Micim, cerem vam se u mrznju i gitare.. Sta sad.

Sto je najgrdje, ne mrzite vi mene..........mrzite Lea.

aldubai
Posts: 6
Joined: 13 Jul 2015, 15:21

Re: Scala gitare

Post by aldubai » 25 Jul 2015, 14:44

komil wrote:Daklen, jedini logičan zaključak je da su na ovom forumu sve Rumuni :lol: :lol:

Ma, normalno da je imitacija, gluma bilo čega generalno mnogo manje poželjna nego prava stvar! Imitacijom se lako sklizne u jeftinoću, kičericu i sl. Da originalni "road worn" ne košta koliko košta, ne bi ni imitiranje toga moglo da bude uopšte isplativo. A Leo očigledno na tom talasu dodaje neku vrednost: kad već imitira starost instrumenta, on imitira neku gitaru koja u to vreme nije postojala (u principu i jeste i nije postojala, jer je on menja), a recimo da je i mogla postojati (tj. nije nerealno i da neko negde pronađe takav ručni rad koji je pre 50 godina neko sklepao za sebe). I last but not least, njegov relic je svakako bolji, tj. realniji od Fenderovog. Fenderov relic je takav da se vrlo brzo vidi da je imitacija.

Meni lično npr. je svejedno jel relic ili nije, moja fizička pojava ne bi bila privlačna da stavim i suvo zlato :lol: tako da ne razmišljam o izgledu gitare. Eventualno me privlači taj momenat da ne moram specijalno da pazim hoću li se negde očešati, to je baš olakšavajući momenat (i opet eto jedan od ličnih pogleda na stvari).

Vidim pre neki dan u prodavnici (u Crnoj Gori) da je Cedevita počela da fura retro izdanje Cedevite, sa pakovanjem i receptom kojeg se sećam od pre 20 godina (a verovatno je staro bar 40 godina). Baš bih voleo da vidim vas koji smatrate da se "ne palite na te fore", da li biste odoleli a da se ne vratite vremeplovom unazad (kroz ovu lažnu glupost, prevaru zvanu nova-stara Cedevita). Ista je bila cena i novog/redovnog i ovog retro reissue pakovanja.

Image
Strasno je koliko si ti glup.

aldubai
Posts: 6
Joined: 13 Jul 2015, 15:21

Re: Scala gitare

Post by aldubai » 25 Jul 2015, 14:54

Kristijan wrote:Не могу да тврдим шта тачно стоји иза таквих опредељења. Мислим да нико то не може да тврди. Што рече Комил, личне асоцијације су само асоцијације. Мени је неприхватљив било који нови предмет који је свесно удешен да делује као стари предмет, а то се посебно доноси на инструменте, јер имам посебан однос према инструментима. Нисам фанатик, не плачем ако се догоди неко ситно оштећење, али се дефинитивно према инструментима односим као да озбиљно избегавам ситуације у којима може да дође до оштећења. Који год инструмент да сам поседовао - увек је био у свакодневној употреби, и никад нисам ни код оних инструмената које сам користио годинама успео да постигнем road worn изглед, нити сам томе тежио. Ал' оно, ко воли - нек изволи. Нико нас не бије да купујемо само такве гитаре, нити су само такве гитаре у понуди, нити ће икад да буду само такве гитаре у понуди. Кад су играчке за гитаристе у питању постоје ипак далеко блентавије ствари:

Neverovatno je koliko si poceo da seres covece, alo. Otkako. Otkako. Neverovatno je kako si poceo da seres. Otkako, otkako.

Alo bre, nisi ti uopste pametan, a daleko od toga da si elokventran. Alo bre. Kretenu. Satro imas familiju pa jer to to. Mrs bre tamo. Nemoj ikad ime da mi smomenes, glupane.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Scala gitare

Post by sinisake » 25 Jul 2015, 15:20

Verujem da je dominirajuća Leova klijentela iz krugova dobrostojećih advokata i lekara, dok taj 'relic' treba shvatiti prvenstveno kao ekvivalent patine antikvarsko-kolekcionarskih primeraka, i koje pretpostavljam, vlasnici postavljaju na neko vidno mesto, pojačavajući kontrast nečeg organskog i životnog, naspram moderno sterilnom enterijeru kuće/penthausa...
:1:
A i ti Leovi ornamenti, koje mnogi ovde pojednostavljeno tumače kao kič, su verujem, većim delom tamošnji simboli mitološkog, u skladu sa estetikom i percepcijom Yuppie-NewAge obrasca, poput onih što grade kuće na indijanskom groblju, dok im iskopani artefakti bivaju ukrasi po sobama, a velika stenčuga, zid dnevne sobe...
+1-1
...plasira se jedan surogat, veštačka inženjerska tvorevena, koja treba da podiđe tom nesvesnom kod vlasnika, emocionalno i materjalno ga izmuze i iskoristi kao potrošača njihove robe, dok će on naivno ostati u uverenju da to zaista voli i da je to NJEGOV izbor...
:1:
Možda je vreme da se zapitamo kuda vodi ta trka, a ne da joj se bespogovorno nagonski prepuštamo. Možda je vreme da reafirmišemo neke druge vrednosti, da se zapitamo da li su nam zaista neophodni svi ti gadžeti, da li treba da sledimo sopstveni glas i uživamo u sopstvenom BITI, ili pak, stremimo društveno nametnutom, uživamo u zavisti drugih, što posedujemo nešto što bi i oni, ali ne mogu da priušte... a lajtmotiv, da je jedino vredno imati ono što bi drugi želeli... hraneći tu aroganciju plitkosti na kojoj sve i počiva...
:1: :1: :1: (+3)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest