Saveti o Setupu Gitare

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
mateuspoz
Posts: 410
Joined: 25 Jul 2012, 15:14
Location: Požarevac
Contact:

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by mateuspoz » 22 Aug 2012, 23:48

ApplePie wrote:
Bojjan96 wrote:hah. koristio neko od vas :D ?
Nema potrebe, WD 40 završava posao ili stavljam nove. Poenta je da ih očistiš bilo kakvim sredstvom (četkica za zube pomaže) a onda preko noći u WD 40 zajedno sa floydom i ostalim metalnim zezalicama.
Četkica i benzin...bez upaljača...

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Bojjan96 » 27 Aug 2012, 01:57

Probacu,javljam rezultate :D

Duke
Posts: 77
Joined: 16 Mar 2008, 03:51

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Duke » 02 Oct 2012, 18:00

Unapred se izvinjavam ako je bilo price u ovoj temi o nedoumici koja me muci.
Imam stari SG, replika Gibson-a SG Custom `72. U kojim smerovima funkcionise truss rod za savijanje i ispravljanje vrata? Hocu da ga malo ispravim, ali ne znam u koju stranu da vrtim.

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by NikolaNis » 02 Oct 2012, 18:31

Na desno zatežeš šipku, odnosno ispravljaš vrat i približavaš ga žicama. Logično, na lepo se šipka popušta i samim tim tenzija žica pobeđuje pa se vrat više savija i udaljava od žica. Srećno i samo polako, ne okreći puno odjednom.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by fattwang » 02 Oct 2012, 20:18

NikolaNis wrote:Srećno i samo polako, ne okreći puno odjednom.
:1:
Zabeleži gde je bila početna pozicija, čas posla se zabrojiš. Okreći najvše četvret kruga, pusti da se vrat odmori, stabilizuje. Možda i par sati, pa probaj šta si uradio.

Duke
Posts: 77
Joined: 16 Mar 2008, 03:51

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Duke » 02 Oct 2012, 22:10

Ok, hvala. Samo da nadjem odgovarajuci imbus.

User avatar
mateuspoz
Posts: 410
Joined: 25 Jul 2012, 15:14
Location: Požarevac
Contact:

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by mateuspoz » 03 Oct 2012, 00:19

Prvo malo odvij pa zateži ili obrnuto, s tim da ono prvo bude malo kraće od onog drugog..i kako kažu momci..polako..polako..

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Aleksej79ns » 03 Dec 2012, 14:45

Jedno pitanje... Kada se desava da "zveci" zica ne nekoliko pragova, da li to znaci da je vrat previse prav? Pa da malo popustim sipku... Dakle nije jedan ili dva praga previsoko, nego recimo od 2 do 12 praga uvek se oseti da malo, ali zaista malo, ali se oseti zica "zvecka" prilikom vibriranja.... Kontam, vrat nema dovoljno oblik luka, kao sto ima zica koja vibrira...

Na stranu sto se to pocelo desvati posle pritezanja sipke, ali ipak da se konsultujem, da potvrdim. ;)

Naravno, rec je o debeloj E zici...

User avatar
nodi
Posts: 297
Joined: 07 Jun 2012, 21:30
Location: Beograd

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by nodi » 03 Dec 2012, 19:25

Previse pravo? To postoji? :D

Je l' setapovana gitara?

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Aleksej79ns » 03 Dec 2012, 21:37

Pa kako ne! :) Ne sme da bude previse pravo, mora malo luk... Pa JA je setapujem. :mrgreen: Zato i pitam, nesto sam isprobavao da vidim sta ce biti ako malo jos protegnem sipku, pa mi se cini da to tako deluje, izgubi vrat tu krivinu pa ne moze zica da osciluje. Mislim, to je moja pretpostavka.

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by ApplePie » 03 Dec 2012, 22:44

Prav vrat. To je tema za par strana ali probaću da skratim. Apsolutno prav vrat i te kako postoji. Sve moje gitare teže baš tome. Zavisi naravno od nivelacije pragova ali meni su žice negde do pola milimetra na prvom i oko 1.5 mm na 24. pragu. Devetke su a deblje žice zahtevaju veću akciju. Naravno i radijus je bitan, funkcioniše samo na većim radijusima ili još bolje na compaund radijusima. Ako zveče tamo negde od 12. pa do 15. ili 17. to znači da vrat ima luk, verovatno veći nego što treba ali su žice spuštene. Ako zveči na 4., 5. ili 7. to znači da vrat ima backbow ... u prvom slučaju malo zategnuti vrat i podići žice u drugom malo popustiti vrat i spustiti žice... prosto :) E prosto je samo ako su pragovi savršeno nivelisani. U slučaju teladi i straja je to malo drugačije zbog manjeg radijusa i akcija je malo veća da se ne bi gušio pri bendovanju ali pravilo i dalje važi .. Što praviji vrat a akcija se penje polako prema donjim pragovima (kod straja i telaca nekad i do 2.5 mm). Taj mali luk je po meni mit za modernije gitare i samo ponekad je neohodan za gitare sa manjim radijusima fingerboarda. I da napomenem da sve to važi za ljubitelje niske akcije, za normalno bendovanje ili neku blues svirku nema potrebe za tako nekim ekstremima. :ziveli:

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Aleksej79ns » 04 Dec 2012, 01:09

Aha, gledao sam negde video gde covek objasnjava kako vrat mora da ima malo luk, jer zica tako osciluje (kao talas) naravno kada kazem malo, zaista malo! :) E sada, to je gitara koju sam ja pravio pa vrat sam po sebi nije dobro odradjen :( pa sam nesto malo pokusavao setapom da ublazim, ali kako sto se desilo ispravljanje vrata nije bas pomoglo... Inace isto su mi 9-ke zice.


User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by bancika » 04 Dec 2012, 11:27

samo sto se oscilacija zice uglavnom dogadja u ravni paralelno fingerboardu, a ne ortogonalno kako on crta na tabli jer ne okidas zice prema sebi nego gore dole. Ako gadjas savrseno niski action, ne mozes da priustis da imas ni 0.5mm bow jer to znaci da ce se zice na 24tom dignuti najmanje 0.7-0.8mm iznad onoga gde bi bile da je vrat savrseno prav. Ja stavljam (crni) luk ali maaaaalo, mozda 0.1-0.2mm, ne vise. Taman toliko da zice ne leze na pragove.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Gitaroholicar » 11 Jan 2013, 02:01

Koliko bi kostala promena pragova otprilike, kod nekog majstora. I da li mozda znate jel ima takvih ljudi u banatu (becej, zrenjanin...)

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by NikolaNis » 11 Jan 2013, 15:59

Cena zamene pragova može da varira u zavisnosti da li imaš rosewood ili maple fingerboard (ako mora da se lakira opet) i ako imaš binding na vratu...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest