Saveti o Setupu Gitare

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Saveti o Setupu Gitare

Post by Sava » 25 Apr 2007, 17:44

Napisao sam jedan relativno kratak i nepretenciozan tekst namenjem početnicima kojima se često savetuje da kupe jeftinu gitaru i onda promene žice i urade setup gitare, a ne znaju šta to tačno podrazumeva. Naravno, moguće je gitaru dati nekom majstoru, ali to košta, a lično nikada nisam bio zadovoljan njihovim radom. Od kada sam shvatio da najbolje sam sebi mogu da podesim gitaru radim to isključivo svojeručno. Tekst je namenjen setupu električne gitare, ali može da se primeni i na akustičnu.

Potrebno je imati nešto alata, imbus ključeve odgovarajuće dimenzije za podešavanje šipke vrata i za podešavanje visine sedla na mostu (po pravilu se dobiju uz gitaru, sa colovnim merama je problem mada mogu da se pronađu u nekim specijalizovanim radnjama, a ja koristim torexe iako nije idealno rešenje), merne listiće (tkzv. špijun), kapodaster, štimericu, šrafcigere. Dobro je imati šubler (kljunasto merilo, vau kakav izraz!) i razne komadiće glatke plastike, upotrebu ću kasnije objasniti.

1. Prvo treba promeniti žice i staviti nove. Verovali ili ne mnogi ne znaju da ispravno nameste nove žice pa se gitara raštimava više nego što je zaslužila. Pozivam nekoga da napiše tekst o ovome i postavi odgovarajuće fotografije. Ovde ću samo napisati da je osnovno pravilo da žice na čivijama ne treba da bude ni previše ni premalo, obično je 4-5 namotaja
najbolja vrednost (od debljih prema tanjim). Razlika postoji kod gibsonlikih i stratolikih gitara jer ove prve imaju glavu vrata postavljenu pod nekim uglom pa je dobro prvi namotaj vući staromodno na dole tako da sledeći zategne žicu na čiviji. Kod stratolikih se ne zateže žica tako već se pritiska rukom maksimalno prema dole kako bi žice dobile nekakav ugao, a za
tanje žice fabrika je već u tu svrhu postavila kapodastere. Ako neko postavi fotografije ili uputi na dresu gde ih ima napisano će biti jasnije. Nakon toga naštimovati gitaru na normalan štim.

2. Sada treba podesiti reljefnost vrata. Po pravilu vrat je lagano konkavan (izdubljen) što znači da je recimo 8-mi prag nešto niži od prvih ili poslednjih, a to se odlično vidi kada se gitara uzme jednom rukom za telo drugom za vrat tako da je telo vertikalno pa se pogleda od glave prema mostu. Kapodaster se stavi na prvi prag, rukom stisne 17-ti pa se pogleda
udaljenost gornje E žice od 8-og praga. Ova vrednost bi trebalo da bude negde 0.1-0.3 mm najčešće, a svaki proizvođač to napiše u uputstvu, ali sa 0.2-0.3 mm se neće mnogo promašiti. Ova vrednost se sada meri mernim listićima, a ja obično koristim par listova debljeg papira. Kada steknete iskustvo listići vam neće ni trebati za ovo merenje, dovoljne
će biti oči. Reljefnost se podešava imbusom koji se kod većine gitara nalazi na glavi gitare, a često ima i poklopac. Kod nekih gitara se podešava sa strane tela gitare. Ključem okrenuti najviše pola kruga pa proveriti i tako sve dok ne podesite ispravnu vrednost. Zatezanjem se vrat ispravlja i obratno.

3. Sada podešavamo visinu žica podešavanjem onih delova na mostu odnosno kobilici koji mogu da se podešavaju po visini. Najčešće se visina podešava tako što se meri udaljenost e i E žica od 12-og praga i te visine se nešto razlikuju kod raznih proizvođača. Kod Gibsona je to najčešće 1.6 i 2.4 mm, kod Stratocastera prve četiri recimo 1.4-1.7, gornje dve 2.2-2.4mm. Ovo su okvirne početne vrednosti i dok ne steknete iskustvo možete približno da zadržite ove vrednosti. Sada ću vam opisati tehniku koju ja koristim i lično sam je "izmislio". Uzmem komadić glatke plastike (veličine cca 1x2 cm) prethodno izmerene debljine od 1.4 mm (lako se
nalazi u bačenoj ambalaži oko nas), gitaru podignem vertikalno, podmetnem plastiku pod e žicu i sada podešavam visinu na kobilici dok plastika sama ne ispadne. Isto uradim i sa ostalim žicama samo sa debljom plastikom. Meni je ovaj metod jednostavniji od merenja špijunom. Visina žica pojedinačno bi trebalo da prati oblik (zakrivljenost) gornje ploče vrata i Kod gibsonlikih gitar sa tune-o-matic mostom ovo je određeno konstrukcijom, a kod stratolikih visina svake žice se podešava pojedinačno što je komplikovanije jer svaku sledeću treba podesiti na nešto veću vrednost. Sada treba gitaru probati i finalno fino podesiti visinu žica prema svom afinitetu i osećaju. Obratite pažnju na to da vam prsti
lagano obuhvataju vrat i da nije potrebna veča sila na debljim ili tanjim žicama. Poslušajte da neka žica ne zvoni na nekom pragu, ako je tako treba malo promeniti visinu kobilice, a ako je samo finesa u pitanju moguće je u maloj meri korigovati reljefnost vrata. Kod akustične gitare jedino možemo plastični deo kobilice da izvadimo i malo išmirglamo na
potpuno ravnoj površini. Ne smemo da preteramo jer nije dobro podmetati bilo šta ispod toga (tkzv. koska) jer se kvari ton. Ako preteramo ili su žice preniske treba kosku zameniti.

Napomena: merenja svih visina se vrši na samom pragu, znači iznad metala, ne iznad drveta.

4. Takođe je potrebno podesiti intonaciju gitare. Otvorena žica, 12-ti prag i harmonik na njemu moraju biti isti ton, a proverava se štimericom. Naštimujte otvorenu žicu pa merite 12-ti prag i harmonik na njemu pa podešavajte klizačima dužinu žice dok to ne uskladite i ne dovedete u nulu ili sasvim približno tome. Klizače okrećite malo pa merite, pa opet i sve
dok se ne postigne rezultat. Tako za svaku žicu. Kada sam prvi put čuo izraz "harmonik" nisam znao kako se on ga gitari postiže iako sam iz elektronike znao šta taj izraz podrazumeva (umnoške frekcvencije). Nije sramota nešto ne znati, ali je loše i ne saznati. Dakle, lagano pipnite žicu tačno iznad 12-og praga (misli se baš na prag, onaj metalni deo, ne na prazninu između), okinite žicu i odlučno odmaknite prast. Začućete jedan vrlo visok ton, to je harmonik. Usklađujemo 12-ti prag i harmonik na njemu. Kada smo to uspeli sve će se poklopiti, otvorena žica, 12-ti prag (tj. polovina dužine žice) i harmonik ili će biti u okviru nekoliko procenata kod nešto lošijih gitara. Ako ne uspete da odsvirate harmonike (a nije teško) naštimujte otvorenu žicu i 12-ti prag, za početak će biti dovoljno.

5. Na kraju treba podesiti visinu magneta. Ovaj deo je dosta komplikovan i za početak možete da podesite mereći visinu prema preporukama proizvođača, ali ne zaboravite da su to okvirne, početene vrednosti. Meri se tako što se žica pritisne na poslednjem pragu pa se meri udaljenost magneta od e i E žice. Ja i ovo radim komadićima plastike određene debljine do trenutka ispadanja. Svaka gitara ima propisanu minimalnu udaljenost i ona se najčešće kreće od 1.6 za magnet kod mosta do 2.4 mm za magnet kod vrata. Za one koji imaju strpljenja i žele perfekciju magneti se fino podešavaju na sluh i to isključivo u clean poziciji pojačala. Uključi se magnet kod vrata, prevlači se preko žica na solidnoj glasnoći i sluša zvuk koji je izobličen ako su magneti preblizu žicama ili je pretanak i suv ako su magneti predaleko. Kada smo postigli optimalan kvalitet zvuka nivelišemo glasnoću donjih i gornjih žica tako da podešavamo samo jednu stranu magneta. Kada je to završeno prelazimo na sledeći magnet kojem usaglašavamo glasnoću sa prethodno podešenim magnetom. Takođe finalno usklađujemo glasnoću visokih i niskih frekvencija na tom magnetu.
ovo su osnovna podešavanja koja kada se dobro urade moraju da se čuju kao osetno kvalitetniji ton gitare. Sve ovo može da potraje i bude dosadno, ali će vas nagraditi boljim zvukom i prijatnijim osećajem gitare u rukama. Postoji još dosta finih podešavanja koja doprinose unapređenju zvuka (nut, podmazivanje, zatezanje čivija, podešavanje tremola itd.),
ali svakako ne zaboravite da ako osetno menjate debljinu žica pa sa 9-ki recimo prelazite na 11-ce ili obratno morate ponovo da odradite setup, a obavezno reljefnost vrata.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 06 May 2007, 00:57

http://www.icepoint.com/guitar/Setting% ... %20guitar/
http://users.powernet.co.uk/guitars/setuptut.htm
Možda će slike pomoći da se lakše shvati ovo o čemu si pisao.

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 16 Sep 2007, 22:59

Pobrisane poruke u kojima se nudi, trazi i na kraju daje link za nelegalno preuzimanje video materijala... Ako nesto nije jasno pogledajte pravilnik.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 16 Sep 2007, 23:45


User avatar
blaze
Posts: 144
Joined: 15 Aug 2007, 08:39
Location: Krusevac
Contact:

Re: Setup gitare

Post by blaze » 10 Feb 2008, 23:46

Hvala ti puno za ovo o magnetima, nisam imao pojma o tome. Menjao sam pickguard i nisam znao da podesim magneta, ali sam sada uspeo zahvaljujuci tvom textu.

User avatar
Dusan
MF veteran
Posts: 291
Joined: 08 Oct 2007, 18:30

Re: Setup gitare

Post by Dusan » 25 Jun 2008, 21:30

Odneo bih kod majstora da mi ponovo urade setup(zadnji put je radjen pre vise od 5 god.), da mi jos malo priblize zice vratu,ako je moguce. Zanima me koliko ce to da utice na zvuk

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Setup gitare

Post by Rocket Roll » 26 Jun 2008, 00:47

Ako suviše približe, zujaće. Ključna fraza je "najniža moguća akcija bez zujanja".

User avatar
Dusan
MF veteran
Posts: 291
Joined: 08 Oct 2007, 18:30

Re: Setup gitare

Post by Dusan » 26 Jun 2008, 13:42

ma nisam mislio na zujanje, nego su mi neki pravi muzicari rekli da se gubi na kvalitetu tona kad su zice skroz spustene, ima nesto veze sa rezonancijom, nesto slicno kao kod akusticne gitare, ni meni nije jasno, ali kad tako kazu...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Setup gitare

Post by Rocket Roll » 26 Jun 2008, 18:11

Možda misle na "wolf notes" - kada su žice preblizu magnetima, pa magneti počnu da zavijaju. Pogledaj - lako može da se nađe - film "Guitar Setup And Maintenance With Mark Arnquist", u kojem Mark detaljno objašnjava setup i pojavu "wolf notes" ako su žice prenisko.

Ali zaista ne bi trebalo da bude problema ako ne preteraš. Zapravo svi gitaristi traže "lowest possible action without buzzing", i to je neki standardni setup.

User avatar
Dusan
MF veteran
Posts: 291
Joined: 08 Oct 2007, 18:30

Re: Setup gitare

Post by Dusan » 26 Jun 2008, 20:41

Definitivno nisi cuo za to na sta ja mislim.

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re: Setup gitare

Post by DrGreenthumb » 26 Jun 2008, 20:48

Dusan wrote:Definitivno nisi cuo za to na sta ja mislim.
Gubi se na sustain-u jer zice nemaju dovoljno prostora da osciliraju slobodno vec udaraju o pragove, pa je i ton "kraci", a i kad je action "visi" imas "vazdusastiji" ton jer su zice dalje od magneta. Think SRV - debele zice, visok action, jak attack VS Satriani - '9-ke, zice idu ispod pragova :), mekan attack... Stvar navike i tona koji juris, ali nije bas da su ovo nekakva pravila or something...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Setup gitare

Post by Rocket Roll » 26 Jun 2008, 22:07

Nisam čuo, jer - bez ljutnje - bajke ne slušam.
Dusan wrote:...ima nesto veze sa rezonancijom, nesto slicno kao kod akusticne gitare, ni meni nije jasno, ali kad tako kazu...
Ko kaže? Šta kaže? Ja znam šta Mark Arnquist kaže, i znam ko je Mark Arnquist - http://www.thecanteen.com/arnquist.html - i znam da taj ne priča bajke.

Uopšte se ne zamaraj teorijama nekih likova koji ne mogu ni da objasne našta misle nego spominju neku "rezonanciju". :D

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Re: Setup gitare

Post by viden » 27 Jun 2008, 12:33

Dusan wrote:ma nisam mislio na zujanje, nego su mi neki pravi muzicari rekli da se gubi na kvalitetu tona kad su zice skroz spustene, ima nesto veze sa rezonancijom, nesto slicno kao kod akusticne gitare, ni meni nije jasno, ali kad tako kazu...
Da, ima ljudi koji podržavaju takve teorije (samo nisam siguran da su pravi muzičari - šta god to značilo) i to pravdaju činjenicom da drvo gitare jače vibrira kada je akcija veća a time je i veća povratna oscilacija drveta koje, pak, sada utiče na oscilaciju žica.
Tako se, kažu, više čuje drvo.
Međutim, prema mojim iskustvima (i eksperimentima), da bi se osetila takva drastična razlika u tonu žice treba toliko podići da je onda gitara potpuno nesvirljiva.
Prema tome, podesi visinu žica kako ti odgovara i ne zamaraj se teorijama.
I još nešto.
I kod akustične (klasične) gitare visoka akcija nikako ne znači obavezno bolji ton (uglavnom samo teže sviranje).

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Setup gitare

Post by sinisake » 27 Jun 2008, 12:38

Dobra tema, cuo sam jednom od jednog naseg producenta da Klepton insistira da zice budu podignute visoko iznad vrata.
Ima li istine u ovoj prici, zna li neko?

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Setup gitare

Post by Guitar_thrill » 27 Jun 2008, 15:06

sta mislite da li treba da bridge humbucker spustim dole? nalazi se na nekih milimetar od E zice i svaki put kad naslonim malo dlan on pritiska tu zicu na magnet i mislim da se malo cudno cuju tonovi na tom magnetu zbog tolike blizine...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest