Saveti o Setupu Gitare

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by guv'nor » 09 Aug 2012, 17:07

Ne verujem da je preterano tesko bilo kom majstoru koji zna posao, ali da bi to posle ispravno radilo mora da se odradi malo vise stvari od cistog setovanja sipke i visine zica na kobilici. Koliko je ljudi to spremno da plati ako je odnelo gitaru na setovanje za 10-15 evra?
U najboljem slucaju ce ti samo iznivelisati pragove i "odseci" malo mesa sa sredine istih radi povecanja radijusa.
Obicno treba da se skinu pragovi, poveca radijus na samoj grifpatni, stave novi pragovi, nova kost, pa tek onda celokupan setup.
Posle toga ces imati onaj Satriani setup aka "Visina zice na prvom pragu je ista kao i na svakom sledecem".
Ako se vrat samo ispravi, a zice spuste na odredjenu visinu dolazi do nenormalnog gusenja pri svakom mikro izvijanju - u najboljem slucaju.

P.S. Govorim o Fenderima (tj gitarama sa manjim radijusom grifplatne), jer valjda to furas? :ziveli:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by bancika » 09 Aug 2012, 17:14

satriani i nema nesto veliki radius - 10", jedva vece od modernih stratova koji su 9.5"...samo su verovatno setupovane bolesno dobro kad moze toliko da zalepi zice i da i dalje svira :)

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by guv'nor » 09 Aug 2012, 17:18

:1:
Goran je odradio takav setup na jednom starom Jeff Beck Stratu kojeg sam imao prilike dosta da sviram, ostavio mu je grifplatnu ali mu je zato lepo iz'eo pragove (tj na njima povecao radijus) - lepo je to sljakalo. :)
Htedoh reci da ne moze to samo spustanjem zica i zatezanjem sipke da se sredi.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Boogie Woogie » 09 Aug 2012, 17:38

ja sam mislio na akustične gitare..

User avatar
Jonny Hendrix
Posts: 62
Joined: 12 Sep 2011, 22:11
Location: Beograd, Surcin
Contact:

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Jonny Hendrix » 16 Aug 2012, 23:14

Forumasi treba mi iskreni savet .... Ovako imam IBANEZ RG 350 EX ... kupio sam polovnjaka ali kako ga nisam cuvao sad se sje**a. JBG.
Danas sam mu skinuo pickguard koji ima oštećenja od trzalice pa je Pitanje broj 1: Čime da prefarbam pickguard(koji je od plastike) i kako to da uradim da bude ravnomerno:D

Pitanje broj 2: Na bridge-u mi se na nekim sekvencama skinuo sjaj..ako znate na šta mislim pa me interesuje KAKO TO MOGU DA SREDIM, Dal mogu nečim da premažem da se to sredi ipak me to mnogo nervira

Pitanje broj 3: Isto mi se desilo i sa magnetima.Pošto je H- s - H konfiguracija i INFINITY magneti koji su pristojni.Na onim tačkicama po sred magneta pojavila se korozija ali baš korozija.KAKO SE TO SKIDA LJUDI TO MI IDE NA ŽIVCE

Pitanje broj 4: ključno pitanje, prethodna 3 sam pitao da bi znao šta bi mi od materijala trebalo, ali ja to ipak ne bih radio, jer se plašim da ću biti nezadovoljan.TREBA MI NEKI DOBAR MAJSTOR IZ BEOGRADA KOJI BI MI URADIO SLEDEĆE:
1)Prefarbao pickguard NEČIM (FARBA KREČ ŠTA GOD)i sredio ga
2)Rešio se korozije na magnetima na onim rupicama
3)Sredio koroziju na bridge-u i ispolirao (DA MU VRATI STARI SJAJ :D )
4)Setovao nove žice i podesio intonaciju
5)Podesio magnete i proverio elektroniku(jer me prcka tone potenciometar)
6)Promenio pragove pošto su se ovi istrošili
7)Stavio novi top-lock jer sam ovaj zajebao(tj. zajebale ga baje što su mi radile setup prošli put)
8)I pobrinuo se malo oko higijene

Dakle ako neko zna takvog majstora neka mi pusti PM(a i meni bi bilo lakše da ne jurim u moru postova) ako ne želi da ga reklamira ili kako god.
U principu želeo bih da mi bude kao kad sam je isterao iz prodavnice.Materijal + Njegove ruke plaćam u naturi.3 kokoške i koza. Šalim se znači po mogućstvu da ne dere kožu od kostiju, i da je DOBAR.Eto toliko od mene nadam se da će mi neko pomoći.Imao sam i slike ali sam ih izgubio, a mene sva ta korozija nekako mnogo nervira jer je estetski bljak a ja se kunem da ću ubuduće voditi računa 3 puta više nego do sada :D kakvi 3, 33 puta. :ziveli:

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by nebojsak » 17 Aug 2012, 00:04

Jonny Hendrix wrote: 1)Prefarbao pickguard NEČIM (FARBA KREČ ŠTA GOD)i sredio
Ovo možeš i sam, treba ti kanta poludisperzije i jarac.

Kill surf city
Posts: 2527
Joined: 10 Jan 2009, 10:56

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Kill surf city » 17 Aug 2012, 00:26

+1, odmereni iksde

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by ApplePie » 17 Aug 2012, 01:25

Maska se ne farba .. može da se ispolira i bude kao nova :)

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Trooper » 17 Aug 2012, 01:55

Na RG350 ne moze, od crne plastike je pravljena, sa tankim 'srebrnim' farbanim slojem koji se prilicno lako skida

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by ApplePie » 17 Aug 2012, 10:09

theTrooper wrote:Na RG350 ne moze, od crne plastike je pravljena, sa tankim 'srebrnim' farbanim slojem koji se prilicno lako skida
Auuuu znam te maske. Na ozbiljnim gitarama je taj silver brush uradjen sa donje strane, prema telu, a na ovim sa gornje pa se grebe. Nema tu pomoci sa farbanjem ... ili cela da se presmirgla i ispolira ili nova. Ja takvih novih nemam i necu ni imati ... Srecom te maske su samo na nekim crnim RG modelima.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Trooper » 17 Aug 2012, 12:19

Ma ono, moze da se farba autolakom, drzace to neko vreme (radio sam to na par gitara, u raznim bojama, najobicniji hepi kolor auto lak) ali naravno, najbolje je resecenje iseci negde novi pg

User avatar
Jonny Hendrix
Posts: 62
Joined: 12 Sep 2011, 22:11
Location: Beograd, Surcin
Contact:

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Jonny Hendrix » 17 Aug 2012, 17:17

Interesuje me jos jedna stvar, sta je to tacno voskiranje i cemu sluzi o.O?

User avatar
nodi
Posts: 297
Joined: 07 Jun 2012, 21:30
Location: Beograd

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by nodi » 17 Aug 2012, 19:12

Ma ne diraj nista sad ti je gitara Worn Vintage :D
:ziveli:

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Bojjan96 » 17 Aug 2012, 19:32

Jonny Hendrix wrote:
Pitanje broj 3: Isto mi se desilo i sa magnetima.Pošto je H- s - H konfiguracija i INFINITY magneti koji su pristojni.Na onim tačkicama po sred magneta pojavila se korozija ali baš korozija.KAKO SE TO SKIDA LJUDI TO MI IDE NA ŽIVCE
ja nisam zapustao gitaru,nisam jedrndao..ali mi se ovo jednostavno desilo vremenom..aj i meni valjda mi kaze neko kak to da sredim.

Jos jedna stvar.

Isto kao kod mene na elektricnoj,sta tačno dobijam zatezanjem i odtezanjem ovih srafova? Pretpostavljam da podesavam visinu zice i te stvar?..i šta moze tu da se sjebe,il ne moze nista xD

Image

User avatar
nodi
Posts: 297
Joined: 07 Jun 2012, 21:30
Location: Beograd

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by nodi » 17 Aug 2012, 20:01

Mislis na ove male rupice za imbus (ili inbus, stagod)?
Time podesavas takozvanu akciju, znaci razdaljinu zica od vrata. Po nekom pravilu, trebalo bi da ti akcija bude sto niza, ali da nema zujanja.
Nemas tu sta da zajebes, ali bilo bi lepo da odneses nekom ko zna sta radi. Kod ''majstora'' to kosta 10ak evra.


je l' ti to 96 godiste? Izgleda da ipak nisam namladji ovde :D

:mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest