Saveti o Setupu Gitare

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by tommytigh77 » 26 Jun 2013, 05:45

@mareknight: moguće je da je sedlo, ili šrafčići na kojima se sedlo drži lošeg kvaliteta, pa su malo oblaznuli, te se od vibracija sedlo polako spušta pod pritiskom žice. Nabavi negde teflon traku, izvadi šrafčiće iz sedla, obmotaj dva-tri kruga trake oko njih, vrati sve kako je bilo, i problem rešen.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Overdrive » 26 Jan 2015, 11:51

NikolaNis wrote:To nije nikakav problem, ja sam samo hteo da ti kažem da te stvari mogu da utiču na cenu. Ne znači ti mnogo koju bih ti ja cenu rekao jer živimo na različitima stranama ove naše Srbije, ja sam dosta južnije. Možda se neko od kolega iz Novog Sada ili okoline javi pa će ti preporučiti nekog majstora u tom tvom kraju...
Gitaroholicar wrote:aha... Rosewood, bez bajndinga, 24 praga. Stavio bi jumbo pragove, a trenutno su mi medium. Jel bi to predstavljalo veliki problem?

I ako znas bar otprilike koliko to izadje?
e, a da li je neko radio bajnding naknadno na rosewood vratu gde bajnding fabrički nije urađen?

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by NikolaNis » 12 May 2015, 15:57

Znam da je ovo zakasneo odgovor ali tek sada sam video pitanje. Ja nisam radio binding na vratu ali jesam na telu gde on nije bio fabrički namešten. Ta intervencija zahteva skidanje pragova, skidanje nut-a pa pravljenje kanala za binding i njegovu instalaciju. Onda novi pragovi i nut. Kad se sve to već radi proveri se i radius fingerboarda i da li je možda vremenom došlo do nekog minimalnog uvijanja vrata. Sve u svemu to je izvodljivo.

Izvinjavam se još jednom na sporom odgovoru... :hide:

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Overdrive » 12 May 2015, 16:04

NikolaNis wrote:Znam da je ovo zakasneo odgovor ali tek sada sam video pitanje. Ja nisam radio binding na vratu ali jesam na telu gde on nije bio fabrički namešten. Ta intervencija zahteva skidanje pragova, skidanje nut-a pa pravljenje kanala za binding i njegovu instalaciju. Onda novi pragovi i nut. Kad se sve to već radi proveri se i radius fingerboarda i da li je možda vremenom došlo do nekog minimalnog uvijanja vrata. Sve u svemu to je izvodljivo.

Izvinjavam se još jednom na sporom odgovoru... :hide:
:1: :ziveli:

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by clapton » 23 Oct 2015, 01:29

Sta se podesava okretanjem šarafa koji drze sedla na telekasteru? Dakle ona 3 koja ulaze u pepepljaru a izlaze na samom sedlu.

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by nemanjavelimirovic » 23 Oct 2015, 03:36

clapton wrote:Sta se podesava okretanjem šarafa koji drze sedla na telekasteru? Dakle ona 3 koja ulaze u pepepljaru a izlaze na samom sedlu.
kotiras gitaru... :-) :ziveli:

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by tommytigh77 » 24 Oct 2015, 04:35

:1:
Podešava se intonacija, iliti kotiranje.
Je l' zajebavaš?

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by clapton » 24 Oct 2015, 14:12

treba mi za intonaciju.

probacu ovu tehniku od Dzeri Donahjua ako je uklavirim. :D

G - 12 fret marginally SHARP of harmonic
D - 12 fret marginally FLAT of harmonic
G - Adjust G so fretted 12 is in tune, G is flattened
B - 12 fret marginally SHARP of harmonic
e - 12 fret is SAME as harmonic
A - 12 fret is SAME as harmonic
E - Flatten E very slightly

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by tommytigh77 » 26 Oct 2015, 21:02

clapton wrote:probacu ovu tehniku od Dzeri Donahjua ako je uklavirim.

G - 12 fret marginally SHARP of harmonic
D - 12 fret marginally FLAT of harmonic
G - Adjust G so fretted 12 is in tune, G is flattened
B - 12 fret marginally SHARP of harmonic
e - 12 fret is SAME as harmonic
A - 12 fret is SAME as harmonic
E - Flatten E very slightly
Ovo ima smisla samo ako na telcu imaš ona klasična tri sedla koja nisu kompenzovana, iz onoga što sam pročitao deluje mi da vredi probati da se malo neutrališe problem. Nema tu šta naročito da se uklaviri ako znaš kako se inače kotira gitara.

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by clapton » 27 Oct 2015, 12:38

tommytigh77 wrote:
clapton wrote:probacu ovu tehniku od Dzeri Donahjua ako je uklavirim.

G - 12 fret marginally SHARP of harmonic
D - 12 fret marginally FLAT of harmonic
G - Adjust G so fretted 12 is in tune, G is flattened
B - 12 fret marginally SHARP of harmonic
e - 12 fret is SAME as harmonic
A - 12 fret is SAME as harmonic
E - Flatten E very slightly
Ovo ima smisla samo ako na telcu imaš ona klasična tri sedla koja nisu kompenzovana, iz onoga što sam pročitao deluje mi da vredi probati da se malo neutrališe problem. Nema tu šta naročito da se uklaviri ako znaš kako se inače kotira gitara.
imam ta 3 obicna sedla, ali nemam pojma o kotiranju. probacu nesto.

ps. koliko bi kostala neka dobra kompenzovana sedla?

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by tommytigh77 » 27 Oct 2015, 13:16

clapton wrote:imam ta 3 obicna sedla, ali nemam pojma o kotiranju. probacu nesto.

ps. koliko bi kostala neka dobra kompenzovana sedla?
Raspitaj se malo, ima sigurno ovde na forumu već objašnjeno, ako ne, onda na Youtube imaš sigurno milion tutoriala. U principu, podešavaš sedla tako da ti žica intonira na svim pragovima. Naštimuješ tačno praznu žicu, pa okineš prvo harmonik iznad 12. praga, pa onda stisneš 12. prag i okineš, i ako je ton koji dobiješ niži od harmonika, onda sedlo treba da pomeriš bliže vratu, i obrnuto.
E sad, na telekasteru sa tradicionalnim sedlima je veliki problem što nisu zasebna sedla, a svaka žica traži drugačiji položaj, pa zbog toga nikad ne možeš da iskotiraš kako treba, pogotovo drugo sedlo na kojem su D i G žica, tu se stvar dodatno komplikuje zato što je jedna gola a druga obmotana.
Ovaj Jerry Donahue sistem zapravo pravi kompromis tako da skoro nijedna žica nije savršeno iskotirana ili naštimana, ali zato medjusobno bolje zvuče (mada inače 90% stvari kod setapa električne gitare je kompromis).
Evo da ti objasnim šta treba da se radi:
- naštimuješ G žicu tačno;
- pomeriš sedlo tako da kad stisneš 12. prag, štimer pokazuje da je ton za dlaku oštar, tj. iznad ''nule'' (moraćeš više puta da naštimavaš žicu i proveravaš i praznu žicu i 12. prag, ovo nije jednostepeni proces);
- istovremeno bi time trebalo da dobiješ da kad otvorenu D žicu naštimuješ tačno, ona na 12. pragu pokazuje blagi raštim;
- kad tako podesiš sedlo, onda G žicu štimuješ prema tonu na 12. pragu, tj. bitno ti je da na 12. pragu daje tačan ton, a prazna G žica će da bude blago raštimana;
- instrukcije za B žicu zanemari, jer je bitno da tanka E bude savršeno iskotirana, tj. treba da daje isti ton i kad se odsvira harmonik i kad se stisne 12. prag;
- A žicatakođe treba da bude tačno iskotirana;
- na kraju se debela E blago raštima (ne diraš sedlo, već raštimaš samu žicu), verovatno da se po flažoletima na 5. i 7. pragu uklapa sa A žicom.

Na kraju, sve žice osim G i debele E štimuješ prema praznoj žici. G žicu štimuješ prema 12. pragu, a debelu E štimuješ prema A žici, ''na uvo'' ili pomoću harmonika.

Kapiraš sad?

Što se kompenzovanih sedala tiče...
https://www.allparts.com/BP-2327-008-Wi ... _1083.html

User avatar
Rocker.
MF veteran
Posts: 368
Joined: 10 Sep 2006, 14:32

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Rocker. » 27 Oct 2015, 18:19

Image

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by clapton » 27 Oct 2015, 18:37

tommytigh77 wrote:
clapton wrote:imam ta 3 obicna sedla, ali nemam pojma o kotiranju. probacu nesto.

ps. koliko bi kostala neka dobra kompenzovana sedla?
Raspitaj se malo, ima sigurno ovde na forumu već objašnjeno, ako ne, onda na Youtube imaš sigurno milion tutoriala. U principu, podešavaš sedla tako da ti žica intonira na svim pragovima. Naštimuješ tačno praznu žicu, pa okineš prvo harmonik iznad 12. praga, pa onda stisneš 12. prag i okineš, i ako je ton koji dobiješ niži od harmonika, onda sedlo treba da pomeriš bliže vratu, i obrnuto.
E sad, na telekasteru sa tradicionalnim sedlima je veliki problem što nisu zasebna sedla, a svaka žica traži drugačiji položaj, pa zbog toga nikad ne možeš da iskotiraš kako treba, pogotovo drugo sedlo na kojem su D i G žica, tu se stvar dodatno komplikuje zato što je jedna gola a druga obmotana.
Ovaj Jerry Donahue sistem zapravo pravi kompromis tako da skoro nijedna žica nije savršeno iskotirana ili naštimana, ali zato medjusobno bolje zvuče (mada inače 90% stvari kod setapa električne gitare je kompromis).
Evo da ti objasnim šta treba da se radi:
- naštimuješ G žicu tačno;
- pomeriš sedlo tako da kad stisneš 12. prag, štimer pokazuje da je ton za dlaku oštar, tj. iznad ''nule'' (moraćeš više puta da naštimavaš žicu i proveravaš i praznu žicu i 12. prag, ovo nije jednostepeni proces);
- istovremeno bi time trebalo da dobiješ da kad otvorenu D žicu naštimuješ tačno, ona na 12. pragu pokazuje blagi raštim;
- kad tako podesiš sedlo, onda G žicu štimuješ prema tonu na 12. pragu, tj. bitno ti je da na 12. pragu daje tačan ton, a prazna G žica će da bude blago raštimana;
- instrukcije za B žicu zanemari, jer je bitno da tanka E bude savršeno iskotirana, tj. treba da daje isti ton i kad se odsvira harmonik i kad se stisne 12. prag;
- A žicatakođe treba da bude tačno iskotirana;
- na kraju se debela E blago raštima (ne diraš sedlo, već raštimaš samu žicu), verovatno da se po flažoletima na 5. i 7. pragu uklapa sa A žicom.

Na kraju, sve žice osim G i debele E štimuješ prema praznoj žici. G žicu štimuješ prema 12. pragu, a debelu E štimuješ prema A žici, ''na uvo'' ili pomoću harmonika.

Kapiraš sad?

Što se kompenzovanih sedala tiče...
https://www.allparts.com/BP-2327-008-Wi ... _1083.html
veliko hvala na pojasnjenju. :)
probacu ovih dana kad budem imao vremena. jeste komplikovano ali moram to da odradim.

kompenzovana nisu uopste skupa jbt. ja sam zimus nesto gledao, sve po 80e... :D

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by fattwang » 27 Oct 2015, 18:38

clapton wrote: imam ta 3 obicna sedla, ali nemam pojma o kotiranju. probacu nesto.
ps. koliko bi kostala neka dobra kompenzovana sedla?
Nemoj da se trošiš za kompenzovana sedla. Podesi (ili daj nekom da ti podesi) postojeća i uživaj.
Telecaster treba da zvuči malo van vinkla. Takva mu je priroda.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Saveti o Setupu Gitare

Post by Overdrive » 27 Oct 2015, 19:44

fattwang wrote:
Telecaster treba da zvuči malo van vinkla. Takva mu je priroda.
prvi put čujem da bilo šta treba da zvuči malo van vinkle :shock:

nenaštimovan instrument je upravo nedopustiva situacija

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest