Floyd Rose vs fixed bridge

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Floyd Rose ili fixed bridge ?

Floyd Rose
25
36%
Fixed bridge
44
64%
 
Total votes: 69

User avatar
Jackson
Posts: 216
Joined: 03 Mar 2007, 18:09
Location: Somewhere Around Nothing

Floyd Rose vs fixed bridge

Post by Jackson » 15 May 2009, 21:19

Za koju od ove dve opcije glasate i zasto?
Last edited by KnightOfDoom on 16 May 2009, 15:14, edited 1 time in total.
Reason: Pretvoreno u glasanje...cisto onako :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Floyd Rose vs fixed bridge

Post by Kristijan » 16 May 2009, 03:06

Što bi rekao Henry Chinaski "Eternal question... And the eternal answer - I don't know!" To je možda jedini valjani odgovor na svaku "Vs" temu.

A sad onako subjektivno... Fixed bridge.

1. Nikad mi se nije dopadao clean na gitarama sa floyd rose kobilicom. Mogao bih onako generalno da kažem da se tu sa tonom nešto, po mom skromnom mišljenju, čudno dešava, i nije mi nikad leglo.

2. Moram suviše da pazim kako oslanjam desnu ruku u pojedinim situacijama, i to me baš onako opasno nervira. Mogao bih sada u nedogled da objašnjavam pojedinosti vezane za moju tehniku sviranja, i zašto je neopravdano da ulažem vreme da modifikujem sviranje tako da mi ovo ne prvi problem, ali da ne davim mnogo...

3. Paranoja iz detinjstva :) Prvi put sam 1990. svirao na gitari sa floyd rose kobilicom, i drugar čija koji je imao tu gitaru je svaaaaaki čas morao nešto da čačka oko kobilice, a tada nije bilo lako doći do objašnjenja šta tačno treba uskladiti, i stekao sam tada utisak da ni majstori nisu baš sasvim sigurni šta se tu dešava. OK, danas svi znaju to da udese kako valja, i to više nije relevantna stavka u ovoj mojoj "protiv" listi. Međutim, ostao mi je taj osećaj da je to komad hardvera koji može da napravi problem, i da počne da pravi probleme u najgorem momentu, tipa 2 minuta pred nastup i slično...

4. Vibrato koji mogu da napravim levom rukom na jednom tonu je nešto drugo, to je finesa koju nikad nisam uspeo da kopiram koristeći bilo koju vibrato kobilicu, ne samo floyd rose. Bending sam uvek radio na jednoj ili 2 žice, pa mi je zapravo smetalo to što vibrato kobilica "maltretira" svih 6 žica istovremeno. Nije upotrebljivo za svirku koja mene interesuje.

5. Najnebitnija stvar, ali eto... Mnogo mi ruži gitaru floyd rose kobilica. Stvarno mi je to jedan užasno odbojan detalj onako na oko. Još ona rupetina ispod... ma kao ulaz u kanal u automehaničarskoj radnji! Znam da ovo nije ozbiljan razlog protiv, ali eto...

Sve što sam gore napisao je meni bitno, ali prva stavka najviše. Ostalo čovek navikne na ovaj ili onaj način da obiđe, da savlada... Ipak, ako ton nije taj, sve ostalo na gitari je zaludno.

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Floyd Rose vs fixed bridge

Post by ognjen93 » 16 May 2009, 09:31

Ja sam za Floyd Rose

User avatar
Wolf
Metalhead
Posts: 920
Joined: 16 Aug 2008, 13:05
Location: Kikinda, na kraj sela...

Re: Floyd Rose vs fixed bridge

Post by Wolf » 16 May 2009, 10:16

Fixed, definitivno (mada imam vintage type tremolo na gitari)...
Bolji sustain, lepsi izgled (nista lepse od string-through :)), i manje zajebancije oko rastimavanja + sto Kristijan rece, floyd ima automehanicarski kanal ispod kobilice... :lol:
Mnogo klinaca misli da su cool ako imaju tremolo (iako ga nikad ne koriste).
Tako da :1: za fixed! :metal:

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Floyd Rose vs fixed bridge

Post by dweezil » 16 May 2009, 10:39

nikad mi nije bilo jasno zasto se ljudi toliko tripuju oko Floyd Rose-a. Ono 80-tih svako je zeleo da ima po jedan na gitari. Def najbolji moderniji tremolo za gitaru koji je izmishljen. Treba se naviknuti na njega, al isto tako posle se treba i odviknuti :D . I uopste nije tolika nauka pravilno ga podesiti. Ovde svi samo nesto kukaju, bzvz. Drugaciji je osecaj nego sa fixed bridgeom def ali je drugaciji i u odnosu na stara stratolika tremola. Dosta je masivan tako da nije da se bash gubi na sustainu kao sto se prica, jednostavno drugaciji je fazon ali daleko od toga da ne valja. Treba imati vise gitara i ono def jednu sa dobrim starim Floydom :).

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Floyd Rose vs fixed bridge

Post by dejankuki » 16 May 2009, 11:05

Hmmm. za Floyd, odnosno Fixed ima mnoooogo pro et contra.. ja imam gitaru SA Floydom, no u zadnje vreme sve vise gledam Les Paul oblike.. dakle. ono.. potrebe se ili menjaju ili dodaju.. plus imam vitnage tremolo.. na jednoj gitari, dakle hocu reci.. sve ima svoje..

No, medjutim, kad ja tamo, ono..

Da bi se "pomirile" sve opcije po meni je najbolje uzeti gitaru sa Wilkinson tremolo systemom... imao sam prilike da ga probam na nekoliko gitara, i mogu da kazem da je to veeeeeoooma dobar sistem i veoma upotrebljiv... i za one koji vole FR i za one koji ne vole tremolo uopste...

Moze da se namesti da radi posao kao FR, a bogami i da se fixira.. ono. non-tremolo action..

tako daaaa. prema tom - dabom'.. Wilkinson!

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Floyd Rose vs fixed bridge

Post by mislim_stvarno » 16 May 2009, 11:16

Tune-o-Matic all the way. :metal: :metal: :metal:

Volim ja floyd i da ga drkam i da se izivljavam po nekad (dive bomb i sl...), ali mislim da mi se vise svidja ideja string-through sa tune-o-matic bridgom.

Sve ima svoje, zato valjati imati i gitaru sa floydom i gitaru sa fixnim, pa onda ovu sa fixnim mozes da setas kroz stimove po potrebi...
dweezil wrote: Treba imati vise gitara i ono def jednu sa dobrim starim Floydom .
:1:

User avatar
Santana
Posts: 600
Joined: 31 Jul 2008, 14:15

Re: Floyd Rose vs fixed bridge

Post by Santana » 16 May 2009, 14:00

fixed bridge.
zbog sustain-a i zato sto nisam dobro naucio da sviram trzalicom zbog flojda
oslanjao sam ruku na kobilicu i zna se sta je sledilo a moj profa se nikad nije setio da mi kaze da mrdnem ruku odatle. on je valjda mislio da tako treba.
flojd je glemerska stvar za ona vristanja i divebombe . ne moj fah.

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Floyd Rose vs fixed bridge

Post by mislim_stvarno » 16 May 2009, 14:04

Santana wrote:zbog sustain-a i zato sto nisam dobro naucio da sviram trzalicom zbog flojda
oslanjao sam ruku na kobilicu i zna se sta je sledilo
Apsolutno ne shvatam kakve veze ima jedno sa drugim. Ok, oslanjas ruku na floyd pa ga pomeris, ali kakve veze ima trzalica sa svim tim?! :O.o:

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Floyd Rose vs fixed bridge

Post by nemanjavelimirovic » 16 May 2009, 15:05

Imam tri telekastera, dakle iskljucivo fixed bridge. Mene kod floyda nervira nacin menjanja zica, estetika, kao i manja pouzdanost u odnosu na fiksan bridge. A i btw ja jako retko koristim taj efekat tremola na gitari.... Pa zbog tog "jako retko" ne bih zrtvovao pouzdanost fiksnog bridge-a, Ali naravno ko to koristi u svakoj pesmi skoro, onda ima logike i svakako je floyd rose bolja opcija od nekish standardnijih reshenja, jer sa njim uvek ide i top lock (koji me takodje nervira, ali je koristan nekome).... :ziveli:

User avatar
Regrin
Posts: 80
Joined: 06 Aug 2008, 21:57
Location: Sombor

Re: Floyd Rose vs fixed bridge

Post by Regrin » 16 May 2009, 21:39

Floyd all the way :metal1:

User avatar
Highway One
Posts: 619
Joined: 14 Aug 2008, 20:33

Re: Floyd Rose vs fixed bridge

Post by Highway One » 16 May 2009, 23:06

mislim_stvarno wrote:
Santana wrote:zbog sustain-a i zato sto nisam dobro naucio da sviram trzalicom zbog flojda
oslanjao sam ruku na kobilicu i zna se sta je sledilo
Apsolutno ne shvatam kakve veze ima jedno sa drugim. Ok, oslanjas ruku na floyd pa ga pomeris, ali kakve veze ima trzalica sa svim tim?! :O.o:
(pre jedno dosta vremena , vise od godinu i po)Pa Santani je valjda profesor na klasicnoj gitari pokazao da se trzalicom svira kad se navali ruka levo pa na dole od kobilice , kako da objasnim :lol: , tako da kad je uzeo ibaneza , sviranje trzalicom je zvucalo ----> :lol: :lol: :lol: A kasnije isto tako i na stratu sa nesto stabilnijim tremolom:D
Pa je krenuo da svira prstima , jer i na klasicnoj je svirao prstima , a tu ruke nije navaljivao kod kobilice :D
Verovatno bih i ja isto tako , ali ja sam po logici , ako Ritchie Blackmore svira trzalicom desno od kobilice(normalno) , onda cu i ja :lol:
Nek objasni on to posle :D
@ tema:
Paaa ja volim fixed bridge zbog sustaina , a floyd zbog super efekata ,
Ako bih gledao sa strane sustaina reko bih fixed bridge , ali sa stane mogucnosti floyd , mada mi se vise svidja obican tremolo :metal: ,ali zato sto su heavy metalci 80ih svirali super stratove sa floydom :metal: zezam se , mislim da,kao sto su rekli, treba imati gitare sa oba. ali mora za nesto da glasam , pa ajd za fixed bridge :D
jak smajli :bambi:
Last edited by Highway One on 16 May 2009, 23:10, edited 1 time in total.

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Floyd Rose vs fixed bridge

Post by Mrav » 16 May 2009, 23:09

Najbolje i jedno i drugo (tako sam ja to resio :P ) . Za fixed bridge je sve poznato (prednosti/mane) , pa bih samo da napomenem par stvari koje mi se svidjaju kod floyd-a posto svi uglavnom isticu mane. Sve ovo vazi naravno za DOBAR floyd sistem (originalni, kvalitetan kako god).

- Osecaj pri bendovanju. Definitivno jako mek lep i dobro se kontrolise po meni, mada neobican za nekoga ko nije naviknut.
- FLUTTER :metal: mnogo volim u pravom trenutku da ga primenim :)
- Dobro drzanje stima - dobar i dobro podesen floyd bolje drzi stim po meni nego vecina fiksnih bridgeva.

Naravno ne preporucujem floyd onome ko ne zna sta ce mu 8)

User avatar
Highway One
Posts: 619
Joined: 14 Aug 2008, 20:33

Re: Floyd Rose vs fixed bridge

Post by Highway One » 17 May 2009, 08:40

ali ipak kad bih kupio neku glam gitaru morao bi flojd ruku na srce. superstrats for life!

User avatar
Santana
Posts: 600
Joined: 31 Jul 2008, 14:15

Re: Floyd Rose vs fixed bridge

Post by Santana » 17 May 2009, 08:44

ma samo sam idiotski drzao ruku na flojdu dok trzam i to je bilo to. pomerao se svakim pokretom ruke.
onda sam poceo da sviram prstima.
kako god. fixed bridge je mocniji. daje gitari neku snagu , cvrstinu i duzi ton. vise drveta se vidi.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest