Bas gitara - Zujanje???

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Bas gitara - Zujanje???

Post by Reverse » 06 Nov 2007, 13:47

Ovako....

Bas mi je oduvek imao mali shum(zujanje), koje je bilo zanemarljivo, ali od kad sam poceo da koristim kompresor pedalu, to zujanje se enormno pojacalo...

Kada prstom dodirnem neki sraf, zicu ili kobilicu zujanje se smanji i skoro da ga nema, ali kada dodirnem neki od magneta, zujanje se duplo pojaca...
Takodje kada dodirnem kobilicu i neki magnet u isto vreme zujanje se smanji....

Stvarno nisam pametan... :D

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 06 Nov 2007, 13:57

Problem može biti u lošim kablovima a i u masi u samoj elektronici gitare. Odnesi nekom techu da pogleda ako utvrdiš da nije do kablova. Nije to neka velika intervencija.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 06 Nov 2007, 14:56

Koristim Proelove kablove, a probao sam i druge, zujanje je uvek tu...
Znaci verovatno je do elektronike unutra, odlemila se masa na magnetu ili tako nesto...
Ma, za svaki slucaj nosim ja to kod majstora, necu sam da cackam....

VDL Cisco Kid
Posts: 58
Joined: 24 Oct 2007, 21:58
Location: Beograd, uzi centar i Zvezdara

Post by VDL Cisco Kid » 06 Nov 2007, 18:45

A ma to je normalno da se nmapravi neki spoj u magnetima ili potenciometrima. Poslusaj Foxa i odnesi kod nekog ko zna sa elektronikom.

dragomix
Posts: 66
Joined: 19 May 2007, 15:49
Location: Kraljevo

Post by dragomix » 07 Nov 2007, 14:29

I ja sam imao isti problem, a meni je bilo resenje u uzemljavanju gitare kako ja volim da ga nazovem! Naime zicom sam povezao donju kobilicu i ulaz za bananu na gitari i tako mi nije zujala, dok je ja nisam malo otvorio i procackao po potenciometrima i shvatio da je u njima pravi problem pa ih malo "popravio" i sad vise ne zuji gitara, a i kad zuji ja je samo stisam ili veoma jako udarim u jedan od potenciometara i zujanju dodje kraj. I meni je problem bio pogorsan sa pocetkom koriscenja kompresora. Nadam se da ces brzo da ga resis, probaj ovo sa zicom kao prelazno resenje! Znam da je grubo, ali probaj i da udaris potenciometar ili da ga malo izvuces, ili pak stisaj naglo pa polako pojacavaj!

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 07 Nov 2007, 14:49

Dok se ne nakanim da odem kod majstora, pokusacu da vezem spolja magnet i kobilicu zicom, i tako sprecim zujanje, danas sam otvarao gitaru, i sve je na svom mestu, instalacije su cvrsto zalemljene svuda, a problem je izgleda u potenciometru za ton(boju tona), kada ga samnjim sroz zujenje nestane, ali kada ga odvrnem, kada da je roj musica oko mene...

dragomix
Posts: 66
Joined: 19 May 2007, 15:49
Location: Kraljevo

Post by dragomix » 08 Nov 2007, 01:26

Reverse wrote:Dok se ne nakanim da odem kod majstora, pokusacu da vezem spolja magnet i kobilicu zicom, i tako sprecim zujanje, danas sam otvarao gitaru, i sve je na svom mestu, instalacije su cvrsto zalemljene svuda, a problem je izgleda u potenciometru za ton(boju tona), kada ga samnjim sroz zujenje nestane, ali kada ga odvrnem, kada da je roj musica oko mene...
Znaci problem je identican kao i kod mene! Isto sam imao problem sa potenciometrom za boju tona! Prostom zamenom potenciometra ces resiti problem, valjda, zauvek!

User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: Bas gitara - Zujanje???

Post by Solomon » 05 Mar 2008, 21:10

I kod mene zuji, kada odvrnem Volume do kraja cuje se malo zujanje a kada ga odvrnem do polovine zujanje je jace, takodje zujanje se smanji kada pritisnem zice ili neki metalni deo. Da nije problem u kablu ? Kada ukljucim pojacalo i stavim kabal u Input cuje se zujanje(drugi kraj kabla je slobodan) Jel to normalno?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Bas gitara - Zujanje???

Post by Tiki the Boyler » 06 Mar 2008, 01:56

Sve o čemu vi pričate meni zvuči kao normalan šum/brum/zujanje single coil pikapa!?! (šum se dodatno intenzivira kada priđete zvučniku pojačala)
Svi imate singlove???
Taj šum postaje poprilično problematičan kada se nakompresuje ili se prosto radi na jako velikoj snazi! A pošto je veliki dio tog šuma u visokom spektru normalno je da se gubi prilikom zavrtanja Tone potenciometra (kojim skidate visoke).

Na Netu možete naći mnogo uputstava u vezi rješavanja tog problema, ali - ni jedan nije 100% zadovoljavajući! To je neminovnost kod single-coil pikapa!

User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: Bas gitara - Zujanje???

Post by Solomon » 06 Mar 2008, 09:04

ja imam Precision type split coil. Da li je normalno da zuji pojacalo kada ustekam jedan kraj kabla u Input a drugi je slobodan?

User avatar
[K87]
Posts: 63
Joined: 29 Jan 2008, 16:36
Location: Novi Sad

Re: Bas gitara - Zujanje???

Post by [K87] » 06 Mar 2008, 12:56

hmm... i mene tako neshto drnda... samo provalio sam kad iskljuchim monitor(od kompa) u istoj prostoriji, da se to zujanje dosta smanji... valjda je napon u pitanju?
a u studiju nemam tih problema... valjda... :mrgreen:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Bas gitara - Zujanje???

Post by Tiki the Boyler » 06 Mar 2008, 18:46

Solomon wrote:Da li je normalno da zuji pojacalo kada ustekam jedan kraj kabla u Input a drugi je slobodan?
Normalno je!

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Bas gitara - Zujanje???

Post by Reverse » 08 Mar 2008, 21:32

Tiki the Boyler wrote:
Solomon wrote:Da li je normalno da zuji pojacalo kada ustekam jedan kraj kabla u Input a drugi je slobodan?
Normalno je!
A jos da dodirne bananicu... :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest