Slap Bas

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

dragomix
Posts: 66
Joined: 19 May 2007, 15:49
Location: Kraljevo

Slap Bas

Post by dragomix » 30 Nov 2007, 00:50

Sta slap bas? Imam problema sa ovim cudom jel dosta bendova koriste bas slap bas a ja nemam pojma sta je to! Ustvari mislim da je to neka tehnika sviranja sa malo opustenijim zicama, ili nekim posebnim zicama, ili mozda cak ima i posebna gitara, nemam pojma pa ako neko zna sta i kako nek javi!

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 30 Nov 2007, 01:06

Ummmm... malo pročešljaš forum pre nego što postaviš pitanje.... OK?

viewtopic.php?t=91

dragomix
Posts: 66
Joined: 19 May 2007, 15:49
Location: Kraljevo

Post by dragomix » 30 Nov 2007, 17:54

Ma bre znao sam ja da treba da bijem zice, ali nikako ali bas nikako da dobijem zeljeni ton, a brzinu da ne picam i onda malo procesljam internetom i nadjem da covek slap zvuk dobije obicnim sviranjem, tj. kidanjem prstima pa sam pomislio da sam malo pobrkao loncice! E sad da li je moguce da se onakav zvuk basa dobije sa nekom papucicom pa da zato on covek svira normalno, a i uostalim mogla bi malo da se pojasni tehnika!

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 30 Nov 2007, 19:24

Vidjao sam po netu na nekim processorima presete Slapin' a valjda ima i pedale, e sad da li to samo poboshljshava zvuk ili stvarno daje slap ne znam, mada cisto sujmnjam da se tako dobija slap, zato vezbaj Slap pop slap pop itd.....
A i Fox ti je dao link pricalo se na forumu o tome....
Pozzz....

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 30 Nov 2007, 20:19

Teško da procesor može simulirati TEHNIKU sviranja. To se ipak mora ODSVIRATI a i uostalom... mislim... nije baš ni tako teško...

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 30 Nov 2007, 20:29

Da bi se dobio odgovarajući zvuk za slap obično se koriste dva "efekta" (pod navodnike, jer su toliko esencijalni da ih se i ne može nazvati efektima)...

Dečko nije lud što pita, jer dobar slap zvuk i nije baš lako dobiti. Iz više razloga...

Prvi i osnovni, na kom se svi mi odmah slomimo jest: NOVE ŽICE!!!
Teško ćete svirati slap na žicama starim nekoliko mjeseci. Onaj prijeko potrebni kristal traje petnaestak dana do mjesec najviše i onda se gubi sve: i način reakcije i brzina i ekspresivnost - sve počinje da zvuči smuljano i slijepljeno - a onda od slapa nema ništa.

Drugo... kompresija... Da bi ujednačio način reakcije u svim registrima, pritom smirio probijanja koja mogu nastati prilikom šamaranja debelih žica, te dobio svaki mrtvi ton koji odsviraš potrebna je odgovarajuća kompresija. Bilo da se radi o pedali ili o rack kompresoru konstantno uključenom u putanju signala - ovo je jako bitan momenat.

Treće... EQ... Većina dobrih bass gitara ima lijepo izražen srednji opseg koji je zlaza vrijedan pri fingeringu (iliti sviranju prstima), ali taj srednji opseg može da smeta pri slapu... Zato se pri slap tehnci sviranja nerijetko koristi EQ za korekciju i to tako što se blago podignu frekvencije oko 100Hz, rolaju dole srednji od 400Hz do 800Hz, a poprilično diže sve iznad 5kHz. Oni koji uglavnom sviraju slap tako podešavaju pojačala. Oni koji sviraju slap samo tu i tamo koriste ili EQ pedalu ili Shape funkciju pojačala. Dobre aktivne bass gitare (sa kontrolom srednjih) mogu bez problema postići takav zvuk same od sebe! (tj. ako ih tako podesite)

Četvrto... modulacioni efekti... Veliki broj slapera koristi razne modulacione efekte kako bi unijeli novu dimenziju u zvuk basa. Recimo wah ili envelope filtar (Bootsy Collins) ili chorus i trun reverba (Patittuci)...
Značajno, koliko zbog dobijanja dubine, toliko i zbog regeneracije visokih u samom efektu - kojih nikad ne može biti previše u slap tehnici!
To bi bio začin za kraj...

I na kraju... a zapravo na samom početku - prsti! Bez dobre slap tehnike sve ovo pada u vodu!

Pozdrav!


@dragomix... Ko pita ne skita! ;)

User avatar
malisha
MF veteran
Posts: 311
Joined: 07 Jul 2007, 20:12
Location: Beograd
Contact:

Post by malisha » 30 Nov 2007, 20:37

ups, pretekao si me...
dragomix wrote:E sad da li je moguce da se onakav zvuk basa dobije sa nekom papucicom pa da zato on covek svira normalno, a i uostalim mogla bi malo da se pojasni tehnika!
Reverse wrote:Vidjao sam po netu na nekim processorima presete Slapin' a valjda ima i pedale, e sad da li to samo poboshljshava zvuk ili stvarno daje slap ne znam, mada cisto sujmnjam da se tako dobija slap, zato vezbaj Slap pop slap pop itd.....
A i Fox ti je dao link pricalo se na forumu o tome....
Pozzz....
Na procesorima to "slap" ti u stvari jeste kompresor. Valja ga imati ako si basista. Ili neki EQ.

elem.
@dragomix
Probaj da slepujesh oktave, i vezbaj po celom vratu. Palcem udaras pri spoju tela i vrata kako ti zica ne bi landarala na sve strane. Vezbaj, kao sto ti je Reverse rekao, i pogledaj recimo Youtube za vezbe. Imas damo dobrih svari. Za dobro slepovanje ipak treba dosta da se vezba.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 30 Nov 2007, 20:46

malisha wrote: Na procesorima to "slap" ti u stvari jeste kompresor. Smanjuje niske, i visoke (mada ne koliko i niske), a budzi midove, kako bi se slap istakao bez buke. Po meni je kompresor prva pedala koju bi trebao kupiti basista. Isli neki EQ koji moze da se pali gasi - to ti dodje isto.
Neće biti baš da je tako malisha...
Kompresor je dinamički a ne spektralni procesor - on prvenstveno tretira dinamičke parametra signala, a promjena spektra je nuspojava.
Ekvilajzer je spektralni a ne dinamički procesor - on se prvenstveno bavi frekvencijama tj. spektrom signala, a svaka dinamička promjena nastala njegovom upotrebom je neka vrsta nuspojave!

Ali i jedan i drugi imaju svoju funkciju... kao što rekoh...
Kao što rekoh i da se slap i srednji ne vole previše, pa... prekontaj malo!

Poz!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 30 Nov 2007, 22:54

Kompresor, vreli magneti, udri žice da odskaču od fretboarda, (malo) više visokih nego što ih obično stavljaš. Precizno sa "palcem", pogađaj samo one žice koje ti trebaju. "Muting" je jako bitan. "Pulling" mora da se čuje istom jačinom kao "palac", a "muting" kao čista nota (zato ti treba pomenuti kompresor/ limiter).

Na Berkleejevom sajtu imaš jednu besplatnu lekciju u .pdf-u, a imaš još dosta video-škola slapa - preporučujem onu Louisa Johnsona, čovek je car.

(Mislio sam da se nijedan basista neće uključiti... Hvala Tikiju što je već sve objasnio dok sam ja kuckao ovaj post.)

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 30 Nov 2007, 23:47

Da bismo malo približii problematiku evo i nekoliko primjera datog problema...

Dakle jedna kratka funky pop temica na Peavey Cirrus-u kroz Joemeek TwinQ u TC Electronic Konnekt 24D.
Žice stare cca 2 mjeseca (nema se love jbg) DR Marcus Miller Stainless .45 - .125


Prvi primjer predstavlja čist zvuk basa bez ikakve obrade (na Joemeeku sve isključeno, sve kontrole na bassu na nuli)...

http://www.box.net/shared/pcl0f4m39s


Drugi primjer prikazuje šta se dešava kada se taj signal kompresuje. Treshold je negdje na -14dB, stepen kompresije 5:1 i Make Up Gain (nadoknađivanje izgubljenog - bitno zbog mrtvih tonova) na +1dB.
Signal je nešto mirniji i generalno ujednačeniji...

http://www.box.net/shared/szn4axg827


Potom slijedi obrada signala EQ-om. Baš na način koji sam u prethodnom postu opisao. Blagi boost na 100Hz (za dodavanje mooda), cut na 500Hz sa uskim Q faktorom (za skidanje trubice) i boostanje svega iznad 5kila (za kristalnu jasnoću)... Detalji se pojavljuju...

http://www.box.net/shared/a2ps33587h


Da bi sve to malo zaplivalo (kao što rekoh - čućete kod Pattitucija) malo Chorusa (50% Dry/Wet)... dodaje novu dimenziju i dubinu...

http://www.box.net/shared/95287x8ga9


A onda na sve to malo reverba! Kratki hall (otprilike sekundica) sa nešto svjetlijim repom kako bi se visoki rasplinuli i sve zvuči dosta punije...

http://www.box.net/shared/eibsxhgm2u


I onda... za one kojima nikad nije dosta perverzija... jedan envelope filtar... recimo nešto kao wah (sa modulacijom u opsegu od 80Hz pa do 8kHz)... Nekome se sviđa i to. (mada se meni lično sve malo raspada)

http://www.box.net/shared/u0hknpvpza


Valjda su sad neke stvari bar malo jasnije...
Nadam se da nećete zamjeriti na trapavosti; ja vam i nisam neki sleper!


Pozdrav!
Last edited by Tiki the Boyler on 30 Nov 2007, 23:49, edited 1 time in total.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 30 Nov 2007, 23:48

p.s. Preporučujem slušanje na slušalicama ako već nemate adekvatan zvučni sistem, jer je bass poprilično zaje&an za čuti kako treba...

dulebass
Posts: 12
Joined: 07 Nov 2007, 14:08

Post by dulebass » 01 Dec 2007, 00:09

Ljudi, covek ne zna sta je slap bass a vi ga tu zamlacujete nekim pedalama, kompresijama itd. Treba coveku objasniti najjsednostavnije.
Kao sto neko rece, nove zice su ti jako bitne. Ne znam koliko ce ti pomoci ucenje preko kompa. Najbolje da nadjes nekog ko to zna pa da ti pokaze kako se to svira. E kad ti taj zvuk udje u usi, onda mozes po netu da trazis vezbe. To ti je moj savet. Jos jedna stvar. Ne moras da sviras slap tako sto udaras po zicama. Sa prosecnom aktivnom gitarom mozes dobiti slap zvuk prakticno samo dodirom palca i zice. Ubijanje po zicama se u principu koristi kod brzog sviranja, kada se svira gore-dole, sto ti za pocetak nije potrebno.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 01 Dec 2007, 00:25

dulebass wrote:Ljudi, covek ne zna sta je slap bass a vi ga tu zamlacujete nekim pedalama, kompresijama itd. Treba coveku objasniti najjsednostavnije.
Ja potrošim popodne da čovjeku objasnim šta je slap bass a ti kažeš da se zamlaćujem... OK

dulebass wrote:Jos jedna stvar. Ne moras da sviras slap tako sto udaras po zicama. Sa prosecnom aktivnom gitarom mozes dobiti slap zvuk prakticno samo dodirom palca i zice. Ubijanje po zicama se u principu koristi kod brzog sviranja, kada se svira gore-dole, sto ti za pocetak nije potrebno.
Ako ne znaš šta pričaš onda je možda bolje da ne pričaš...

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 01 Dec 2007, 00:36

Uh meni je baš bass problem za lociranje na slušalicama. Moraće monitoring da radi.

U svakom slučaju hvala na trudu. Ovo je i više nego vredno objašnjenje.

dulebass
Posts: 12
Joined: 07 Nov 2007, 14:08

Post by dulebass » 01 Dec 2007, 00:50

Tiki the boyler - Izvini, nisam hteo da umanjujem tvoj treud, samo mislim da nije bas prosto objasnjenje. Sto se tice ovog drugog, nije mesto da se ovde raspravljamo o tome.Samo jednustvar da kazem. Nadam se samo da nisi jedan od onih napaljenih basista koji misle da je bolje sto jace udariti zice! Cudno mi je da nisi razumeo sta sam time hteo da kazem. Necu da pricam kako ja sviram bez silovanja zice, recicu ti samo da me je tome pre par godina naucio jedan dzez bassista, objasnjavajuci mi bas to kako nije sustina udarati sto jace.

Izvini jos jednom za ono prvo, samo mislim da si mu komplikovano objasnio. Pozdrav.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest