Slap Bas

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 01 Dec 2007, 01:14

Nema Dule u životu ništa prosto, pa tako ni ovdje... Je&iga...

A to što ti kažeš "udaranje žica" bi se moglo nazvati akcija... i ne tiče se samo jačine udarca prstima desne ruke po žici nego čitavog niza faktora...
Akcija proizilazi iz vremenske raspodjele pritiska lijeve ruke na žicu, momenta okidanja prstima desne ruke, ugla pod kojim se prsti nalaze, početne visine prsta prije momenta okidanja (ovo je jako bitno)... tako da... opet je komplikovano!

Ne postoje dvojica basista sa istom akcijom, samim tim ni sa istim tonom! Ti i ja na istom setupu ćemo zvučati potpuno drugačije! Jer imamo drugačiju akciju - različito istrzavamo žice!

Što se tiče napaljenosti... nisam od onih što (bukvalno) udaraju žice. Trudim se da sviram kontrolisano i u rasponu od pianissimo do fortissimo dionica (jer je po meni dinamika sviranja ekstremno bitna), mada to sa strane gledano izgleda jako čudno... Moji prsti desne ruke imaju poprilično malu amplitudu prilikom sviranja, pa djeluje kao da milkim žice, ali... nedavno sam imao "duel" sa jednim heavy basistom koji na istom setupu nije mogao nikako dobiti glasniji ton od mene uz svu silu udaranja po žicama, tako da...

Opet komplikovano...

I opet... je&iga!

dragomix
Posts: 66
Joined: 19 May 2007, 15:49
Location: Kraljevo

Post by dragomix » 01 Dec 2007, 01:17

Hvala vam svima, nadam se da ce pomoci, ako imate jos neki savet slobodno ga dajte jel nije lako nauciti da covek kvalitetno svira bas gitaru. Jos jednom MNOGO hvala, posebno hvala Tiki the Boyler-u!!!

User avatar
malisha
MF veteran
Posts: 311
Joined: 07 Jul 2007, 20:12
Location: Beograd
Contact:

Post by malisha » 01 Dec 2007, 04:58

Neznam da li si video ali, ispravio sam se... nema potrebe da me ispravljas ako sam se sam ispravio... ne kontam poentu...

A so se tice Eq-a i kompresora... mislim da zaista nije vazno sta je do god mozes da odseces frekvencije koje ti ne trebaju i dobijes zvuk koji ti treba...

ispravi me ako nisam u pravu...

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 01 Dec 2007, 09:08

malisha wrote:Neznam da li si video ali, ispravio sam se... nema potrebe da me ispravljas ako sam se sam ispravio... ne kontam poentu...

A so se tice Eq-a i kompresora... mislim da zaista nije vazno sta je do god mozes da odseces frekvencije koje ti ne trebaju i dobijes zvuk koji ti treba...

ispravi me ako nisam u pravu...
Mislim da postoji potreba da te ispravim, jer iz posta u post griješiš!
(nadam se da to nećeš shvatiti kao neko omalovažavanje, već kao konstruktivnu kritiku iz koje možeš nešto da naučiš)

Kažeš "zaista nije važno šta je dok god možeš da odsečeš frekvencije koje ti ne trebaju"...
a ja ti ponovo kažem da klasični kompresor nema veze sa frekvencijama!!! Kompresor služi za dinamičku obradu signala, tj. korekciju amplitude u vremenu, a ne frekvencija ili spektra signala!
Dakle, kompresor ne odsjeca nikakve frekvencije!!! Frekvencijama se bavi EQ i zato je jako bitno da se ne brkaju te dvije stvari!

(uostalom, poslušaj okačene primjere, mislim da će ti biti mnogo jasnije)


p.s. Dotakli smo se oblasti u kojoj je potrebno izvjesno tehničko znanje i bojim se da bez određenog predznanja iz oblasti fizike zvuka i osnovnih pojmova elektrotehnike i elektronike nije moguće u potpunosti razumjeti suštinu nekih procesa... zato pokušajte shvatiti slikovite opise koji vam se daju, jer ste pobjegli sa časa kad se pričalo o amplitudi, fazi, spektru signala... :wink:

User avatar
malisha
MF veteran
Posts: 311
Joined: 07 Jul 2007, 20:12
Location: Beograd
Contact:

Post by malisha » 01 Dec 2007, 09:36

Tiki the Boyler wrote:
malisha wrote:Neznam da li si video ali, ispravio sam se... nema potrebe da me ispravljas ako sam se sam ispravio... ne kontam poentu...

A so se tice Eq-a i kompresora... mislim da zaista nije vazno sta je do god mozes da odseces frekvencije koje ti ne trebaju i dobijes zvuk koji ti treba...

ispravi me ako nisam u pravu...
Mislim da postoji potreba da te ispravim, jer iz posta u post griješiš!
(nadam se da to nećeš shvatiti kao neko omalovažavanje, već kao konstruktivnu kritiku iz koje možeš nešto da naučiš)

Kažeš "zaista nije važno šta je dok god možeš da odsečeš frekvencije koje ti ne trebaju"...
a ja ti ponovo kažem da klasični kompresor nema veze sa frekvencijama!!! Kompresor služi za dinamičku obradu signala, tj. korekciju amplitude u vremenu, a ne frekvencija ili spektra signala!
Dakle, kompresor ne odsjeca nikakve frekvencije!!! Frekvencijama se bavi EQ i zato je jako bitno da se ne brkaju te dvije stvari!

(uostalom, poslušaj okačene primjere, mislim da će ti biti mnogo jasnije)


p.s. Dotakli smo se oblasti u kojoj je potrebno izvjesno tehničko znanje i bojim se da bez određenog predznanja iz oblasti fizike zvuka i osnovnih pojmova elektrotehnike i elektronike nije moguće u potpunosti razumjeti suštinu nekih procesa... zato pokušajte shvatiti slikovite opise koji vam se daju, jer ste pobjegli sa časa kad se pričalo o amplitudi, fazi, spektru signala... :wink:
mislim da si u pravu, ali je problem sto se ja nisam izrazio kako treba (kao sto si rekao imas vec neko odredjeno tehnicko znanje pa ipak to znas malo bolje. Razmisljao sam o primeru koji mi je davao ortak kada mi je nekada davno objasnjavao sta je kompresor. Imas sinusoidu i postravis joj gornju i donju granicu, i to je to. Ja sam rekao gornje i donje "frekvencije". Lapsus.

Ali ovo me vodi na jedno pitanje:
Da li i sa komresorom i sa Eq(po mogucstvu grafickim), mogu dobiti zvuk koji ce da izrazi slepovanje bez buke, cisto, izrazeno i sta vec...?

ps. Ovo za ispravku je imalo veze sa proslim postom, i kada sam ja video sta si ti postovao, to sam i proverio i shvatio da sam malo pobrkao loncice. Istog momenta sam POVUKAO taj deo posta. Zato i kazem - ako sam ja vec skontao da nisam u pravu, cemu vredi kvotovanje i ispravljanje nepostojeceg posta? Za ovaj sada te jos i razumem...

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 01 Dec 2007, 09:42

I u Černobilu je bilo nešto kao LAPSUS... :)

Jesi li ti uopšte preslušao primjere koje sam ja okačio?
Imaš clean bass, pa bass sa kompresorom, pa onda na to dodat EQ, pa onda chorus, pa reverb, pa envelope filtar...
Ti samo odluči koji je od tih zvukova po tebi dovoljno izražen i bez buke.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 01 Dec 2007, 14:21

malisha, brate, k'o prijatelja te molim, dosta... Talk 4 talk, but we don't walk The Walk.

Ovo što je Tiki postovao je ne-pro-cenj-i-vo. Skidam mu kapu do zemlje i nadam se da ću jednom svirati sa njim, nešto da naučim. Ovaj thread zaslužuje "sticky".

User avatar
malisha
MF veteran
Posts: 311
Joined: 07 Jul 2007, 20:12
Location: Beograd
Contact:

Post by malisha » 01 Dec 2007, 15:27

Nisam... tek sam ih sada video. Mislim da sam skontao, ali mi nisi bas dao jasan odgovor da ili ne na pitanje da li je to izvodljivo. Ali posto rade razlicite stvari (EQ i komp) valjda ne moze...

ps. @Rocket Roll sve dalje diskusije koje nisu direktno vezane za temu saljem coveku na PM.

pps. "Talk 4 talk, but we don't walk The Walk. "
a?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 01 Dec 2007, 16:23

malisha wrote:a?
Tako se kaže ispod Mason-Dixon linije - ima mnogo varijacija, osnovna je "Talk for talk, but do you walk The Walk?", što se može čuti u Kjubrikovom "Full Metal Jacket"-u, i znači "Umeš da pričaš (tj, u tom kontekstu - da pretiš, da vređaš), a smeš li da izađemo malo napolje, pa da napravimo jednu malu 'praktičnu demonstraciju'?"

U ovom kontekstu, međutim, znači - svi mi znamo ponešto i možemo pomalo da diskutujemo sa Tikijem o umetnosti sviranja basa (we can "talk for talk", da pričamo da bismo pričali), međutim nismo mi taj kalibar da mu nešto tu ispravljamo... a i ne verujem da smo toliki svirači (we don't "walk The Walk").

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 01 Dec 2007, 18:32

Malisha, sorry... ja znam biti malo nagao (možda čak i grub), ali se nadam da ćete mi dati vremena ovde kako biste shvatili da je sve to iz najbolje namjere...
Ne želim nikoga omalovažiti, pa ako nekad tako zazvučim molim vas da mi u startu oprostite!

A što se tiče tvog pitanja... kao što već rekoh...

Osnovne vrste obrade signala (iliti zvuka bassa - i ne samo bassa no zvuka uopšte) jesu dinamička (comp) i frekvencijska (EQ)... Kad na to dodaš vremensku i faznu eto ti čitave zbrke...

No, još jednom da ponovim...

Prvo što bi jedan basista trebao da upotrebi za peglanje signala jeste kompresor! Ako pažljivo poslušaš Primjer 1 vidjećeš da bass malo divlja, tj. poprilično su velike razlike između slabijih i jačih udaraca; što u ovoj kombinaciji - bubanj & bass zvuči OK, ali može biti problematično kada se na to nalijepi ostatak benda, a pritom se teži postizanju veće glasnoće cijelog miksa!

Zato se koristi kompresor koji možeš čuti u Primjeru 2... Razlike između tihih i glasnih tonova su manje, nema izbijanja, a cijeli snimak zvuči kompaktnije, gušće i (uslovno rečeno) glasnije!

A kako bi sve to poprimilo lijepu boju i bilo ugodno uhu EQ-om su u Primjeru 3 ukinute srednje frekvencije kojih slapom dobijaš na pretek i snimak je jednostavno ugodniji uhu, a pritom se fini mrtvi tonovi (uglavnom u visokom spektru) mnogo ljepše čuju...

Da se ne ponavljam više....

Kompresor i EQ bi trebali biti sasvim dovoljni za dobijanje dobrog slap sounda!
(pritom niko nije rekao da to moraju biti pedale ili eksterni efekti - svakoiole pristojno bass pojačalo ima i EQ i kompresor na sebi!)
Tako da se vraćamo na osnovnu priču - dobar bass i dobro pojačalo su 95% sounda - sve ostalo je začin! Skup začin!

User avatar
malisha
MF veteran
Posts: 311
Joined: 07 Jul 2007, 20:12
Location: Beograd
Contact:

Post by malisha » 01 Dec 2007, 20:24

U ovom kontekstu, međutim, znači - svi mi znamo ponešto i možemo pomalo da diskutujemo sa Tikijem o umetnosti sviranja basa (we can "talk for talk", da pričamo da bismo pričali), međutim nismo mi taj kalibar da mu nešto tu ispravljamo... a i ne verujem da smo toliki svirači (we don't "walk The Walk").
Ako pazljivo procitas celu temu... shvatio bi da je cela prica bila jedan debeo nesporazum. Ja nisam njega ispravljao. Ja sam ispravio sebe, a posle sam postavljao pitanja (ali me niko tako nije shvatio iz nekog razloga). I definitivno ne mislim da sam ovde najpametniji. Izvinjavam se ako je neko i jedan moj post shvatio uvredljivim.

@Tiki the Boyler
Fin pojednostavljen odgovor. Hvala.

User avatar
dd
Posts: 11
Joined: 19 Jun 2007, 00:26

Post by dd » 02 Dec 2007, 14:28

Pa gde bas moj zemljak da postavi ovo pitanje bre :)
Ovako covek:
POgledaj kako to rade drugi...
flea,les,butsi,leri grahm..pronadji na jutubu nacin primene ove tehnike,ima puno videja,tutorijala i sta ti ja znam jos svega cega...
Moj savet ti je da ne zuris,to jest da se ne nalozis i da pocnes odmah da sviras brzo...nego polako,postepeno...

poslusaj savete tikija sto se tice dobijanja pravog zvuka gitare a sto se tice tehnike bitna stvar ti je da ti palac bukvalno odskace od zice prilikom udarca dok kaziprstom izvodis pop( kako ne bi pravio prazan hod)...ahhh...
ako hoces kada budem dolazio u kraljevo za neki vikend mogu ti pokazati licno kako se to izvodi...najlakse je kada vidis....

vbraca
vrabac
Posts: 2107
Joined: 14 Aug 2007, 14:55

Post by vbraca » 02 Dec 2007, 14:42

Ja ne verujem da moze da dobije slap zvuk sa Jolanom...
U to sumnjam

User avatar
dd
Posts: 11
Joined: 19 Jun 2007, 00:26

Post by dd » 02 Dec 2007, 14:49

Moze...veruj mi...

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 02 Dec 2007, 17:33

dd wrote:Moze...veruj mi...
Pa sad, probao sam 4-5 Jolana, i na svakoj od njih je bilo mogutje izvesti "neki" pop na d i g zici, ali slap na e i a je zvuchao uzasno, u stvari i nije zvuchao kao slap...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest