цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Више волем:

Precision Bass ширину врата
17
57%
Jazz Bass ширину врата
13
43%
 
Total votes: 30

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Kristijan » 10 Nov 2012, 06:33

michabass wrote:Jedini stvarno univerzalni savet koji ćeš dobiti ovde na forumu je da ipak ideš na tradicionalni koncept, sa čime se slažem (iako nisam baš tradicionalista) jer većina svirača preferira trad. Mnoge firme su pokušale da urade to što ti sad pokušavaš i možda je najuspešnija:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... aybody.jpg
...bass je ni tamo ni vamo ali je ipak i te kako dobar i jednom i drugom taboru....
Баш сам о овом басу много размишљао, негде ме је тај концепт и инспирисао да нађем то неко решење на пола пута. Но ето, крчка се та идеја још увек...
michabass wrote:a inače treba:
-da bude fino zaobljena i udobna na stomaku i ispod lakta (znači otpadaju trad fore: daska- ubodna- oberfrezer@radijus 9mm...)
То свакако. Ако си случајно видео ону тему коју је Никола покренуо, где је ставио 3 цртежа за електричне гитаре које сам му послао, видећеш да сам ја и на моделе инспирисане Телекастером ставио то прављење контура за стомачину и десну подлактицу.
michabass wrote:-da bude izbalansirana, tj nikako neck-dive
На ово ћу посебно да обратим пажњу и због мог искуства. Први бас који сам ја поседовао је био неки источнонемачки Action Bass који је имао много леп врат, и перфектно држао штим, али је имао сувише лагано и танко тело, и стално сам десном руком притискао труп на доле, да ми не би претезао врат.
michabass wrote:-da ima jedan p.u. (tj. ne mora dva)
Око овога ћу да покренем посебну тему, јер капирам да ће ту да буде посебно обимна прича.
michabass wrote:-ima 2+2 čivije (ili 3+2 ako je petarda u pitanju...) čisto zbog šmeka i ako je niži svirač teško dohvata G žicu da naštimuje, jbg kratke ruke
На ово ме је подсетио Небојша, и врло је добар аргумент, мада видим да постоје и поборници овог решења са 4 у низу. За сада нисам чуо неки конкретнији аргумент зашто 4 у низу, па стичем утисак да се ту ипак ради више о возуелном утиску... бар док не добијем неки коментар који ће да ме разувери :) Свакако за сада нисам дефинитивно одабрао ни једно, ни друго решење, чекам да чујем још коментара.
michabass wrote:Ja imam tu još nekih tripova ali njih bi zadržao za sebe... :P
Кажи, кажи, све може да буде корисно. Посебно за мене, будући да сам активно користио само Precision и Jazz, али далеко више Precision, и дефинитивно ми треба што више различитих погледа на ситуацију.
parker wrote:Nešto sam se setio a vidim da se ne spominje... Žice kroz telo - ne košta (skoro) ništa a pomaže prilično.. Pa onda, kabal da se ubada ne u dno nego negde iza dugmadi, mislim da je mnogo zgodnije.
I onako generalno, što prostije to bolje, i za izradu i za upotrebu.
Које су конкретно предности код жица које пролазе кроз тело? Знам да су градитељи гитара врло подељеног мишљења по том питању, а ја немам аргументе ни за, ни против. Ово за кабл - претпостављам да мислиш на то да је конектор на лицу, а не на пресеку трупа, са стране. Јесам ли у праву? Ту сам неодлучан. Оно што видим као предност убадања кабла на лице трупа јесте то што тако можеш и да наслониш у усправном положају бас и кад је убоден кабл, и да ништа не смета, нигде не запиње, а такође можеш и да спустиш бас у отворен кофер без вађења кабла, што је и сигурније од наслањања инструмента. Ту је свакако важно и свирање у седећем положају једноставније, јер кад је кабл са стране стално запиње негде, осим ако не седиш на столици која нема веће седиште од бубњарске столице. Међутим, то практично значи да не могу да избегнем стављање маске за струју с предње стране, а ја сам се надао да ћу све поклопце за инсталације да стављам са задње стране, и да маска с предње стране буде само заштита од гребања приликом свирања. Нисам сигуран да је паметно да имам утичницу за џек урађену без предње маске, ту би дрво морало много да се истањи, а цима се то свакојако. Хммм... главобоља :) Има ли неких савета и предлога?
Trooper wrote:Takodje, Prec vrat mi je dosta prijatniji (dok je npr Cortexu kad je probao kod mene daleko bio udobniji vrat na epiphone thunderbirdu)
Немам никакво искуство с Птичурином, молим те ми упореди вратове код ових басова.
Trooper wrote:Sto se elektronike tice, ili P/J kombinacija
О овоме ћу, као што сам рекао, да правим посебну тему, али пишем све утиске који су и овде изнети.
Trooper wrote:Dzek je idealno mozda negde ispod dugmeta za kais da ide.
За неке варијанте ово ми делује корисно, на пример сигурно је згодније кад је овде него доле скроз близу потенциометара ако седиш на троседу док свираш, да ти не запиње кабл, али с друге стране то значи да бас у паузи можеш само да ставиш положено, или на неки висећи носач, не можеш ни да га наслониш, ни да га спустиш у кофер. О овоме сам пуно размишљао, и то ми за сада прави највећу главобољу.
Trooper wrote:Nadam se da sam pomogao bar malo :D
Сви сте ми помогли, и много хвала свима који су се укључили у дискусију! :ziveli:

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Trooper » 10 Nov 2012, 07:56

Da, vidis, u pravu si za sedenje i sviranje, mozda je dzek na licu ipak jednostavnija varijanta (tj jednostavnija za sviraca, ne za izradu zbog maske itd)
A Thunderbird vrat je mozda za nijansu siri kod nuta ali tanji sveukupnom debljinom (ako kazemo da je prec neki...C brofil, ovo bi bilo neko plitko D)
I da, meni su 4 civije u nizu super jer mogu da ih, jelte, dohvatim, pa mi je nekako 'logicnije' kad se stimujem, ne moram da razmisljam o obrtanju smerova i to

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by mislim_stvarno » 10 Nov 2012, 09:22

nisam basista, al' mogu da pogledam :mrgreen:

Hteo sam samo da kazem par stvari u vezi dzeka.

Prvo, ja koristim kabal pod uglom, i kad se provuce kroz kais, a onda ubode u gitaru, on je losije resenje od ravnog jedino u slucaju stratova i gitara koje imaju ukopan jack, (sto je u principu isti trip kao i strat) za sve ostale (one gitare koje imaju jack sa strane tela; tele, lp, jacksoni (i dinky i ekstremniji oblici) i ibanezi... ili ravan jack sa gornje strane sg i v...) on je bolje resenje jer nema tog utikaca koji strci, ne lomi se kabal na izlazu iz banane... Sad, objasnjavati to ljudima je sizifov posao, zato bih ti predlozio neki od ovih nacina;

Opcija A
Spoiler:
Image
Image
Image

to koristi jack sa dugackim navojem, i ne mora da se stanjuje drvo
Image
opcija b
Spoiler:
Image
Image
Image
Image
Image
iskoristiti strat jack-plate na strani (koji je meni ruzan, posebno na gornjoj strani, ali moze da se iskoristi)

ili cak na zadnjoj strani
Image

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Kristijan » 10 Nov 2012, 09:34

Аха, овај џек са дугим навојем ми делује као солидно решење. Узећу у разматрање.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by parker » 10 Nov 2012, 09:41

Kristijan wrote:
parker wrote:Nešto sam se setio a vidim da se ne spominje... Žice kroz telo - ne košta (skoro) ništa a pomaže prilično.. Pa onda, kabal da se ubada ne u dno nego negde iza dugmadi, mislim da je mnogo zgodnije.
I onako generalno, što prostije to bolje, i za izradu i za upotrebu.
Које су конкретно предности код жица које пролазе кроз тело? Знам да су градитељи гитара врло подељеног мишљења по том питању, а ја немам аргументе ни за, ни против. Ово за кабл - претпостављам да мислиш на то да је конектор на лицу, а не на пресеку трупа, са стране. Јесам ли у праву? Ту сам неодлучан. Оно што видим као предност убадања кабла на лице трупа јесте то што тако можеш и да наслониш у усправном положају бас и кад је убоден кабл, и да ништа не смета, нигде не запиње, а такође можеш и да спустиш бас у отворен кофер без вађења кабла, што је и сигурније од наслањања инструмента. Ту је свакако важно и свирање у седећем положају једноставније, јер кад је кабл са стране стално запиње негде, осим ако не седиш на столици која нема веће седиште од бубњарске столице. Међутим, то практично значи да не могу да избегнем стављање маске за струју с предње стране, а ја сам се надао да ћу све поклопце за инсталације да стављам са задње стране, и да маска с предње стране буде само заштита од гребања приликом свирања. Нисам сигуран да је паметно да имам утичницу за џек урађену без предње маске, ту би дрво морало много да се истањи, а цима се то свакојако. Хммм... главобоља :) Има ли неких савета и предлога?
Сви сте ми помогли, и много хвала свима који су се укључили у дискусију! :ziveli:
u vezi kabla, da, da bude na licu, npr. kao kod prece.. sve u svemu, zbog tih prakticnih sitnica koje si i sam naveo.
sto se tice zica kroz telo, mnogi kazu da popravlja ton i sustain, pogotovo ako je na basu neki manje masivan bridge

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by NikolaNis » 10 Nov 2012, 16:14

Evo da se i ja javim...

Kristijan je lepo objasnio šta je ideja. Kao što sarađujemo oko dizajniranja i izrade originalnih modela gitara tako je rešeno da se proba i sa bassom, to je nekako logično. Kristijan je glavni dizajner, ja tu služim kao neko ko da neki predlog, sugestiju... Ja sam zadužen za izradu.

Hvala svima koji daju ideje i predloge, cilj je da probamo da nađemo najbolje rešenje za neki standardni model koji bi pružao nešto što bi manje-više svakog basistu zadovoljilo. Naravno, ukoliko bude zaiteresovanih, taj model bi mogao da ima određene izmene prema želji naručioca :)

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by dejankuki » 10 Nov 2012, 17:11

Nisam basista.. ali imam predlog. Znam da je rano za "otkrivanje" resenja ali mooozda ne bi bilo lose da okacis idejno resenje da ljudi imaju uvid gde bi to islo, a sa druge strane da ti kazu gde da ides...


mooozda...



skicu.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Kristijan » 11 Nov 2012, 15:15

То не би помогло. Реално, труп за бас може да буде правоугаоног облика докле год цео инструмент има оне суштински битне елементе у неком оптималном односу. Тек кад око тога постоји дефинитивна одлука, онда се комплетира дизајн.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Trooper » 11 Nov 2012, 15:58

Iskreno oko generalnog oblika, mislim da je stingray najbolja varijanta, jer je taman izmedju preca i dzeza. Jer ako je u pitanju bilo kakva serijska proizvodnja, ne verujem da vredi bilo kakav ekstrem praviti, jer iako sam npr ja odusevljen thunderbird oblikom, znam gomilu ljudi kojima je to najruznija gitara ikad. Isto vazi i za manje-vise bilo koji oblik sem p/j

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Bozha » 11 Nov 2012, 17:20

Trooper wrote:Isto vazi i za manje-vise bilo koji oblik sem p/j
... ali recimo dizajn gitare na onoj drugoj temi deluje taman na toj liniji, a opet originalno. taman ono sto je stingray svojevremeno uspeo.
Trooper wrote:Bass player like a fat cheerleader chick, staying at the bottom of the pyramid without being noticed, holding the rest of the pretty bi*ches up
:ziveli:

User avatar
umart
Posts: 1368
Joined: 21 May 2009, 14:27

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by umart » 11 Nov 2012, 18:09

iako ja vise volim egzotiku,mislim da su lakland i musicman rjesenja kao generalni gajdlajnz dizajna u ovom vremenu i prostoru opet najbolja.cak mislim da bi neki prec/MM hibrid sa modernim rjesenjima (dupla sipka,dublji neck joint,eventualno 6 umjesto 4 sarafa,duza skala,moderno rijesen dzek,3 plus 1 glava,itd) i konzervativno rijesenim tonom definitivno prosao dobro kod ovdasnjih basista,naravno,uz pristupacnu cijenu i solidan kvalitet.

kako opet imam top mounted bridz,jako,jako mi nedostaje string thru rjesenje i produzeni sastejn,na peavey cirrusima sam vidjao bridz koji dozvoljava oba rjesenja,eto jos jednog detalja koji mislim da bi bio opeste prihvacen.

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Funkd » 11 Nov 2012, 18:58

Ja ne znam zasto su neki ovde zapeli oko sustain-a. Pa koju bre vi to muziku svirate? :)
Ako je jedina prednost string-thru koncepta duzi sustain, ja glasam za varijantu standardnog, malo masivnijeg bridza.

User avatar
umart
Posts: 1368
Joined: 21 May 2009, 14:27

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by umart » 11 Nov 2012, 19:08

ne vidim zasto bi problem bio imati kao na pivijima obe opcije,pa ko sta vise voli?

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Trooper » 11 Nov 2012, 19:39

:1: Ono, kad se vec pravi od nule, zasto ne ubaciti i to, kad ne smeta :mrgreen:
Sandberg je npr kul 'evolucija' p/j dizajna, imas sve moguce kombinacije magneta na raspolaganju, masivniji bridz, brendirane civije...

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by parker » 11 Nov 2012, 20:08

imati žice kroz telo je totalno jeftino i lako da se napravi, sigurno pomaže i mnogi vole i to da imaju. Sve u svemu, ne vidim razlog da se ne stavi i ta mogućnost, pogotovo što ima i kobila koje mogu da rade u obe varijante pa ko šta voli..

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest