Petoumljenje

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

LoneRider
Posts: 111
Joined: 13 May 2009, 13:57

Petoumljenje

Post by LoneRider » 08 Oct 2011, 19:12

Došlo je vreme da i ja kupim novi bas pa sam napravio mali internet izbor. Naravno da trebam da odem do prodavnice i da probam gitare, ali ovo je više informisanje. Favoriti su: Schecter Stiletto Custom 5, Ibanez SR 505/500, Ibanez SR 605/600, Cort B4/5 i Fender Standard Jazz Bass (Meksikanac). Za početak ne mogu da se odlučim između 4 i 5 žica, sviram uglavnom fanki stvari ali umem da zađem i u dublje vode pa šta znam...Može koristiti ta B žica. Još uvek sam previše neodlučan. :| Trebaju mi bilo kakve informacije o ovim gitarama, poređenja, predlozi, sugestije. Sve je dobrodošlo! :)

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Petoumljenje

Post by Frostensen » 08 Oct 2011, 19:23

Pa sad odes i napravis mali izbor uzivo..... pa ga suzish. Nisu to kola pa da produva djunta sa sitnim nutom = da moras da se informises unapred o tome kako se ponasaju na 100k kilometara ;D A tu je i onaj momenat da u sta se neko ovde kune da je dobro, mozda tebi uopste ne odgovara...

LoneRider
Posts: 111
Joined: 13 May 2009, 13:57

Re: Petoumljenje

Post by LoneRider » 08 Oct 2011, 19:45

Tačno je sve što si rekao ali tu su momenti u kojima neko iskusan ko se razume u fiziku instrumenta može da kaže nemoj Fendera Meksikanca, ima npr. krš magnete iz tog i tog razloga. Neko sigurno ima neku od ovih gitara pa može da kaže kakvo mu je iskustvo.

maksabass
Posts: 865
Joined: 12 Nov 2008, 10:34
Location: leskovac

Re: Petoumljenje

Post by maksabass » 08 Oct 2011, 20:06

Recimo po meni 4 je tata za slap-pogotovo jazz bass ili prec.Za sve ostalo peta zica ti nece smetati nego samo koristiti.Ne kazem da ona smeta za slap -*mada-? ali brzo se zamuti tj ostari pa onda bar meni nije toliko upotebljiva kad je slap u pitanju :D

LoneRider
Posts: 111
Joined: 13 May 2009, 13:57

Re: Petoumljenje

Post by LoneRider » 08 Oct 2011, 20:27

Petožičani je malo teži za slap, odnosno pop pošto je manji razmak između žica...

User avatar
laza
Posts: 282
Joined: 27 Jun 2008, 23:26
Location: Beograd

Re: Petoumljenje

Post by laza » 08 Oct 2011, 21:39

LoneRider wrote:Petožičani je malo teži za slap, odnosno pop pošto je manji razmak između žica...
Pa nije uvek. Yamaha recimo ima petožične basove s normalnim razmakom žica.

Kad smo kod toga, jesi li nekad probao Yamahu BB-415? Još je imaju u Admirala Geparda za nevelike pare: rasprodaja restlova, model se više ne izrađuje.

To je, po opštem priznanju, jedna skroz dobra gitara za svakojaku svirku. Zbilja zvuči ubedljivo, što nije ni čudo s obzirom na njene magnete (pasiva, ali izuzetno jaka; konfiguracija PJ), izrađena je solidno, svira se udobno... Sve u svemu, s njome čovek nema razloga da čezne za, na primer, meksičkim Fenderom.

User avatar
SonicX
Posts: 311
Joined: 12 Oct 2010, 18:27
Location: Beograd

Re: Petoumljenje

Post by SonicX » 08 Oct 2011, 21:55

laza wrote:Još je imaju u Admirala Geparda za nevelike pare
GepRata!!! :-)

User avatar
laza
Posts: 282
Joined: 27 Jun 2008, 23:26
Location: Beograd

Re: Petoumljenje

Post by laza » 09 Oct 2011, 00:53

Pa da, to i kažem. Preko puta Zanesenjske crkve.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Petoumljenje

Post by Cope » 09 Oct 2011, 03:20

Četvorka je mama! Naročito ako ti treba udarac za fankozu, ma šta za fank - za sve, a i definitivno je manje trapava za slap, uži vrat, veći spejsing...

Ako voliš modernu - Warwick definitivno, Od svih "modernih" sprava u Artistu, i od sve ga što sam pre neki dan probao, jedino mi je ostavio utisak Warwick Streamer LX2, i jedan Blade jazzbasoliki. Naravno i cene opravdavaju tu činjenicu.
A i crne cipele nikada ne izlaze iz mode, dakle - Fenderoglavog u Maple-Jasen izvedbi.

E da, i dobar bas se ne kupuje u prodavnici, osim ako nisi dobio na loto-u. :mrgreen:

LoneRider
Posts: 111
Joined: 13 May 2009, 13:57

Re: Petoumljenje

Post by LoneRider » 09 Oct 2011, 04:49

laza wrote:
Pa nije uvek. Yamaho kod toga, jesi li nekad probao Yamahu BB-415?
Nisam je probao. Po YT, ima previše metal zvuk za moj ukus. Ne volim Pantera bas stil. Opet kažem, valja probati, ali ipak sam više u fazonu toplog jazz bass zvuka. :)

maksabass
Posts: 865
Joined: 12 Nov 2008, 10:34
Location: leskovac

Re: Petoumljenje

Post by maksabass » 10 Oct 2011, 01:32

Kad smo kod petice i slapa neko rece Yamaha- :D Sviram trenutno TRB 5 -razmak izmedju zica odlican za sve -napravili je Japanci .
I elektronika je dobra recimo kod mene imam preklopnik za midlove sa tri polozaja koji se unutar gitare steluju trimerima.To je tako podeseno da bez obzira kako da namesti boju druga faza preklopnika ima uvek spremnu boju za slap.Prva je bez podesavanja midlova ,a treca sa mid boostom.
Jes da nije tema al eto mislim da je vredno pomenuti.a mislim da za takav instument nije skupa ,jes malo teza posle 3-4 sata svirke al sta da se radi.

LoneRider
Posts: 111
Joined: 13 May 2009, 13:57

Re: Petoumljenje

Post by LoneRider » 10 Oct 2011, 02:38

maksabass wrote:Kad smo kod petice i slapa neko rece Yamaha- :D Sviram trenutno TRB 5 -razmak izmedju zica odlican za sve -napravili je Japanci .
I elektronika je dobra recimo kod mene imam preklopnik za midlove sa tri polozaja koji se unutar gitare steluju trimerima.To je tako podeseno da bez obzira kako da namesti boju druga faza preklopnika ima uvek spremnu boju za slap.Prva je bez podesavanja midlova ,a treca sa mid boostom.
Jes da nije tema al eto mislim da je vredno pomenuti.a mislim da za takav instument nije skupa ,jes malo teza posle 3-4 sata svirke al sta da se radi.
Zanimljiv instrument. :) Koja je cena?

Posebno mi je zanimljiv Ibanez SR 500, deluje mi kao najbolji posao za pare koje košta. (48k)

Flealip
Posts: 161
Joined: 15 Sep 2008, 10:01

Re: Petoumljenje

Post by Flealip » 10 Oct 2011, 09:28

Ja bih ti preporucio da odes do Mitrosa ili Artista i probas ovako nesto:
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/131 ... 4-CLASSIC/
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/131 ... 5-CLASSIC/
ili cak ovako nesto, dodas malo para http://www.kupujemprodajem.com/spector- ... id=5315130

Nisam svirao udobniju gitaru od Spektora, a kada sam kupovao novi bass i SR 500 je bio u opticaju duze vreme. Probaj, nista te ne kosta, a mozes da dobijes instrument koji je, IMHO, dobrano bolji od Ibaneza.

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Petoumljenje

Post by Bozha » 10 Oct 2011, 10:14

Navedeni Ibanezi i Fender su totalne suprotnosti... Ibanez je modernjikav, zvuk mozda ok, ali nekako neprijatan u ruci, mali ko gitara, tanak ko violina. Sa Fenderom nema greske. 50 godina muzicke istorije svake vrste, ko si ti da ti se ne svidi?! ;D Pod uslovom da nije neki falican ili unisten komad, naravno... Imam Yamahu BB405 i probao sam tu BB415. Vrat i kvalitet izrade je isti samo sto 405 ima lepsi dizajn tela i glave, a 415 bolje fabricke magnete. Kod mene u 405 su naknadno ubaceni bolji magneti i sad to super radi, jedino sto fali taj "crne cipele" efekat. :hide:

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Petoumljenje

Post by sirac-šunka » 10 Oct 2011, 10:48

Probaš ovako metod eleminacije... ;)
S obzirom da si rekao da ti treba neki fanki zvuk + niži tonovi, ja bih odmah eleminisao Ibanezove. Onda sl. za eleminaciju bi mi bio Schecter, pa bih to otišao da probam, te bi na listi ostao samo ako me baš razduševi. Otprilike najviše nade sa ove liste bih polagao u Cort i Fender, ali malo više u Fender... Pa bih na kraju medotom eleminacije došao do Fender-a! :P

Od ostalih predloga, Yamaha je umela da mi se dopadne po zvuku na prvu loptu, mada, nekako, ipak posle dužeg slušanja, imaju druge gitare to nešto što Yamahi apsolutno fali u zvuku, ne znam... neka toplina, širina i dubina, iako odmah zvuči ok. Kasnije sa bendom i u različitim uslovima... onako...
Spectori su mi bili totalno čudni, i kad sam ostavio poslednji komad nazad na zid muzičke radnje, pomislio sam "bezbeze... čemu tolika fama oko ovog bas..."

Ja bih, pak, isprobavao redom sve Fender JB-ove, do kojih mogu da dođem, bez obzira na broj žica, a gledao bih i oglase... :)

:ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest