Pozicije pikapa na Fender JB-5 ?

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Pozicije pikapa na Fender JB-5 ?

Post by Cope » 23 Oct 2011, 18:20

Da li neko zna na kojim se harmočnim pozicijama nalaze magneti na Fender Jazz bass-u 5? Da li su na istim harmonicima kao na četvorci, ili postoji više varijacija, i zbog čega?

Na P. i na J. basu i na svemu ostalome je nek magnet po pravilu na kvinti kada se okine harmonik iznad njega, dok bridž koliko sam primetio čas je bliže čas je malo dalje od kobile, u zavisnosti od modela, godišta, i broja žica...
U čemu je kvaka?

User avatar
BaticaBG
Posts: 154
Joined: 09 Jul 2008, 23:47
Location: Beograd

Re: Pozicije pikapa na Fender JB-5 ?

Post by BaticaBG » 24 Oct 2011, 12:49

Stvarno neznam niti me je to ikada interesovalo, ali nedaj se, nemoj da te to previše opterećuje :ziveli: :ziveli: :ziveli:

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Pozicije pikapa na Fender JB-5 ?

Post by Cope » 24 Oct 2011, 14:48

Pa obično varira pozija bridž magneta, u zavisnosti da li se traži malo oštriji ili mekši ton, to čak može da bude i individualno. E sad kod singlova na JB konceptu je do jaja bitno da se dobro upare, ili kako se upare. Najbolje bi bilo da može da se pomera po santimetar tamo-vamo, i da se nađe prava mera, ali je to nemoguće iz više razloga...
E sad druga vrlo bitna stvar kod drveta, naročito opet kod JB i fenderolikih koncepata je da se izabere komad gde drvo tela i vrata dobro sarađuju, a to vidimo tako što gitara ima ujednačen ton na svim frekvencijama, i ima malo "deadspot" polja. Obično se to najviše provali na G žici nede oko petog praga oko C tona - ceo bas neprijatno rezonira.
Kad se to potrefi, druga bitna stvar je da se magdeti upare na dobrim pozicijama, i tada imamo instrument koji svira do bola.

Petice su tu problematične po više osnova (imam jednu koja mi već godinama služi za raznorazne opite i istraživanja), pa me zanima da li neko zna koje pravilo se primenjuje za bridž magnet, ne bi li se otklonili mogući nedostaci dobrim pozicioniranjem tog magneta.... :ziveli:

User avatar
BaticaBG
Posts: 154
Joined: 09 Jul 2008, 23:47
Location: Beograd

Re: Pozicije pikapa na Fender JB-5 ?

Post by BaticaBG » 24 Oct 2011, 15:28

Kupiš lepo Gibosn Grabber Bass i samo pomeraš magnet gde ti odgovara...http://www2.gibson.com/Products/Electri ... -Bass.aspx

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Pozicije pikapa na Fender JB-5 ?

Post by Cope » 24 Oct 2011, 15:37

BaticaBG wrote:Kupiš lepo Gibosn Grabber Bass i samo pomeraš magnet gde ti odgovara...http://www2.gibson.com/Products/Electri ... -Bass.aspx
Eee, lako je kupiti... 8)

Ma ja trenutno imam nameru nešto da počnem da pravim, pa zato vatam beleške... :ziveli:

ps. Ne volim nešto Gibson baseve, a smatram da pikap treba da bude ušuškan u drvetu - jako dobrom drvetu, jer i ta kućica gde stoji magnet takođe svira, i ima jako veliki uticaj na zvuk... Ma svaki detalj ima neke veze, nije uopšte naivna priča... 8)

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Pozicije pikapa na Fender JB-5 ?

Post by Funkd » 24 Oct 2011, 16:40

Nekako sam, citajuci tvoje postove, stekao utisak da nikada neces biti zadovoljan zvukom svog bejsa.. :zzz: :)

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Pozicije pikapa na Fender JB-5 ?

Post by Bozha » 24 Oct 2011, 18:25

Uzmes par anfas fotki baseva koji su trenutno etalon petozicanog dzezbas zvuka, odmeris proporciju, skalu vrata, drvo, i ostale detalje... Uz dobrog majstora, rekao bih najsigurnija formula. Staro dobro prepisivanje, bas kao u skoli! :wink:

User avatar
BaticaBG
Posts: 154
Joined: 09 Jul 2008, 23:47
Location: Beograd

Re: Pozicije pikapa na Fender JB-5 ?

Post by BaticaBG » 24 Oct 2011, 18:34

Funkd wrote:Nekako sam, citajuci tvoje postove, stekao utisak da nikada neces biti zadovoljan zvukom svog bejsa.. :zzz: :)
da,da Cope je generalno nezadovoljan zvukom bass gitare kao takve...

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Pozicije pikapa na Fender JB-5 ?

Post by Cope » 24 Oct 2011, 22:15

Uvek može bolje, samo treba znati kako...

maksabass
Posts: 865
Joined: 12 Nov 2008, 10:34
Location: leskovac

Re: Pozicije pikapa na Fender JB-5 ?

Post by maksabass » 26 Jan 2012, 00:18

Funkd wrote:Nekako sam, citajuci tvoje postove, stekao utisak da nikada neces biti zadovoljan zvukom svog bejsa.. :zzz: :)
Zica i gitara su po meni veciti eksperiment :D
Cope citajuci tvoje postove ...podsecas me na mene,i tako stalno nesto muvam po gitari,u nadi da ce biti bolje.Medjutim generalno ako se vec nema para kupiti gitaru po meri onda se prilagodi tome sto imas.ne bi zeleo da ovo zvuci kao savet...al vezano za ovu temu koju si otvorio ,a ja je kasno nadjoh,ide u prilog moja prica o poziciji magneta.
Naime imao sam jedno fino parce gitare-rucni rad,petozicani,telo tresnja,vrat wenge...I tako sve u svemu fino parce :D Na njoj su bbili magneti Ibanez LO B 5,onako siroki kao hambakeri.Resim ja da zamenim magnete i trazio po zemlji Srbiji,po Srbiji zemlju da prevne,al sve sto sam nasao je bilo IMG HZ-serija(mislim sto bi meni odgovaralo ,sto zbog velicine rupa ,sto zbog zvuka a bogami i para)I onda saznam pricu da su dimarzzio bas ono sto meni odovara,ali to su magneti u varijanti singla,kao na JB.Kupim ja njih ,radilo se o ultra jazz 5 magnetima,i smislim da ih stavim u ove vece rupe i napravim masku ,da bi oni po sini mogli da se pomeraju u rupi od predhodnih magneta.Zanci ja sam mogao da ih pomeram po skoro 2cm ako se ne varam i da mogu da ih iskosim kao kod nekih gitara.To je bila fenomenalna prica ,maltene u trenutku sam mogao da ne kazem u svirci da ih postavim kako hocu i samim tim promenim zvuk,koliko je to moguce ovom varijantom.Al neznam...mnogo varijanti pa covek vise i nije siguran sta je ispravno a sta ne,mislim vezano za to -harmonici itd...
Sluzila me ta gitara nije da nije,al onda tako resim da je prodam i kupim nesto bolje :bambi: .
I sad neznam kako zvuci prica...a naravoucenije?

User avatar
supersonic
Posts: 262
Joined: 09 Sep 2009, 20:52
Location: Herceg Novi // Montenegro
Contact:

Re: Pozicije pikapa na Fender JB-5 ?

Post by supersonic » 26 Jan 2012, 11:17

moje naravoučenije je da pustimo ljude koji znaju i koji imaju, da nam i dalje prave bas gitare, a mi, s obzirom da ne znamo to kaošto znaju oni, ćemo i dalje da kupujemo gitare i da se trudimo što bolje da sviramo :)

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Pozicije pikapa na Fender JB-5 ?

Post by Funkd » 26 Jan 2012, 13:05

Ja ne znam odakle vama da Cope ustvari zeli da svira... :mrgreen:

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Pozicije pikapa na Fender JB-5 ?

Post by Cope » 27 Jan 2012, 03:52

Funkd wrote:Ja ne znam odakle vama da Cope ustvari zeli da svira... :mrgreen:
Muzika i sve oko muzike mi je zapravo psiho terapija, samo se nadam da neću da poginem u kafanskoj tuči ko Jaco :mrgreen:

Nego, batalio sam i peticu i igranje sa pikapima, sve sam rasprodao što me nervira, i još ću, samo da stignem da poslikam krševe po studiju, i mrš na KP, a onda sa parama na letovanje...

Četvorka je za prave muškarce! 8)

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Pozicije pikapa na Fender JB-5 ?

Post by Funkd » 27 Jan 2012, 23:26

Cope wrote:
Muzika i sve oko muzike mi je zapravo psiho terapija, samo se nadam da neću da poginem u kafanskoj tuči ko Jaco :mrgreen:

Nego, batalio sam i peticu i igranje sa pikapima, sve sam rasprodao što me nervira, i još ću, samo da stignem da poslikam krševe po studiju, i mrš na KP, a onda sa parama na letovanje...

Četvorka je za prave muškarce! 8)
Ma salim se ja, Cope, ne zameri... a uvek mi je kul da citam ove tvoje "sviradrvo" postove. :)
Mala je verovatnoca da ces poginuti u beogradskim kafanama, osim mozda od preterane konzumacije alkohola...
Donekle se i slazem sa tvojom filozofijom (naucio me cale da sve treba rasklopiti i cacnuti nesto tamo i to ce biti bolje :mrgreen: )
A +1 za tu rasprodaju.
Cetvorka je sasvim dovoljna za ozbiljnog basadziju... 8)

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Pozicije pikapa na Fender JB-5 ?

Post by Trooper » 27 Jan 2012, 23:29

Funkd wrote:
Cope wrote:
Muzika i sve oko muzike mi je zapravo psiho terapija, samo se nadam da neću da poginem u kafanskoj tuči ko Jaco :mrgreen:

Nego, batalio sam i peticu i igranje sa pikapima, sve sam rasprodao što me nervira, i još ću, samo da stignem da poslikam krševe po studiju, i mrš na KP, a onda sa parama na letovanje...

Četvorka je za prave muškarce! 8)
Ma salim se ja, Cope, ne zameri... a uvek mi je kul da citam ove tvoje "sviradrvo" postove. :)
Mala je verovatnoca da ces poginuti u beogradskim kafanama, osim mozda od preterane konzumacije alkohola...
Donekle se i slazem sa tvojom filozofijom (naucio me cale da sve treba rasklopiti i cacnuti nesto tamo i to ce biti bolje :mrgreen: )
A +1 za tu rasprodaju.
Cetvorka je sasvim dovoljna za ozbiljnog basadziju... 8)
2 cetvorke. Jedna EADG, druga BEAD :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest