Pomoc oko akcije / pragova

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

User avatar
PainKiller93
Posts: 116
Joined: 28 Sep 2011, 20:30
Location: Beograd/G. Milanovac

Re: Pomoc oko akcije / pragova

Post by PainKiller93 » 09 Nov 2011, 18:03

Ok, znaci da ce da tandrce sta god mu radio. Kad prstima sviram, onda peva ko dusa, a kad koristim trzalicu, onda je otprilike kao da rendam kupus, kada se malo jace trza, mada, ima lep zvuk. Jednostavno cu se navici.
Sipku ne bih dotezao, prilicno je zategnuta, i kad se zice skroz olabave, malo naginje nazad :S Lose drvo, sta da se radi. Ali ako naucim da se snalazim na ovoj dasci, moci cu i na skupljim...

User avatar
nnkvocka
Posts: 691
Joined: 10 Mar 2008, 19:06
Location: Pančevo
Contact:

Re: Pomoc oko akcije / pragova

Post by nnkvocka » 09 Nov 2011, 18:15

PainKiller93 wrote:Kad prstima sviram, onda peva ko dusa, a kad koristim trzalicu, onda je otprilike kao da rendam kupus
Tako je i kod mene, verovatno i kod drugih
PainKiller93 wrote:Ali ako naucim da se snalazim na ovoj dasci, moci cu i na skupljim...
Bravo!

User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: Pomoc oko akcije / pragova

Post by Solomon » 09 Nov 2011, 18:33

probaj da kad sviras trzalicom, drzis trzalicu pod 90 stepeni na tijelo, znaci ne da je naginjes, onda ce zice da vibriraju u ravni sa vratom i malo ce manje da zakacuju :mrgreen:

User avatar
supersonic
Posts: 262
Joined: 09 Sep 2009, 20:52
Location: Herceg Novi // Montenegro
Contact:

Re: Pomoc oko akcije / pragova

Post by supersonic » 03 Jan 2012, 23:20

ja bih samo zelio da postavim pitanje kada vec priacmo o akcijama ( ne onima na berzi :D ) kakvo je pravilo shodno debljini 130 - pete zice ? Jer uvijek namjestim ostale zice, ali petu ne smijem puno da cackam, a sve pitam zbog drop stima. Znaci sviram na D# stimu. Koristim bongo MM. ima li neko neki savjet. Koliko nisko akcija zapravo moze biti ? Relativno nisko ili jako nisko ? Ili osrednje nisko . ako to vec tako mogu da nazovem ...

da li je preporucljivo to raditi u opste svirati u drop stimu a imas tu jebenu petu zicu ?

User avatar
nnkvocka
Posts: 691
Joined: 10 Mar 2008, 19:06
Location: Pančevo
Contact:

Re: Pomoc oko akcije / pragova

Post by nnkvocka » 03 Jan 2012, 23:27

Pa onda i petu zicu spustas isto za polu stepen nize

User avatar
supersonic
Posts: 262
Joined: 09 Sep 2009, 20:52
Location: Herceg Novi // Montenegro
Contact:

Re: Pomoc oko akcije / pragova

Post by supersonic » 03 Jan 2012, 23:36

haha, znam to. ali ako je spustim, onda jebeno zuji

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Pomoc oko akcije / pragova

Post by Funkd » 04 Jan 2012, 12:42

Prodaj taj presmesni kongo-bongo i kupi Guerillu.
Kvocki petica nije u B nego u G# pa ne zuji :metal:

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Pomoc oko akcije / pragova

Post by michabass » 04 Jan 2012, 14:52

U idealnom svetu svako menjanje debljine žica ili štima tj tenzije žica povlači za sobom setup akcije gitare, a to znači podešavanje šipke u vratu i po potrebi visine kobilice tj njenih segmenata...
niži štim = manja tenzija = opusti šipku i podigni bridge i obratno

:ziveli:

User avatar
supersonic
Posts: 262
Joined: 09 Sep 2009, 20:52
Location: Herceg Novi // Montenegro
Contact:

Re: Pomoc oko akcije / pragova

Post by supersonic » 05 Jan 2012, 01:16

citao sam i to . Medjutim, na netu sam citao da preporucuju deblju zicu u slucaju drop stima pete zice. 'Ebem li ga. Za setup gitare nisam majstor - i sramota me je toga. Doduse, nije me sramota sto nisam ''majstor'' ali definitivno ne znam koliko bih trebao da znam ...

Ono, manje vise svi vise vole nizu akciju na bas gitari ( nemojte me sad uhvatiti - NIJE ISTINA i sl. :D ) pa tako i ja. doduse, ne volim prenisko kao sto neke kolege drze. Medjutim, kako god da napravim zvecka li zvecka. Al' dobro, igracu se pa da napravim sto valja i trebuje. Jbmlg

User avatar
nnkvocka
Posts: 691
Joined: 10 Mar 2008, 19:06
Location: Pančevo
Contact:

Re: Pomoc oko akcije / pragova

Post by nnkvocka » 05 Jan 2012, 10:05

E, imam onaj litte set 125-95-75-60-40 i trenutno sam u A-D-A-D-G (a sad svi samar po čelu) i nemam problem osim sa najdebljom zicom. Ona zuji po vratu, onako, objasnjava kako se zuji, ali iz pojacala mi izlazi cist ton. Nisam radio setup, mozda sam samo malo podigao na kobilici dve najdeblje zice i to je to. Mogao bih da ih podignem jos, ali ne :) SuperSonicElectronic nastimuj bass u A# i onda podigni malo kobilicu i to bi trebalo da bude to. Nadji bilo kog (obavezno basistu!) koji zna da setuje instrument pa nek ti namesti ako bas nisi siguran da ces ti to uraditi kako treba. Za taj tvoj stim je po meni dovoljna standardna tenzija zica 130-100-80-65-45

User avatar
supersonic
Posts: 262
Joined: 09 Sep 2009, 20:52
Location: Herceg Novi // Montenegro
Contact:

Re: Pomoc oko akcije / pragova

Post by supersonic » 05 Jan 2012, 14:07

I'' try. Thx man.

User avatar
PainKiller93
Posts: 116
Joined: 28 Sep 2011, 20:30
Location: Beograd/G. Milanovac

Re: Pomoc oko akcije / pragova

Post by PainKiller93 » 05 Jan 2012, 20:19

Meni je bas trenutno u D, bio je u D#, i bogme zujka na suvo, ali na pojacalu - milina. Opet, sve je u sviranju, sam regulises da li ce da zuje zice ili nece, mogu i meko da sviram, a mogu i da krljam malo jace ili malo da ih pritisnem pa da se cuje zujanje. U tome je i car basa, da se ne poklapa uvek sa gitarom, ili da ne pravi jedan isti groove sve vreme, vec da malo presece u toku svirke :)
Uglavnom, zujanje sigurno mozes izbeci ukoliko podignes zice koliko god mozes (sto naravno ne preporucujem) a mozda cak ni tad, ima tu cake i u pragovima, verovatno i njih treba malo doraditi... Ja sam svoje zice spustio malo, i odgovara mi tako, a on nek zuji koliko hoce!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest