Konacno kupio gitaru ali trebam opet pomoc

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
zajmovic
Posts: 106
Joined: 21 Dec 2011, 00:06

Konacno kupio gitaru ali trebam opet pomoc

Post by zajmovic » 27 Jan 2012, 23:00

Pozdrav svima
Konacno ja kupio bas gitaru.
OVA :http://www.mitrosmusic.com/proizvod/485 ... pic-White/
Sve je dobro kod nje s obzirom da mi je prva bas gitara i da sam dosad vjezbao na neku pozajmljenu yamahu.Da li je to zbog prelaska sa jedne na drugu ili neceg sasvim drugog ne znam ali slusajte problem.
Gitara je,kako u prodavnici kazu "setovana fabricki".Ne znam sta to znaci i da li ta podesavanja mogu da prilagodim mojoj ruci.
Dok sviram bilo sta imam osjecaj da su tako jaki magneti da mi se u pozadini javlja i ostaje zvuk zice po kojoj uopste ne sviram.Znaci konstantno imam neki sustain i necist ton,tako da mi same ruke "bjeze"sa gitare.Da li vam se to desavalo????To djelimicno nestaje kada smanjim potenciometre na otprilike pola snage,ali u tom slucaju gubim onaj ton koji trebam.Ton,naravno, stelujem"prema uvu"Znaci ako sviram po zicama A D G na kraju moram da stopiram i zicu E koju nisam ni takao.U prevodu,gitara ima dobar ton(za te pare) i sve ,ali kad hocu malo vise da doziram neki od magneta pocinje neka tenzija kao da struja prolazi kroz zice i kao da same vibriraju.Zice su,po meni,(a mozda tako treba) dosta blizu magneta , posebno bridge magneta.I nove su(mislim nove zato sto stizu sa gitarom).Da li je to taj "fabricki set" jer imam osjecaj da moram bas da mazim gitaru a nesto mi to ne ide od ruke.Da li da spustam malo magnete ili da dizem zice na bridge-u???I da li je sve to normalno pa cu morati da se navikavam da nikad do kraja ne pojacavam magnete.U tom slucaju zasto su im stavili potenciometre sa tolikim opsegom.Volim i vjezbam funky muziku koja zahtjeva cistinu i konkretnost svakog tona i dionice.Moram jos da napomenem da sam klavijaturista sto sam naveo i ranije u postovima i da sam pocetnik u svijetu bas gitare ali da mi dobro ide zato sto sam zavrsio muz.skolu i znam pravila i postupke vjezbanja.Mozda je sav ovaj problem i zbog toga sto sam pocetnik u "svijetu zica".U "svijetu klavirskih dirki" sam dobar pa cekam vase odgovore koji ce mi mnogo koristiti.Hvala unaprijed.

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Konacno kupio gitaru ali trebam opet pomoc

Post by Funkd » 27 Jan 2012, 23:40

Ovako, sto se tice setup-a, bilo bi najbolje da odneses nekome ko je iskusan da ti uradi. Obzirom a sviras funky, low-action (u prevodu: spustene zice) je nesto sto ti je svakako potrebno. S druge strane, nije strasno ni da to ne uradis. Vremenom ces sam skontati sta ti najvise odgovara i nauciti da sam nastelujes sve sto ti treba...
Sto se tice visine magneta, tu slobodno mozes da "eksperimentises". Spusti-podigni, vidi kako ti tad odgovara. Ja bih rekao da je problem u prstima, posto je meni nemoguce da na tom pasivnom bass-u imas prejak signal. Kod Funk-a je neophodno da izlaze cisti, kratki, punchy tonovi. A to se postize vecim attack-om (odnosno jacim trzanjem zica prstima desne ruke) i kontrolisanjem tona (mutiranjem zica prstima leve ruke). Nista sto sam ne mozes izvaliti posle nekog vremena... Verovatno je ta Yamaha bila poprilicno "mutav" bass, pa sad imas malo poteskoca...
Moje vidjenje stvari, nadam se da sam ti barem malo pomogao...

EDIT: Cestitke na kupljenom bass-u. Nadam se da si uspeo da izaberes lep komad. Taj Classic Vibe, u rukama majstora, zna poprilicno dobro da svira... :ziveli:

User avatar
zajmovic
Posts: 106
Joined: 21 Dec 2011, 00:06

Re: Konacno kupio gitaru ali trebam opet pomoc

Post by zajmovic » 27 Jan 2012, 23:45

POMAZES...HVALA PUNO FUNKd .Da li da mijenjam ove fabricke zice i koje mi preporucujes ili da cekam da ove omutave.?? :ziveli:

User avatar
laza
Posts: 282
Joined: 27 Jun 2008, 23:26
Location: Beograd

Re: Konacno kupio gitaru ali trebam opet pomoc

Post by laza » 28 Jan 2012, 00:03

Fabrički setovana gitara, to bi prosto trebalo da znači da se oni u Mitrosu nisu baktali oko setupa. Što možda i nije loše...

Može biti da grešim, ali čini mi se da ne treba sad da razmišljaš ni o žicama ni o setupu. Ti treba lepo da naučiš da, dok sviraš na jednoj žici, držiš ostale prigušene.

Ako ti to ne uspeva, ne bi bilo zgorega da ti neko pokaže, da ti za početak postavi obe ruke kako valja i kako Bog miluje. Time ćeš izbeći razne probleme kojih može da bude kad čovek počinje sam, na divljaka. Posle te probleme vučeš kao loše navike, i bude ti teško da napreduješ kad neke osnovne stvari radiš naopako jer si tako naučio.

LoneRider
Posts: 111
Joined: 13 May 2009, 13:57

Re: Konacno kupio gitaru ali trebam opet pomoc

Post by LoneRider » 28 Jan 2012, 00:09

zajmovic wrote:POMAZES...HVALA PUNO FUNKd .Da li da mijenjam ove fabricke zice i koje mi preporucujes ili da cekam da ove omutave.?? :ziveli:
Mislim da nema potrebe da trošiš dodatno, iskoristi te koje si već platio u ceni gitare. :) Možda baš taj novac možeš da uložiš za setup kod nekog profesionalca.
Dok sviram bilo sta imam osjecaj da su tako jaki magneti da mi se u pozadini javlja i ostaje zvuk zice po kojoj uopste ne sviram.Znaci konstantno imam neki sustain i necist ton,tako da mi same ruke "bjeze"sa gitare.
Jel možeš ovo malo da pojasniš?

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Konacno kupio gitaru ali trebam opet pomoc

Post by Funkd » 28 Jan 2012, 00:12

zajmovic wrote:Da li da mijenjam ove fabricke zice i koje mi preporucujes ili da cekam da ove omutave.?? :ziveli:
Ne ne ne, nisi me skontao. Te fabricke zice su sigurno mutavije od novih. A zice su dobre dok ne omutave (u vecini slucajeva, a u funk-u svakako).
Neki moj savet ti je da slobodno jos malo trosis te fabricke i vezbas tehniku dok ne budes koliko-toliko zadovoljan. Kada uzmes nove moraces malo da se navikavas na njih i tako... sve je to sasvim ocekivano kod pocetnika.
Kada bude doslo vreme za kupovinu, mogu ti ja preporuciti neke zice (a mogu i neki mnogo iskusniji ovde, obzirom da sam ja promenio tek 7-8 razlicitih) najbolje je da vidimo sta ce ti tad odgovarati. Zice koje se koriste su apsolutno individualna stvar. Meni recimo nikako ne odgovaraju (skuplje) Earnie Ball, mnogi ljudi su napljuvali crvene Warwick (jeftine), a jedan jako dobar basista kog znam je prezadovoljan istima i bla bla... Videces vec sta ce ti odgovarati, koja debljina, tenzija, legura :mrgreen: itd...

Opet, necu ti reci VEZBAJ, posto sam ja toliko lenj da nikad nisam prosao te neke klasik vezbe za bass (i zbog toga sam imao malo problema kasnije), nego - SVIRAJ. Sviraj ono sto volis, kontam da vec znas dovoljno o muzici da mozes sam da skidas pesme i pomalo improvizujes kroz iste. Zice su ti svakako mutavije nego sto treba da budu, obrati paznju na levu ruku - zica ne moze da svira ako drzis levu ruku na njoj.

User avatar
zajmovic
Posts: 106
Joined: 21 Dec 2011, 00:06

Re: Konacno kupio gitaru ali trebam opet pomoc

Post by zajmovic » 28 Jan 2012, 00:34

LoneRider wrote:
zajmovic wrote:POMAZES...HVALA PUNO FUNKd .Da li da mijenjam ove fabricke zice i koje mi preporucujes ili da cekam da ove omutave.?? :ziveli:
Mislim da nema potrebe da trošiš dodatno, iskoristi te koje si već platio u ceni gitare. :) Možda baš taj novac možeš da uložiš za setup kod nekog profesionalca.
Dok sviram bilo sta imam osjecaj da su tako jaki magneti da mi se u pozadini javlja i ostaje zvuk zice po kojoj uopste ne sviram.Znaci konstantno imam neki sustain i necist ton,tako da mi same ruke "bjeze"sa gitare.
Jel možeš ovo malo da pojasniš?
Pa ovako,da objasnim prosto.Sviram po zici D a vec cujem da se "aktivirala" zica E,naravno,ta zica E se cuje skroz tiho u pozadini kao da sam je slucajno zakacio.Sve to nestane kada preklopim prstima sve 4.Opet kazem,mozda je do mene kao pocetnika i promjene gitare ali se taj problem ne javlja kada potenciometre drzim na 40-50% opsega.

User avatar
zajmovic
Posts: 106
Joined: 21 Dec 2011, 00:06

Re: Konacno kupio gitaru ali trebam opet pomoc

Post by zajmovic » 28 Jan 2012, 00:55

laza wrote:Fabrički setovana gitara, to bi prosto trebalo da znači da se oni u Mitrosu nisu baktali oko setupa. Što možda i nije loše...

Može biti da grešim, ali čini mi se da ne treba sad da razmišljaš ni o žicama ni o setupu. Ti treba lepo da naučiš da, dok sviraš na jednoj žici, držiš ostale prigušene.

Ako ti to ne uspeva, ne bi bilo zgorega da ti neko pokaže, da ti za početak postavi obe ruke kako valja i kako Bog miluje. Time ćeš izbeći razne probleme kojih može da bude kad čovek počinje sam, na divljaka. Posle te probleme vučeš kao loše navike, i bude ti teško da napreduješ kad neke osnovne stvari radiš naopako jer si tako naučio.

Znam da treba da vjezbam i od toga ne bjezim zato sto sam pocetnik,ali ako npr.sviram C-dur osnovnu skalu pocevsi na zici A na koji nacin da prigusim ostale zice kad su mi vec prsti rasporedjeni po pragovima.Sa klavijaturom sam osvanjavao vjezbajuci jos u vrijeme kada nije bilo interneta kao sada gdje sve sto ti treba nadjes.Zivim u gradu gdje nema puno basista tako da nema ko da mi pokaze bilo sta.Ako imas neke konktretne linkove za vjezbanje tih osnovnih i kljucnih vjezbi za bas gitaru,sto se tice lijeve i desne ruke i njihovog odnosa,onda salji ako ti ne predstavlja problem.HVALA PUNO...

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Konacno kupio gitaru ali trebam opet pomoc

Post by Cope » 28 Jan 2012, 01:56

Hehehe, dobar bas i osetljiv na svaki prdež, pa tek sad vidiš kolko neznaš :)

Podseti ne sad, ko moj gitarista kad je kupio Fender Super Reverb-a, došao na svirku, ubo se, auuuuu.... blam ga pojeo, kao da nikad nije vežbao u životu, a ponekad svirao gitaru na ekskurziji. Završio svirku pa kaže: " Bog te mazo, šta sve odavde izlazi, staklo i srča, pa je tek sad vidim kolko ne znam" :) :ziveli:

Daj nekom to malo da ti vidi, dotegne, sve te žice na novim gitaramo mogu da se sviraju još ihaaa, ako toniraju, nemoj odma da si razmažen, šta bi ti odma DR Markus signature :). Ima nas ovde dobre volje, što volimo da čačkamo gitare i pijemo pivo, a pomalo se i razumemo... :ziveli:

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Konacno kupio gitaru ali trebam opet pomoc

Post by Bozha » 28 Jan 2012, 03:33

Probaj ovako... zicu koju sviras i zice ispod mutiraj prstima leve ruke, zice iznad one na kojoj sviras mutiraj palcem desne ( http://youtu.be/iZFSeNy_GMk ). Ovako, na osnovu opisa, rekao bih da nije problem u instrumentu, vec u neiskustvu sa zicama. Daj mu malo vremena i naravo, vezbaj...

http://www.studybass.com/
http://scottsbasslessons.com/online-video-bass-lessons
http://www.google.com :bambi:

LoneRider
Posts: 111
Joined: 13 May 2009, 13:57

Re: Konacno kupio gitaru ali trebam opet pomoc

Post by LoneRider » 28 Jan 2012, 11:14

zajmovic wrote: Pa ovako,da objasnim prosto.Sviram po zici D a vec cujem da se "aktivirala" zica E,naravno,ta zica E se cuje skroz tiho u pozadini kao da sam je slucajno zakacio.Sve to nestane kada preklopim prstima sve 4.Opet kazem,mozda je do mene kao pocetnika i promjene gitare ali se taj problem ne javlja kada potenciometre drzim na 40-50% opsega.
Verovatno je na neki način zakačiš. Pogotovo ako imaš male šake, kad sviraš na D i G žici možeš da staviš palac desne ruke na E žicu, pa i A, da ti one budu oslonac. Time ćeš žicu na kojoj je palac potpuno mutirati i biće ti lakše da dohvatiš D i G. E sad, trebaće vremena uvežbati pokret pomeranja palca sa magneta na E i eventualno A žicu ako to što sviraš ima nota na više žica. Ali, za svaku veštinu na basu treba vremena tako da samo vežbaj.

User avatar
supersonic
Posts: 262
Joined: 09 Sep 2009, 20:52
Location: Herceg Novi // Montenegro
Contact:

Re: Konacno kupio gitaru ali trebam opet pomoc

Post by supersonic » 28 Jan 2012, 15:40

Prije svega, želim da pozdravim poduhvat kupovine nove gitare. To je velika stvar. A pogotovo kada se radi o komadu ''drveta'' koji i nije tako naivan, kao što je tvoja gitara u pitanju. Svirajući za ovih 6 godina bas gitaru, sam dosta gledao i vježbao, istina. Međutim, uvijek sam se pitao kako određeni basisti imaju ''tako specifičan'' način sviranja. Te ovaj svira sa ovakvim položajem gitare, ovaj svira sa onakvim , ovaj spusti gitaru do muda, ovaj digne gitaru do sisa, ovaj drži desnu ruku ''slomljeno'', ovaj ne, i sve tako. Pa sam proučavao tehnike sviranja. Pa vidim ovaj jedan svira kao da svira klasičnu gitaru, ovaj jedan samo ''roka'' ( čitaj slepuje), ovaj samo prstima, ovaj samo trzalicom ... I kada sam sve sumirao - došao sam do zaključka da svako sebi namješta gitaru kako njemu odgovara. ako je to da gitaru staviš iza leđa - ti je stavi. Ali pritom da te ne bole ruke, noge, prsti, glava, vrat, itd... Znači - eksperimentiši sa svim stvarima izuzev sa vratom od gitare. To ne čačkaj, ali magnete možeš, visinu žica takođe.

A što se tiče tvoje problematike, ja mislim da je problem i više nego očigledan. Imaš slabu koordinaciju desne ruke, i zbog toga, nekontrolisano ''okidaš'' određene žice, zavisno od toga koje sviraš a koje ne treba da sviraš. Sve se to lijepo ''namjesti'' kada provježbaš dobro. Ništa više. Nadam se da je iskreno to problem, jer čisto sumnjam da bi bas bio feleričan, mada i to nije nemoguće. Ako sam te dobro razumio, moj odgovor je tu :)

Sve u svemu, čestitke na novoj gitari i samo naprijed !

User avatar
zajmovic
Posts: 106
Joined: 21 Dec 2011, 00:06

Re: Konacno kupio gitaru ali trebam opet pomoc

Post by zajmovic » 28 Jan 2012, 15:47

Bozha wrote:Probaj ovako... zicu koju sviras i zice ispod mutiraj prstima leve ruke, zice iznad one na kojoj sviras mutiraj palcem desne ( http://youtu.be/iZFSeNy_GMk ). Ovako, na osnovu opisa, rekao bih da nije problem u instrumentu, vec u neiskustvu sa zicama. Daj mu malo vremena i naravo, vezbaj...

http://www.studybass.com/
http://scottsbasslessons.com/online-video-bass-lessons
http://www.google.com :bambi:


Korisno....Hvala ti

User avatar
zajmovic
Posts: 106
Joined: 21 Dec 2011, 00:06

Re: Konacno kupio gitaru ali trebam opet pomoc

Post by zajmovic » 28 Jan 2012, 15:53

supersonic wrote:Prije svega, želim da pozdravim poduhvat kupovine nove gitare. To je velika stvar. A pogotovo kada se radi o komadu ''drveta'' koji i nije tako naivan, kao što je tvoja gitara u pitanju. Svirajući za ovih 6 godina bas gitaru, sam dosta gledao i vježbao, istina. Međutim, uvijek sam se pitao kako određeni basisti imaju ''tako specifičan'' način sviranja. Te ovaj svira sa ovakvim položajem gitare, ovaj svira sa onakvim , ovaj spusti gitaru do muda, ovaj digne gitaru do sisa, ovaj drži desnu ruku ''slomljeno'', ovaj ne, i sve tako. Pa sam proučavao tehnike sviranja. Pa vidim ovaj jedan svira kao da svira klasičnu gitaru, ovaj jedan samo ''roka'' ( čitaj slepuje), ovaj samo prstima, ovaj samo trzalicom ... I kada sam sve sumirao - došao sam do zaključka da svako sebi namješta gitaru kako njemu odgovara. ako je to da gitaru staviš iza leđa - ti je stavi. Ali pritom da te ne bole ruke, noge, prsti, glava, vrat, itd... Znači - eksperimentiši sa svim stvarima izuzev sa vratom od gitare. To ne čačkaj, ali magnete možeš, visinu žica takođe.

A što se tiče tvoje problematike, ja mislim da je problem i više nego očigledan. Imaš slabu koordinaciju desne ruke, i zbog toga, nekontrolisano ''okidaš'' određene žice, zavisno od toga koje sviraš a koje ne treba da sviraš. Sve se to lijepo ''namjesti'' kada provježbaš dobro. Ništa više. Nadam se da je iskreno to problem, jer čisto sumnjam da bi bas bio feleričan, mada i to nije nemoguće. Ako sam te dobro razumio, moj odgovor je tu :)

Sve u svemu, čestitke na novoj gitari i samo naprijed !
Hvala puno,u pravu si za sve.Isto radim sto i ti i,pitam se isto to sto si se ti pitao samo jos treba da donesem zakljucak.Naravno da je problem najveci u meni i da treba da vjezbam.Gitara je dobra nije felericna,dobro kotira pa cak ima i dobar ton aliii........mora da se vjezba i privikava na nju...Hvala jos jedanput...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest