Najjeftiniji pristojni Precision?

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Najjeftiniji pristojni Precision?

Post by Bozha » 21 Feb 2012, 11:25

Koliko vidim trend je bas obratan. Dzhdzh klinci skacu sa nekim modernim spravama, a deda-p se vraca u velikom stilu medju ljubitelje pitomog starinskog zvuka i entuzijaste koji kapiraju jednostavnost. Ali to uopste i nije tema, jelda...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Najjeftiniji pristojni Precision?

Post by Kristijan » 21 Feb 2012, 12:28

Нисам ни мислио да се бавим светским трендовима, само се обазирем на шаблон који се среће на форуму кад неко тражи савет: "Ако ћеш да крљаш трзалицом, онда Precision, а ако хоћеш разноврстан тон и инструмент који је покрива много жанрова, онда Jazz Bass". Ништа ја ту нисам измишљао, ето да се сада претресу разне свежије активне теме, то ће лако да се нађе у свакој од тих тема.

А што се тиче теме... Jay Turser нисам имао прилике да видим уживо. Apollo није весло, али није ни бас који посебно привлачи пажњу. Кад узмем у обзир и да је скупљи од Aria P, а да ми је и тонски Aria убедљивија, ту некако и нема посебне дилеме.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Najjeftiniji pristojni Precision?

Post by Cope » 21 Feb 2012, 12:35

E, mante me YT-ba... Ko voli neka gleda testove tamo, i ribe izgledaju lepo na filmu...

Imam oba basa i znam šta koji može, i u kojoj muzici i na kakvim snagama se najbolje ponašaju koji tranzijenti... Možda nisam baš uvek svirao, ali sam zato stajao sa druge strana, radio ton ozbiljnim igračima koji sviraju ozbiljne sprave, i poučen skromnim iskustvima mogu da zaključim:
P radi uže ali prodornije J je tonski verzabilniji i kraj...
U osnovi je zamišljeno se da je drvo P tela jasen (močvarni) - drvo zvonko u srednjim tonovima i u basu, a J telo joha iz porodice vrbe, pošto postoje srodnici topole i breze, ali se pokazalo da močvarno drvo i drvo iz vlažnih sredina najbolje svira (Telekaster je takođe imao za osnovu johu). Zatim alder, pa sve do javora i sl koji je naj svetliji, i to je Fenderov postulat na kome se temelji izrada muzičkih instrumenata novog doba. :ziveli:
Trzalicu sam pomenu figurativno, pošto verujem da se Stiv Haris nasmejao kada je probao JB...
Last edited by Cope on 21 Feb 2012, 12:38, edited 1 time in total.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Najjeftiniji pristojni Precision?

Post by Trooper » 21 Feb 2012, 12:37

Ma nama metalcima je ispod casti da sviramo bilo sta sto ima Dzez u imenu :mrgreen:

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Najjeftiniji pristojni Precision?

Post by Cope » 21 Feb 2012, 12:40

theTrooper wrote:Ma nama metalcima je ispod casti da sviramo bilo sta sto ima Dzez u imenu :mrgreen:
... i single coil pickup.... Potpuno se slažem :ziveli:

User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: Najjeftiniji pristojni Precision?

Post by Solomon » 21 Feb 2012, 14:35

P+J je mama! :mrgreen:

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Najjeftiniji pristojni Precision?

Post by Cope » 21 Feb 2012, 15:01

Solomon wrote:P+J je mama! :mrgreen:
Dobra je varijanta, ali ima i tu nekih nus pojava kada je usklađivanje omaže i polariteta pikapa u pitanju, pa se pribegava aktivnoj elektronici da bi se izbalansirao signal, i noizles dual kalemovima protiv hum-a, što lično ne volim. 8)

Imam jedan bas tog koncepta (uradi sam varijanta), i kad god ga ponesem na svirku, malo po malo, uglavnom završim na P magnetu.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Najjeftiniji pristojni Precision?

Post by Trooper » 21 Feb 2012, 15:04

Ma samo DiMarzio model P ili SD Quarter Punder, nist' vise

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Najjeftiniji pristojni Precision?

Post by Cope » 21 Feb 2012, 15:05

theTrooper wrote:Ma samo DiMarzio model P ili SD Quarter Punder, nist' vise
Meni bolje radi Dimarzio, a imam SD-QP koji ima malo jači uradac. :)
Last edited by Cope on 21 Feb 2012, 15:06, edited 1 time in total.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Najjeftiniji pristojni Precision?

Post by Trooper » 21 Feb 2012, 15:06

Imam i ja DiMarzija iz sedamdesetih-osamdesetih kod mene u precu ;D. Sabija

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Najjeftiniji pristojni Precision?

Post by Cope » 21 Feb 2012, 16:08

Sad mi je drugar prijavio jednu Ariu, ona stara serija iz SKY music-a, P model, sunburst, kao nova, mogu da vas spojim pa se dogovarajte.
Mislim i da je urađen nulti servis i setap kod majstor Šanjike. Ključ u ruke.

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Najjeftiniji pristojni Precision?

Post by Funkd » 21 Feb 2012, 19:22

@Ktistijan
Naravno da je Precision upotrebljiv bas za svakojaku muziku. Akcenat na - upotrebljiv. Moze se reci i da je MM upotrebljiv za sve. Eno, Flea je cepao punk/funk, basista negativa svira nekakav r'n'r, Levin koji svira fusion, Tovirac sa Hadzimanovim... Mislim, nemoj da me shvatis pogresno, ali, nije neko merilo njegove upotrebljivosti to sto si ti uspesno tezgario (i svirao ne znam tacno sta) 90-ih sa P basovima. Da li mislis da bi losije zvucao tada da si u rukama drzao Jazz bass? Koji je, navodno, najupotrebljiviji bas.
Poenta ovog gore je da je veoma glupa ta prica o upotrebljivosti nekog koncepta. Pa ne poredimo kontrabas i elektricni bas. Svaki koncept ima u startu drugaciju pricu, ton, prednosti i nedostatke, pitanje je - u kojem zanru bolje zvuci koji koncept? A o tome mozemo da razglabamo, s tim da to opet jeste stvar ukusa. Mogu ja da kazem da bi Tovirac bolje zvucao sa jednim jazz-om, (Vlada ga je svirao pre njega) ali njemu to verovatno ne znaci nista.

Moj licni utisak, je da P bass najbolje pliva u tezim vodama. Odnosno da tamo bije sve ostale. I u funk-u zna da zazvuci ufff, ali nikad ne bi mogao da mi bude primaran instrument. Jednostavno je u 90% situacija Jazz bolji. Sto se ostalih zanrova tice, nisam ih svirao, tako da necu komentarisati.
Eno i Sirac rece negde da bi voleo jedan, ali i dalje svira 2 hum-a.
Mislim, sve je ovo jako glupa prica. Ja se svakako slazem sa tobom da je preglupo reci "P je samo za dzdzdz".

P.S.
Meni bolje zvuci Tele od Strata u funk-u! :hide:

On topic:
I ja sam cuo za Arie da su ok. Secam se da sam u jednoj maloj radnji u Kg-u probao jedan Aria P i da je zvucao baas dobro. Cena je bila 20.000, ali to je bilo pre 3 god :roll:
Mogu ti reci da izbegnes Apolo i Tenson. To su najgora vesla.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Najjeftiniji pristojni Precision?

Post by Kristijan » 21 Feb 2012, 20:42

Види, ја стварно нисам овде ни мало сентименталан, чак више и не свирам бас, и знам да Precision има своја ограничења, као што сам свестан да Jazz Bass може свашта да покрије, и добро знам да не постоји бас који може све жанрове да млати подједнако добро. Али ми много иде на живац та прича да је Precision само за трзалицу и кидање, пошто то једноставно није тако, као што ме и иначе иритира тај неки приступ инструментима као да сам се обрео у катастру, па се расправља шта је чија парцела. Ма није ни битно, ко је схватио - схватио је, не могу да се натежем.

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Najjeftiniji pristojni Precision?

Post by guv'nor » 21 Feb 2012, 20:50

Taj rad, a ko nije shvatio - Pino Paladino! :)

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Najjeftiniji pristojni Precision?

Post by nebojsak » 21 Feb 2012, 21:09

плус јеан

Rangirano tik iza Fender-Gibson patkometrije.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest