Odnos snage pojacala i snage zvucnika

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

User avatar
nnkvocka
Posts: 691
Joined: 10 Mar 2008, 19:06
Location: Pančevo
Contact:

Odnos snage pojacala i snage zvucnika

Post by nnkvocka » 26 May 2012, 16:56

Temu sam otvorio jer mi trebaju odredjene informacije. Neke mogu da dobijem matemtickim proracunom, neke logicnim zakljuckom, ali mi takodje treba neko ko ima iskustva oko svega toga. Dakle, kada imate pojacalo, ono ima odredjenu snagu, a snaga njegovog zvucnika je uvek veca od same snage pojacala. Ukoliko je snaga pojacala veca od snage zvucnika, zvucnik ili neke njegove srodne komponente (tipa horna) mogu da se sprze ili nesto vec tu... Enivej, moje pitanje je: sta se desava ako su pojacalo i zvucnik iste snage? Ja znam da ce to da radi, ali da li postoji potencijalna opasnost da pojacalo moze da sprzi nesto u zvucniku?

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Odnos snage pojacala i snage zvucnika

Post by nebojsak » 26 May 2012, 16:59

Meni rekli da je kod lanpaša bitno da snage budu min 1 na 1, a kod trandže zvučnik duplo jači, i to objasnili postojanjem trafoa kod lanpe, ali dalje nisam pratio elaboraciju. Možda neko stručan pojasni.

User avatar
nnkvocka
Posts: 691
Joined: 10 Mar 2008, 19:06
Location: Pančevo
Contact:

Re: Odnos snage pojacala i snage zvucnika

Post by nnkvocka » 26 May 2012, 18:08

Jesu ti to rekli u kontekstu gitarskih ili bass pojacala? Nisam ironican :) stvarno pitam, posto ne znam...

Bane bass
Posts: 349
Joined: 20 Feb 2008, 08:13
Location: Beograd

Re: Odnos snage pojacala i snage zvucnika

Post by Bane bass » 26 May 2012, 19:09

Zvucnike najcesce ubija jednosmerni napon. Dok god je signal cist, nema problema. To je u sferi razglasa i bass gitare. Kod distorziranog zvuka gitare je situacija malo drugacija, tu je dobro da zvucnik ima dosta vise snage od snage zvucnika, bas zato sto je distorzirani signal blizak jednosmernoj struji.
U svakom slucaju, sa snagom zvucnika ne treba skratriti, ali i slabo pojacalo, sa tehnickim problemom, moze unistiti mnogo puta jaci zvucnik.
Ne znam da li sam pomogao. Svakako, rezerva od bar 50% je preporuciva.

Bane bass
Posts: 349
Joined: 20 Feb 2008, 08:13
Location: Beograd

Re: Odnos snage pojacala i snage zvucnika

Post by Bane bass » 26 May 2012, 19:12

Da dodam. Jedina merodavna snaga zvucnika je tzv. sinusna snaga (Nominal Power Handling),a ne tzv. muzicka ili kako se danas cesto srece "continuous program power".

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Odnos snage pojacala i snage zvucnika

Post by ssmc » 26 May 2012, 19:28

Bane bass wrote: U svakom slucaju, sa snagom zvucnika ne treba skratriti, ali i slabo pojacalo, sa tehnickim problemom, moze unistiti mnogo puta jaci zvucnik.
Ne znam da li sam pomogao. Svakako, rezerva od bar 50% je preporuciva.
:1:
na sve.Isto treba voditi računa o power peak-u, tj. desi se da u pojedinim trenucima snaga pojačala bude veća od snage zvučnika, mada to bi morao dobrano da pržiš pojačalo pogotovu što se lampaši biasuju na recimo 70% snage.U svakom slučaju računaj da imaš dva puta jači kabinet od pojačala,i kod lampaša voditi računa da budu uparene jer kada su rasparene onda se generiše taj DC koji može sjebati izlazni trafo i zvučnike.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Odnos snage pojacala i snage zvucnika

Post by Cope » 26 May 2012, 19:40

Ja čekam da se javi Smederevo, pa da pročitam nešto pametno :kokice:

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Odnos snage pojacala i snage zvucnika

Post by ssmc » 26 May 2012, 19:44

A šta ćeš kad mi volimo da lupamo gluposti :mrgreen:

cwija
Posts: 17
Joined: 28 Apr 2012, 20:37

Re: Odnos snage pojacala i snage zvucnika

Post by cwija » 26 May 2012, 19:59

Bane bass wrote:tu je dobro da zvucnik ima dosta vise snage od snage zvucnika

Image

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Odnos snage pojacala i snage zvucnika

Post by sirac-šunka » 26 May 2012, 20:45

:lol: pa dobro, desi se lapsus, vazno da smo razumeli sta je covek hteo da kaze... :)

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Odnos snage pojacala i snage zvucnika

Post by michabass » 26 May 2012, 21:56

nnkvocka wrote:Enivej, moje pitanje je: sta se desava ako su pojacalo i zvucnik iste snage? Ja znam da ce to da radi, ali da li postoji potencijalna opasnost da pojacalo moze da sprzi nesto u zvucniku?
Ako su pojačalo i zvučnik iste snage neće se desiti ama baš ništa loše pod uslovom da ne preteruješ sa odpanjivanjem pojačala tj da ga ne teraš uvek do kraja.
Ako ga odrvćeš uvek do kraja tj izvlačiš njegovu maksimalnu snagu (bilo da je to agresivnim EQom, kompresorom ili jednostavno previše pojačano... ) postoji opasnost da oštetiš zvučnike a bogami i pojačalo.
Malo je pogrešno kod nas u upotrebi izraz "snaga" zvučnika. To nije snaga već izdržljivost - power handling. "Snaga" zvučnika po naški ti govori koliko snage on može da primi bez poteškoća... Ako mu iz pojačala ne pošalješ više od onog što on može da izdrži on onda neće crći. Nema veze dal na pojačalu piše 350W ili 350.000W, ako zvučniku ne isporučiš više nego što on izdržava sve je u redu...

E sad stvari nikad nisu idealne u praksi te se stoga i savetuje da zvučnik bude nešto "jači" od pojačala, ja u principu volim 20-30% pa i do 50% jači zvučnik baš zbog te neke sigurnosti tokom eksploatacije, jer ne čujem čak ni ja ponekad kad malko preteram sa snagom iz pojačala :hide: , iako poznajem tematiku u sitna crevca i nema tog zvučnika koji nisam rasturio u delove i popravljao tokom godina... ali kad-tad se desi da pojačalo pošalje maksimum svoje snage, jednostavno priroda bas gitarskog signala je takva, to je dinamičan i jako zahtevan signal za zvučnik i pojačalo - čas posla elektrolitski kondenzatori u napajanju nemaju više rezerve i signal isklipuje. Što reče Banebass češći je slučaj da pojačalo koje klipuje upropasti zvučnik koji je nominalno jači od njega nego obratno - da jako pojačalo upropasti zvučnik nešto malo slabiji od pojačala...
S druge strane ne valja ni preterati sa snagom zvučnika tipa da on bude dva ili tri puta jači od pojačala. Ne vidim poentu - to je protraćena investicija. Po meni optimalan odnos bi bio: pojačalce od 300-350W i zvučnik od 400W .....recimo....

Treba pametno koristiti pojačala i dobro se upoznati sa svojom opremom i njenim ograničenjima. Ne treba nikad odvrtati pojačalo do kraja samo zato što zvučnik to može da izdrži...

jbmlg dal sam reko nešto pametno, ali eto tu je pa ako nekome koristi onda do 00
:ziveli:

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Odnos snage pojacala i snage zvucnika

Post by Funkd » 27 May 2012, 01:53

Ja nemam nista pametno da kazem na temu, ali Kvocka je pazario zuti 2x12 cab. Razumite njegovu zabrinutost.. :mrgreen:
Spoiler:
Da, ocekujem neki review gde ces nam reci kako ti se svidela ta kutija :)

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Odnos snage pojacala i snage zvucnika

Post by MetalFunk » 27 May 2012, 02:23

Cope, torima, tebra, objasni im. :ziveli:

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Odnos snage pojacala i snage zvucnika

Post by Cope » 27 May 2012, 12:03

Ja sam naučio kakav odnos da napravim nakon što sam prebio bar desetinu zvučnika... e sad sama snaga koja je deklarisana i nije neki parametar koga se treba držati ko pijan plota, recimo stari EV koje obožavam, su deklarisani na 150W ali su neverovatno efikasni na snagama od 50-60W i pritom sviraju od 40Hz pa do 5-6kHz, i imaju osetljivost od oko 100dB/m. Druga omiljena firma mi je Black Widow, koji deklariše zvučnike na recimo 300W, a izdržava batine i do 700W bez problema. E sad, večito se balansira i pravi kompromis između jake i izdržljive, i pokretljive i zvučno efikasne membrane, zatim gabarita same kutije, itd....
Pa sad, kome šta treba...

Misim kenjam i ja, al ajd da dodam svoj prilog, da ne izigravam pametnjakovića u tišini :mrgreen: :ziveli:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Odnos snage pojacala i snage zvucnika

Post by Tiki the Boyler » 29 May 2012, 01:25

Cope, Black Widow je serija zvučnika firme Peavey :)

Ja nešto kontam da nema lošeg odnosa snaga zvučnika i pojačala sve dok se pažljivo sluša i sve tjera kako treba! ;)
I sam sam bio svjedok spaljivanja zvučnika mnogo slabijim pojačalom, jer je ono potjerano u neke nenormalne režime rada, što je rezultiralo lošim distorziranjem i u krajnjoj instanci pregorijevanjem zvučnika, tako da... ja nemam problem ni sa tim da je pojačalo duplo snažnije od zvučnika - a jedino sredstvo ugađanja cijelog sistema je UHO! I to je to.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest