Mutiranje zica i tapping i ostalo

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by sinisake » 17 Aug 2012, 17:30

A što se tiče mutiranja, ta reč na srpskom znači nešto sasvim šesnaesto.
:bambi:

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by Funkd » 17 Aug 2012, 18:34

laza wrote: A što se tiče mutiranja, ta reč na srpskom znači nešto sasvim šesnaesto. Nazivati prigušivanje žica mutiranjem, to je ili neznanje ili povođenje za neznalicama. U čemu, zna se, uživaju mnogi - čak i neki od onih koji su poodavno i mutirali i maturirali.
Sorry, my man, samo sam se nadovezao na temu koristeci izraz "mutiranje" zato sto je potrebno objasniti decku prakticnu stvar. Uskoro ce i on uci u nasi krugove gde svi, razume se, koristimo termine poput "string damping". :ziveli:
PainKiller93 wrote: Upravo. Mnogi oslanjaju palac na E zicu dok sviraju na A ili D kako ne bi nehotice zakacili dok prevlace prstima ili sta vec rade i time odsvirali open note tamo gde ne treba. Uglavnom znate svi na sta mislim.
Ne, ne i ne.
michabass wrote:Generalno izbegavam da prigušujem desnom rukom jer prsti desne ruke treba da mogu brzo da šetaju od jedne do druge žice (string skipping, gornje oktave i ostale lepote) i ne bi valjalo da se desna ruka ulenji tim oslanjanjem (palac naprimer na E žicu dok okidaš A, na A dok okidaš D itd....to je nebuloza...). Tehnika prigušivanja desnom rukom se više oslanja na to da prst kad okine žicu se zadrži neko kratko vreme na gornjoj, ali to su su toliko uvežbane finese, mislim da početnik to ne može ni da izvede, treba puuuuuno vežbe za taj fazon...
Prigušuje se uglavnom levom rukom na vratu...
Evo, bolji video ne moze da se nadje za to :mrgreen: (od 0:50)
[youtube]YOi8suJTwx8&feature=related[/youtube]

S tim sto se ne bih slozio sa Micom da je to toliko tesko. Mislim da vec moze da radi to, naravno dosta sporo za pocetak.
Kod nekog bas brzog kopanja po istom tonu, prstima leve ruke (palac ne koristiti) se prigusi zica koja eventualno moze slucajno da se okine.
Sto vise vremena budes provodio sa instrumentom, steci ces osecaj da "kontrolises" sve zice kombinujuci ove dve tehnike. Kao sto rece kolega, ubaci malo funk-a u plejlistu i pokusavaj da ga sviras.

User avatar
nnkvocka
Posts: 691
Joined: 10 Mar 2008, 19:06
Location: Pančevo
Contact:

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by nnkvocka » 17 Aug 2012, 20:51

michabass wrote:Generalno izbegavam da prigušujem desnom rukom jer prsti desne ruke treba da mogu brzo da šetaju od jedne do druge žice (string skipping, gornje oktave i ostale lepote) i ne bi valjalo da se desna ruka ulenji tim oslanjanjem (palac naprimer na E žicu dok okidaš A, na A dok okidaš D itd....to je nebuloza...). Tehnika prigušivanja desnom rukom se više oslanja na to da prst kad okine žicu se zadrži neko kratko vreme na gornjoj, ali to su su toliko uvežbane finese, mislim da početnik to ne može ni da izvede, treba puuuuuno vežbe za taj fazon...
Prigušuje se uglavnom levom rukom na vratu...
...osim ako je neka debela reggae bass linija gde je obavezno prigušivanje dlanom desne ruke kod magneta... :mrgreen:
Po meni tajna dobrog zvuka donekle leži u dobroj i ukusnoj primeni prigušivanja vibracije žice i pravilnog i dinamički ujednačenog okidanja na prvom mestu... tata je Gary Willis...on je toliko daleko otišao u tome da je njegov stil neponovljiv...za prosečnog svirača... kao ja recimo... :D

...a za sviranje trzalicom-------------- pitajte gitariste! :P
tako i nikako drugacije. ko se ne slaze ili ne razume, neka slobodna pita sta mu nije jasno. ima tu jos mnogo da se kaze i dopuni, ali niko od nas nije toliko svestran i posvecen svim tehnikama da bi mogao da drzi neka konkretna "predavanja", jednio moze samo da daa neke smernice po kojima se tehnika vezba, sve ostalo je na samom sviracu.

replika na komentar sviranje trzalicom: to je life style, to je rock & roll
replika na tvoje sviranje: ti nisi prosecan svirac, ti imas nesto vise od proseka

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest