Mutiranje zica i tapping i ostalo

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

User avatar
Lt_Columbo
Posts: 19
Joined: 13 May 2012, 21:15

Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by Lt_Columbo » 16 Aug 2012, 17:14

Sad ne znam da li sam upotrijebio pravi izraz ali me zanima nesto u vezi mutiranja zica.
1. Da li ja smijem nasloniti dlan desne ruke na zice dok sviram,tj na one gornje dok sviram donje npr.? A sklonim dlan dok sviram B i E naravno. Ili ne smijem uopste drzati dlan na zicama.?
2. Uvod u pjesmu Five magics od Megadetha ide ovako:

Code: Select all

Let Ring~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
G|--------------0-------------------11-------|--------------0-------------------11-----|
D|------5-----8---8------9-------10----10--|------5-----8---8------9-------10--------|
A|----7-----7---------10------12------------|----7-----7---------10------12-----------|
E|--0-----0---------0-------0----------------|--0-----0---------0-------0--------------|
Da li ja smijem okinuti E zicu i pustiti je da se cuje dok sviram A i D zicu (na prikazanim poljima) ili je moram mutirati odmah tj prije nego sto sviram A i D zicu? I sta znaci ovo Let Ring?
Na koji nacin vi mutirate zice ,vi koji svirate trzalicom?
4. Sto se tice tappinga. Naisao sam na to u pjesmi Eagle fly free od Halloweena

Code: Select all

G-16p9h12p9h16p9h12p9h16p9h12p9h16p9-|-16p9h12p9h16p9h12p9h14p9h12p9h14p9h12p9-|---
D------------------------------------|-----------------------------------------|---
A------------------------------------|-----------------------------------------|---
E------------------------------------|-----------------------------------------|---

G-7h11h14p11h14p11p9p7h14p11h16p11h14p11p9p7-|-14p11h16p11h14p11p9p7h14p11h16p11h14p11p9p7-|
D--------------------------------------------|---------------------------------------------|
A--------------------------------------------|---------------------------------------------|
E--------------------------------------------|---------------------------------------------|

G-9h12p9h16p9h12p9h16p9h12p9h16p9h12p9-|-16p9h12p9h16p9h12p9h16p9h12p9h16p9h12p9-|---
D--------------------------------------|-----------------------------------------|---
A--------------------------------------|-----------------------------------------|---
E--------------------------------------|-----------------------------------------|---

G-11p7h9p7h11p7h9p7h11p7h9p7h11p7h9p7-|-11p7h9p7h11p7h9p7h11p7h9p7h11p7h9p7-|---
D-------------------------------------|-------------------------------------|---
A-------------------------------------|-------------------------------------|---
E-------------------------------------|-------------------------------------|---
Moze li mi neko objasniti kako se ovo svira? Gledao sam neke bass covere ove pjesme ali prebrzo sviraju pa ne mogu skontati nista.

5. Da li ima neka granica do koje se tolerise zujanje zica,tj da nekad mozda jednostavno "moraju" malo da zuje,ili ne smiju zice dok se svira uopste da zuje?

Kazu da nema glupih pitanja tako da:).

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by MetalFunk » 16 Aug 2012, 17:23

Kolko dugo sviraš i jesi li savladao osnove?

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by michabass » 16 Aug 2012, 17:31

po pitanjima koja postavljaš zaključujem da bi trebalo da se nadješ s nekim ortakom koji malo bolje svira od tebe i ima više iskustva sa skidanjem bas linija da zajedno poradite na tim finesama koje ti nedostaju... teško će ti neko preko foruma objasniti kako i šta treba....

pozdrav :ziveli:

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by KnightOfDoom » 16 Aug 2012, 19:13

Za prvi primer ti pise let ring sto znaci pustis ton da traje. Kontam da se odnosi na sve, najbolje da dobro poslusas kako zvuci u pesmi.
Mutiraj zicu kako ti je najlakse. Nekad je zgodnije slobodnim prstom leve ruke, nekad dlanom desne.

Ovaj drugi tab. Unapred spremi kaziprst leve ruke na devetom pragu, kaziprstom ili srednjim prstom desne pristisni i pusti g zicu na 16-om pragu... ali gledaj da se cuje ton kad je roknes :) Dakle imamo taj 16 pa se cim pustis cuje i 9 i sad bez okidanja zice pritisni 12 prag domalim ili malim (ne znam kolike su ti ruke) prstom leve ruke. I ponavljaj to bez okidanja zice. Samo lupkas po pragovima... doduse trebas malo i da "uvijes" zicu ... jbg ne mogu slikovitije.

Evo ti sa youtube-a na tacnom vremenu gde krece to http://www.youtube.com/watch?v=0TTxFgYf ... age#t=182s


Ovde su objasnjenja svih znakova u tablaturama viewtopic.php?t=14
A ovde imas sa animiranim gifovima kako se izvodi sta viewtopic.php?f=14&t=1365

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by Funkd » 16 Aug 2012, 19:22

Sto se tice mutiranja zica, jako je jednostavno. Kada hoces da se cuje, pustis je da osciluje, kada hoces da prekines ton ili kada slucajno zakacinjes (a ne zelis) zicu - mutiras. Isti djavo svirao trzalicom, prstima, slap&pop. Koordinacija leve i desne sake. ^^
A te tappinge, to ne volem.

User avatar
Lt_Columbo
Posts: 19
Joined: 13 May 2012, 21:15

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by Lt_Columbo » 16 Aug 2012, 19:29

@ metalfunk
Sviram ozbiljnije nekih 2 mjeseca,a prvi put sam bass uzeo u ruke prije godinu dana. Tek sam kupio bass prije 2 mjeseca (mozda ima i manje,nebitno) pa sam se vise posvetio. Sad,da li sam savladao osnove, izgleda da nisam sve :).

@ michabass
Ne znam nijednog basistu ali bih volio otici na neke instrukcije i konsultacije.

@Knightofdoom
Hvala ti puno na odgovoru i na linkovima. Vidjecu da snimim kako ja radim tapping pa recite da li valja.

@Funkd
Hvala i tebi na odgovoru.



:ziveli:

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by MetalFunk » 16 Aug 2012, 19:37

Samo polako. Slušaj što više funka ( :mrgreen: ), gledaj bejz tutorijale, eksperimentiši i doći će ti.

User avatar
PainKiller93
Posts: 116
Joined: 28 Sep 2011, 20:30
Location: Beograd/G. Milanovac

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by PainKiller93 » 16 Aug 2012, 21:29

Mutiranje: ako sviras prstima, najlakse je da palac stavis na zicu iznad one koje sviras, time si obezbedjen sigurno, i u skladu sa sviranjem, pomeras ga. Ako sviras trzalicom, mozes i dlan, uglavnom, videces kako ti je najlakse.

Tapping: ono sto je gore navedeno. Ono sto mozda nije receno je to da ti pomaze niska akcija, drop stimovi (tj. labavije zice) i mozda tanje zice. Mislim da bi bilo najpodesnije da pitas nekog ko se bavi malo vise ovom muzikom i tim stilovima sviranja (npr. Kvocku). Svako ce ti reci nesto o tome, ti probaj, slusaj, upijaj kao sundjer, pa vidi sta ti odgovara najvise, izgradi sopstveni stil.

Zujanje: kako za koga. Nekome mozes da zavuces ruku ispod zica, a nekom su na milimetar od pragova, i zuje vise no sto sviraju. Kad vec sviras trzalicom, odgovarala bi ti malcice visa akcija kako bi izbegao zujanje, ako ti toliko vec smeta. Ako sviras prstima, mozes da prodjes i sa izuzetno niskom akcijom. Ja ga tolerisem, i mislim da je u izvesnoj meri cak i pozeljno, sve dok ne izlazi kroz pojacalo previse (mada je to mozda vise udaranje zica o pragove nego zujanje).

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by Funkd » 16 Aug 2012, 23:00

PainKiller93 wrote:Mutiranje: ako sviras prstima, najlakse je da palac stavis na zicu iznad one koje sviras, time si obezbedjen sigurno, i u skladu sa sviranjem, pomeras ga.
Ne vidim zasto bi to radio. Kad sviras prstima nema sanse da "promasis" zicu. Mutiranje mu treba jedino ako zeli to - takozvani "dead note", a za to mu svakako ne treba palac. Nikad nisam video nekoga da koristi palac kad svira finger style.
PainKiller93 wrote:(mada je to mozda vise udaranje zica o pragove nego zujanje).
Pa zujanje (buzz) je upravo prouzrokovano udaranjem zica o pragove.

User avatar
laza
Posts: 282
Joined: 27 Jun 2008, 23:26
Location: Beograd

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by laza » 16 Aug 2012, 23:38

Funkd wrote:
PainKiller93 wrote:Mutiranje: ako sviras prstima, najlakse je da palac stavis na zicu iznad one koje sviras, time si obezbedjen sigurno, i u skladu sa sviranjem, pomeras ga.
Ne vidim zasto bi to radio. Kad sviras prstima nema sanse da "promasis" zicu. Mutiranje mu treba jedino ako zeli to - takozvani "dead note", a za to mu svakako ne treba palac. Nikad nisam video nekoga da koristi palac kad svira finger style.
Izgleda da se niste razumeli. Prvi je govorio o prigušivanju a drugi o "davljenju" žica. Razlika je ova:
String muting means preventing certain strings from sounding while we play other strings. String damping means stopping the string we are playing from vibrating with its usual freedom, and "dampening" the sound so that a muffled type of tone is produced.
A što se tiče mutiranja, ta reč na srpskom znači nešto sasvim šesnaesto. Nazivati prigušivanje žica mutiranjem, to je ili neznanje ili povođenje za neznalicama. U čemu, zna se, uživaju mnogi - čak i neki od onih koji su poodavno i mutirali i maturirali.

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by MetalFunk » 17 Aug 2012, 01:21

Hvala ti što si nas prosvetlio. :kokice:

User avatar
PainKiller93
Posts: 116
Joined: 28 Sep 2011, 20:30
Location: Beograd/G. Milanovac

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by PainKiller93 » 17 Aug 2012, 02:41

laza wrote: Izgleda da se niste razumeli. Prvi je govorio o prigušivanju a drugi o "davljenju" žica.
Upravo. Mnogi oslanjaju palac na E zicu dok sviraju na A ili D kako ne bi nehotice zakacili dok prevlace prstima ili sta vec rade i time odsvirali open note tamo gde ne treba. Uglavnom znate svi na sta mislim.

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by michabass » 17 Aug 2012, 09:14

Generalno izbegavam da prigušujem desnom rukom jer prsti desne ruke treba da mogu brzo da šetaju od jedne do druge žice (string skipping, gornje oktave i ostale lepote) i ne bi valjalo da se desna ruka ulenji tim oslanjanjem (palac naprimer na E žicu dok okidaš A, na A dok okidaš D itd....to je nebuloza...). Tehnika prigušivanja desnom rukom se više oslanja na to da prst kad okine žicu se zadrži neko kratko vreme na gornjoj, ali to su su toliko uvežbane finese, mislim da početnik to ne može ni da izvede, treba puuuuuno vežbe za taj fazon...
Prigušuje se uglavnom levom rukom na vratu...
...osim ako je neka debela reggae bass linija gde je obavezno prigušivanje dlanom desne ruke kod magneta... :mrgreen:
Po meni tajna dobrog zvuka donekle leži u dobroj i ukusnoj primeni prigušivanja vibracije žice i pravilnog i dinamički ujednačenog okidanja na prvom mestu... tata je Gary Willis...on je toliko daleko otišao u tome da je njegov stil neponovljiv...za prosečnog svirača... kao ja recimo... :D

...a za sviranje trzalicom-------------- pitajte gitariste! :P

User avatar
Lt_Columbo
Posts: 19
Joined: 13 May 2012, 21:15

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by Lt_Columbo » 17 Aug 2012, 15:48

Moram pohvaliti ovaj forum i vas basiste. Stvarno izlazite u susret i imate strpljenja sa pocetnicima. A tek sto imate znanje :).

A mene interesuje,i prije sam naletio na taj termin. Sta znaci to niska akcija i visoka akcija ? :?

Sto se tice zujanja u nekoj pjesmi ne mogu izbjeci to. Sad posto nemam pojacalo ,ne znam da li ce se cuti na njemu. Takodje kad nekad udarim zicom o prag ne znam kako ce to zvucati na pojacalu. Pod hitno trebam otici kod nekog po savjete.

User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: Mutiranje zica i tapping i ostalo

Post by Solomon » 17 Aug 2012, 16:19

akcija ti je udaljenost zica od pragova

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest