Alternativni štimovi

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Post Reply
Batakmen
Posts: 15
Joined: 07 Aug 2011, 00:48

Alternativni štimovi

Post by Batakmen » 28 Sep 2012, 14:56

Nisam primetio da ima tema. Kakvo je vaše iskustvo sa tim?
Ima li neko neka iskustvom sa štimovanjem basa sa samo dve žice ili tri?
Pošto nemam dobro iskustvo žice mi često pucaju. pa gledam po čemu da idem.
Ima neko ovako neke zamisli koje je pokušavao pa su ispadale fino.
Recimo ja, dok sam imao 2 žice štimovao sam jednu u A drugu u C pa kad ih sviraš zajedno davalo je neki
mračniji jazzasti melanholični ton na sve to. Interesantno. Malo Residents teksture.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Alternativni štimovi

Post by Trooper » 28 Sep 2012, 16:10

Ako ti pucaju zice, nesto ti sa basom nije u redu. Ja sam svirao isti komplet zica jace od pola godine, cak sam i metalne trzalice koristio neko vreme i opet nista, a riljam samo tako.
Proveri nut i kobilicu definitivno

Batakmen
Posts: 15
Joined: 07 Aug 2011, 00:48

Re: Alternativni štimovi

Post by Batakmen » 28 Sep 2012, 21:45

Trooper wrote:Ako ti pucaju zice, nesto ti sa basom nije u redu. Ja sam svirao isti komplet zica jace od pola godine, cak sam i metalne trzalice koristio neko vreme i opet nista, a riljam samo tako.
Proveri nut i kobilicu definitivno
Nije. Imao sam drugi bas pa su mi opet pucale zice. Sviram blizu kobilice zbog cistijeg zvuka, a jako okidam. U jednom trenutku samo kvrcnu. Promenio sam 20ak za 6 godina.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Alternativni štimovi

Post by Cope » 28 Sep 2012, 21:48

Ili uvrneš žice pri montaži, ili ti ne valjaju sedla - suviše su oštra i sl. ili si ti brate Švarceneger :mrgreen:

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Alternativni štimovi

Post by parker » 29 Sep 2012, 00:53

Svirao na dve žice :O.o:

Batakmen
Posts: 15
Joined: 07 Aug 2011, 00:48

Re: Alternativni štimovi

Post by Batakmen » 29 Sep 2012, 11:08

Nije to do te mere odsutna stvar. Skoro sam nacuo za basistu Marka Sendmena koji je praktikovao 2 zice na basu ali je koristio slide uz to, takodje napravio je neke varijacije gitare sa 3 bas zice i jos jednu slicnu koje su kasnije koriscene od strane drugih ljudi. Nisam mnogo ulazio u to ali deluje interesantno. Dok sam svirao gitaru nekih godinu dana krenuo sam sa 5 a ostao na 3 zice i bilo je jako fino za sviranje. Manje konfuzno nego sa 5 ili 6 zica. Jos ako ih nastimujes po nekom svom tipu
to zna jako lepo da zvuci. Skoro sam naucio gitaru da sviram sa svih 6 zica, zajedno sa akordima i to. Cak gitaru za desnoruke mnogo lakse sviram nego za levoruke jer je lakse hvatati je. Ali opet mislim da je 3 zice na gitari sasvim dovoljno. Na basu cak dve. Bar dok to ne savladas kasnije stavljas koliko ti odgovara. Neki stave i 8, meni je to malo previse. Jos nesto. Kada sviras bas sa 2 zice standardno nastimovan, za standardni set pesama koji bi radio koji su u normalnom stimu
lakse ces nauciti da se kreces po vratu. Znaces gde da sviras ono sto bi svirao u prvih 5 do 10 pragova negde iznad posto jelte bices primoran. Razmrdas i prste jer ne sviras sve po praznim zicama. Malo ti ruka kojom okidas bude manje izrazena ali vremenom i to ce doci na svoje.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Alternativni štimovi

Post by Cope » 29 Sep 2012, 11:25

Meni je ovaj tvoj kreativni pristup instrumentu potpuno interesantan, i voleo bih da čujem tu muziku, samo obrati pažnju da ne zastraniš sa previše "alternativnim" štimovanjima... :ziveli:

Na dve žice je praktično nemoguće odsvirati skalu u poziciji, tako da verujem da ćeš vrlo brzo uvideti zašto bas treba da ima 4 žice, ili više...

Batakmen
Posts: 15
Joined: 07 Aug 2011, 00:48

Re: Alternativni štimovi

Post by Batakmen » 29 Sep 2012, 12:25

Cope wrote:Meni je ovaj tvoj kreativni pristup instrumentu potpuno interesantan, i voleo bih da čujem tu muziku, samo obrati pažnju da ne zastraniš sa previše "alternativnim" štimovanjima... :ziveli:

Na dve žice je praktično nemoguće odsvirati skalu u poziciji, tako da verujem da ćeš vrlo brzo uvideti zašto bas treba da ima 4 žice, ili više...
Sviram na 4 zice(trenutno ne trenutno sviram na 2) ali sam do pre nedelju dana, proteklih 9 meseci svirao na 4. Pre toga neke 2 godine sam svirao na 3 a u tom periodu sigurno 2, 3, meseca minimum na 2.
Sad hocu da kupim set zica ali trenutno nemam tu mogucnost. Mozes skalu da odsviras sa 2 zice i to vrlo lako. Samo trebas da se skoncentrises i da saberes to kako treba.
Recimo bluz molsku skalu mozes veoma lako. Kod mene je trenutno stim A i G i samo sviras ako krenes iz sa vise korenske note ides standardno recimo. Druga, prazna pa ides sedma sesta peta na A zici pa praznu.
Danas sam bas vezbao dursku skalu na jednoj zici. Natera te da se pomucis kada imas manji broj zica. Budes primoran. Nije preporucljivo za svaki pravac u muzici, ali negde je sasvim pristojno.
Recimo Morphine gde svira taj lik je neki jazz alternativni rok. Ako tu moze mislim eto. U sustuni ako sviras nesto gde je melodija u najvecem opticaju neces se tako lako snaci i tu ti dosta ide na pokretljivost i setanje po zicama.
Dok ako ides vise na setanje po vratu jako je izvodljivo. Petozicani bas je fina stvar. Do skoro sam koristio B zicu umesto E jer nisam imao a ta je ostala iz onog kompleta od 5 zica. Odere ti prste kad je zategnuta u E stim.
Treba eksperimentisati pogotovo ako to sebi mozes da dozvolis. Ako ne sviras nesto gde se insistira na cistini, tacnosti, odredjenoj boji zvuka i cemu vec. Ako sviras proizvoljno i neku muziku gde to prolazi zna da bude interesantno.
Dajte ljudi neki predlog. Ja sam ga malo suvise razvukao.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Alternativni štimovi

Post by nebojsak » 29 Sep 2012, 12:47

[youtube]BlAWsVXKzq8&feature[/youtube]

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Alternativni štimovi

Post by Cope » 29 Sep 2012, 13:57

Batakmen wrote: Sad hocu da kupim set zica ali trenutno nemam tu mogucnost. Mozes skalu da odsviras sa 2 zice i to vrlo lako. Samo trebas da se skoncentrises i da saberes to kako treba.
Recimo bluz molsku skalu mozes veoma lako. Kod mene je trenutno stim A i G i samo sviras ako krenes iz sa vise korenske note ides standardno recimo. Druga, prazna pa ides sedma sesta peta na A zici pa praznu.
Danas sam bas vezbao dursku skalu na jednoj zici. Natera te da se pomucis kada imas manji broj zica. Budes primoran. Nije preporucljivo za svaki pravac u muzici, ali negde je sasvim pristojno.
Recimo Morphine gde svira taj lik je neki jazz alternativni rok. Ako tu moze mislim eto. U sustuni ako sviras nesto gde je melodija u najvecem opticaju neces se tako lako snaci i tu ti dosta ide na pokretljivost i setanje po zicama.
Dok ako ides vise na setanje po vratu jako je izvodljivo. Petozicani bas je fina stvar. Do skoro sam koristio B zicu umesto E jer nisam imao a ta je ostala iz onog kompleta od 5 zica. Odere ti prste kad je zategnuta u E stim.
Treba eksperimentisati pogotovo ako to sebi mozes da dozvolis. Ako ne sviras nesto gde se insistira na cistini, tacnosti, odredjenoj boji zvuka i cemu vec. Ako sviras proizvoljno i neku muziku gde to prolazi zna da bude interesantno.
Dajte ljudi neki predlog. Ja sam ga malo suvise razvukao.
Ja razumem da kreiraš na egzotičnim štimovima, ali veliku grešku praviš što uvežbavaš tehniku na tome.

Evo, imam da ti poklonim jedan polovan a dobar set žica Rotosound 0,45 naj standardniji mogući ...

Batakmen
Posts: 15
Joined: 07 Aug 2011, 00:48

Re: Alternativni štimovi

Post by Batakmen » 29 Sep 2012, 16:02

Cope wrote:
Batakmen wrote: Sad hocu da kupim set zica ali trenutno nemam tu mogucnost. Mozes skalu da odsviras sa 2 zice i to vrlo lako. Samo trebas da se skoncentrises i da saberes to kako treba.
Recimo bluz molsku skalu mozes veoma lako. Kod mene je trenutno stim A i G i samo sviras ako krenes iz sa vise korenske note ides standardno recimo. Druga, prazna pa ides sedma sesta peta na A zici pa praznu.
Danas sam bas vezbao dursku skalu na jednoj zici. Natera te da se pomucis kada imas manji broj zica. Budes primoran. Nije preporucljivo za svaki pravac u muzici, ali negde je sasvim pristojno.
Recimo Morphine gde svira taj lik je neki jazz alternativni rok. Ako tu moze mislim eto. U sustuni ako sviras nesto gde je melodija u najvecem opticaju neces se tako lako snaci i tu ti dosta ide na pokretljivost i setanje po zicama.
Dok ako ides vise na setanje po vratu jako je izvodljivo. Petozicani bas je fina stvar. Do skoro sam koristio B zicu umesto E jer nisam imao a ta je ostala iz onog kompleta od 5 zica. Odere ti prste kad je zategnuta u E stim.
Treba eksperimentisati pogotovo ako to sebi mozes da dozvolis. Ako ne sviras nesto gde se insistira na cistini, tacnosti, odredjenoj boji zvuka i cemu vec. Ako sviras proizvoljno i neku muziku gde to prolazi zna da bude interesantno.
Dajte ljudi neki predlog. Ja sam ga malo suvise razvukao.
Ja razumem da kreiraš na egzotičnim štimovima, ali veliku grešku praviš što uvežbavaš tehniku na tome.

Evo, imam da ti poklonim jedan polovan a dobar set žica Rotosound 0,45 naj standardniji mogući ...
Ako ti nije problem moze. Trebao bi mi. Kazem sviram inace na 4 zice, standardni stim samo gledam kada mi pukne koja da malo isprobavam. Trenutno sam kratak po tom pitanju imao sam rezervne ali su i one... sad na boljem mestu.
Jel tebi treba nesto?

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Alternativni štimovi

Post by parker » 29 Sep 2012, 18:50

hehe, ljubav menja svet iz korena, lova ga samo kvari :)
zanimljiva konverzacija ovde, svidja mi se :ziveli:

User avatar
PainKiller93
Posts: 116
Joined: 28 Sep 2011, 20:30
Location: Beograd/G. Milanovac

Re: Alternativni štimovi

Post by PainKiller93 » 29 Sep 2012, 20:39

Batakmen wrote:Petozicani bas je fina stvar. Do skoro sam koristio B zicu umesto E jer nisam imao a ta je ostala iz onog kompleta od 5 zica. Odere ti prste kad je zategnuta u E stim.
I meni se svidja ovo s obzirom na alternativne stimove, koje i sam volim da koristim. Imam cetvorku nastimovanu u BEAD (doduse ne kod sebe vise, ostavio sam je kod kuce otkako sam presao u Bg). Samo cu da probam da skrenem paznju na nesto: pazi da ne ostetis instrument na ovaj nacin, jer nedostatak zica moze prouzrokovati ogromno natezanje vrata na suprotnu stranu, i onda treba podesavati sipku dodatno, i zice imaju mnogo vecu tenziju nego u standardnom stimu ako se stimuju vise nego sto su predvidjene (kao npr. E umesto B). Takodje, cak i za standardni stim, u nedostatku drugih, obicno budu mnogo vise zategnute nego sto bi trebalo, i onda cesto pucaju. Isprobavaj, ali pazi da ne preteras! :cao:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest