цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Више волем:

Precision Bass ширину врата
17
57%
Jazz Bass ширину врата
13
43%
 
Total votes: 30

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Kristijan » 09 Nov 2012, 07:58

Имам неке радне жврље за дизајн баса, и сада бих хтео да кренем да пеглам то у компјутеру. Пре него што се дохватим прецизног цртања, хтео бих да чујем мишљење басиста.

Моје прво питање се односи на ширину врата. Имате могућност гласања, па вас молим да се мало потрудите по том питању. Већ годинама не свирам бас, а док сам свирао, мени је био далеко удобнији Precision Bass и његова ширина код коњића. Знам да су ту мишљења подељена, па ми треба мала помоћ.

Друга ствар која ме интересује јесте форма главе. Ја више волим главе које имају чивије и са леве и са десне стране, и код гитаре и код баса. Шта сматрате да је практичније, лепше, удобније...? Ако можете да ми наведете неке разлоге, био бих врло захвалан. За ово не верујем да ћу да правим гласање, више ћу да се вежем за неки јак практичан разлог. Мене привлачим да радим главе са 2+2 чивије више због дизајнерских лудорија, а сматрам да инструмент пре свега треба да буде функционалан, и да не сме због естетике да буде угрожена функционалност.

Будући да бас нема магнете много близу врата, ја бих радо тај простор искористио да врат има 24 прага. Да ли је то бесмислена акција, да ли постоји реална потреба за тим?

За сада бих се занимао само са четворожичаним басовима. Можда касније направим гласање да видим колико је интересовање за петожичане басове.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by parker » 09 Nov 2012, 08:14

Preca - što jednostavnije a opet sasvim dovoljno
Možda i zato što su mi prsti kao kobasice, ali tanki (uski) vratovi mi ne leže
Da li ti treba 24 praga, pa ako ćeš svirati gore treba ti, ako ga stavljaš "za nek se ima, možda zatreba" onda udobnije je sa 20
A u vezi glave, ono šta je tebi najudobnije to je to

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Kristijan » 09 Nov 2012, 08:30

parker wrote:A u vezi glave, ono šta je tebi najudobnije to je to
Не правим бас за себе, зато и није релевантно то колико је мени удобно и практично. Баш ме занима мишљење активних басиста. Ја сам пензионисани басиста :)

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Bozha » 09 Nov 2012, 08:49

tradicionalno ili moderno? ne bih ja to mesao...

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by parker » 09 Nov 2012, 08:51

Onda prodiskutuj sa osobom kojoj praviš to pa šta god izaberete to je to.. Imao sam i jedne i druge, navikneš se na to što imaš i ne misliš o tome. Možda je čisto estetsko pitanje, ne vidim neke mane ili prednosti jednog u odnosu na drugo
I ja sam penzionisao bas i ne mislim da ću ići ponovo u tom pravcu

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Kristijan » 09 Nov 2012, 09:28

Не, не, ниси ме скапирао. Хоћу да направим нацрт за бас који спаја неке од најкориснијих и најцењенијих карактеристика, бас који ће већини људи да буде удобан. Оно што ће бас да пружа тонски се удешава на разне начине, а мене овде интересују неке базичније ствари, елементарно руковање инструментом. Циљ је да се направи модел који би се правио у више примерака, као стандардни модел. Зато ме интересују искуства басиста, а не басисте.

Не бих се посебно држао ни традиционалног, ни модерног. Ја бих да то ради, да буде корисно, па ако то подразумева да имам и нешто од традиционалног, и нешто од модерног - нека буде тако. Сматрам да овде само ограничавање може да буде лоше. Коначно, ја бих рекао да бас модернијим чине решења у електроници, а сам дизајн не бих тако строго разграничавао. Бас гитара је генерално модеран инструмент, инструмент са традицијом од свега 60 година. Није то као са гитаром, где су прво акустичне озвучавали овако и онако, па стигли лагано до електричне гитаре од пуног дрвета. Бас гитара је џиновски скок у односу на контрабас, тотална промена правца. И у тих прекратких 60 година није се десило нешто револуционарно па да сада тако лако причамо о традиционалним и модерним басовима. Све су то релативно скромне разлике. Не омаловажавам нова решења, не спорим неку врсту напретка, само хоћу да кажем да ту не постоје екстремне разлике, па да сада можемо да причамо о мешању баба и жаба. Разумем ја шта хоћеш да кажеш, није иста ствар 1951 Precision и Music Man Bongo, али ту струја прави кључну разлику. Дизајн је овакав или онакав, али је то иста конструкција, ништа ту није суштински другачије. Не сматрам да сам на било који начин у обавези да бас са P-bass магнетом упарим са P-bass дизајном, мени је то бесмислено ограничавање. Верујем да људи који немаја ама баш ни једну замерку на неке од стандардних модела једноставно оду и купе баш неки од тих стандардних модела. Не ложим се да њих могу да загрејем за ову моју идеју.

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Funkd » 09 Nov 2012, 12:26

Ne verujem da ces iz ovog glasanja dobiti neki koristan podatak. Kada je cetvorka u pitanju, svako sa iole vecom sakom ce se opredeliti za P-neck i obrnuto. Mogao si da pitas i "Koliku saku imate? - malu - prosecnu - veliku ". Kontas vec sta hocu da ti kazem.. :) A i ovo samo vazi ako bass treba da bude "workhorse" za tezgu od 3h+. Za neko krace prangijanje, nije mi neudoban ni Jazz vrat (a imam ogromnu saku). Mislim da je caka u profilu vrata (debljini), tu pokusaj malo da se poigras.. pogledaj kakav je vrat na nekom Warwick-u recimo.

Sto se tice headstock-a, ja licno vise volim varijante 4 i 3+1 (Music man), ali tu nema mnogo igranja sa dizajnom. Kako stoje stvari, opredelices se za 2+2.

Broj pragova je za mene nebitan (standardnih 20 mi je dovoljno za sve), ali kontam da neko voli da solira malo vise pa mu zafali jos tih 4. Ako planiras da "uguras" tih 24, moraces da prilagodis dizajn ne bi li njima moglo da se pristupi pri sviranju (cutaway mora biti izrazeniji), a to sa sobom vuce i problem eventualnog neck dive-a, pa moras da "budzis" gornji rog.. blah, stavi 20 i ne razmisljaj :)

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by nebojsak » 09 Nov 2012, 12:28

Риспект ЏД ЏД

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Kristijan » 09 Nov 2012, 13:01

Да, баш због дубљег изреза и питам за број прагова, то мења ствар.

Што се тиче распореда чивија, више ме занима да ли неко налази да је посебно непрактично да буду поређане на овај или онај начин. Ето, ти кажеш да ти више одговара да су у низу, па ме занима да ли постоји неки конкретнији разлог за то, или ти је просто лепше тако.

Нешто ћу корисно да сазнам ван сваке сумње. Видим да ће бити потребно време и стрпљење, али другом се нисам ни надао :mrgreen: .

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by sinisake » 09 Nov 2012, 13:15

E, Kris, samo ergonomija...

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Cope » 09 Nov 2012, 13:28

Au matori, kakvu si pandorinu kutiju otvorio, nisi ni svestan :)
Počeo sam da pišem pa sam skapirao da nemam vremena da ispišem sve što imam da kažem iz svog skromnog iskustva sa sređivanjem i upgrade-ovanjem baseva. Nisam glasao iz razloga što volim i crnke i plavuše, ali ću dati par smernica što se tiče nekih "sporednih" da kažem preliminarnih stvari kada je priprema za izdradu instrumenta u pitanju. Mada šta god napravio po uzoru na Fender koncept, to će svirati...

Broj pragova - zavisi od potreba svirača, a zatim od menzure vrata, sve što je ispod 34" teško da može da se uglavi 24 praga.
Širina i oblik vrata - potpuno individualna stvar, dok šmirglaš videćeš već šta ti odgovara, pod uslovom da drvo to može fizički i akustično da podnese.
Glava sa čivijama - daje instrumentu balans, i karakter donekle, i to ćeš videti tek kada ga završiš dal si ubo, naravno gornji rog je uvek, ali uvek u ravni sa prvom oktavom - odnosno dvanaestim pragom. Ako si to prevideo u crtanju, slobodno obriši i docrtaj ponovo, a naravno to je sve uvezano sa predhodnim stvarima :)
Ako koristiš lagano drvo za telo, onda možeš i malu glavu i male čivije da koristiš... Teži komadi traže jači balans.
Magneti, pozicija i snaga - u današnje vreme idealne pozicije magneta se određuju tako što se kompletan isntrument sastavi, nameste žice, okinu, a zatim skenerom prođe duž skale i odredi koje oscilacije (pozicije) iskoristiti za traženi rezultat. Tako je moj Carvin rađen, a i u Warwick-u je to video prijatelj prilikom posete fabrici. Nisu džabe stari jazz gitaristi imali pikape sa šinom napred nazad 8)
Snaga magneta i tip jezgra je već knjiga za sebe i osećam glupo ako bilo šta napišem na tu temu a pre toga te ne uputim na mog drugara Šmita.

-Neka je sa srećom, uzbuđen sam kao da ja pravim gitaru :ziveli:
Last edited by Cope on 09 Nov 2012, 13:34, edited 1 time in total.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by nebojsak » 09 Nov 2012, 13:32

Kristijan wrote: Што се тиче распореда чивија, више ме занима да ли неко налази да је посебно непрактично да буду поређане на овај или онај начин. Ето, ти кажеш да ти више одговара да су у низу, па ме занима да ли постоји неки конкретнији разлог за то, или ти је просто лепше тако.
Ако су у низу, а басиста кратак, већи напор ће му бити да доштимује Г жицу у стојећем положају.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Cope » 09 Nov 2012, 13:47

nebojsak wrote:
Kristijan wrote: Што се тиче распореда чивија, више ме занима да ли неко налази да је посебно непрактично да буду поређане на овај или онај начин. Ето, ти кажеш да ти више одговара да су у низу, па ме занима да ли постоји неки конкретнији разлог за то, или ти је просто лепше тако.
Ако су у низу, а басиста кратак, већи напор ће му бити да доштимује Г жицу у стојећем положају.
Kris je dugačak čovek - pardon - visok :XD: neće mu biti problem ni pet u redu da štimuje 8) :mrgreen: :ziveli:

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by nebojsak » 09 Nov 2012, 13:48

Али не прави бас за себе ЏД

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Kristijan » 09 Nov 2012, 13:48

sinisake wrote:E, Kris, samo ergonomija...
Па да, то ми је на првом месту, а после ако у то углавим и неку естет'ку - на коњу сам!
Cope wrote:Au matori, kakvu si pandorinu kutiju otvorio, nisi ni svestan :)
Јесам, јесам, на све сам спреман, хоћу ово полако и пажљиво да претресем :)
Cope wrote:Mada šta god napravio po uzoru na Fender koncept, to će svirati...
Тако нешто и ја мислим, само бих да видим има ли ту још нешто лепо те фино да се дода, што људи воле и ишту.
Cope wrote:Broj pragova - zavisi od potreba svirača, a zatim od menzure vrata, sve što je ispod 34" teško da može da se uglavi 24 praga.
Свакако бих ишао на 34 инча, јер бих рекао да се краћа скала баш ретко тражи. У том погледу, има сврхе да размишљам и о 24 прага, мада не инсистирам на томе. Просто се распитујем.
Cope wrote:Magneti, pozicija i snaga...
Ово је засебна тема, с тим ћу да вас гњавим када урадим први озбиљнији цртеж :)
Cope wrote:Neka je sa srećom, uzbuđen sam kao da ja pravim gitaru :ziveli:
Хвала, хвала! Само да напоменем, ја се овде бавим фићфирићким делом посла :) а прави мештре је Никола!
nebojsak wrote:Ако су у низу, а басиста кратак, већи напор ће му бити да доштимује Г жицу у стојећем положају.
Видиш, то си у праву, нисам о томе мислио. Узето у разматрање!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest