цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Више волем:

Precision Bass ширину врата
17
57%
Jazz Bass ширину врата
13
43%
 
Total votes: 30

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Cope » 09 Nov 2012, 13:52

Hehehe, nemoj da si siguran za kratku skalu, probaj Fender Musicmaster, spašće ti gaće kad okineš žicu :)
Jači attack ima kraća žica 8)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Kristijan » 09 Nov 2012, 14:01

Пази како ствари стоје. Никола и ја смо причали о том неком покушају прављења неких стандардних модела. Прво гитаре, после басови. Али то је јако скуп подухват, дакле не може да се мисли о неком страшном расплињавању. Зато је битно да први комад буде онако што универзалнији. Лако је после да се ради и овај и онај број прагова, и оваква и онаква глава, и ова и она скала... Лично немам ништа против краће скале, иако сам углавном свирао дугу скалу, али ја сам пензионисани басиста, па моје мишљење није посебно битно.

Дакле, креће се са нечим што би могло да се рачуна као најуниверзалније, а да није пука копија. То је прича у најкраћим цртама.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Cope » 09 Nov 2012, 14:33

Matori, šta napraviti danas a biti konkurentan? :(

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Kristijan » 09 Nov 2012, 14:47

То је свакако преобимна прича. Истина је, кад ставиш на папир, углавном се не исплати. Међутим, ни то што бациш на папир не мора да буде тачно, а некако решења ипак долазе кроз акцију, никад кроз пасивност. Можда ово не мрдне даље од нацрта, а можда буде пун погодак. Било како било, шта год да човек уради, коју год етапу посла да заврши, има неки почетак, и може и да се замрзне акција до повољнијег момента. Знаш и сам, да си за било шта чекао боља времена, ништа не би ни радио. Ми овде и онако не познајемо боља времена.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Cope » 09 Nov 2012, 14:55

Podržavam naravno u potpunosti i delim isti entuzijazam! :bravo: Ali sam rešio da u ovoj temi budem potpuni negativac i da cepam kontru koliko god mogu, iz najbolje namere, i pošto si mi prijatelj :) :ziveli:

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Bozha » 09 Nov 2012, 17:28

posto se trazis samo licni stav... tradicionalno i sve varijante inspirisane tradicionalnim. obavezno siri vrat, jedino tako moze da se gruva i da se covek oseca komotno, a nekako mi se cini da ima efekta i na zvuk. glava basa mora biti velika, civije preferiram 4 u nizu i to one velike, list deteline. produzena skala je za latentne gitariste, regularna fenderova je dovoljna za ono malo ukrasa i filova koliko basisti treba, a da ostane u okviru dobrog ukusa. (a sta trenutno sviram? flat c vrat, sa 3+2 glavom i 24 freta :hide: ) znam da se ne treba previse baviti konkurencijom, ali jedan lep primer onog sto sam gore nabrojao... http://www.lakland.com/

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Bozha » 09 Nov 2012, 17:28

posto se trazi samo licni stav... tradicionalno i sve varijante inspirisane tradicionalnim. obavezno siri vrat, jedino tako moze da se gruva i da se covek oseca komotno, a nekako mi se cini da ima efekta i na zvuk. glava basa mora biti velika, civije preferiram 4 u nizu i to one velike, list deteline. produzena skala je za latentne gitariste, regularna fenderova je dovoljna za ono malo ukrasa i filova koliko basisti treba, a da ostane u okviru dobrog ukusa. (a sta trenutno sviram? flat c vrat, sa 3+2 glavom i 24 freta :hide: ) znam da se ne treba previse baviti konkurencijom, ali jedan lep primer onog sto sam gore nabrojao... http://www.lakland.com/

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Kristijan » 09 Nov 2012, 18:59

Дакле овако... На основу тренутног гласања, закључујем да је шири врат ипак вољенији.

Хајдемо даље... За сада су се изјаснили људи који воле Фендеров концепт. Да радим за себе, ја бих се тога држао. Само волео бих да чујем још мишљења. По свој прилици је најпаметније планирати 2 различита дизајна, један више као Фендер, други више као Ворвик, или већ нешто њему сродно. Но да не журим...

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by nebojsak » 09 Nov 2012, 19:21

+Фендер ЏД

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Cope » 09 Nov 2012, 20:14

Ja sam mislio da mi isključivo leži Fender koncept dok nisam probao Carvin, i sada me ortaci zajebavaju da imam damski* instrument :mrgreen:
Pazi, vrat slobodno možeš da širiš do granica neudobnosti - biće samo mirniji što je dobro, dok ti radijus grifa određuje brzinu. Warwick jeste da ima dublji vrat od Fendera, ali zato ima ravan i brz grif kakav nema ni P ni J bas...

A ko se bavi sirovinama? Šta misliš od drvenarije da koristiš?

Damski* ili u prevodu još kao - pederski, pičkičast... jer ima vrat tanak i nežan kao violinsko gudalo :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Kristijan » 09 Nov 2012, 20:24

Погледаћу то сутра :)

Видиш, ја се зато за ово и распитујем. Најлакше је радити копију Фендера, има документације где хоћеш, имам свакојаке нацрте, ово-оно... Али то није прави пут, што се мене тиче.

Иначе, дрветом се бави Никола. За сада треба да "породим" некакав цртеж, па ћемо да видимо шта даље.


User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by michabass » 09 Nov 2012, 23:14

Jedini stvarno univerzalni savet koji ćeš dobiti ovde na forumu je da ipak ideš na tradicionalni koncept, sa čime se slažem (iako nisam baš tradicionalista) jer većina svirača preferira trad. Mnoge firme su pokušale da urade to što ti sad pokušavaš i možda je najuspešnija:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... aybody.jpg
...bass je ni tamo ni vamo ali je ipak i te kako dobar i jednom i drugom taboru....

E sad, moj lični stav je da dobra allround bass gitara mora da:
-bude lagana - lagano drvo, ili malo telo, chambered (ne kao semi acoustic već "weight relieving") jer prvi utisak prodaje instrument, narodnjaci, tezge .. dugo sviranje i stajanje...
-bude svirljiva (tanak vrat ili barem uzan kod nuta i obliji radijus fingerborda)
-ima stabilan vrat - hladno/toplo, različite debljine žica, sustain kao imperativ bilo kog instrumenta koji počinje od vrata (po meni ipak nešto deblji da bude jbg makar kod nut-a..... something has got to give...)
-ima minimum neophodnih kontrola (aktiva -bass treble vol)
-ima dobar cutaway na donjem rogu: lakland 44-94 i slično..

To je pod "mora", a inače treba:
-da bude fino zaobljena i udobna na stomaku i ispod lakta (znači otpadaju trad fore: daska- ubodna- oberfrezer@radijus 9mm...)
-da bude izbalansirana, tj nikako neck-dive
-da ima jedan p.u. (tj. ne mora dva)
-ima 2+2 čivije (ili 3+2 ako je petarda u pitanju...) čisto zbog šmeka i ako je niži svirač teško dohvata G žicu da naštimuje, jbg kratke ruke

Ja imam tu još nekih tripova ali njih bi zadržao za sebe... :P

U svakom slučaju puno sreće ti želim Kristijane, nimalo lak zadatak!

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by parker » 10 Nov 2012, 00:07

Nešto sam se setio a vidim da se ne spominje... Žice kroz telo - ne košta (skoro) ništa a pomaže prilično.. Pa onda, kabal da se ubada ne u dno nego negde iza dugmadi, mislim da je mnogo zgodnije.
I onako generalno, što prostije to bolje, i za izradu i za upotrebu.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: цртао бих неки бас, интересује ме ваше мишљење

Post by Trooper » 10 Nov 2012, 00:18

Ovako, ja cu dati moje ideje, koje verovatno veze s' vezom nemaju
IMHO, 4 u redu za civije je zakon, meni je G zica dostupna jer sam gorila, a i generalno, mozda zbog dimenzija 'leptira' na civiji, ne svidja mi se uopste kako izgleda 2+2 ili 3+1 (mada, 2+2 mi nekako ide uz onu Warwick bezoblicnu glavu, kao i uz taj oblik bas gitare (bez jasno definisanih rogova))
20 pragova i 34'' skala je bas neki standard, najvise se svira, kome treba custom narucice. Takodje, Prec vrat mi je dosta prijatniji (dok je npr Cortexu kad je probao kod mene daleko bio udobniji vrat na epiphone thunderbirdu)

Onda, kao sto michabass kaze, bitna je tezina i balans (tj tezgarosima je to doooosta bitno, meni ne toliko). Dupla sipka u vratu je isto veliki plus zbog ljudi koji se igraju sa debljinom zica/stimovima, a i daleko je stabilniji vrat.

Sto se elektronike tice, ili P/J kombinacija ili 2 hama (eventualno jedan MM ham). I od kontrola npr master tone pot, volume za svaki magnet posebno, i tropojasni eq ako je aktivni bas. Dzek je idealno mozda negde ispod dugmeta za kais da ide.
Masivan bridz i mogucnost za string-through je takodje prednost

Nadam se da sam pomogao bar malo :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest