PAZI OVAMO: Neiskusan sam basista. Treba mi savjet!

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

PAZI OVAMO: Neiskusan sam basista. Treba mi savjet!

Post by Tiki the Boyler » 09 Jan 2013, 23:33

Poodavno mi je neko predložio otvaranje ovakve teme, ali nikako da se nakanem. (shame on me)

Pošto se svako malo otvara tema u kojoj neko pita za neki savjet, a najčešće u vezi kupovine nekog basa, polovnjaka ili štatijaznam i onda imamo deset takvih tema; ili što je još gore, neka normalna tema se presjeca pitanjem za savjet... evo prilike da sve to sredimo u vidu jednog topica u kom će neiskusni basisti (i basistkinje) moći da postavljaju pitanja u vezi sa izborom opreme i štatijaznam...

Sve teme koje ne budu dovoljno specifične da egzistiraju kao samostalne, tiču se savjeta u vezi kupovine početničke opreme, a nisu u okviru ove teme biće brisane.

Hvala i izvolite...

FatuousGuitarGirl
Posts: 21
Joined: 18 Apr 2012, 00:42

Re: PAZI OVAMO: Neiskusan sam basista. Treba mi savjet!

Post by FatuousGuitarGirl » 11 Jan 2013, 17:13

Thumbs up za topic! :bravo: Odavno kopam za ovakvim.
Elem, ovo je super, jer i meni treba pomoc oko odabira basa, opreme za isti, sviranja uopste i tako tih stvari... Neiskusna sam skroz sto se basa tice,a solo (klasicnu, a godinu dana vec i elektricnu) sviram vec 6 godina. Bila bih zahvalna na bilo kakvim savetima!
:cao:

User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: PAZI OVAMO: Neiskusan sam basista. Treba mi savjet!

Post by Solomon » 11 Jan 2013, 17:32

dakle, koju muziku planiras da sviras na bassu i koliko novcanica planiras da izdvojis za isti? ^^

FatuousGuitarGirl
Posts: 21
Joined: 18 Apr 2012, 00:42

Re: PAZI OVAMO: Neiskusan sam basista. Treba mi savjet!

Post by FatuousGuitarGirl » 11 Jan 2013, 18:40

Planiram prvenstveno da sviram rok (hard, alternativu, exyu, sve xD). Planirala bih negde 100-200 eura. Mada, meni nije hitno, jos razgledam, istrazujem, taman da i pokupim jos koju paru. :D

User avatar
PainKiller93
Posts: 116
Joined: 28 Sep 2011, 20:30
Location: Beograd/G. Milanovac

Re: PAZI OVAMO: Neiskusan sam basista. Treba mi savjet!

Post by PainKiller93 » 12 Jan 2013, 09:36

Neki Squier ili Ibanez, ili neka polovna kopija... Slabo to svira, ali barem imas bas. Pretpostavljam da bi ti odgovarale gitare sa nesto uzim vratom, sto znaci neki Ibanez ili neka kopija jazz basa. Bolje skupi jos malo para, sacekaj, pogledaj i polovne gitare pa onda trazi... :cao:

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: PAZI OVAMO: Neiskusan sam basista. Treba mi savjet!

Post by michabass » 12 Jan 2013, 10:20

FatuousGuitarGirl wrote:Thumbs up za topic! :bravo: Odavno kopam za ovakvim.
Elem, ovo je super, jer i meni treba pomoc oko odabira basa, opreme za isti, sviranja uopste i tako tih stvari... Neiskusna sam skroz sto se basa tice,a solo (klasicnu, a godinu dana vec i elektricnu) sviram vec 6 godina. Bila bih zahvalna na bilo kakvim savetima!
:cao:
Tu smo da pomognemo, samo daj linkove ka KP ili gde god si gledala nešto pa da ti pomognemo u izboru :ziveli:
npr:
http://www.kupujemprodajem.com/Squier-B ... id=5771960

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: PAZI OVAMO: Neiskusan sam basista. Treba mi savjet!

Post by Trooper » 12 Jan 2013, 14:58

Uf, da nije mnogo 200e za affinity? Ima u onoj drugoj temi linkova, npr thunderbird sa MEC pikapovima za 125e

FatuousGuitarGirl
Posts: 21
Joined: 18 Apr 2012, 00:42

Re: PAZI OVAMO: Neiskusan sam basista. Treba mi savjet!

Post by FatuousGuitarGirl » 12 Jan 2013, 19:59

Ok onda, hvala na predlozima. ^^ Videcu da sacekam ja jos malo, pa cu da ceprkam. I onda vas gnjavim opet! :mrgreen:
:cao:

Basista
Posts: 1
Joined: 18 Nov 2009, 03:22

Re: PAZI OVAMO: Neiskusan sam basista. Treba mi savjet!

Post by Basista » 29 Jan 2013, 03:45

Squier je izbacio prosle godine interesantnu seriju bas gitara -Squier Vintage Modified (ove gitare su trenutno od 33.000,00- do 39.000,00- RSD u Mitrosu).
Probao sam par komada, zvuce jako lepo za tu cenu, cak bolje od vecine Fendera MIM (u klasi do 70.000,00-RSD). Squier ponovo dolazi na velika vrata sa kvalitetnim niskobudzetnim instrumentima odlicnog zvuka, solidne izrade, jeftinog drveta, jeftinih magneta. (jeftino ne znaci uvek i lose!!!)

Posto jos razmisljas i skupljas pare, preporucio bih ti da svratis do neke muzicke prodavnice sa iskusnijim kolegom i zajedno da pogledate gitare.

Prvo sto bih ti preporucio je da pogledas konfiguracije magneta koje ti odgovaraju:
1. Precision
2. Precision / Jazz (verovatno bi ti ova konfiguracija bila najinteresantinja obzirom na vrstu muzike koju zelis da sviras)
3. Precision / MM
4. Jazz / Jazz
5. Jazz / MM
6. MM
Pogledaj koji basevi su svirani u tvojim omiljenim pesmama, zvuk koji zelis da postignes, ali obavezno probaj i druge konfiguracije magneta!

Druga stvar koju bih ti preporucioj je da vidis oblik vrata koji ti odgovara:
1. C (uglavnom nove gitare imaju ovaj oblik)
2. U
3. D
4. V
Neko ce ti reci C je najbolje, neko ce ti reci V je najbolje... bitna stvar je da ces ti svirati tu gitaru, trazi sta je tebi najudobnije!
Naravno, obrati paznju i na scale length (duzinu skale) i na nut width sirina koske. Npr Nut Width na Squierima koje sam ti preporucio je:
Precision bass 1.625" (41.3mm)
Jazz Bass-u 1.5" (38.1mm).
Opet, sve je subjektivan osecaj sta ti vise prija!

Treca stvar koju bih ti preporucio je da odredis drvo fingerboard-a koje ce ti najvise odgovarati:
1. Maple
2. Rosewood (obzirom na muziku koju zelis da sviras, verovatno ce ti biti najinteresantije)
Ponovo, subjektivan osecaj koji ti pruza drvo fingerboard-a je najbitinji. Probaj, vidi sta tebi odgovara!

Cetvrta stvar koju bih ti preporucio je:
Probaj gitaru na najjeftinijem pojacalu!
Svaka gitara ce zvucati dobro na pojacalu od 2000-3000 EUR.
Probaj pojacala koja ti ulaze u budzet za gitaru sa gitarom koju zelis da kupis!

Peta stvar koju bih ti preporucio:
Neka te ne bude sramota da sviras! Ne kupuje prodavac gitaru, ti kupujes!
Svaki prodavac kad uzme u ruke gitaru ona ce zvucati odlicno (to je dobro za referencu kako gitara moze da zvuci), bitno je kako ti zvucis na toj gitari. Nadji neku jednostavnu pesmu ili odsviraj Am skalu na celom vratu (da je svaki ton cist) pogledaj 2-3 hvata za akorde na bas gitari, probaj i njih na celom vratu. Bitan je tvoj zvuk!

Sesta stvar koju bih ti preporucio:
Nakon sto se odlucis za 2 modela gitara, probaj svaki i idi kuci i odspavaj. Dodji sutra u prodavnicu i probaj svaki po sat vremena!
Ovako ces imati vremena da razmislis o zvuku koji ti se najvise svideo. Isto vazi i za pojacala.
Ti dajes pare, ne daje prodavac ili neko treci! Trazi najbolje za svoj novac!

Sedma stvar koju bih ti preporucio:
Uradi setup gitare (stelovanje)!
Svaka nova gitara direktno iz kutije nije nastelovana. Gitara se steluje prema licnim potrebama. Zelis li da ti akcija bude visa ili niza je subjektivna stvar, ali vodi racuna svaka gitara ima granice u kojima moze da se steluje, u suprotnom upropastices gitaru!
Nadji nekoga u koga imas poverenja da te nauci kako da stelujes sama gitaru u cilju dobijanja najboljeg subjektivnog zvuka i osecaja sviranja!

Osma stvar koju bih ti preporucio:
Kupi obavezno stalak i torbu za gitaru!
bez obzira koliko jeftin instrument, prema njemu treba da se brine, u suprotnom nece svirati!
Naravno, pokusaj da drzis gitaru sto dalje od radijatora i izvora toplote.

Deveta stvar koju bih ti preporucio:
Sviraj sto duze mozes sa fabrickim zicama. Zice za bas gitaru su dosta skuplje od zica za akusticnu i za elektricnu gitaru.
Moje omiljene zice su RotoSound Swing Bass 66 45-105, sto ne znaci da ce biti i tvoje!
Raspitaj se o zicama prema zvuku koji zelis da dobijes, isprobaj par razlicitih proizvodjaca tipa DR, RotoSound ...
Nadji svoje zice!

Deseta stvar koju bih ti preporucio:
Obrati paznju na higijenu svog instrumenta!
Ne moras da imas OCD i da cistis svakih 5 minuta gitaru ali vodi racuna da ti instrument bude cist!
Prljav instrument brze propada!

Mozda je malo opsirno ali nadam se da ce ti ovih 10 saveta makar malo pomoci u izboru novog instrumenta!
Bilo bi lepo da okacis slike i neki video kad kupis gitaru da vidimo kako to izgleda.

User avatar
PainKiller93
Posts: 116
Joined: 28 Sep 2011, 20:30
Location: Beograd/G. Milanovac

Re: PAZI OVAMO: Neiskusan sam basista. Treba mi savjet!

Post by PainKiller93 » 29 Jan 2013, 15:28

Fantasticno, sazeto, ukratko objasnjeno sve ono sto bi bilo od koristi bilo kom pocetniku.

Elem, ja sam se opet zagrejao da menjam bas ovog leta, ako budem uspeo, cenovni rang jos nisam odredio, ali ne bih nikako isao ispod Squier VM ili CV serije. Sad, naravno, mene zanimaju vasa iskustva sa tim gitarama, s obzirom da sam imao priliku da sviram samo 2-3 gitare od tih, i to Matt Freeman P-bass, koji je navodno samo maskirana CV serija sa potpisom, VM jazz 70's i VM jazz 77 (na suvo doduse, tako da se i ne racuna). Koliko su oni daleko po vasem misljenju od meksickog Fendera i da li je isplativo gledati to ili neke malo skuplje gitare?

P.S. Jel moze kolega sa foruma da malo promeni intenzitet ove crvene boje, iskrvarise mi oci :lol:

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: PAZI OVAMO: Neiskusan sam basista. Treba mi savjet!

Post by Trooper » 29 Jan 2013, 16:42

CV precisioni (doduse od pre par godina, za nove ne znam) su me sasvim prijatno iznenadili. Al opet, pitanje je koliko cega ima u srbiji, najbolje ti je da odes i probas

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: PAZI OVAMO: Neiskusan sam basista. Treba mi savjet!

Post by Bozha » 29 Jan 2013, 17:07

PainKiller93 wrote:Matt Freeman P-bass, koji je navodno samo maskirana CV serija sa potpisom, VM jazz 70's i VM jazz 77 (na suvo doduse, tako da se i ne racuna). Koliko su oni daleko po vasem misljenju od meksickog Fendera i da li je isplativo gledati to ili neke malo skuplje gitare?
Taj Matt Freeman je najbolje uradjen Squier od ovih koji se sada novi prodaju. Zato valjda i ta cena... CV je plasticniji, kineskiji.
Isplativo je ono sto vrati vise od ulozenog! 8) Mislim da su magovi marketinga lepo slozili paletu po ceni/kvalitetu, pa ti sad vidi dokle dobacis. Savetujem da pogledas i Cortove na NBGu. Za tu neku cifru oko koje se dvoumis imas svasta da biras.

User avatar
PainKiller93
Posts: 116
Joined: 28 Sep 2011, 20:30
Location: Beograd/G. Milanovac

Re: PAZI OVAMO: Neiskusan sam basista. Treba mi savjet!

Post by PainKiller93 » 29 Jan 2013, 18:20

Pa ovako, ja sam u pocetku razmisljao i o nekom Spectoru, s tim sto Legend serija dolazi u obzir, drugo ne. Ili nesto u tom rangu, znaci da je Squier minimalac sto se cene tice. Svi ga po netu hvale, pa ja rekoh da mu jos jednom dam sansu. Sto se mene tice, on svira lepo, jazz opet, versatilniji mi je, siri mu je dijapazon boje a magneti su kazu ubitacni za takvu gitaru...
Matt Freeman prec me odusevio taj put, i on dolazi u obzir, manje je versatilan, al s precom ne moze da se pogresi, barem u mom slucaju... :D

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: PAZI OVAMO: Neiskusan sam basista. Treba mi savjet!

Post by Cope » 29 Jan 2013, 18:20

Svaka čast na izvučenim tezama, samo gde nađe ovu epileptičnu crvenu... :mrgreen:

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: PAZI OVAMO: Neiskusan sam basista. Treba mi savjet!

Post by Bozha » 29 Jan 2013, 18:58

Cope wrote:samo gde nađe ovu epileptičnu crvenu... :mrgreen:
selektujes tekst, prevuces kursorom preko crvenog, i dobijes ugodnu, belo-plavu kombinaciju... voila!
PainKiller93 wrote:Pa ovako, ja sam u pocetku razmisljao i o nekom Spectoru, s tim sto Legend serija dolazi u obzir, drugo ne. Ili nesto u tom rangu, znaci da je Squier minimalac sto se cene tice.
Zato i spominjem one Cortove... Pristojan, moderan zvuk, pedantno uradjeno drvo, kvalitetan hardver, za nesto jacu cifru od Squiera...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest