Upotreba EQ-a pri kreiranju zvučne slike bass gitare

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Upotreba EQ-a pri kreiranju zvučne slike bass gitare

Post by Mare_87 » 04 Feb 2013, 14:38

Znam da je ovo jako diskutabilna tema...zato je i pokrecem.
Zeleo bih da u okviru ove teme pricamo o raznoraznim postavkama EQ za bass koje svi mi koristimo, kako na pojacalu kako na pedali...
Da predlazemo jedni drugima postavke za odredjene stilove muzike, ukazujemo na odredjene frekvencije i sl.
Postavke za EQ zavise od mnogo faktora, prostorija, pojacalo, instrument, ostali efekti...i jos mnogo faktora.
Pa hajde da malo caskamo o nekim da kazemo default postavkama.
Naravno da uvek ali uvek ima korekcija...zato i zelim da pricamo o tome.
Moj primer : Ja koristim ovakvu EQ postavku za neki funky zvuk, mnogo lepo radi za slep tehniku...
Na pojacalu: bass +3 ; mid -3 ; treble +3 [dB]
Pedala: 50Hz: +3 ; 120HZ: +7 ; 400Hz: - 7 ; 500Hz: -12 ; 800Hz: -5 ; 4.5KHz: 0 ; 10KHz: 0 [dB]
:ziveli:

User avatar
PainKiller93
Posts: 116
Joined: 28 Sep 2011, 20:30
Location: Beograd/G. Milanovac

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by PainKiller93 » 04 Feb 2013, 20:14

Svidja mi se tema, ali mislim da ove postavke zavise umnogome i od pojacala koje se koristi, od vrste pojacala, kao i od podesivog EQ na samoj glavi (da li ima samo 3-4 potenciometra, ili ima 7-band ili 12-band graficki eq). Kako god, uglavnom zvuk koji jurim u bilo kojoj prostoriji jeste malo grublji, s obzirom na muziku koju sviram, i pri tome volim da malo istaknem midove, sto bi za potove znacilo da je bas uglavnom flat (zavisno od prostorije, mozda se i smanji ako je bucno previse), midovi su u plusu do 3 sata a treble po osecaju... Toliko od mene :D

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by Cope » 04 Feb 2013, 21:01

Nema pravila, setujem u zavisnosti sa kime sviram, šta sviram a posebno u kakvom prostoru..
Što glasnija svirka - spuštam sve ispod 80Hz.

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by Mare_87 » 04 Feb 2013, 21:47

Ja sam u prvom postu i naveo da EQ zavisi od mnogo faktora!
Zato sam i rekao, da malo pricamo o tome.
Ako je neko imao neki problem sa prostorom kako ga je resio i sl?!?!
Ako neko koristi odredjene efekte, kako ti efekti uticu na sam EQ?!?!

PainKiller93, to je super, naveo si (grub) primer kako si dobio odredjeni zvuk...

Cope, o tome sto si ti rekao sam i hreo da se prica ovde...
Kazes da postavljas u zavisnosti od toga sta sviras, navedi nam neki primer postavke EQ za odredjeni stil koji sviras?
:ziveli:

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by Mare_87 » 04 Feb 2013, 21:58

Evo naidjoh na ovo, moze nekome da koristi...
http://www.youtube.com/watch?v=0e-T9Tv8-ys

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by sirac-šunka » 04 Feb 2013, 22:20

Ja izbegavam da koristim EQ, tj. gledam da mi sve bude na oko 12h :wink:

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by Mare_87 » 04 Feb 2013, 22:49

Zasto?
Mozes li malo pojasniti?

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by Cope » 04 Feb 2013, 23:27

Donekle pronalazim besmisao u odgovorima na temu oko EQ setovanja, odnosno, kao kada bi svako od nas objašnjavao na kakve ribe se loži, pa u odnosu na to donosili zaključak koja je najbolja.
Setap tona je zajednički posao čitavog benda, pa zatim individualna potreba, i tu nema neke velike filozofije, već postoje jasna pravila...
Ja sad mogu da ti napišem neke parametre koje ti kada staviš na svom pojačalu, sa svojim isntrumentom, na svojoj svirci sa svojim bendom ne moraju imati nikakvog smisla ili biti uopšte upotrebljivi za tebe.
Pa onda, prva karika za utcaj na ton, pa i negativan, je zapravo sama EQ sekcija, zatim digitalni efekti koji imaju bilo kakvu A/D konverziju, i sve ostalo što se vezuje serijski na tok signala od vrha tvoga desnog kažiprsta pa do ušiju publike.... Pa zatim pojačalo, ozvuka, kvalitet instrumenta, žice, način sviranja tebe i ostatka benda - gitarista pogotovo, jer neretko u potrazi za "krupnim" tonom vole da uđu u bas lagu i naprave pometnju u miksu sa basom ali i međusobno, što je vrlo čest slučaj... Zatim tuča bas gitare sa bas bubnjem u registru oko 100 Hz, pa se onda i klavijaturista koji je kod kuće pravio boje da mu stringsi zvuče puno, posere preko celog miksa, ali onako iz dubine debelog creva... I šta ti onda imaš od toga što ti ja kažem spusti 250 Hz za 6dB, pa napravi "smajlija" ili "galeba"... I naravno to što na tvom i mom pojačalu piše na ton regulatoru "bass" ne znači da pogađa istu freq. i ima isti Q- faktor...
A moderna pojačala su do te mere već tonski obojena i ekvilizovana, da ton postaje instant zanimacija, tako da, ima tu mnogo čega za razmišljanje, pre neko se dohvatimo klizača na pojačalu, a osnovni pristup je prvo koje freq. skinuti, a koje kasnije dodati, i to pravilo važi za sve u bendu, a svako bi voleo da mu se instrument najbolje čuje.... Skidaj, skidaj, skidaj, pa tek onda dodaj ........ :ziveli:

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by Mare_87 » 05 Feb 2013, 17:10

Ok.Razumem tvoj odgovor.
Ali ja nisam hteo da biramo najbolju postavku,jer ukusi su razliciti, vec da predlazemo neke osnovne postavke za odredjene stilove...Funk,Blues,Jazz, Rock,Metal...
Sve ovo sto si napisao itekako ce nekome mnogo koristiti...da pocne malo da razmislja i o drugoj strani maca.
Ako tema nema smisla, moze se ugasiti.
:ziveli:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by Dushan S » 05 Feb 2013, 19:01

Donekle pronalazim besmisao u odgovorima na temu oko EQ setovanja, odnosno, kao kada bi svako od nas objašnjavao na kakve ribe se loži, pa u odnosu na to donosili zaključak koja je najbolja.
Setap tona je zajednički posao čitavog benda, pa zatim individualna potreba, i tu nema neke velike filozofije, već postoje jasna pravila...
Ja sad mogu da ti napišem neke parametre koje ti kada staviš na svom pojačalu, sa svojim isntrumentom, na svojoj svirci sa svojim bendom ne moraju imati nikakvog smisla ili biti uopšte upotrebljivi za tebe.
Pa onda, prva karika za utcaj na ton, pa i negativan, je zapravo sama EQ sekcija, zatim digitalni efekti koji imaju bilo kakvu A/D konverziju, i sve ostalo što se vezuje serijski na tok signala od vrha tvoga desnog kažiprsta pa do ušiju publike.... Pa zatim pojačalo, ozvuka, kvalitet instrumenta, žice, način sviranja tebe i ostatka benda - gitarista pogotovo, jer neretko u potrazi za "krupnim" tonom vole da uđu u bas lagu i naprave pometnju u miksu sa basom ali i međusobno,
Hehe, ima istine, ali moje iskustvo je da je u većini slučajeva obrnuto, basista želi da se "čuje" da ima "baseve" pa višak fekventnog sadržaja na 200-250 Hz potpuno onemogućava da gitare izađu kako treba.

A inače vezano za prvi post, koliko god da je to kao stvar ukusa, što si i ti rekao - nije. U principu postoje dve stvari, gde će biti niskofrekventni sadržaj i gde će biti definicija zvuka bas gitare. Prvo zavisi od toga gde je noga. Znači ako je noga tu oko 60 - 80 Hz, bas treba da stoji malo iznad a ispod low end-a od gitara a na 60 Hz ga treba seći. I obrnuto, ako je noga oko 100-130 Hz, tu treba napraviti rupu u bas gitari. E sad gde je definicija bas gitare jako zavisi od vrste muzike. Dok je za neki metal Često dobra ideja gunđav, pa i malo izdistorziran sadržaj na 500 do 1000 Hz, taman da bas legne tamo gde gitaristi često vole da malo seku sebi srednje, Za neku drugačiju muziku treba više "ćang"a , na 4 i 5 kila.

Generalno, bilo bi super kad bi svaki instrumentalista malo znao o ovoj temi. Gitaristi koji iseku sve srednje ili dodaju najniže baseve, Basisti koji maskiraju gitare i nogu, To je sve ovde redovna pojava na svirkama.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by Cope » 05 Feb 2013, 19:24

Ako ćemo o ukusima, onda to nikakve veze nema sa nameštanjem EQ-a, već sa izborom i karakterom instrumenta, kao i muzike koju sviramo...

A još jedan dokaz besmisla je to da isti instrument sa istim setovanjima može da zvuči dvadeset puta totalno različito, ako ga svira dvadeset ljudi...

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by Funkd » 05 Feb 2013, 22:16

Sto se tice prvog posta:
Da, svi smo otprilike tako razmisljali kada smo pocinjali da sviramo. No, kad provedes neko vreme po binama skontas da to sto ti cujes kuci, ono sto cujes na bini i ono sto izlazi sa razglasa malo ima veze jedno sa drugim. Tad pada u vodu to "setovanje ekvilajzera u obliku smajlija jer je to dobro za slap", zato sto skontas da te u bendu nema (iako se neko vreme tripujes da te ima :) )
Ja ako imam dobar amp, 90% vremena na svirci provedem u flat poziciji. Ponekad mi je dovoljno samo da cacnem tone pot malim prstom ako zelim malo da zamuljam zvuk, sve ostalo postizem prstima. Dinamika sviranja je nesto sto vecina bendova zapostavlja, a verujte mi da kad u bendu pored bass-a imate bubanj, gitaru (ponekad dve), klavijaturu, saks, trubu.. nema tog eq-a koji bi vas sredio na lajvu.
E sad, u tim "dzndzn" vodama gde svi riljaju po gitarama ne znam.. ne razumem se :hide: :)

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by Trooper » 06 Feb 2013, 00:57

Moje misljenje se poklapa sa vecinom, zavisi i od toga kakav bas ponesem, i sta me saceka na bini, i kakav je razglas, prostorija i to... Nema neceg fiksnog. Dok kuci najcesce stoji flet, volim EQ sa preca takav kakav je

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by Tiki the Boyler » 06 Feb 2013, 23:17

Moje postavke EQ-a za Bass zavise od konkretne situacije u kojoj sviram.

A sama tema je poprilično besmislena.
Kada shvatite da je ekvilajzer korektivna sprava, a ne sprava za pravljenje zvuka onda se dese jako bitne stvari u glavi :D

maksabass
Posts: 865
Joined: 12 Nov 2008, 10:34
Location: leskovac

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by maksabass » 07 Feb 2013, 02:51

I ja se slazem sa vecinom...ali ne retko EQ moze da izvuce stvari ,pogotovo ako se radi o nesavesnim kolegama...
Sve u svemu pravilan izbor frekvencija EQ-a vazi za sve clanove benda a ne samo za basistu...a opet pouzdano znam da basisti(vecina) imaju najistancanije uvo kad je u pitanju sound.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest