Upotreba EQ-a pri kreiranju zvučne slike bass gitare

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by michabass » 07 Feb 2013, 12:20

Kad sam kući smajli ko Korn :mrgreen: , a kad je live onda flat + minimalne korekcije u zavisnosti od situacije... nema univerzalnog recepta.


Svojevremeno sam imao priliku da Vlada Samardžić koristi mog tadašnjeg Peavey-a i 2x12 box... i čovek je otpanjio srednje oko 1K maltene do kraja (kao i šibere u blizini 1K naravno...) dakle kontra smajli ......i to se čulo odlično.... toliko o univerzalnim receptima... :lol:

User avatar
karton
Posts: 752
Joined: 09 Dec 2008, 23:45
Location: Novi Sad

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by karton » 07 Feb 2013, 12:50

sirac-šunka wrote:Ja izbegavam da koristim EQ, tj. gledam da mi sve bude na oko 12h :wink:
:1:

maksabass
Posts: 865
Joined: 12 Nov 2008, 10:34
Location: leskovac

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by maksabass » 07 Feb 2013, 17:12

Da se nadovezem i kazem da mozda naslov ove teme treba preformulisati,tj.Voditi diskusiju sta sa Eq-om u odredjenim tenutcima,koje frekvencije pomazu cemu,koje smetaju ,koje treba imati ,a koje izbegavati u datom momentu-mislim da bi to vise imalo smisla :ziveli:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Upotreba EQ-a pri kreiranju zvučne slike bass gitare

Post by Tiki the Boyler » 07 Feb 2013, 22:53

Preformulisano...

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Upotreba EQ-a pri kreiranju zvučne slike bass gitare

Post by Trooper » 07 Feb 2013, 23:28

Sa dobrim prec basom ne treba EQ :D sece kroz bilo kakav miks :mrgreen:

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Upotreba EQ-a pri kreiranju zvučne slike bass gitare

Post by Funkd » 08 Feb 2013, 00:02

A ja se bas ne bih slozio sto se tice precisiona. :) Prec ima svoj smek, ali ako pricamo o suvom signalu, malo je teze da izadjes u miksu nego sa ostalim konfiguracijama pick up-a.
Sto si blizi bridge-u, to si prezentniji u miksu. IMHO

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Upotreba EQ-a pri kreiranju zvučne slike bass gitare

Post by Dushan S » 08 Feb 2013, 03:06

+1 za to što kaže funkd. Prec ume da bude nezgodan u miksu. Doduše kad legne onda legne za sve pare. Jazz bass je zapravo ozbiljan kandidat za instrument koji sve može i leži u najrazličitijim varijantama muzike. Dobro podnosi procesing.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Vase postavke EQ za Bass

Post by Dushan S » 08 Feb 2013, 03:12

Cope wrote:Ako ćemo o ukusima, onda to nikakve veze nema sa nameštanjem EQ-a, već sa izborom i karakterom instrumenta, kao i muzike koju sviramo...

A još jedan dokaz besmisla je to da isti instrument sa istim setovanjima može da zvuči dvadeset puta totalno različito, ako ga svira dvadeset ljudi...
Eh, zavisi. ja to gledam verovatno više iz ugla onoga što je snimljeno nego live svirke doduše. U nekoj današnjoj muzici je bas gitara tako spakovana i toliko skrljana da izgubi svaku dinamiku pa se postavlja pitanje koliko tu nečiji stil dolazi do izražaja. Bas gitara je danas ponajviše frekventni gradivni blok, nešto što treba da ima permanentan loudness i da popuni određene frekvencije u zidu zvuka. E sad ako pričamo o nekoj svirci koja je manje gusta, a sa više dinamike, tu već možda i može malo da se čuje prst svirača.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Upotreba EQ-a pri kreiranju zvučne slike bass gitare

Post by Cope » 08 Feb 2013, 06:21

Pa sad, malo smo pobrkali pojmove... Live svirka je u svakom smislu ekspresivniji i voluminozniji događaj za uši od puštanja CD-a kod kuće, a iz prostog razloga što je daleko teže napraviti zasićenje zvukom na livadi, nego u sobi. U takvim situacijama majstor tona naročito, pa zatim majstori za isntrumentima imaju šta da kažu. Live izvedbe su moja omiljena forma konzumiranja muzike - ako se ima prilike naravno.
CD slušam dok sedim i obrađujem fotke za kompom...

User avatar
supersonic
Posts: 262
Joined: 09 Sep 2009, 20:52
Location: Herceg Novi // Montenegro
Contact:

Re: Upotreba EQ-a pri kreiranju zvučne slike bass gitare

Post by supersonic » 11 Feb 2013, 10:40

Cope wrote:Pa sad, malo smo pobrkali pojmove... Live svirka je u svakom smislu ekspresivniji i voluminozniji događaj za uši od puštanja CD-a kod kuće, a iz prostog razloga što je daleko teže napraviti zasićenje zvukom na livadi, nego u sobi. U takvim situacijama majstor tona naročito, pa zatim majstori za isntrumentima imaju šta da kažu. Live izvedbe su moja omiljena forma konzumiranja muzike - ako se ima prilike naravno.
CD slušam dok sedim i obrađujem fotke za kompom...

respect



P.S. Ja svoj EQ na pojacalu drzim otprilike na FLAT. Srecom, na gitari imam dobar EQ tako da tu radim modifikacije bilo kakve vrste. Od promjene magneta, preko niskih - srednjih ili modifikacije visokih frekvencija. Jedino sto mi nedostaje na gitari je nesto sto dopunjujem pedalama.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest