Koliko kod nas vredi Hofner violin-bass?

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Koliko kod nas vredi Hofner violin-bass?

Post by sirac-šunka » 02 Feb 2008, 12:10

Tek sam skoro primetio da postoji pravi fan klub Vintage Hofner 500/1 Bass-a, legendarnog Paul McCartney, Beatle ili kako ga još zovu violin-basa. Postoje knjige o ovoj gitari, proizvode se miniature od 10 inča, a mogu se kupiti i reizdanja ili tzv. contemporary serije za oko 700$. Međutim, ono što me je potpuno fasciniralo jeste to da se cene ovih gitara koje datiraju iz 60-tih i 70-tih, na eBay-u kreću od 1200$ pa i do preko 2300$. Možda me to i ni nebi toliko potreslo da ranije nisam u rukama imao takve komade, ali ja jesam. Bilo je to pre 10-tak godina i ja i vlasnici tih gitara bi odmahnuli rukom u stilu “e kakav krš”, pa onda “kako nešto može da bude dobro, ako su još Bitlsi svirali na tome” i stavljali bi ih u red Jolana basova. Tada sam bio mlad i smatrao sam da gitara na kojoj ne može da se svira slep tehnika ne može ni da bude dobra gitara. A sad... Eto ti...

Image

Image

Sada me konkretno zanima da li neko zna koliko vrede ove gitare kod nas, kome (preko koga) mogu da se prodaju, da li postoji neki kolekcionar, šta da radim ako ponovo nabasam na ovakvu gitaru...???

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Koliko kod nas vredi Hofner violin-bass?

Post by Rocket Roll » 02 Feb 2008, 12:56

Kod nas kolekcionara ima, ali ne znam kako doći do njih - koliko sam razumeo, većina njih se krije da ih ne bi "tipovali", kao što se često dešavalo u staroj Jugi: "očiste" ih i prebace gitare za, recimo, Englesku... Strašna su to vremena bila, i grozne priče o tim danima se još uvek prepričavaju sa užasom.

Da naletiš na tako nešto, verovatno bi preko interneta uspeo da sklopiš neku pogodbu sa jačim privatnim prodavcima iz, recimo, Austrije ili Nemačke. Znam da takve pogodbe sklapaju prodavci starih knjiga - ovdašnje tržište je nikakvo, knjiga koja po stranim katalozima vredi 10 000 evra ovde ne može da se proda ni za 1 000 jer "parajlije" uglavnom ulažu u slike, skulpture i tako te gluposti.

(Napomena: ovde pričam samo o legalnom poslovanju - dabogda se ruke osušile lopovima koji se bogate na tuđoj nesreći!)

User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: Koliko kod nas vredi Hofner violin-bass?

Post by Solomon » 10 Mar 2008, 08:53


User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Koliko kod nas vredi Hofner violin-bass?

Post by sirac-šunka » 10 Mar 2008, 10:30

O.K. Zanimljivo, ovo je neki Hofner Icon B Violin Bass, slicno kao contemporary, neka jeftinija varijanta od originla. Meni su bile interesantne one serije iz 60-tih i 70-tih, jer su toliko preskupe.

Inace, nasao sam jedan takav bas kod jednog cigana koji nije imao ni pojma koja je to firma, ni sta je, niti koliko vredi, al je resio da ga cuva za uspomenu. Razmisljao sam se da ga ubedjujem da mi proda npr. za 100-200 evra, pa da ga ja prodam nekom znalcu, ali sam odustao... Ne moze to bas tako lako da se proda kod nas, kao npr. fender jazz bass iz istih godina.

KirilStipsa
Posts: 510
Joined: 09 Oct 2008, 14:15

Re: Koliko kod nas vredi Hofner violin-bass?

Post by KirilStipsa » 09 Oct 2008, 14:17

Ako ikada nadjes tog cigu ponovo, javi se... mene zanima

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest