daj ko ljudi da razbijemo mit!

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Locked
User avatar
sallemslot
Posts: 14
Joined: 08 Jul 2014, 11:22

daj ko ljudi da razbijemo mit!

Post by sallemslot » 16 Sep 2014, 19:46

dal' je "stvarno ", kako mi je svojevremeno a ne tako davno drzao predavanje i dizao moral radnik jedne srpske od dve radnje ozbiljnije za prodaju instrumenata, DA VRAT NA BASU "i treba da bude zakrivljen ...malo" - razumimo ga ili moze da bude prav ...i jos jedno : ja zavoleh light gauge i vrat prav niska akcija i jednog dana posreci mi se na kladionici i uzeh spb-3 seymour duncan, i frugar mi poslao iz ny daddario chromes 45-100...inace jednom kad sam probao flat navuk'o sam se ..te rotosound monel j77 sam rabio do prirodne smrti ..pukla A pa G ali obozavam flat a ne mogu da smislim zwing , zamenio i bridge ...ali sad posto sam se malo 'rchio da se vratimo na tenziju i vrat dal je ok da ostavim vrat prav ili da ga malo savijem-a bit...generalno meni treba jedno kratko i jasno predavanje od nekog ko se vise akao pa moz\dai od nekog ko nosi neki vrat na dusi sta s njim, kako koliko ima tu istine o tenziji vs savaijanje vrata ...inace maple neck nikad rosewood i uvek p nikad j ...eto i hvala. i izvinjavam se sto pisem kasno. pozdrav :shock:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: daj ko ljudi da razbijemo mit!

Post by Tiki the Boyler » 16 Sep 2014, 20:54

Da. Sasvim je OK da vrat na bass gitari bude blago zakrivljen.

Nakon toga te nisam uspio ispratiti brate...

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: daj ko ljudi da razbijemo mit!

Post by Tenji » 16 Sep 2014, 21:58


User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: daj ko ljudi da razbijemo mit!

Post by tommytigh77 » 17 Sep 2014, 05:12

Mislim da kapiram šta hoćeš da kažeš. Generalno, svi majstori i sve firme ovog sveta preporučuju da vrat ima mali ''odušak'', tj da bude malo iskrivljen prema žicama. Zašto je tako, možda će bolje objasniti neki od majstora i graditelja na ovom forumu, ja zasad mogu da ponudim svoje laičko objašnjenje.
Žica na gitari, jednom kad je okineš, vibrira tako da najveće pomeranje gore-dole (tj. najveću oscilaciju) ima na sredini. Dakle, ako okineš praznu žicu, sredina vrata (tj. 12. prag) bi trebalo da bude najdalje od nje, da ta žica ne bi kačila o pragove, i da bi mogla nesmetano da vibrira. Kako sviraš tu istu žicu na sve višim pragovima, tako je oscilacija sve manja, i sve manji je potreban razmak izmedju žice i vrata da bi ona slobodno oscilirala.
Neslavan rezultat toga, iako je ideja savršeno ispravna, je što se često dešava da je razmak izmedju žica i pragova manji pri kraju vrata nego na sredini, pa se obično pravi kompromis u zavisnosti od tehnike samog svirača.
Ako neko voli da baš bangelja po žicama, za njega treba postaviti krivlji vrat, a ko voli da miluje žice, ali da na vratu svira precizno, treba postaviti maltene ravan vrat.
Jedini ''mit'' koji po mom mišljenju pada u vodu kad se već pominje ova tema, je da vrat treba da bude kriv da bi se čuli harmonici ''s druge strane žica'', što je po mom mišljenju besmisleno, jer čak i kad je vrat savršeno prav, i dalje je konjić ili nulti prag viši od ostalih pragova, tako da ti zapostavljeni delovi žica itekako imaju priliku da vibriraju. Mada ih dosad nikad nisam čuo da vibriraju, osim kad loše prigušim žice dok sviram sa slajdom. :)

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: daj ko ljudi da razbijemo mit!

Post by Cope » 18 Sep 2014, 16:21

Individualna stvar totalno, kolko basista tolko guzica :ziveli:

Meni je na cetvorozicanom vrat ravan kao mermerni spomenik, petica blago opuštena zbog H zice.

User avatar
sallemslot
Posts: 14
Joined: 08 Jul 2014, 11:22

Re: daj ko ljudi da razbijemo mit!

Post by sallemslot » 23 Sep 2014, 14:34

Hvala ljudi, svakako da mi znace odgovori...tommytigh mi je objasnio lepo jednu veliku stvar ...hvala...budite dobro i cuvajte se onih sa sest tankija zica :hide:

User avatar
sallemslot
Posts: 14
Joined: 08 Jul 2014, 11:22

Re: daj ko ljudi da razbijemo mit!

Post by sallemslot » 23 Sep 2014, 14:38

Tenji wrote:
hahahahahahhaaaaa....jajajjajajjajajjajaajjja....xaxaxaxaxaaxxaa..jao dobar si eeee, hahahahahhaaha, jao dobar si eeeee. posalji mi adressu imam star trek kombinee kao Data poklonicu ti za ovo radovanje moje...jedino jace od ovoga da izvorinka milosevic odradi bass-off sa billy sheehan -om....hahahhaah dobar si eee

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: daj ko ljudi da razbijemo mit!

Post by Tenji » 23 Sep 2014, 17:04

Onda ce ti se svakako i ovo svideti.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: daj ko ljudi da razbijemo mit!

Post by Tiki the Boyler » 23 Sep 2014, 23:25

Mit razbijen.
Žurka gotova.

Locked

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest