Kako se mogu sve graditi bass linije

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Post Reply
kopicl
Posts: 4
Joined: 16 May 2015, 00:56

Kako se mogu sve graditi bass linije

Post by kopicl » 16 May 2015, 01:04

Pozdrav,nov sam basista sviram tek pola godine pa bih vam postavio par pitanja koja me interesuju pa ako neki basista moze to da mi razjasni bio bih mu zahvala. :D

Kako sve mogu,i koja su pravila,za gradjene bass linije u nekoj pesmi a da nije samo sviranje tona akorda koje svira gitara?

Da li postoje akordi za bass,kao za gitaru,ali da nije samo npr 3 prag E zice ton G,nadam se da me razumet nasta sam mislio?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Kako se mogu sve graditi bass linije

Post by Kristijan » 16 May 2015, 07:32

Свакако треба да савладаш основна знања из теорије музике и солфеђа, то је корисно за сваког музичара и универзално је, није важно који инструмент свираш. Незгода је што то не може нико да ти преприча у пар реченица, тражи мало више проучавања. Наравно, неопходно је да кроз праксу примењујеш сваки корак теоријског напредовања. Слушај шта други свирају, скидај бас линије и покушај да увидиш како други људи примењују знања везана за теорију музике и склапање хармонија.

Да ли знаш да именујеш сваки тон на басу, да ли добро познајеш све позиције за свирање? Ако то не знаш - то ти је први задатак. Без тога је учење било чега везано за склапање хармонија бесмислено.

Акорди не могу да се свирају на дувачким инструментима, будући да они могу да произведи само по један тон у датом моменту, и не могу да се свирају на гудачким инструментима, будући да гудало истовремено може да гуди само преко 2 жице истовремено, а акорд је сазвучје које чине 3 или више тонова. Харфа, клавир, хармоника, оргуље, гитара... и разни други инструменти изведени од ових инструмената, као и они инструменти из којих су директно претходили овим инструментима, могу да свирају акроде. Како је бас гитара инструмент који је у много чему на пола пута између електричне (или макар озвучене акустичне) гитаре и контрабаса, па има жице које су, за разлику од контрабаса, постављене тако да су прилагођене окидању а не гудалу, јасно је да је по том основу бас гитара сличнија гитари и у начелу је могуће да се на бас гитари свирају 3 или 4 тона истовремено, дакле свирање акорада на басу у начелу јесте изводљиво. Питање је само колико је сврсисходно и да ли у бенду то врши одговарајући посао.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Kako se mogu sve graditi bass linije

Post by Cope » 16 May 2015, 16:10

E sad, da se nadovežem na Kristijana...
Bas u suštini nije toliko "pametan" isntrument i nema mnogo mesta za invenciju i improvizacije tokom svirke, jer svojim tonskim karakterom strogo definiše sazvučje u muzici, pa je shodno tome vrlo precizno određena svaka linija i ton u kom trenutku se svira i na koji način. Uz sve to ima i veliku ulogu u gruvu i ritmu, pa je za toliko kompleksonst sviranja još veća, na stranu što ima samo četiri ćice i svira se po jedan ton.
Recimo moj slučaj je da imam apsolutan sluh koji mi pomaže u nekim stvarima, ali sam nerčik po prirodi i zbog toga imam problem da nekad odlutam od ritma. To uz dobrog bubnjara korigujem (Ono kad idu miš i slon preko mosta - ala tutnjimo).
Na kraju jedino basista ne pije i ne drogira se pred svirku, a za vreme svirke ne gleda ribe u publici, pa svi misle da je peder, a zapravo je odlikaš, ili u drugom čestom slučaju može biti gitarista koji je promenio pol.
E da, i razložen akord je - akord, ali to ćeš već saznati nakon što se potkuješ muzičkim znanjem i dobranim vežbanjem.

kopicl
Posts: 4
Joined: 16 May 2015, 00:56

Re: Kako se mogu sve graditi bass linije

Post by kopicl » 16 May 2015, 21:35

Hvala vam na ovim opsirnim objasnjenjima...Znaci sto vise vezbanja i samo ce se kasti.


Nasao sam neku knjizicu teorija muzike od Tajcevica,kako vam se cini ako je neko citao?A nasao sam i neku knjizicu hvatovima za bass akorde(ima i neke skale) pa sam zato pitao,tu pise da se ne sviraju od jednom sva tri tona neko jedan po jedan.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Kako se mogu sve graditi bass linije

Post by tommytigh77 » 17 May 2015, 06:44

Cope wrote:Na kraju jedino basista ne pije i ne drogira se pred svirku, a za vreme svirke ne gleda ribe u publici
Petre, ne laži decu, kako te nije sramota, pogotovo za ovo treće... :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Kako se mogu sve graditi bass linije

Post by Kristijan » 17 May 2015, 07:09

Tony Wilson: "But I agree with John Ford: when you have to chose between the truth and the legend - choose the legend." :mrgreen:

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Kako se mogu sve graditi bass linije

Post by michabass » 17 May 2015, 10:34

Uopšten odgovor je: kako god ti hoćeš dokle god si u tonalitetu, i za ovo ima milion primera....

Precizniji odgovor podrazumeva da poznaješ bar neke osnove teorije muzike, pa za početak pročitaj malo o lestvicama na netu da ne pišemo sad ovde na dugačko i na široko o tome. E sad u zapadnjačkoj muzici bas najčešće svira toniku (ili koren=root) lestvice (na primer rok muzika) ili u pop-u arpeđo- tipa prvi, treći i peti ton lestvice koja se trenutno svira (primer: Bajaga-Život je nekad siv nekad žut) ili 1. 5. 8. (SARS-Lutka)... Latino uglavnom 1. 5. ili 1. i donja kvarta i varijacije na 1. 3. 5.... Bluz i Fanki zvuk se takodje vrte oko iste ove šeme 1.3.5 ili 1.5.8.... Disco bas linije 1.8. i 1.5.8..... Jazz je nešto posebno...ima vremena za to :D
Bilo koja varijanta gradjenja bas linija podrazumeva da na prelazima izmedju akorda u pesmi možes slobodno da koristiš vodjice tj ton viši ili niži od korena da dodješ do njega...
Možda najbitnije ti je da imaš dobar ritam ili "time" kako kažu ameri...bez dobrog ritma propao si... ;) to je poenta bas gitare-da čini dobru ritam sekciju.

Uzmi u obzir da je ovo jako šturo objašnjenje koje može da ti pomogne da "prevariš" svoj napredak u sviranju ali ako si ozbiljan kreni da čitaš teoriju i da naučiš osnove; zašto, tj zbog čega se nešto svira onako kako se svira u muzici... jer ne može ništa da se na brzinu objasni i nauči putem dva ili tri posta na forumu.
Srećno!

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Kako se mogu sve graditi bass linije

Post by komil » 17 May 2015, 10:55

Ne postoje prečice, bas je instrument kao i svaki drugi, poznavanje muzičke teorije (ili intuitivno razumevanje toga, što mu dođe na isto) je neophodno. Opet, i mi amateri treba nekako da se zabavimo :XD:

Preporučujem da u Google staviš nešto ovako "bass guitar major and minor pentatonic scales" . Nauči prvih nekoliko tonova ove dve skale. Razne vežbe mogu da se rade i mnogo napreduje na ovako proste načine.
Npr. na neki Amol akord vežbaj A mol pentatoniku, na G dur akord vežbaj (u tempu) G dursku pentatoniku. Zvučaće dobro a čućeš kako se menja dursko/molski prizvuk. Zatim, možeš i dalje da sviraš osnovni ton akorda, ali da pokušavaš da pomoću ove dve skale napraviš prelaze između dva susedna akorda u pesmi. Ovakve "penjalice" i "spuštalice" sa akorda na akord, plus osnovni tonovi i dobar gruv mogu već lepo da gruvaju.

Ovo je sve samo jedan predlog, nekoliko zanimljivih i jako korisnih vežbi, ne kažem da je to prečica i zamena teorije. Mada, moram priznati da poznajem i ljude koji ovako prostim cakama itekako mogu da naprave dobru svirku, snađu se u mnogim nepoznatim situacijama u nekoj pop-rock svirci.

U principu ritam i dobar gruv su za bas bitniji kao doprinos.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Kako se mogu sve graditi bass linije

Post by Cope » 17 May 2015, 11:19

tommytigh77 wrote:
Cope wrote:Na kraju jedino basista ne pije i ne drogira se pred svirku, a za vreme svirke ne gleda ribe u publici
Petre, ne laži decu, kako te nije sramota, pogotovo za ovo treće... :)
To ne važi za nas amatere :XD:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest