Koje pedale pasu na bass...

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Post Reply
desert sun
Posts: 82
Joined: 05 Mar 2015, 19:02

Koje pedale pasu na bass...

Post by desert sun » 07 Jul 2015, 18:28

Nisam video ovakvu temu a verujem da bi mogla da bude nekom od koristi.

Bilo bi lepo da neki od iskusnijih basista napisu koje su im gitarske pedale lepo radile na bassu.Ja nisam nesto iskusan ali npr. big muff gitarski mi nie radi kako treba tj. gubila se znacajno jacina tona dok mi je neki no name chorus radio sasvim pristojno kao i neki behringerov flanger.

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Koje pedale pasu na bass...

Post by andrej] » 07 Jul 2015, 19:03

boss dd-3 radi super, ako volis eho na basu (nije podesan za regularnu svirku).

shin-ei fuzzwah, univox superfuzz i sve pedale te familije (informisi se) rade savrseno na basu, zadrzavajuci kompletan low end i dajuci savrsenu distorziju za bas.

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Koje pedale pasu na bass...

Post by michabass » 08 Jul 2015, 14:32

Boss Equalizer sa 7 pojasa za bass mi je radio do jaja.
Mark bass super booster preamp takođe.
Boss sinti mi je radio ko kesa...ne preporučujem ga nikome.
...mada generalno izbegavam pedale, strogo dobro drvo nove žice i prsti ako hoćeš dobar ton --samo vežbaj što više.

A bilo bi lepo da definišeš šta ti znači to "lepo radile"- --- - ono što je nekome lepo drugome je djubre. Na šta misliš?

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Koje pedale pasu na bass...

Post by Cortex » 08 Jul 2015, 15:29

boss syb-5 radi do jaja.
boss odb3.
ono sto rece andrej takodje radi strava.
opako rade i devi ever fuzzevi uz malo clean blend-a.
pigtronix ep-2 envelope phaser (koji ja prodajem :mrgreen: )

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Koje pedale pasu na bass...

Post by Baba Slim » 08 Jul 2015, 18:31

Posto postavlja teme pita za gitarske pedale koje dobro rade na bassu, mogu da kazem da je moj basista probao sledece moje pedale i radile su mu dobro:

Nux Vintage Chorus CH-2
Joyo Classic Flanger
Mxr phase 90 (klon)
MI Audio Crunch Box (klon)
Mad professor yellow snow envelope filter (klon)
Dod Fx25 envelope filter (klon)

Verovatno sam nesto i zaboravio. Dakle sve navedene pedale uopste ne seku low end, i super se ponasaju na bass gitari. Neke su i ciljano pravljene da budu i za bass i za gitaru, a neke boga mi i nisu, ali rade super.

desert sun
Posts: 82
Joined: 05 Mar 2015, 19:02

Re: Koje pedale pasu na bass...

Post by desert sun » 08 Jul 2015, 21:06

A bilo bi lepo da definišeš šta ti znači to "lepo radile"- --- - ono što je nekome lepo drugome je djubre. Na šta misliš?




Pa tu mislim da nema smanjivanja jacine zvuka i da efekat radi onako kako bi trebalo,sad da li ta boja tona nekom odgovara ili ne to je subjektivna stvar.Temu sam postavio i jos zbog toga da bi ljudi znali koje pedale rade bez problema na bassu i zbog toga sto je veci izbor gitarskih nego bass pedala na oglasima a i uglavnom mogu da se nadju jeftinije.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Koje pedale pasu na bass...

Post by Cope » 10 Jul 2015, 11:28

Boss je generalno đubre za neku profi upotrebu, a od svih Boss pedala koje sam imao, ostavio sam samo Chorus CEB-3, ne zato što sam preterano oduševljen kako radi, već zato što sam ga jeftino nabavio pa mi je nekako žao da ga prodam bud zašto.
Od podnih sprava koristim samo Markbass super booster zbog dobrog DI-outa, a sprava koju bih neviđeno voleo da nabavim je MXR-M87 kompresor i tu je kraj priče sa pedalama.
E sad, moja opservacija se ne tiče toliko "kreativnog" modelovanja zvuka, već više dinamičkog upotpunjavanja tona, zato što smatram da bas nije isntrument toliko inventivan za kojejakve tonske akrobacije i ne "pije" efekte kao drugi instrumenti, već ima strogo propisan parametar u miksu...
Na kraju, šta ko voli i šta kome treba...

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Koje pedale pasu na bass...

Post by Cortex » 10 Jul 2015, 13:25

Cope wrote:Boss je generalno đubre za neku profi upotrebu
LOL

maksabass
Posts: 865
Joined: 12 Nov 2008, 10:34
Location: leskovac

Re: Koje pedale pasu na bass...

Post by maksabass » 11 Jul 2015, 20:00

Delim misljenje sa Cope-om :D
Mada iskren da budem nisam probao mnogo pedala (originalnih ) za bas...ali uzimajuci gore navedeno u obzir i netreba tu mnogo sto sta.
Svaka modulaciona pedala natera bas frekvencije da moduliraju cime se gubi cvrstina i atak ,prostorni efekti takodje.Pa samim tim bas gubi fundament u miksu.Osim kod strogo namenskih stvari.
Dobar kompresor/limiter moze da dodje u obzir i cisto da Vam malo olaksa posao kada je slap recimo u pitanju,mada se se ja uvek trudim da na jednoj boji mogu da sviram vise razlicitih stilova.
Ono sto mogu da navedem kao dobar efekt za bas je sigurno env filter kao i synth pedale.Dobra je kombinacija synth+oktaver.
Ja sam proveo dosta vremena oko jednog pokusaja da emuliram zvuk fretless basa u analognoj izvedbi...to je donekle bila dobra stvar mada je nisam do kraja realizovao.
Fora je da svaka pedala ,koju koristite za bas ,ima miks kontrolu(dry/wet)s tim se nece izgubiti fundament basa a dodatog efekta ipak ima.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Koje pedale pasu na bass...

Post by Cope » 12 Jul 2015, 13:50

Pa to, ni tru bajpas nije skroz rešenje, paralelna veza je keva! 8)

User avatar
needler011
Posts: 26
Joined: 24 Jan 2013, 19:56

Re: Koje pedale pasu na bass...

Post by needler011 » 23 Jul 2015, 13:27

Imam pregršt pedala:) i fakat je koska koristiti efekte na basu, ali stvar od prilike ide ovako:
Fazevi, distorzije i tako ta štroka uglavnom valja jedino ako je namenski pravljena za bas, jerbo ima opciju da osim prljanja, propusti i klin zvuk. Ako koristiš gitarsku pedalu, ona će samo uneti štroku a to na basu rezultuje gubitkom svake konkretnosti, bas će izgubiti atak i debljinu i u miksu će zvučati kao neka mutava gitara. Štroke za bas uglavnom imaju opciju da smiksaš klin i štroku i to je onda prava stvar. Boss ODB3 sam imao pa sam ga prodao jer mi je "jeo" basove. Moja preporuka je Bass Big Muff, jer radi sjajno a nije skup.
Vahovi su isto osetljivo područje. Ko hoće vakavaka na basu, uglavnom odmah pazari beli Crybaby, a on valja samo ako sviraš neki fank. :D Pre par godina sam naišao na ShinEi Companion, pa sam ga modifikovao, i radi ko zmaj, i klin i sa Mafom. Neko kaže da Morley ima dobre vahove za bas ali nisam isprobavao. Basisti naravno više vole automatske vahove (anvelope filter)-super za slep.
Korusi, flendžeri, fazeri i slične sprave sa modulacijom umeju predivno da zvuče na basu (ja imam gitarski Rocktron Deep Blue), ali opet ubijaju atak, pa ih uglavnom valja koristiti kad su neke solo deonice. U protivnom, retko će "izaći", tj pokriće ih gitare.
Dilejevi, tremola i tako te ponavljalice nema gitarske i bas, sve rade isto i mogu da se koriste na basu normalno.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Koje pedale pasu na bass...

Post by Cope » 26 Oct 2015, 22:26

Aj da ne otvaram novu temu - koji u redu efekata vezujete kompresor/limiter - prvi ili poslednji?
Skoro sam nabavio EBS multicomp, i pored toga što pola pedala više nemaju svrhu u odnosu na zdravlje od signala koje izlazi samo iz EBS-a, zanima me u slučaju da koristim Markbass booster i VPF/VLE filter, gde bi bilo ok da ide kompresor pre ili posle?
Ili ukratko - da li bustovati signal pre ili posle kompresora/limitera?

User avatar
groove
Posts: 359
Joined: 08 Jun 2009, 22:19
Location: Vrbas,Novi Sad

Re: Koje pedale pasu na bass...

Post by groove » 27 Oct 2015, 08:20

Taj kompresor u fx loop meces..pozz

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Koje pedale pasu na bass...

Post by Cope » 27 Oct 2015, 09:45

groove wrote:Taj kompresor u fx loop meces..pozz
Fala!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest