Zvuk Bass Gitare "Juzni Vetar "

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Post Reply
josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Zvuk Bass Gitare "Juzni Vetar "

Post by josipdesire » 29 Jul 2015, 16:32

Pozdrav svima ,
kao sto je gore napisana tema , zanima me kako reproducirat zvuk Bas Gitare sto je bio u 80 tih godina u narodnoj muzici od juznog vetra .
Miodrag Ilic (Mile Bass ) je svirao na Fender Jazz Basu iz 70 tih godina .
Kad bi opisao taj zvuk onda bih rekao da su dubinske frekvencije manje prezentne i da sredine oko 1000 - 2500 megaherza su jace bile izrazene .
Najvjerovatnije se taj zvuk kreirao preko nekog ekvelajzera .
Dali neko od vas zna kako doci do tog klasicnog Bas zvuka iz Juznog Vetra iz 80 tih godina , bio bi vam vrlo zahvalan.
Evo ovdje i u svim ostalim pjesmama od juznog vetra se moze cuti taj zvuk Bas gitare :
http://youtu.be/O0gaJ0yjGVw


Pozdrav Jole

josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Re: Zvuk Bass Gitare "Juzni Vetar "

Post by josipdesire » 31 Jul 2015, 00:56

Dragi kolege , dragi basisisti ,
pa jel moguce da nikom odgovor na moje pitanje nije poznato !
Zamolio bi vas da mi date koji primjerak .

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Zvuk Bass Gitare "Juzni Vetar "

Post by Cope » 31 Jul 2015, 14:24

Uzmeš sempl sa Korga od nekog narodnjaka i eto ga :)

A danas da bi dobio tako nešto u produkciji, osim načina sviranja i snimanja samog basa, moraš da ispoštuješ svaki detalj koji je i tada bio u pitanju kada je to sve snimano, pa čak i kablove koji su korišteni. Drugačije teško...

josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Re: Zvuk Bass Gitare "Juzni Vetar "

Post by josipdesire » 31 Jul 2015, 15:41

Cope wrote:Uzmeš sempl sa Korga od nekog narodnjaka i eto ga :)

A danas da bi dobio tako nešto u produkciji, osim načina sviranja i snimanja samog basa, moraš da ispoštuješ svaki detalj koji je i tada bio u pitanju kada je to sve snimano, pa čak i kablove koji su korišteni. Drugačije teško...
Druze sve mi je to jasno :)
Mene je vise zanimalo zvuk bas gitare uzivo svirano nego u produkciji . Kad se uzme stare ploce iz 80 tih godina bas gitara je imala uz narodnu muziku svoj specifican zvuk i taj zvuk se gradio sa gitarom sa pojacalom sa pomocnim pomagalama kao npr. Equalizer .
Nadao sam se da ovdje u forumu ima basista kojima je taj zvuk poznat i znaju kako doci do ovog zvuka .
Na ovom youtube video ovaj kolega opisuje svoju gitaru i zvuk basa al kao svoju tajnu , molim te pogledaj http://youtu.be/HU9HXDfIabA

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Zvuk Bass Gitare "Juzni Vetar "

Post by Reverse » 31 Jul 2015, 18:30

Nisam neki strucnjak za Juzni Vetar :mrgreen: , par puta sam se zezao.
U sustini mora Fender dzez bas, ili neki bas sa dva singl magneta. Neces ovakav ton dobiti na hambakeru ili precu.
Dizes na EQ-u 1.5khz ili 2khz+, to sve zavisi. I seces od 300hz do 700hz otprilike je sve ovo, treba da se eksperimentise. Mada se secam da su to bas drasticne promene u EQ, tipa 6-7db.
Ja sam to probao na nekom starom krsu.
Naravno trzalica obavezno, oba magneta ukljucena, tone pot otvoren.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Zvuk Bass Gitare "Juzni Vetar "

Post by Cope » 31 Jul 2015, 18:41

josipdesire wrote:
Cope wrote:Uzmeš sempl sa Korga od nekog narodnjaka i eto ga :)

A danas da bi dobio tako nešto u produkciji, osim načina sviranja i snimanja samog basa, moraš da ispoštuješ svaki detalj koji je i tada bio u pitanju kada je to sve snimano, pa čak i kablove koji su korišteni. Drugačije teško...
Druze sve mi je to jasno :)
Mene je vise zanimalo zvuk bas gitare uzivo svirano nego u produkciji . Kad se uzme stare ploce iz 80 tih godina bas gitara je imala uz narodnu muziku svoj specifican zvuk i taj zvuk se gradio sa gitarom sa pojacalom sa pomocnim pomagalama kao npr. Equalizer .
Nadao sam se da ovdje u forumu ima basista kojima je taj zvuk poznat i znaju kako doci do ovog zvuka .
Na ovom youtube video ovaj kolega opisuje svoju gitaru i zvuk basa al kao svoju tajnu , molim te pogledaj http://youtu.be/HU9HXDfIabA
EQ ne daje karakter instrumentu, samo ga preciznije pozicionira u miksu.
Kod narodnjaka je zapravo fora karakterističan "piking" i naravno dobri stari instrumenti koji su svirani.
Danas je situacija da se basisti zamlaćuju hardverom i digitalijama, a od zdravog i karakternog tona nema ni govora.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Zvuk Bass Gitare "Juzni Vetar "

Post by Reverse » 31 Jul 2015, 18:51

Cope wrote: EQ ne daje karakter instrumentu, samo ga preciznije pozicionira u miksu.
Slazem se, ali nije to slucaj kod Juznog vetra. Toliko je isecen low mid, i boostovan hi mid da vise i ne lici na bas gitaru :)

josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Re: Zvuk Bass Gitare "Juzni Vetar "

Post by josipdesire » 31 Jul 2015, 19:01

Reverse wrote:Nisam neki strucnjak za Juzni Vetar :mrgreen: , par puta sam se zezao.
U sustini mora Fender dzez bas, ili neki bas sa dva singl magneta. Neces ovakav ton dobiti na hambakeru ili precu.
Dizes na EQ-u 1.5khz ili 2khz+, to sve zavisi. I seces od 300hz do 700hz otprilike je sve ovo, treba da se eksperimentise. Mada se secam da su to bas drasticne promene u EQ, tipa 6-7db.
Ja sam to probao na nekom starom krsu.
Naravno trzalica obavezno, oba magneta ukljucena, tone pot otvoren.
Hvala ti puno :)
Upravo sam ovako nesto trazio .Pokusat cu eksperimentirat sa Eq na ovim odredenim parametrima koje si opisao .
Reci mi sta je sa ovim nizim frekvencijama od 50 hz do 300 hz ...treba li se njih isto spustat ili ih ostavit na 0 db.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Zvuk Bass Gitare "Juzni Vetar "

Post by Reverse » 31 Jul 2015, 19:09

Mislim da nisam dirao niske frekvencije, mada opet, to sve zavisi od gitare i pojacala, tj zvucnika.
Najbolje je da probas na kompu, nadjes neki vizuelni eq pa vidis tacno sta se desava.
Dosta zavisi i od pojacala, najbolje bi radilo neko sa tweetorm inace nema tih visokih koji ti trebaju.
Vecina gitarista narodnjaka i izbegava pojacala jer im zvucnik "jede" visoke na klinu, idu direktno u mikser.
Probaj da pomeras poziciju gde trzas zicu, menja ton drasticno.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Zvuk Bass Gitare "Juzni Vetar "

Post by Cope » 31 Jul 2015, 20:54

Ma Trace Elliot i završen pos'o. :ziveli:

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Zvuk Bass Gitare "Juzni Vetar "

Post by Reverse » 01 Aug 2015, 02:04

Cope wrote:Ma Trace Elliot i završen pos'o. :ziveli:
:1: :ziveli:

josipdesire
Posts: 26
Joined: 30 Apr 2013, 23:54

Re: Zvuk Bass Gitare "Juzni Vetar "

Post by josipdesire » 01 Aug 2015, 10:28

:D hvala

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Zvuk Bass Gitare "Juzni Vetar "

Post by Reverse » 01 Aug 2015, 22:20

Nema na cemu. Aj pa javi da l' si uspeo, moze i neki snimak :)

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Zvuk Bass Gitare "Juzni Vetar "

Post by michabass » 04 Aug 2015, 10:57

http://www.milebas.com/galerija/content ... 20Bas).jpg

Miodrag M. Ilić je rođen u Leskovcu.
U drugom razredu srednje škole, kad mu majka i otac kupuju na kredit prvu gitaru, ulazi u svet muzike.
Prve akorde na gitari naučio je svirajući pesme Bitlsa, a ubrzo počinje da svira na igrankama.
Sticajem okolnosti bilo je potrebno da neko u grupi svira bas, pa je to pripalo njemu, što ga je na samom startu bavljenja muzikom i opredelilo za taj instrument.
Prva bas gitara bila je "ručni rad", kao i prvo pojačalo.
Brzo je stekao ugled dobrog bas gitariste, kao i nadimak "Mile Bas".
Jako mlad je osetio gorčinu prve ljubavi, kao i surovost borbe za opstanak.
Od samog početka bavljenja muzikom, iskazao je svoj raskošni talenat za stvaranje.
Dok se bavio rok muzikom, većinu repertoara činile su njegove pesme, a pre nego što je došao u Beograd 1977, svirao je sedam godina po kafanama širom bivše Jugoslavije.
Po dolasku u Beograd postaje član orkestra Ace Stepića, gde je proveo četiri i po godine.
Paralelno sa tim, počinje da gradi i svoju karijeru studijskog muzičara.
Vremenom osniva studijski ansambl "Košutnjak" koji je i preteča ansambla "Južni vetar".
1980 godine snima singl "Ne idi ago" kao pevač, i tad se prvi put na ploči pojavljuje ime "Južni vetar".
Uprkos velikom otporu medija i sredine u kojoj je stvoren, Južni Vetar je srušio sve postojeće standarde na estradi i u diskografiji.
Sve vezano za najveće tiraže, najveće hitove, najveći broj kafanskih pesama, najposećenije koncerte, vezano je za Južni vetar.
Iza svega toga stajao je jedan čovek, Miodrag M. Ilić, zvani Mile Bas, što ga čini najuspešnijim kompozitorom svih vremena na Balkanskim prostorima, i to u svim muzičkim žanrovima.

"Narodnjaci, sve vam je u šaci....šteta da se baci...." :D

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Zvuk Bass Gitare "Juzni Vetar "

Post by Cope » 04 Aug 2015, 12:23

Hehe, nema dobrog basiste sve dok ne oseti gorčinu prve ljubavi. ::ranting:: :metal:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest