Fretted to Fretless?

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

User avatar
EsoX
Posts: 78
Joined: 09 Jun 2008, 22:49

Re: Fretted to Fretless?

Post by EsoX » 20 Aug 2009, 11:40

Ja sam kao markere koristio balzu koju sam pomocu zileta sekao na vrlo tanke listice i sa njima popunjavao rupe. Tako da ti nebih mogao pomoci oko toga.. nadam se da ce ti neko drugi sa foruma moci pomoci oko toga!

Kad je nut u pitajnu nije ni to neki veliki posao pazi samo kako ga odvajas od vrata da ne bi nesto ostetio. Pazljivo to odradi mada nije ni to neka velika nauka.. posto je samo zalepljen sa donje strane. Kad ga odlepis jednostavno korigujes visuna nuta turpijom turpijajuci ga sa donje strane.. nemoj samo preterati :) Ja posto sam nedavno ovo takodje radio prvi put, pa kako bi pogodio pravu visinu malo bi ga isturpijao pa ga zatim vratio, postavio zice i video dal treba jos malo da se turpija... kad ga spustis na zeljenu visinu samo ga zalepis sa malo lepila za drvo!

User avatar
pax404
Posts: 359
Joined: 13 May 2009, 17:51
Location: PO - BG

Re: Fretted to Fretless?

Post by pax404 » 20 Aug 2009, 12:32

Pa dobro, polako cu onda tako da ga turpijam i stavljam - skidam... Moracu negde drvo za markere samo da iskopam. U svakom slucaju, rekoh, necu to da radim jos bar desetak dana, sada frka oko ispita i ucenja :) Mada me mnogo svrbe prsti :)

Hvala ti na odgovorima puno :)

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Fretted to Fretless?

Post by sirac-šunka » 20 Aug 2009, 13:05

Ja imam višak furnira od kuvane bukve, čini mi se. Pa ako mož da ti pomogne...

User avatar
pax404
Posts: 359
Joined: 13 May 2009, 17:51
Location: PO - BG

Re: Fretted to Fretless?

Post by pax404 » 20 Aug 2009, 14:07

Super, ajde pojuricu ovde mozda nadjem nesto, pa ako ne javljam ti se, da vidimo da se organizujemo nekako... Hvala ti puno u svakom slucaju! :)

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Fretted to Fretless?

Post by sirac-šunka » 20 Aug 2009, 14:32

Ok. BTW ovo moje mož da stane u veću kovertu.

User avatar
pax404
Posts: 359
Joined: 13 May 2009, 17:51
Location: PO - BG

Re: Fretted to Fretless?

Post by pax404 » 20 Aug 2009, 15:41

Odlicno, javljam se ako se ne snadjem! Jos jednom hvala puno :)

User avatar
groove
Posts: 359
Joined: 08 Jun 2009, 22:19
Location: Vrbas,Novi Sad

Re: Fretted to Fretless?

Post by groove » 20 Aug 2009, 17:18

God bless PM :)

User avatar
pax404
Posts: 359
Joined: 13 May 2009, 17:51
Location: PO - BG

Re: Fretted to Fretless?

Post by pax404 » 14 Sep 2009, 00:53

Novosti po pitanju defretovanja :)

Odgledao sam filmice koje je EsoX postovao, pregledao slike sa http://www.geocities.com/charlesarms/, i dao se u posao.

Prvo sam vrat zastitio lepljivom papirnom trakom, koja se moze kupiti u svim farbarama. Posto nisam nasao odgovarajuci alat (dakle mala klesta) kako je neko vec rekao koristio sam grickalicu za nokte (povecu, kupljenu u Liliju za cirka 150 dinara), i uspesno sa njome povadio sve pragove. Pragove sam zagrevao lemilicom (zapravo drugar mi je pomogao, on je grejao pragove). Problem su pretstavljala prva 3 praga, koje je iz nekog razloga prethodni vlasnik lepio super lepkom ::ranting::

Posle toga sam polako skalpelom povadio one male komadice plastike koji su se nalazili sa obe strane useka u kome se nalazio prag. Potom sam finom vodenom smirglom (tip P800) malo ismirglao pragove kod kanala. Zatim sam iscistio kanale skalpelom i krenuo sa lepljenjem.

Furnir koji mi je Sirac poslao (hvala mu puno na tome :ziveli: ) sam malo smirglao, po par puta, posto je bio malo siri od kanala. Parcice furnira visine pola cm sam namazao Syntelan lepkom sa obe strane, i polako cekicem ukucao u kanal. Pri ovome sam napravio gresku jer nisam odmah visak lepka obrisao, sto ce se kasnije pokazati kao problem kod smirglanja.

Kada se sutradan lepak osusio (cekao sam oko 20ak sati), polako sam skalpelom posekao deo koji se nalazio iznad vrata, tik uz fingerboard, a opet sam grickalicu koristio za secenje furnira koji je virio sa strane, i tu ostavio mozda 0.5 mm furnira da viri sa strane vrata.

Zatim sam krenuo u smirglanje, i nazalost ukapirao da ce mi visak lepka praviti problem, pa sam ga zato polako skinuo noktima. Bilo je mukotrpno i sporo, ali mislim da sam poprilicno uspeo. Potom sam vrat ismirglao grubljom (P360), a zatim i finijom smirglom (P800). Na kraju sam vrat premazao i ocistio cickovim uljem.

Nut nisam dirao, jer sam prvo bez ikakve asistencije na njemu zeleo da probam kako ce sve izgledati. Vratio sam stare zice na gitaru, nastimovao je i probao. Primetio sam da kada sviram 1 ili 2 ton na bilo kojoj zici dolazi do udaranja iste po vratu, odnosno cuje se neki, hm, bzzzzzzz zvuk. Dakle ovo vazi samo za prva 2 praga. Pokusao sam da pomeram trusroad, podigao sam akciju i u principu ovaj problem sredio na E zici, ali je na ostalima ostao (cak je na G zici bzzz postao jos jaci...). Sada, ne znam da li se ovde radi o trusroadu, ja pokusavam da gledam vrat ali stvarno ne primecujem da je kriv, cini mi se da je sve ok. Sada je akcija dosta visoka, ali "smetnje" se i dalje javljaju. Kapiram da ako budem dirao nat (odnosno skinuo ga i isturpijao) da ce problem biti jos veci... Takodje, primetio sam da mi je trus road poprilicno izdrndan (izgleda opet nasledje ::ranting:: ), odnosno inbus kljuc ga malo teze hvata, doduse nisam imao priliku da probam malo veci, tako da se sada plasim i njega da diram da ne napravim jos vece cudo. Takodje, sumljam da mozda nisam dobro obradio prva dva "praga" odnosno da nisam dobro ismirglao/postavio markere, ili da onaj super lepak mozda pravi probleme...

Eto, ja stigoh dotle, pa reko da priupitam vas iskusnije ljude sta dalje da cinim, posto sam dosao do blokade i stvarno nemam pojma sta dalje... Bas sam svirkao na ovim ostalim pragovima, i za sada mi se cela fora bas svidja, zvuk je drugaciji, u svakom slucaju nesto novo i zanimljivo za mene :)

Hvala svima na savetima unapred :)

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Fretted to Fretless?

Post by sirac-šunka » 14 Sep 2009, 01:06

Prvo: :worthless:
Drugo:
pax404 wrote:Furnir koji mi je Sirac poslao (hvala mu puno na tome :ziveli: )
Molim i drugi put. :ziveli: Izvini sto ne odgovorih na poslednji SMS, kasno ga videh, imao sam probu i do kraja veceri nisam gledao u mob.
I za kraj, meni izvor opisanog problema deluje kao da je ipak taj nut... :?

User avatar
Stanko
Posts: 1559
Joined: 13 May 2009, 15:59
Location: Beograd

Re: Fretted to Fretless?

Post by Stanko » 14 Sep 2009, 14:21

Image
Image
Evo par slika, nismo imali aparat, nego telefonom (jelte ja sam onaj sto je grejao pragove), a posto sam pomagao nije mi palo na pamet da slikam redom sve... :hide:
Inace ja sam rekao za lepak "ma ostavi ga, lako ces ga osmirglati :mrgreen: :hide: "

Inace ni ja nisam video zavrsen rad, ali nadam se da cu uskoro :D pozdrav!

User avatar
pax404
Posts: 359
Joined: 13 May 2009, 17:51
Location: PO - BG

Re: Fretted to Fretless?

Post by pax404 » 14 Sep 2009, 16:07

Bice danas popodne jos slika verovatno, ako ne sutra-prekosutra sigurno, posto nemam aparat kod sebe... U svakom slucaju hvala Stanku na slikama i pomoci... Znaci Sirac mislis da probam da spustim nut? Stvarno nemam iskustva, ali ako ti mislis da ce to pomoci probacu, doduse opet za par dana jer sam u nekoj jurnjavi trenutno...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Fretted to Fretless?

Post by sirac-šunka » 14 Sep 2009, 20:16

Pa ne mogu da tvrdim 100% ovako napamet, moje iskustvo je sa jednim starim jeftinijim basom (nije bio fretless), imao sam velike muke sa prve dve pozicije dok nisam malo spustio nut, tj. zaturpijao ga malkice. Rekao bih da bi se isti problem iz ovog razloga mogao javiti i na fretless-u...

User avatar
b-Looser
MF veteran
Posts: 368
Joined: 03 Aug 2007, 12:04

Re: Fretted to Fretless?

Post by b-Looser » 15 Sep 2009, 00:21

Mhmm...
Mislim da sirac dobro zbori :zzz:

User avatar
EsoX
Posts: 78
Joined: 09 Jun 2008, 22:49

Re: Fretted to Fretless?

Post by EsoX » 15 Sep 2009, 01:58

Moguce je da si lose odradio smirglanje i da je to razlog sto ti zica kaci fingerboard negde izmedju mesta gde pritisnes zicu i kobilice a samim tim se i javlja taj bzzzzzz zvuk koji pominjes. Kad sviras pogledaj od gore u ravni fingerboarda i probaj locirati mesto gde zica kaci. Probaj jos da otpustis trust rod mozda ce ti to pomoci.. sto se tice korekcije nuta nisam siguran dal bi to resilo problem... :? :roll: mada je moguce!

User avatar
pax404
Posts: 359
Joined: 13 May 2009, 17:51
Location: PO - BG

Re: Fretted to Fretless?

Post by pax404 » 15 Sep 2009, 07:46

Ok, pokusacu za pocetak da ismirglam markere ponovo, pa ako to ne da rezultata probacu nut da sredim... Mada sam sada krenuo da razmisljam da odnesem nekome majstoru gitaru, da ne bih ja nesto pokvario :hide:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest