Kako ste odabrali bash bass?

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Post Reply
Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Kako ste odabrali bash bass?

Post by Bluesman » 20 Feb 2007, 21:52

Interesuje me kako ste odabrali bass kao vash instrument? Da li je bilo na foru:" Te godine Avgust mesec bio je neizdrzljivo vruc! Usred jedne noci probudio sma se skroz preznojen i rekao sebi: Hocu da sviram bass!" Mozda sam malo preterao ali ne mari :D Da li ste poceli sa gitarom pa iz nekog razloga presli na bass gitaru(ako da kog)?
Koliko se sviranje bass-a razlikuje od gitare? Sta svirate kad svirate za svoju dusu(citaj sam sa gitarom, niko ne slusa)?
Nisam mnogo dolazio u kontakt sa basistima, jer ih nema bash mnogo(ili sam gledao na pogesnim mestima?)!

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 20 Feb 2007, 22:39

Ja sam oduvek voleo da sviram gitaru, ali bas gitaru. Bas sam prvi put uzeo u ruke pre godinu i po dana, kasnije sam i malo svirao gitaru onako za sebe. Ali ipak mi je taj mocni zvuk basa drazi. Soliram na gitari 10 minuta i onda neznam vishe shta da ubacim, dok kada sviras bas nije ti dozvoljeno u bendu, bar u vecini pesama, da nesto egzibicionises, tako da krades trenutak da odsviras neku skalu ili malu solazu, zato i nikad nije dosadno da sviras bas. Najvise volim kad se u pesmi kasnije prikljucuje bas, a kad se ukljuci i bas sa nekim "pumpingom" kao da dobijem neku moc :D , to sa gitarom nisam doziveo.
pozdrav

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 20 Feb 2007, 23:45

Ja sam bio fasciniran Maidenima i zvukom basa u njihovim pesmama. Sem toga kontao sam da ima previse gitarista i da je ovom svetu potreban jos jedan basista :D .
Da li ste poceli sa gitarom pa iz nekog razloga presli na bass gitaru(ako da kog)?
Prvo sam svirao bass pa sam presao na elektricnu.Doduse nisam presao na elektricnu, sviram i jednu i drugu.
Ne znam da li si zeleo da aludiras na to da je lakse svirati bass (zbog manje zica :) ) kada si postavio pitanje.Sve zavisi od pristupa sviranju i od muzike koju ces svirati.
U principu je FIZICKI teze svirati bas jer su debele zice , treba pritisnuti te sajle i dalekovode :) .
Kada sam kupio el. gitaru trebalo mi je par dana da se naviknem i da se upoznam sa novim mogucnostima koje ona nudi. Dok je vracanje na bass (posto sam godinu dana svirao samo gitaru jer mi je stari bass bio u fazi raspadanja) bilo malo teze i duze. Evo sada ponovo moram da "ucim" da sviram prstima jer sam se opasno navukao na trzalicu :) .

Sviranje se mnogo razlikuje :).
Moras da obracas paznju na stvari koje gitaristu uopste ne zanimaju.Njemu je bitno da se dobro cuje u da bude kul :) , dok basista mora da "drzi" pesmu sa bubnjarem da se sve ne raspadne.Mada se uvek raspadne ali to je druga prica :D (bubnjar ubrza , jedan gitarista uspori , drugi nastavi normalno a ti ne znas sta da radis i proderes se "aj ponovo") .
Ako si to mislio. A ako si mislio sa "tehnicke" strane pa sta znam... mozes i prstima i trzalicom.. gitara prakticno moze samo trzalicom (pricam o metalu) ako izuzmemo tapping .
E da i dobre je sto ti ne treba nikakav efekat da bi zvucao kul :D

Za svoju dusu uglavnom ne sviram bass vec elektricnu gitaru , ali to je vec divljanje i uzivanje u stvarima koje bas ne moze (eh taj tremolo i distorzija).

I tako...:)

User avatar
Les_Claypool
MF veteran
Posts: 41
Joined: 01 May 2007, 19:55
Location: Niksic

Post by Les_Claypool » 02 May 2007, 20:04

Pa dobro postoji i bass sa tremolom a jos veci uzitak je kad ga prikljucis na neku distorziju i opalis Anesthesiu :)

Kod mene je od pocetka postojala zelja za sviranjem basa.Razmisljao sam da odmah kupim bas a onda sam skontao da bi bilo pametnije prvo kupiti neku akustaru, malo izvjezbati prste i nauciti teoriju.

Nikad nijesam imao zelju da sviram elektricnu

dragomix
Posts: 66
Joined: 19 May 2007, 15:49
Location: Kraljevo

Post by dragomix » 19 May 2007, 15:56

Kako bas da izaberes BAS?

Pa ovako, video sam od burazera pa kazem aj i ja da probam :wink: . Bio sam naprzen na elektricnu gitaru i svo to trzanje i cimanje zica, ali kada sam uzeo burazerov bass, BILA JE TO LJUBAV NA PRVI POGLED. Mnogo mi se vise svidja zvuk, sva ta dubina, a ne piskavost. Sve u svemu shvatio sam da je bas moj instrument :D .

Vega34
Posts: 5
Joined: 01 Jun 2007, 10:59
Location: Zagreb

Post by Vega34 » 01 Jun 2007, 16:56

pozz ekipa evo ja sam novi clan na forumu pa vidio post .... pa reko da i ja ispricam svoju pricu :D
sve ti je pocelo prije godinu i po na jednoj proslavi nove godine. naravno uz pijacu bilo je i par muzicara a ja sam oduvijek zelio svirati bass gitaru
i tako je bila neka prica kao ono .... vamo tamo i reko dajte ekipa bum ja pocel po zicama lupat
i tako sam na tavanu iskopo neki bass star 20 god. (od starog) i poceo svirati
i sada sam si napokon kupio fendericu MB4 serija i sad sam ko pravi :twisted:
eto tako sam ja poceo

a za ovo drugo pitanje... pa bas se toliko i ne razlikuje ako znas svirat bass znas i nes malo pikat po gitari mislim nije tako velika razlika, a u slobodno vrijeme ti sviram heavy metal i ruzim po slapu

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 01 Jun 2007, 22:45

Bok stari i dobrodošao na forum. Vidim da smo počeli da cepamo na internacionalnom nivou i još jednom se pokazuje da muzika ne zna za granice. Izuzetno pozitivno!

Sorry za offtopic ali nisam mogao izdržati.

Cheers!

User avatar
Jynx
Posts: 105
Joined: 21 Jan 2007, 22:50
Location: Smederevo / BG Iznad 3 sesira

Post by Jynx » 02 Jun 2007, 09:28

Vega34 wrote:i tako sam na tavanu iskopo neki bass star 20 god.
:D :D da nisi mozda crnac? :D :D nisam mogao da izdrzim, odmah me je podsetilo na south park...

Vega34
Posts: 5
Joined: 01 Jun 2007, 10:59
Location: Zagreb

Post by Vega34 » 03 Jun 2007, 01:16

ne mislim da nisam crnac ..... bar mislim da nisam :shock:
Fox IV hvala na dobrodoslici

User avatar
ADJazzBV.Aco
Posts: 45
Joined: 28 Jun 2007, 17:20
Location: Slatina/Banja Luka

Post by ADJazzBV.Aco » 28 Jun 2007, 17:38

Nov sam, ali nadam se da nisam suvišan!
Kako sam počeo svirati bass... Čista tinedžerska priča, drug iz razreda je pravio bend i nije imao basistu... Od tada ne ispuštam bass iz ruku! Stvarno sam zavoleo taj instrument!

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 18 Aug 2007, 11:17

Bas je jedan predivan instrument, jedno vreme sam imao bas (gitarista sam inače), i bio sam oduševljen. To je neverovatno neistražen instrument. Ja sam se dosta igrao sa tehnikom sviranja klasične gitare prerađenom za potrebe basa, pa sam bas linije svirao kao akorde, ili brze arpeđo akorde, okidao sam žice sa 4 prsta, ma baš mi je bilo zabavno. Eeeee, koliko je teško naći dobrog basistu za bend... Zato što mnogo ljudi počinje da svira bas zbog toga što misli da je to lakše od sviranja gitare (kakva glupost...), ili se na brzaka preorijentiše jer su ostale pozicije u bendu popunjene.

U suštini je teško odabrati bas kao što odabiraš (lupam!) violinu. Ima tamo neko ko će i dete od 5 godina da uči da svira na maloj violini da svira, a za bas em moraš da imaš određene dimenzije, i fizičku snagu, em moraš da malo odrasteš i da shvatiš koliko je u bendu svako bitan i da ne kontaš da si hendikepiran što moraš da se opijaš sa bubnjarem dok gitarista i pevač orgijaju sa obožavateljkama... ok, to jeste depresivno ali nije razlog da se ne zasvira bas :D

User avatar
HariSHA013
Posts: 83
Joined: 30 Aug 2007, 02:36
Location: Pancevo, Streliste

Post by HariSHA013 » 30 Aug 2007, 11:30

Pre nego sto sam uzeo bas u ruke svirao sam akusticnu gitaru. Zatim sam upoznao lika koji ima bas i koji svira vec duze vreme. Pitao sam ga da mi da bas da probam malo da sviram, ukljucio sam se na pojacalo i okinuo zicu, to je bilo to. Ljubav na prvi ton najezio sam se i misici su mi se zgrcili od uzbudjenja i tada sam rekao sebi "Neka bude bas" :)

vbraca
vrabac
Posts: 2107
Joined: 14 Aug 2007, 14:55

Post by vbraca » 02 Oct 2007, 21:41

Poceo sam sa akustarom,koju sam svirao negde oko 3 meseca,i onda sam cuo kako svira Stanley,i rekao sam sebi bas je moj istrument! :D

User avatar
HariSHA013
Posts: 83
Joined: 30 Aug 2007, 02:36
Location: Pancevo, Streliste

Post by HariSHA013 » 04 Oct 2007, 12:16

Kristijan wrote:za bas em moraš da imaš određene dimenzije, i fizičku snagu, em moraš da malo odrasteš i da shvatiš koliko je u bendu svako bitan i da ne kontaš da si hendikepiran što moraš da se opijaš sa bubnjarem dok gitarista i pevač orgijaju sa obožavateljkama... ok, to jeste depresivno ali nije razlog da se ne zasvira bas :D
word!

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 05 Oct 2007, 01:02

Kristijan wrote:Moraš da malo odrasteš i da shvatiš koliko je u bendu svako bitan i da ne kontaš da si hendikepiran što moraš da se opijaš sa bubnjarem dok gitarista i pevač orgijaju sa obožavateljkama... ok, to jeste depresivno ali nije razlog da se ne zasvira bas :D
Istina, samo sto se ja opijam sa klavijaturistom, dok bubnjar, pevach i gitarista orgijaju sa obozavateljkama... :cry: :cry:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest