Bas gitare koje sviramo!

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Bas gitare koje sviramo!

Post by sirac-šunka » 07 Apr 2013, 17:24

Jest bejzbol palica, al se nekako navikneš, valjda pošto je kraća skala, uži vrat, pa ne smeta previše ako si dovoljno uporan ko ja :) .

Ajd pa lepo skini tu prašinu i sviraj, greota da stoji... :wink:

User avatar
11080
Posts: 291
Joined: 03 Jun 2008, 04:48

Re: Bas gitare koje sviramo!

Post by 11080 » 07 Apr 2013, 22:20

sirac-šunka wrote:Uzeo pre par meseci Melodija Tajfun za 70 evra, u originalnom stanju, fino očuvan i fino i radi.
Davno se nisam ništa snimao, pa evo ajd malo :wink:


Planirao sam mu modifikacije nuta, novu Schaller 460 kobilicu sam mu ispazario za 30 evra, elektroniku isto malo manjem, a mislim da ću malkice da mu stanjim vrat i udarim novi uljani finiš na istom. Mislim da će onda da radi baš extra. I ovako mi se vrlo dopada, često ga sviram i skroz mi je interesantan.

:cao:
Sirac, ovaj Tajfun zvuči perfektno. Nikad nisam čuo Tajfun, ne kontam zbog čega je toliko podcenjen ako ovako lepo radi..

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Bas gitare koje sviramo!

Post by sirac-šunka » 07 Apr 2013, 23:18

Hvala na komentaru. :ziveli:

A što se tiče podcenjenosti Melodije generalno, nešto od toga je i zasluženo. Imao sam odavno bas kome se neverovatno iskrivio vrat, skroz nepopravljivo, a hardver i elektronika, ludilo, sve Schaller i DiMarzzio (to je bila malo realnija kopija jazz-a, napravljena 80-tih godina). Dao sam da mi majstor odelje vrat kako bi koliko-toliko bio prav i prodao sam bas baš za badava, tada nisam ni znao da kobilica, čivije i magneti vrede više nego što sam tražio za ceo bas (nije postojao ovaj forum, jbg a verovatni ni internet). Ako me sećanje služi, uzeo sam 230 DM (i to deo u mobilnom Nokia 5110). To je ubrzo moglo da se konvertuje u 115 evra, a za te pare u super stanju (kakvi su bili moji) ni danas ne mogu da se pazare takvi delovi koji su bili na gitari. Karma valjda, pa sam zbog toga sada naleteo na ovaj bas :wink:

Maksa reče da je u Leskovcu svirao isto Tajfuna na kome je kobilica bila pogrešno usađena, pa gitara nikako nije mogla da se izkotira. A originalna kobilica je zapravo loše projektovana. Sedla su mesingana (još su ova moja bez razloga nejednaka), rampa na koju naležu je čvrsta i masivna, ali sedla nemaju čvrstu vezu sa tom rampom nego klizaju napred nazad (tako se i radi tzv. setup, ukoliko je uopšte moguć) i desi se da ispadnu. Ja sam taj problem rešio tako što sam ukrojio male parčiće fine vodene šmirgle i umetnio po jedno parče ispod svakog sedla. Sad ne može da klizi. Ali biće bolje sa novom kobilicom što sam posle uzo, još je masivnija i jača.
Onda, zaključismo KOD i ja da je elektornika malkice loše izvedena, iako nije loše zamišljena. I to isto može da te ubije u pojam. Sve u svemu, imali su Slovenci svoje loše trenutke i po neki propust.
Ima takvih slučajeva sigurno još.

Ali kad naiđeš na komad, onda vredi. A i treba malo strpljenja da se bas dovede u dobar setap i da se navikneš na tu palicu od vrata i da izvučeš ton iz svega na kraju. :wink:

A Tajfun kao model me skroz privukao još kada sam video KOD-ovu sliku sa prve strane ove teme. Skroz mi bila interesantna pozicija i forma magneta (btw, magneti jesu Schaller, mogu da se pronađu isti takvi u starim katalozima na Schaller-ovom oficijelnom sajtu), pa onda ovaj originalan pick-guard, pa onda kada sam video blago rebrasti javor od koga je napravljen vrat na ovom mom Tajfunu...


I još bih dodao da ne verujem da sam bas ni underpay-ovao, niti overpay-ovao (ne mogu da se setim srpskih reči za ovo, potplatio i preplatio? nije baš...) Bas je došao u jednu nišku radnju koja prodaje i robu na staro. Vlasnik rek'o evo ovo, ne znam šta je, ali ne treba mi. Prodavac reko, to ti je Melodija Tajfun, nisu nešto na ceni, 60 evra za tebe, 15 evra za kuću. Onda vlasnik našo drugara starog basistu, pošto se osećao prevarenim, ali kada ga je i taj drugar basista probao (u gorem setapu nego što je sada, doduše), reko isto, to mu je ta vrednost, ako neko oće da ga pazari, teško da će da da više... Ni ja ne bih zaista dao više u tom momentu.
I tako mu to beše... izvinjavam se ako sam nekog smorio celom opservacijom i pričicom. :zzz:

User avatar
11080
Posts: 291
Joined: 03 Jun 2008, 04:48

Re: Bas gitare koje sviramo!

Post by 11080 » 08 Apr 2013, 15:02

Lepo. "Lako je" keširati za dobar bas a lepota je kada uzmeš makinu koju niko neće i onda se ispostavi da radi kao ovaj tvoj bas na primer, ne treba bolje, po meni.

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Bas gitare koje sviramo!

Post by KnightOfDoom » 08 Apr 2013, 21:20

@ Sirac

Kobilica kod mene celom svojom duzinom ispod sedala ima neki podmetac. Ne znam jel fabricki bilo tako, ali deluje matoro kao bas. Ne znam da li mislimo na istu stvar ali ako mislimo, sedla nisu bez razloga nejednaka. Zbog toga kakva su moze se napravi "custom" razmak izmedju zica. Znaci jesu schaller magneti ? Strava :)

Ne znam da li si je preplatio. Ja sam pre 13-14 godina platio 160 maraka... znaci oko 80 evra. To je tu negde. I moja je bila u skoro savrsenom stanju osim zica koje su bile nastavljane posto su popucale :)

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Bas gitare koje sviramo!

Post by Cope » 09 Apr 2013, 13:18

KnightOfDoom wrote:
160 maraka...


Je kao sada 300 eur. Devalvacija braćo i sestre... :(

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Bas gitare koje sviramo!

Post by KnightOfDoom » 09 Apr 2013, 13:50

Eto onda je Sirac odlicno prosao. A ja ovaj moj mogu da cenim oko 150 evra a ? :XD:

shtex
Posts: 10
Joined: 11 Jun 2013, 03:11

Re: Bas gitare koje sviramo!

Post by shtex » 12 Jun 2013, 00:53

Pozdrav, nov sam na forumu pa je red da predstavim moju masinu. U pitanju je Squier Jazz standard, 2007 godiste. Kupljen u mitrosu za tadasnjih 26000 din, ali izabran od strane iskusnije osobe. Veoma dobar zvuk, bez trunke suma. Odlicna kontrola visokih tonova, drugi basisti koji su ga svirali ne mogu da veruju da je iz standard serije. Nikad nije uradjen setap, osim sto sam ja spustio zice kad sam ga kupio. Da ne budeono "ciga hvali svog konja", ali stvarno je odlican primerak. Ovih dana imam ponudu da ga menjam za Ibanez ATK 300 ali se neckam...

Pre Jazza sam svirao Jolanu Diamond, direkno magneti prespojeni, bez potova,ali radila je posao.

Image

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Bas gitare koje sviramo!

Post by Funkd » 12 Jun 2013, 01:10

Image

Bas takvog sam svirao pre par godina (kolegin). Fino se pokazao i na vecem stejdzu, a cak je i akcija bila skroz korektna. Izgleda da ima lepih dasaka u toj Standard seriji.

User avatar
nnkvocka
Posts: 691
Joined: 10 Mar 2008, 19:06
Location: Pančevo
Contact:

Re: Bas gitare koje sviramo!

Post by nnkvocka » 11 Jul 2013, 15:38

poplar body
flame maple neck
goncalo fingerboard (24 "frets")
active EMG humbacker (volume, tone)
hipshot tuners and bridge
34" scale.

Image

Nova fretless makina. Bass je napravljen 2010. godine, potom stavljene MTD (roundwound 135-45) zice koje su i dalje na njemu i sve to tako super radi. Semplova nema jos uvek, ako bude ja kacim na soundcloud i delim ih sa vama uredno kao i do sada. Ova Gerila nema ime, osim naznake Root Bass na osnovu WoodGuerilla patent/dizajna, ali ja sam ga prekrstio u Goldy...ili Zlatko. Takodje cu uskoro predstaviti i jednu cetvorozicanu WG mašinu koja je na prodaju. Nije moja, ali ulozio sam odredjena sredstva u nju i dovoljno dugo je kod mene da je mogu nazvati svojom...dokle god se ne proda.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Bas gitare koje sviramo!

Post by Trooper » 11 Jul 2013, 16:14

:bravo:
Svaka cast za aktivan bas BEZ 2/3 band EQ-a. Tone/Vol i to je to :mrgreen:

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Bas gitare koje sviramo!

Post by michabass » 11 Jul 2013, 18:35

Ako sam ja dobro skapirao nije bas aktivan već samo magnet. Što nije isto jelte.
Ne možeš da pojačaš ni basove ni visoke ne srednje (jer i nema tih kontrola) već samo da smanjiš ukupni nivo ili nivo višeg spektra pomoću klasične tone kontrole.... to je i dalje pasivna bas gitara :wink: .

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Bas gitare koje sviramo!

Post by Trooper » 11 Jul 2013, 20:27

Pa dobro, ali tehnicki emg ima u sebi aktivni preamp :D. A i ja sam jednostavan covek, pasivno je tek kad nema bateriju :)

User avatar
nnkvocka
Posts: 691
Joined: 10 Mar 2008, 19:06
Location: Pančevo
Contact:

Re: Bas gitare koje sviramo!

Post by nnkvocka » 11 Jul 2013, 23:24

Tehnicki, EMG magnet, gitarski ili bas nije nista drugaciji od bilo kog drugog "pasivnog" magneta. Imaju jezgro, namotaje, spakovane u plastiku. Istina je da EMG ima preamp koji je u stvari neki mini EQ, karakter, boja, kako god. Ovaj moj ima pasivnu elektroniku, ali magnet je aktivan (jer ima preamp) i ima bateriju jer taj preamp mora da se napaja. Muka mi je da slusam price o organiskim magnetima, EMG nije nista bolji niti losiji od bilo kog drugog. Cak i najbolji magnet na svetu ne moze da podize niti spusta frekvencije koje instrument nema, a to je ono sto izlazi iz drveta. Ja sam na svojim basevima menjao high-end magnete i preampe i koju god da sam kombinaciju odradio, zvuk je ostao isti! Elem, nazovite ovaj komad aktivnim ili pasivnim, on peva peva pa rastura.

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Bas gitare koje sviramo!

Post by Funkd » 12 Jul 2013, 00:28

Hebes magnet. Kvocka, nova masina izgleda strava. Daj jos neke slike da ga izbacamo na taj flame maple.
I da, koji je fazon sa goncalom? Nikad nisam to probavao pa se pitam zasto ne ruza ili ebony. Drugaciji filing pod prstima? Ili pak drugacije zvucne karakteristike?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest