Sve O Žicama Za Bas Gitare

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Post Reply
Nikola-Bimba
Posts: 21
Joined: 14 Apr 2014, 11:12
Location: Leskovac

Re: Sve O Žicama Za Bas Gitare

Post by Nikola-Bimba » 15 Apr 2014, 09:30

Pokusavam da izvucem malo topliji ton i koliko je to moguce sto vise middle tonova, ko se sreo sa Marcus Miller siganture serijom zna o cemu pricam.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Sve O Žicama Za Bas Gitare

Post by Cope » 15 Apr 2014, 10:43

Nikola-Bimba wrote:Pokusavam da izvucem malo topliji ton i koliko je to moguce sto vise middle tonova, ko se sreo sa Marcus Miller siganture serijom zna o cemu pricam.
Onda nikako te žice, jer teško da ćeš iz MM žica dobiti toplinu, odnosno iz žica koje su "stainless" smesa... U tvom slučaju idi na kombinacije "Nickel-stainless" ili nešto mekše - "Chrome" itd... a izbegao bi kašike-viljuške leguru... Ja volim MM i žice i ceo ložaki fazon, ali u svirci sa ostatkom benda ne zvuče preterano ubedljivo. Imaju dobar "Punch", dok toplina i leptirići u predelu bubrega nedostaju... Jedan deo problema može da se reši pre-amplifikacijama, ali generano za debeo bas u miksu nije preporučljiv čelik... Opet ponavljam - šta ko voli... :ziveli:

Nikola-Bimba
Posts: 21
Joined: 14 Apr 2014, 11:12
Location: Leskovac

Re: Sve O Žicama Za Bas Gitare

Post by Nikola-Bimba » 15 Apr 2014, 11:03

Cope wrote:
Nikola-Bimba wrote:Pokusavam da izvucem malo topliji ton i koliko je to moguce sto vise middle tonova, ko se sreo sa Marcus Miller siganture serijom zna o cemu pricam.
Onda nikako te žice, jer teško da ćeš iz MM žica dobiti toplinu, odnosno iz žica koje su "stainless" smesa... U tvom slučaju idi na kombinacije "Nickel-stainless" ili nešto mekše - "Chrome" itd... a izbegao bi kašike-viljuške leguru... Ja volim MM i žice i ceo ložaki fazon, ali u svirci sa ostatkom benda ne zvuče preterano ubedljivo. Imaju dobar "Punch", dok toplina i leptirići u predelu bubrega nedostaju... Jedan deo problema može da se reši pre-amplifikacijama, ali generano za debeo bas u miksu nije preporučljiv čelik... Opet ponavljam - šta ko voli... :ziveli:
A kakavo iskustvo imas sa flatwound ili coated zicama na gitarama koje nisu fretless, ja imam Dean edge 4 fretless i na njemu fender nylon tapewound 58-110 i zvuce sasvim korektno.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Sve O Žicama Za Bas Gitare

Post by Cope » 16 Apr 2014, 12:07

Nikola-Bimba wrote:
Cope wrote:
Nikola-Bimba wrote:Pokusavam da izvucem malo topliji ton i koliko je to moguce sto vise middle tonova, ko se sreo sa Marcus Miller siganture serijom zna o cemu pricam.
Onda nikako te žice, jer teško da ćeš iz MM žica dobiti toplinu, odnosno iz žica koje su "stainless" smesa... U tvom slučaju idi na kombinacije "Nickel-stainless" ili nešto mekše - "Chrome" itd... a izbegao bi kašike-viljuške leguru... Ja volim MM i žice i ceo ložaki fazon, ali u svirci sa ostatkom benda ne zvuče preterano ubedljivo. Imaju dobar "Punch", dok toplina i leptirići u predelu bubrega nedostaju... Jedan deo problema može da se reši pre-amplifikacijama, ali generano za debeo bas u miksu nije preporučljiv čelik... Opet ponavljam - šta ko voli... :ziveli:
A kakavo iskustvo imas sa flatwound ili coated zicama na gitarama koje nisu fretless, ja imam Dean edge 4 fretless i na njemu fender nylon tapewound 58-110 i zvuce sasvim korektno.
Imam jedan komplet koji sam svirao neko vreme dok sam radio akustiku i na piezu, i sviraju jako okruglo i toplo, ali mi smeta verzabilnost flet žica, jer sam malo ograničen stilovima sviranja. Probaj na svome instrumentu pa ćeš znati najbolje...

Nikola-Bimba
Posts: 21
Joined: 14 Apr 2014, 11:12
Location: Leskovac

Re: Sve O Žicama Za Bas Gitare

Post by Nikola-Bimba » 17 Apr 2014, 09:32

Ok, hvala ti u svakom slucaju :ziveli: :bow:

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Sve O Žicama Za Bas Gitare

Post by Cope » 17 Apr 2014, 12:22


User avatar
sallemslot
Posts: 14
Joined: 08 Jul 2014, 11:22

Re: Sve O Žicama Za Bas Gitare

Post by sallemslot » 24 Sep 2014, 14:45

Daddario ECB81 45-100 chromes! ...i cim kupim set zbog moje takve i takve finans-situacije pocnem da skuplam za novi set i saljem western unionom u F. am Main za novi. JUreci i trazeci ton jedino nisam probao Elixir i Ernie Ball slinky (generalno nista osim Ernie B flatwound)-slabe su ....tako da Rotosound j77 monel flatwound , Ghs boomers nickel i no1. Daddario ecb81 ...na prec-u su i flat i klasicne steel - ekvilajzerom pojaqcam treble i eto cuda ..za mene u prvo vreme

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Sve O Žicama Za Bas Gitare

Post by Cope » 06 Oct 2014, 21:47

Da ne kažu posle Ciga lud... Fabričke žice koje sam skinuo sa Carvin USA basa pre dve godine, namestim juče na neki stari bas (žice inače svirane više od pola godine, a prethodno stajale na basu u Artist radnji neutvrđeni broj godina) bolje rade od svih žica koje sam ikada kupio, svirao, prokuvavao, itd u zemlji na brdovitom Balkanu! Dakle prost eksperimet potvdrio da ipak nije sve jedno...

Nikola-Bimba
Posts: 21
Joined: 14 Apr 2014, 11:12
Location: Leskovac

Re: Sve O Žicama Za Bas Gitare

Post by Nikola-Bimba » 19 Oct 2014, 19:47

A kakva su vam iskustva sa "kuvanjem" zica? Radio sam to ranije i zakrpi za svirku-dve i onda pucaju. Okrenuo sam se ovoj metodi jer sam zadovoljan kako Elixir 45-105 zvuci na Marcus Miller bass-u a trenutno nisam u fin. situaciji da kupim nove pa bih probao da ih prokuvam jer mi je uspevalo i ranije da izvucem jos malo iz njih, jedino me plasi onaj nano-web sloj silikona kojim ih premazuju, ako neko ima neka iskustva dobro bi mi doslo. Tenkju veri mach :D :ziveli:

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Sve O Žicama Za Bas Gitare

Post by Cope » 23 Oct 2014, 18:23

Nikola-Bimba wrote:A kakva su vam iskustva sa "kuvanjem" zica? Radio sam to ranije i zakrpi za svirku-dve i onda pucaju. Okrenuo sam se ovoj metodi jer sam zadovoljan kako Elixir 45-105 zvuci na Marcus Miller bass-u a trenutno nisam u fin. situaciji da kupim nove pa bih probao da ih prokuvam jer mi je uspevalo i ranije da izvucem jos malo iz njih, jedino me plasi onaj nano-web sloj silikona kojim ih premazuju, ako neko ima neka iskustva dobro bi mi doslo. Tenkju veri mach :D :ziveli:
Ma besmislica je kuvanje i slične akcije. Malo se skine blato i prividno sviraju, ali generalno zamor materijala i istezanje učine svoje i tu pomoći na žalost nema.

User avatar
faks
Badmotorfinger
Posts: 1322
Joined: 21 Jan 2009, 23:23
Location: raskrsnica

Re: Sve O Žicama Za Bas Gitare

Post by faks » 23 Nov 2014, 15:38

jel svirao neko sandberg ???

Image

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Sve O Žicama Za Bas Gitare

Post by Cope » 04 Dec 2014, 15:11

Kolko para ovo? :ziveli:

User avatar
faks
Badmotorfinger
Posts: 1322
Joined: 21 Jan 2009, 23:23
Location: raskrsnica

Re: Sve O Žicama Za Bas Gitare

Post by faks » 05 Dec 2014, 22:30

19,5e. uzeo sam jedne drugaru,
e sad da budem iskren; mislo sam i sebi da uzmem jedne da probam,al istripovah se nesto kao ma vec duze imam DR i imam jos jedne rezervne.. opusteno,drugi put cu. dodjem sad kuci i shvatim da sam te rezervne namontirao jos negde u julu :cry:
zvao sam drugara da ih pokupi sutra,bar da ih ne gledam :)

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Sve O Žicama Za Bas Gitare

Post by fattwang » 26 Feb 2015, 22:03

Koliko se smanjuje tenzija na vrat ako se stave 40-100 umesto 45-105. Hoću malo da smanjm luk vrata, Šipku sam maksimalno zategao ne bih je dalje mučio. Da li promena žica uopšte ima smisla?

User avatar
faks
Badmotorfinger
Posts: 1322
Joined: 21 Jan 2009, 23:23
Location: raskrsnica

Re: Sve O Žicama Za Bas Gitare

Post by faks » 27 Feb 2015, 19:36

pa to je relativno.. zavisi od vrata itd.. ali uglavnom se oseti.
sve ti je to na osecaj i po osecaju i po potrebi.
prvo promeni zice pa steluj vrat
:cao:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest