Sve za bass

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Sve za bass

Post by frkadela » 27 May 2007, 16:24

Ovako...
Ja sam novi na forumu i imam samo pohvale na racun onih koji su ga pokrenuli...

Dosta sam pretrazivao forum, ali cini mi se da nema ovakve teme... (ako ima, oprastajte, nisam vidio :wink: )

Dakle, dvije godine i par mjeseci sviram akusticnu gitaru i rijesio sam da se malo modernizujem...
Odlucio sam da kupim bass, jer mi nekako "lezi"... (probao sam i el. gitaru, ali... nije isti osjecaj... :D )

E sad, ja ne trazim pomoc pri kupovini bass gitare, nego samo mala objasnjenja...

Naime, zanima me postoje li neki efekti za bass gitaru, kako se prikljucuju, postoje li procesori (kao na primjer za elektrinu gitaru), itd...

Ja, kao pocetnik, ne planiram da sve to odjednom kupim (nemam para, a i ne treba mi), nego samo zelim da se uputim...

Izvinite na opsirnom postu i pozdrav...

User avatar
MrMoT
MF veteran
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2006, 12:25
Location: Hamburg/Novi Sad/Beograd
Contact:

Post by MrMoT » 27 May 2007, 16:39

Za bas gitaru postoje prakticno svi efekti kao i za elektricnu. Znaci distorzija, chorus, Wah-wah, compresor... ma sve to kao pedale i naravno imas procesore koji imaju vise efekata u sebi kao i modele pojacala/zvucnika... Cak su i proizvodjaci efekata isti.
Sto se tice prikljucivanja, sve je potpuno identicno kao i kod gitare... Znaci bas-kabel-efekat-kabel-pojacalo.
Ako si pocetnik i treba ti nesto da cisto vidis kakvi su efekti i kako sve to zvuci najbolje bi ti bilo da pogledas Behringer bass Vamp, procesor koji ima poprilican broj efekata i simulacija pojacala i zvucnika na sebi a kosta samo oko 100e. pozz

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Post by frkadela » 27 May 2007, 21:12

Zanimalo me je prikljucivanje i tako to...
Znam kako ide kod el. gitare, ali...

Sad ce matura, pa se nadam da cu skupiti i neke pare da kupim solidan bass i eventualno neki efekat...

Je l' moze nesta ovako (jedan poznanik prodaje za 50 evra):
behringer bass v-amp, adapter, footswitch sa 2 tastera...

32 authentic virtual amp models can be combined with any of the 23 speaker cabinet simulations
Noise gate, compressor, wah-wah, modulation effects, delay, stereo delay, loop, VCF+flanger, reverb
125 memory locations, divided into 25 banks of 5 presets each
P-Funk'n: an effect based on the Mutron III envelope filter.
MIDI Wah: MIDI-controllable wah-wah effect.
Auto Wah: LFO-controlled wah-wah effect.
Ambience: early reflections program.
Voice Box: formant filter for vowel-like modulation.
Ultrabass: sub-harmonic synthesizer effect.
Synth: bass guitar synth effect with key intelligence and envelope control.
Facilitates direct recording without an extra amp
Adjustable autochromatic tuner
Stereo headphone output with adjustable volume
Extremely low-noise instrument input ensures maximum instrument signal integrity
Stereo 1/4" line outputs controlled by master volume for live use as guitar preamp
Comprehensive MIDI in, out/thru

http://i152.photobucket.com/albums/s179 ... 265332.jpg
(ovo nije nikakva reklama, vec samo zelim da znam vase misljenje, da se ne zaebem)

User avatar
Bodomovac
Posts: 548
Joined: 10 Feb 2007, 00:29
Location: Subotica
Contact:

Post by Bodomovac » 27 May 2007, 21:38

Nije mi jasno zašto je tako jeftino.... ako je to stvarno tako kako piše, i ako dobro radi, kupuj ga, ali meni je tu nešto sumnjivo...

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Post by frkadela » 27 May 2007, 21:44

Polovan je...
Mislim da je star oko godinu dana, mada nisam siguran, mmozda sam pobrkao...

Kupio bih odmah, ali jos nemam ni svoj bass (pozajmio sam od druga da vjezbam dok ne kupim)...

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 28 May 2007, 00:49

Upravo o Behringer Bass V-ampu ti je MRMot i pričao. Za svoju cenu (nov je oko 100e sa sve footswitchem, adapterom i futrolom) je idealan za svakoga: kako za početknika tako i za malo iskusnijeg basistu. Postoji dosta velik broj parametara za podešavanje ali uz malo igranja i poooooomnog čitanja user manuala nije ga teško podesiti. Donosio je MrMot par puta kod mene taj procesor i moram reći da sam prijatno bio iznenađen zvukom koji je izlazio iz njega. Distorzije su lepe i definisane, emulacije pojačala nisu loše (može i bolje), itd.

Ako ti ga nudi za 50 evra a ispravan je - uzimaj. Nećeš biti razočaran i sigurno će te lepo i dugo služiti... bar dok ne sazriš za nešto ozbiljnije.

Razlog za nisku cenu je svakako naziv firme tj. Behringer kod kog je apsolutno sve "ispod cene". E sad... kod njihovih proizvoda se ta niska cena oseti a neki proizvodi su čak možda i bolji od sličnih proizvoda drugih proizvođača. U svakom slučaju, kada je reč o Behringeru, ne treba odmah odmahnuti rukom i ni ne pogledati ali ne treba se odmah ni zaletati. Najbolje je sesti i probati u realnim uslovima tj. u uslovima u kojima će proizvod i biti korišćen.

Uzdravlje.

User avatar
Les_Claypool
MF veteran
Posts: 41
Joined: 01 May 2007, 19:55
Location: Niksic

Post by Les_Claypool » 28 May 2007, 11:25

I ja cu najvjerovatnije kupiti taj procesor sad kad odem u BG.
Ako si zainteresovan za gitaru cuo sam da neki lik odje u Nk prodaje Fender Precision Jazz za neke male pare pa se raspitaj

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Post by frkadela » 28 May 2007, 11:56

Ja da imam bass, kupio bih ovaj procesor bez razmisljanja... :D
Ali dobro, dako kupim bass za nedjelju-dvije, a on ne prodje, i tako...

Ja sam iz Pljevalja, pa cu se tesko raspitati...

Kakav je Fender Precision Jazz, mozete li mi sta blize reci?
Ja planiram da sviram Nirvanu, Obojeni program, Nickelback,
etallicu itd... Oce li on to izdrzati, kakav mu je zvuk?

User avatar
Les_Claypool
MF veteran
Posts: 41
Joined: 01 May 2007, 19:55
Location: Niksic

Post by Les_Claypool » 28 May 2007, 12:06

Ne znam kako izgleda pokusaj da nadjes po netu
Cuo sam da ima vrhunsku elektroniku (aktivnu) i samim tim izvrstan zvuk a dobar je za gruv i za slep (naravno).Ipak je to Fender.Raspitacu se jos malo a mozda cu ga i isprobati pa cu ti reci detaljnije o njemu.

PS. Ja bih ga kupio 100% ali mana je sto sam ljevak :)

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 28 May 2007, 15:26

Fender Precision Jazz bass?! Moram da priznam da nisam neki veliki poznavalac fendera ali ili je precision ili je jazz. Jedan od drugog se razlikuju i po izgledu i po magnetima. Jedino ako nije custom i ima P i J magnete pa ga je neko prozvao precision jazz.
Aktivnu elektroniku (koliko ja znam) imaju samo deluxe, special i mozda neki signature modeli. Pitanje je koliko je "vrhunska", ne kazem da je losa ... ali bas vrhunska... Cena se da zakljuciti iz imena.

User avatar
Les_Claypool
MF veteran
Posts: 41
Joined: 01 May 2007, 19:55
Location: Niksic

Post by Les_Claypool » 29 May 2007, 16:45

Moze biti, meni je jedan lik ovako rekao a nema razloga da laze

Vega34
Posts: 5
Joined: 01 Jun 2007, 10:59
Location: Zagreb

Post by Vega34 » 01 Jun 2007, 17:08

pa ovako efekata imas koliko oces za bass najpolje ti je da pocnes sa gore navedenim behringerovim V-ampom imao sam ga osobno u rukama i mogu ti rec za male pare dobis pre kvalitetnu stvar no uvijek mozes kupiti neku bossovu pedalu sa nekim dodatnim opcijama i equalizerom
za kupnju bassa ti nemrem pomoc jel to moras sam probat i vidjet
to ti ovisi od covjeka do covjeka vidio sam bas da ovdje nema previse ljubitelja fendera al meni su njihovi bassevi do jaja
zato pocni obilaziti ducane i isprobavaj (ako vec nisi kupio)

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Post by frkadela » 02 Jun 2007, 02:08

Nisam kupio, cekam da mi prodju matura, maturski ispit i upis, pa cu onda... Necu da zurim, ocu da probam vise komada, pa cemo vidjeti...
A za efekte sam pitao informativno, da znam za ubuduce...

E sad, kako se podesavaju efekti na onome procesoru, djeluje mi zaebano?...
Nisam imao prilike to da naucim...
Koristio sam procesor za gitaru, ali sve je bilo vec podeseno (nije bio moj)...

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 02 Jun 2007, 11:31

Uzmeš i čačkaš sve dugmiće a paralelno sa tim i sviraš pa onda vidiš kako se menja zvuk i šta kojim tasterom dobijaš. Kad jednom pokontaš šta čemu služi, lako ćeš napraviti svoje presete.

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Post by frkadela » 02 Jun 2007, 17:22

Da...
Reko' da nema kakav tutorijal... :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest