Potrebna pomoć pri kupovini klavijature

Moderator: Reverse

Post Reply
dradojevic
Posts: 1
Joined: 17 Jan 2010, 09:54

Potrebna pomoć pri kupovini klavijature

Post by dradojevic » 17 Jan 2010, 10:03

Pozdrav svima, da li neko može da mi pomogne oko izbora klavijature za mali bend, do nekih 30,000-40,000 din?

Do sada nikada nisam svirao klavijature, već samo klavir, pa su mi takođe potrebni saveti i neke cake oko tehnike sviranja?

Još jedna stvar, da li mi je zapravo potrebna klavijatura ili aranžer/sintisajzer/workstation jer ne znam koje su razlike među navedenima?

Unapred zahvalan,
Dimitrije

Ironic90
Posts: 22
Joined: 25 Aug 2009, 21:35

Re: Potrebna pomoć pri kupovini klavijature

Post by Ironic90 » 19 Jan 2010, 10:21

Za te pare (obicno 300-500 evra) u oglasima moze da se nadje Korg LE, sto je otprilike sve sto jednom pocetniku u bendu treba, opet zavisi od muzike koju bi da svirash.

Ni ja nikad nisam svirao klavijature profesionalno (samo klavir!), a prvi put kad sam seo za iste... prsti su mi nenormalno leteli sa jedne dirke na drugu... nema akcije kao kod klavira, sve je mekano, sinteticko, tako da ako poznajes klavirsku tehniku, ovde samo malo treba da je prilagodis plasticnim, mekim drikama i naravno muzici koju ces svirati. Ja iskreno nisam mogao, tako da sam ostao veran tvrdim klavirksim dirkama.

Sto se tehnike & ostalog tiche...
Klavijature danas podrzavaju zilion nekih opcija...
Ono osnovno... npr. split... podelish klavijaturu tako da ti npr. prve 2 oktave budu bass, a ostalo klavir... i cepas jazz... lupam...
Ili imash layer funkciju... zvuk klavira i gudacha istovremeno... ili kombinujesh razne padove... meni je npr. to bilo zanimljivo...
Levom rukom dakle mozes da sviras bass, a mozes i da menjas akorde dok desnom soliras... a klavijatura ih sama arpedjira(?) u stilu koji izaberes, tako da ne zvuci monotono... uz to bacis neki dobar ritam... i eto svirke...

Jos jednom da ponovim... sve zavisi od muzike koju svirate i uloge klavijaturiste...
Ako vas interesuju... lupam.. narodnjaci... morash da naucish trilere, ubacis ritmove, instrumente... ako svirate blues... moras dosta da poradis toj tehnici... a opet ako kalvijaturu koristite samo kao sporedni instrument... onda ti ne treba neka zavidna tehnika, samo menjas akorde...

mrkic
Posts: 13
Joined: 04 Feb 2010, 01:19

Re: Potrebna pomoć pri kupovini klavijature

Post by mrkic » 04 Feb 2010, 13:04

Zavisi da li imas veci ili manji bend. Ako pravis manji bend bez bubnjara treba ti aranzer da bi mogao da pustas ritmove sa njega. Za te pare mogu da se nadju samo neke stare klavijature i moj je savet Roland G 800. Ja sam ga kupio pre desetak godina, skoro sam kupio novog aranzera ali mog Rolanda ne dajem nikom :D Ako imas veci bend sa bubnjarom onda se slazem sa kolegom za Tritona. Mozda bi mogao i dobrog X5D da nadjes i za manje pare, cini mi se da su oni oko150-200 €.

Sto se tice razlika ovako: da te ne davim razlikama izmedju aranzera i workstationa to za teeb nije toliko bitno. Ono sto je vazno to je da ove dve grupe imaju u sebi ritmove, a sintisajzeri nemaju. Oni imaju samo boje za soliranje.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest