Yamaha PSR E323 pomoc oko MIDI fajlova

Moderator: Reverse

Post Reply
vladislavo
Posts: 4
Joined: 18 Jan 2010, 19:27

Yamaha PSR E323 pomoc oko MIDI fajlova

Post by vladislavo » 18 Jan 2010, 21:59

Pocetnik sam u sviranju klavijatura, mada sam (davno) zavrsio nizu muzicku skolu klavira :).
Imam zelju da sviram klavijature, najvise zbog komponovanja (vec sam napravio nekoliko pop pesama na gitari pa rekoh da se oprobam malo i na klavijaturi). Rekli su mi da je ovaj aranzer naslednik PSR313. Planiram da kupim novu YAMAHU E323 (oko 200 evra), pa me zanima sledece:
1. Da li mogu na jednostavan nacin da prebacim MIDI fajlove pesama sa kompa na klavijaturu? Klavijatura ima samo MIDI IN i MIDI OUT (nema USB)...Treba li neki poseban kabl, gde se kupuje i koliko kosta? Ovo me zanima ako jednom budem pravio tezge da nesto zaradim, pa da ponekad pustim MIDI i pevam preko matrice.

2. Moze li se klavijatura spojiti na komp i na njoj odsvirati vise instrumenata i to zabeleziti (snimiti) u nekom programu za neku osnovnu muzicku produkciju. Vokale bih posebno snimio u nekom studiju.

Unapred hvala i ne zamerite ako su pitanja pocetnicka... :)

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Yamaha PSR E323 pomoc oko MIDI fajlova

Post by Reverse » 18 Jan 2010, 23:12

YAMAHA E323 je kako i sama Yamaha kaze "Entry Level Keyboard", znaci pocetnicka klavijatura! Evo ovde mozes da cujes demo http://www.youtube.com/watch?v=ZEl02rKy ... r_embedded. Cujem da su dirke i dalje blagi uzas kao i na vecini PSR i low budget Yamaha!
1. Da, mozes da prebacis fajlove sa kompa... verovatno se dobija kabl kojim povezujes PC i klavijaturu! Fajlovi se snimaju na Flash Rom u klavijaturi!

2. Mozes audio izlaz iz klavijature u komp pa snimas u nekom multitrack programu za obradu zvuka ili povezes klavijaturu preko midi-a sa kompom, pa koristis VST intrumente iz kompa ciji je kvalitet daleko bolji!

vladislavo
Posts: 4
Joined: 18 Jan 2010, 19:27

Re: Yamaha PSR E323 pomoc oko MIDI fajlova

Post by vladislavo » 19 Jan 2010, 02:06

Hvala na odgovoru. Evo pogledao sam sada, u pakovanju ne dolazi nikakav kabl za spajanje sa kompom. Dakle, pitanje ostaje: kojim se kablom moze spojiti i gde da to kupim.
Ali nigde ne mogu da nadjem podatak o broju midi melodija koje mogu da stanu u memoriju??!
Kad kazes da su dirke blagi uzas, znaci li to da ce brzo da se polome, ostete ili nesto trece? Znam da se mnogo razlikuju od klavira, ali kako se uopste procenjuje kvalitet dirki na sinisajzerima?
Moze i neka preporuka, ako ima neki bolji aranzer za slicne pare.
Moze li neko da objasni sta i koliko moze, za potrebe koje sam naveo, bolje odraditi neki skuplji aranzer, od 1000 i vise evra? Napominjem: za potrebe koje sam naveo u prvom postu (Neka manja tezga i amaterska produkcija na kompjuteru)

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Yamaha PSR E323 pomoc oko MIDI fajlova

Post by Reverse » 19 Jan 2010, 10:45

Na sajtu kaze "Computer Connectivity: Flash ROM
This model has a USB port to hook to your computer. You have the ability to connect to a computer, download more songs from the Internet into the internal Flash ROM... " :mrgreen:
Najbolje da odes do neke prodavnice gde drze Yamahu i raspitas se... Na njihovom sajtu jedva da je nesto objasnjeno...
Dirke nece da se polome, ali je osecaj pri sviranju los... mekana plastika, savijaju se i preko najdublje tacke, tesko je dinamicki svirati, jednostavno ne mozes ocekivati bolje dirke na takvoj klavijaturi! Na onom snimku gore jace se cuju dirke nego sama klavijatura! :mrgreen:
Za iste pare ne znam sta bih ti preporucio a da je bolje!
Amaterska produkcija na kompu... Za to mozes koristiti i najobicniju midi tj master klavijaturu, koristiti farbe iz low budget Yamaha je besmisleno, pored PC-ja... Nego ti lepo uzmi neko program za obradu zvuka pa kreni da proucavas, nabavi gomilu VST-a, a tu Yamahu koristi samo kao midi klavijaturu!
Sto se tice pustanja midi fajlova na njoj... 32 voice polyphony, mozda ce ti zahvaliti za neke bolje odradjene midi fajlove.
Ja bih ti preporucio za pustanje midi fajlova da uzmes nesto malo skuplje! Npr mozes da nadjes polovan Korg pa50!

vladislavo
Posts: 4
Joined: 18 Jan 2010, 19:27

Re: Yamaha PSR E323 pomoc oko MIDI fajlova

Post by vladislavo » 20 Jan 2010, 03:39

E pa koliko sam shvatio lika u prodavnici, treba mi neki usb - midi kabl, u stvari interfejs, kako je on rekao... Ali oni to nemaju.
Znas li gde ima to najpovoljnije?

nemanjan
Posts: 1
Joined: 02 Jan 2011, 10:16

Re: Yamaha PSR E323 pomoc oko MIDI fajlova

Post by nemanjan » 08 Jan 2011, 12:01

najpovoljnije ces naci na nekom domacem aukcijskom sajtu, iskreno ja sam pre neki dan kupio nov MIDI to USB za 1550 din, a najjeftinije sto sam nasao je oko 3800 din u mitrosu, 4700 din sky...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest