Potrebna oprema za povezivanje klavijature sa kompjuterom

Moderator: Reverse

mrkic
Posts: 13
Joined: 04 Feb 2010, 01:19

Potrebna oprema za povezivanje klavijature sa kompjuterom

Post by mrkic » 04 Feb 2010, 01:37

Pozdrav svima.

Imam jedno pitanje ako moze pomoc. Sviram klavijature godinama i sada mi je doslo nesto da pokusam da naucim da radim u muzickim programima. Za pocetak hteo bih Sound Forge i Cubase VST. Imam Korga X5D i hteo bih da ga povezem na komojuter pa me zanima sta mi sve treba za to. Imam neku najobicniju i staru zvucnu karticu koja podrzava 5.1 zvucnike. Da li moram da kupim novu karticu i koja bi mi odgovarala i sta mi jos treba. Pretpostavljam da mi treba jedan midi usb kabli i mozda jos nesto. Znaci treba mi nesto bas za pocetnike da povezem Korga i da ucim kako se radi u tim programima. Nesto sam nalazio na forumu ali nisam sve. Hvala svima unapred i pozdrav.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Potrebna oprema za povezivanje klavijature sa kompjuterom

Post by Reverse » 04 Feb 2010, 05:23

Imas vise mogucnosti, ali najvaznije je da nemas latenciju tj kasnjenje prilikom sviranja! Posto hoces da radis u muzickim programima preporucio bih ti da uzmes neku solidnu muzicku karticu(koju, sve zavisi od budzeta kojim raspolazes), skoro sve imaju midi in/out tako da ti nece trebati midi to usb, vec obican midi to midi!
Ako se odlucis da ostanes na integrisanoj verovatno ces imati latenciju, ali jaci pc sa asio driverima i midi/usb kablom bi mogao da je znatno smanji, skoro da se ne primeti!
Opet kazem, posto ces verovatno obradjivati i audio snimke a ne samo midi/VST, preoprucio bih da uzmes muz. karticu!

mrkic
Posts: 13
Joined: 04 Feb 2010, 01:19

Re: Potrebna oprema za povezivanje klavijature sa kompjuterom

Post by mrkic » 04 Feb 2010, 10:18

Da li to znaci da solidna zvucna kartica i obican midi kabli su dovolji da se uspesno poveze to i da moze jedan pocetnik da radi? Ako je tako to je onda sasvim zadovoljavajuce.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Potrebna oprema za povezivanje klavijature sa kompjuterom

Post by Reverse » 04 Feb 2010, 14:20

Da, ja tako radim! E-MU 0404 kartica, obican midi kabl, brdo VST-a! Nema latencije, i kvalitet zvuka je zadovoljavajuc!

mrkic
Posts: 13
Joined: 04 Feb 2010, 01:19

Re: Potrebna oprema za povezivanje klavijature sa kompjuterom

Post by mrkic » 04 Feb 2010, 15:36

Hvala puno. Bas cu uskoro da kupim tako nesto i javljam rezultat.

mrkic
Posts: 13
Joined: 04 Feb 2010, 01:19

Re: Potrebna oprema za povezivanje klavijature sa kompjuterom

Post by mrkic » 10 Feb 2010, 14:27

Hocu da povezem mog Rolanda GW 8 (ili eventualno Korga X5D) sa kompjuterom. Hteo bih malo da pocenm da ucim da radim u Sound Forge-u i Cubase-u. Znam da mi treba zvucna kartica i kablovi. Nudi mi jedan drugar zvucnu karticu Sound Blaster Creative Audigy 2 pise na njoj i Creative labs model number SB0090. Zanima me da li je ta zvucna kartica dobra za to, da li ila latencije kod nje i tako to. Ono sto mi se ne svidja na prvi pogled to su ulazi koji su pravljeni za one male bananice, doduse ima i jos neka dva koje ne znam ni ja cemu sluze. Ako neko ima iskustva sa ovim trebala bi mi pomoc sto pre posto moram do sutra pre podne da mu javim hocu li ili ne. Inace cena je polovna 25 €.

User avatar
Towe1ie
Posts: 50
Joined: 07 Dec 2009, 14:22
Location: Zemlja Izgubljenija

Re: Potrebna oprema za povezivanje klavijature sa kompjuterom

Post by Towe1ie » 21 Feb 2010, 14:13

http://www.techspot.com/reviews/hardware/audigy2/

Evo ti,vidi da li se poklapa sa tvojim interesima...ako sam ja dobro ukapirao ovo je interna kartica,je l' da?Ja mislim da je besmisleno kupovati internu ako hoces da se bavis muzikom na kompu.Bolje ustekaj jos malo,pa kupi nesto bolje i da ne razmisljas :).Ja radim na Mbox 2 Mini i nemam problema ni sa gitarom,ni mikrofonom ni s midi kontrolerima...kosta,cini mi se,oko 100e...

mrkic
Posts: 13
Joined: 04 Feb 2010, 01:19

Re: Potrebna oprema za povezivanje klavijature sa kompjuterom

Post by mrkic » 21 Feb 2010, 15:17

Pa da. To sam resio definitivno. Prikupicu jos malo para i kupicu nesto kvalitetnije.

User avatar
Towe1ie
Posts: 50
Joined: 07 Dec 2009, 14:22
Location: Zemlja Izgubljenija

Re: Potrebna oprema za povezivanje klavijature sa kompjuterom

Post by Towe1ie » 21 Feb 2010, 17:20

Pametno :D....kad budes kupovao obrati se za pomoc slobodno :).

User avatar
KORG MASTER
Posts: 22
Joined: 18 Mar 2009, 03:59

Re: Potrebna oprema za povezivanje klavijature sa kompjuterom

Post by KORG MASTER » 22 Feb 2010, 03:33

Ljudi, nemojte da bacate pare bezveze, treba vam obican kabl koji bodete u pojacalo (ili miksetu). Jedan kraj ubodete u klavijaturu, a za drugi kraj vam treba samo onaj mali reducir, koji ulaz menja u manji. To ubodete u komp u ulaz za mikrofon (roze prikljucak), i resili ste problem! Ne treba vam nikakva posebna zvucna kartica, nema kasnjenja cak ni sa integrisanom zvucnom... Kad ubodete, probate, ako ne radi, treba da konfigurisete mikrofon u kompu, i to ovako:

Idete na START->Control Panel->Sounds and audio devices->Advanced

kad udjete tu, kliknete u gornjem desnom uglu na options, pa properties. Tu cekirate i Mikrofon, i Aux, dole odmutirate sve, pojacate do daske, i picite...

Nema kasnjenja, nema bacanja para bezveze...

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Potrebna oprema za povezivanje klavijature sa kompjuterom

Post by Reverse » 22 Feb 2010, 03:56

Da je to bas tako prosto, svi bi koristili integrisane kartice! :mrgreen:
Latencija zavisi i od same konfiguracije, sto se kompenzuje boljom zvucnom! Ja npr na integrisanoj imam kasnjenje kada podignem nekoliko VST-a...
Hoces da kazes da je kvalitet usnimka isti na integrisanoj i na kartici od 100 + E?

User avatar
Towe1ie
Posts: 50
Joined: 07 Dec 2009, 14:22
Location: Zemlja Izgubljenija

Re: Potrebna oprema za povezivanje klavijature sa kompjuterom

Post by Towe1ie » 22 Feb 2010, 09:19

Pa time neces dobiti nista....msm da coveku treba midi ulaz da bi kontrolisao instrumente na kompu.Time ces dobiti samo audio output iz klajve,zar ne :roll: ?Ja sam tako samo gitaru i mikrofon povezivao,ali to nisu midi signali koliko ja znam.....

User avatar
KORG MASTER
Posts: 22
Joined: 18 Mar 2009, 03:59

Re: Potrebna oprema za povezivanje klavijature sa kompjuterom

Post by KORG MASTER » 22 Feb 2010, 22:28

Nisu MIDI, ali moze da usnimi ceo zvuk, pa da ga obradjuje kao ceo... Ne moze da se poredi sa dobrom zvucnom, ali je jednostavno resenje za onog ko planira malo da se uci, za pocetak... On kaze da mu treba "bash za pocetnike", a ovo jeste pocetnicko resenje koje ce mu posluziti...

mrkic
Posts: 13
Joined: 04 Feb 2010, 01:19

Re: Potrebna oprema za povezivanje klavijature sa kompjuterom

Post by mrkic » 22 Feb 2010, 22:53

Pokusacu vec sutra da vidim hoce li da radi i javicu rezultat. Mozda je i to najbolje resenje dok se ne nauci lepo samo ako radi. E sad je nemam integrisanu zvucnu karticu jer mi se pokvarila pa sam stavio neku koju sam imao i koja je stara nekoliko godina sigurno tako da sam skeptik da li ce da radi ali probacu sutra pa cemo da vidimo.

User avatar
Towe1ie
Posts: 50
Joined: 07 Dec 2009, 14:22
Location: Zemlja Izgubljenija

Re: Potrebna oprema za povezivanje klavijature sa kompjuterom

Post by Towe1ie » 22 Feb 2010, 23:24

KORG MASTER wrote:Nisu MIDI, ali moze da usnimi ceo zvuk, pa da ga obradjuje kao ceo... Ne moze da se poredi sa dobrom zvucnom, ali je jednostavno resenje za onog ko planira malo da se uci, za pocetak... On kaze da mu treba "bash za pocetnike", a ovo jeste pocetnicko resenje koje ce mu posluziti...
To mi je malo glupo da radi...ispasce da govorimo coveku da treba da pocne da uci od masteringa :mrgreen: .Mislim da je bolje da pocne da se bavi osnovama obrade zvuka na komjuterskim softverima,tipa kako rade osilatori na sintisajzerima i samplovi u samplerima,pa onda Amplitude i Filter podesavanja,LFO oscilacije itd (sto se u sustini ne razlikuje od onih na malo boljim klavijaturama :) )....i tako da nauci da pravi zvuk kakav mu treba,a onda da pocne s igrarijama s ekvalajzerom,kompresorom,limiterom i na kraju efekte tipa delay,reverb i sl...Pa na kraju da obradjuje citav zvuk :D.
Meni je besmisleno povezivati klavijature za komp ako neces da radis s digitalnim instrumentima bilo koji nivo da si...ako ne mozes jos da povezes klavijaturu,instaliraj Cubase,FL,Reason ili sta god vec hoces i uci bez kontrolera,ja sam tako vise od godinu dana radio :D.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest