Pomoc kompletnom neznalici

Moderator: Reverse

Post Reply
KotzKaloney
Posts: 19
Joined: 06 Jan 2013, 18:20

Pomoc kompletnom neznalici

Post by KotzKaloney » 06 Jan 2013, 18:31

Pozdrav,novi sam na forumu...prijavio sam se zato sto bih voleo da naucim profi da sviram klavijaturu....trenutno imam yamahu psr-e303 i na njoj znam da radim,ali ona nema ni usb ulaz i radim samo sa onim sto imam na njoj...za pocetak bih zeleo da me upozna neko sa pojmovima sta ljudi nazivaju aranzerom,sta sintisajzer,sta matrica,sta boja na klavijaturi....uglavnom,da me uvede u tu pricu...takodje bih voleo neku preporuku o kupovanju klavijature,makar i polovne za pocetak sa kojom bih mogao da radim pesme tipa amadeus i to...da se cena krece oko do 600e kazem i polovna...takodje me zanima gde mogu da nabavim note za muziku koja se svira na takvim svirkama....molim vas treba mi pomoc

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Pomoc kompletnom neznalici

Post by Reverse » 06 Jan 2013, 19:44

Dobrodosao :ziveli:
Ajd' da pokusam da ti objasnim sto prostije :)
Aranzer, je klavijatura koja ti omogucava da sviras uz pratnju. Sto znaci da pustis odredjeni ritam, i levom rukom sviras akorde, tj odredujes harmoniju koju automatski svira bas/gitara/klavir/itd u odredjenom ritmu.
Sintisajzer nema tu mogucnost. Ali na njemu imas druge opcije koje su daleko ispred aranzera u pogledu stelovanja boja, efekata, samog kvaliteta zvuka itd.
Matrica - Sigurno si cuo za midi fajlove i karaoke? To je ustvari cela pesma, znaci bubanj/bas/solo itd, snimljena u midi formatu, tj samo podaci o tome sta koji instrument svira. Dalje se ti instrumenti pustaju iz same klavijature, zbog
toga midi fajlovi zvuce razlicito na svakoj klavijaturi.
Boja je zvuk tj odredjeni instrument, znaci klavir, truba, violina.
Ako hoces da sviras nesto tipa Amadeus, a nemas bend, preporucujem aranzer. Za 600E mozes da nadjes polovan Korg pa80.
Note tesko da ces naci, jer svi tezgarosi sviraju i zaradjuju pare a ne sede kuci da bi pisali note i uploadovali na net :mrgreen:

KotzKaloney
Posts: 19
Joined: 06 Jan 2013, 18:20

Re: Pomoc kompletnom neznalici

Post by KotzKaloney » 06 Jan 2013, 22:24

Hvala i na dobrodoslici i na objasnjenjima,znaci mi vec mi je jasnije :) ja sam do sad svirao klavir...tj klasiku i nesto narodno sto sam nasao od nota ovako za svoju dusu....ja sam apsolutni sluhista i nije mi problem da i provalim sam melodiju i akorde,ali ne verujem da su i ti tezgarosi provaljivali sami kako se sve svira :D pa cisto da znam gde mogu i da kupim note ili na bilo koji nacin da ih nabavim...tacnije,na bilo koji nacin da naucim da sviram sve to :) hvala!

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Pomoc kompletnom neznalici

Post by Reverse » 06 Jan 2013, 22:49

Ma salim se ovo za tezgarose, moguce da negde postoje note ali ja nisam ni trazio. Ako si apsolutni sluhista neces imati problema da sam skines pesmu.
Mozda da odes na neki cas da ti neko pokaze osnove, trilere i kako da rukujes sa aranzerom.

KotzKaloney
Posts: 19
Joined: 06 Jan 2013, 18:20

Re: Pomoc kompletnom neznalici

Post by KotzKaloney » 07 Jan 2013, 01:58

hahaha...snacicu se vec za note... :) ali ima jos jedno pitanje...ova psr-e303 ima ulaz midi in i out...da li bih ja mogao da menjam ista na njoj...tj konkretno da ubacim rumbu? :)

NikolaG13
Posts: 24
Joined: 09 Jan 2013, 20:37

Re: Pomoc kompletnom neznalici

Post by NikolaG13 » 09 Jan 2013, 21:10

KotzKaloney wrote:hahaha...snacicu se vec za note... :) ali ima jos jedno pitanje...ova psr-e303 ima ulaz midi in i out...da li bih ja mogao da menjam ista na njoj...tj konkretno da ubacim rumbu? :)
Možeš za 500€ nov aranžer KORG PA 50 SD...Moj drug ima taj aranžer,rastura :bravo: :P

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Pomoc kompletnom neznalici

Post by Reverse » 09 Jan 2013, 21:45

Ritmove ne mozes da prebacis preko midi in/out, a svejedno e303 nema opciju za user ritmove. Dakle, ne mozes nista dodatno da ubacis.

KotzKaloney
Posts: 19
Joined: 06 Jan 2013, 18:20

Re: Pomoc kompletnom neznalici

Post by KotzKaloney » 11 Jan 2013, 23:29

NikolaG13 wrote:
KotzKaloney wrote:hahaha...snacicu se vec za note... :) ali ima jos jedno pitanje...ova psr-e303 ima ulaz midi in i out...da li bih ja mogao da menjam ista na njoj...tj konkretno da ubacim rumbu? :)
Možeš za 500€ nov aranžer KORG PA 50 SD...Moj drug ima taj aranžer,rastura :bravo: :P
raspitivao sam se i cuo sam da je velika razlika u kvalitetu zvuka i dirki izmedju pa 80 i pa 50...pa ako uspem da nadjem pa 80 ekstra.....hvala u svakom slucaju! :ziveli:

KotzKaloney
Posts: 19
Joined: 06 Jan 2013, 18:20

Re: Pomoc kompletnom neznalici

Post by KotzKaloney » 11 Jan 2013, 23:32

Reverse wrote:Ritmove ne mozes da prebacis preko midi in/out, a svejedno e303 nema opciju za user ritmove. Dakle, ne mozes nista dodatno da ubacis.
Hvala,to je to sto se tice mog smaranja.. :)

bassnoob
Posts: 66
Joined: 09 Feb 2011, 17:00

Re: Pomoc kompletnom neznalici

Post by bassnoob » 03 Jun 2013, 18:45

pozdrav svima, nisam hteo da otvearam novu temu jer se ova nekako totalno uklapa u moje pitanje :lol:
evo o cemu se radi, ja sam inace basista pretezno pa se ne razumem preterano u opremu vezanu za ovaj ogranak foruma pa mi treba savet.
treba uskoro da mi stigne korg krome koji naravno nema ugradjene zvucnike. E sad, moje pitanje je....sta treba sve da imam da bih mogao kod kuce da sviram na njemu i da ga koristim za snimanje/komponovanje??? imam set M audio BX5 monitora, pa me zanima da li nekako mogu preko njih da se cujem?? Drugim recima, imacu uskoro korga, imam monitore i kompjuter, sta mi jos fali da mogu sve to da povezem i kako da povezem da bih mogao da vezbam, komponujem a ako treba i snimim nesto na komp???
nadam se da ima smisla ovo moje pitanje, video sam brdo likova na youtubu koji to rade al nigde nisam nasao kako je i sta povezano..... :( pa reko' da se obratim profesionalcima
hvala vam u napred na odgovorima, stvarno mi je potrebna pomoc oko ovoga :ziveli:

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Pomoc kompletnom neznalici

Post by Reverse » 04 Jun 2013, 16:21

Pozdrav.
Moze sve, samo nisi naveo koji audio interfejs imas :mrgreen:

bassnoob
Posts: 66
Joined: 09 Feb 2011, 17:00

Re: Pomoc kompletnom neznalici

Post by bassnoob » 05 Jun 2013, 02:16

nemam jos nista, sve sto imam sam naveo.....koji interfejs preporucujes?? :) da ponovim, nemam pojma nista o tome :hide:

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Pomoc kompletnom neznalici

Post by Reverse » 05 Jun 2013, 03:27

Nece to moci da radi kako treba bez interfejsa.
Procesljaj podforume "Hardware" i "Studijska Oprema", vec je pisano o tome, a sve zavisi od tvog budzeta.

Povezati to je krajnje jednostavno.
Ako hoces da snimas audio iz klavijature, povezes iz L i R Output na klavijaturi, u inpute na kartici (obicni banana/banana kablovi).
Ako hoces da snimas midi, onda 5-pinski midi kabl iz Midi Outa na Midi Input na kartici.
Neka kartice nemaju ovakav input, u tom slucaju koristis Midi to USB kabli, koji stekas u USB na kompjuteru.

Vise ces problema imati sa softverskim delom snimanja, ako nisi vec radio u nekom DAW-u (program za snimanje/miksanje itd.),
pregledaj podforum Software, tu su pomenuti svi poznatiji programi. Odluci se za neki i baci se na tutorijale.

bassnoob
Posts: 66
Joined: 09 Feb 2011, 17:00

Re: Pomoc kompletnom neznalici

Post by bassnoob » 05 Jun 2013, 16:41

odlicno!!! hvala ti na brzom odgovoru!! :ziveli:
a i da.....pa za interfejs sam mislio do 350 evra da izdvojim, pa ako imas neke preporuke i to bi pomoglo

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest